Бої на Донеччині та Луганщині, засоби протидії російським БПЛА. Колонка Сергія Згурця
31 січня увагу сконцентруємо на Лиманському напрямку, де ворог тривалий час перебував в оборонних позиціях, але зараз Генштаб ЗСУ повідомляє, що війська окупанта активізували свої зусилля у цій зоні
Бої на Луганщині та Донеччині
Сконцентруємо увагу на Лиманському напрямку, де ворог тривалий час перебував в оборонних позиціях. Але зараз наш Генеральний штаб повідомляє, що війська окупанта активізували свої зусилля у цій зоні. Речник Східного угруповання військ полковник Сергій Череватий сказав про те, що просування сил оборони України на ділянці Сватове - Кремінна сповільнилось через низку об‘єктивних обставин, а бойові дії не завжди є наступальними. Зараз наші Збройні Сили працюють над виснаженням ворога. Речник Східного угруповання військ наголосив, що за сприятливих факторів та умов, українські війська неодмінно перейдуть до рішучих дій.
Юрій Федоренко, командир 4 роти 128 батальйону 112 бригади ТрО міста Києва розповів, що згідно з погодними умовами не було можливим провести активні контрнаступальні дії для того, щоб забрати й місто Сватове. Прийшла осінь, почалася погана погода, відповідно, підкидання живої сили стало майже неможливо. Але ЗСУ покращували своє положення, просування вперед тривало щоденно. Це були секторальні важки бої, щоб забрати 20-30-50-100 метрів нашої території. Тиждень тому ЗСУ, а саме 92-га механізована бригада, мала успіх на Сватівському напрямку. Був повністю деокупований населений пункт Новоселівське, а також ряд інших позицій, які покращили наше положення. Водночас противник намагається вчиняти ударно-штурмові дії, щоб повернути положення і контроль над цими населеними пунктами. Ворог концентрує сили та засоби, і ми це чітко розуміємо та відчуваємо. Війна триває на максимальне знищення броньованої техніки противника та його живої сили. Як тільки складуться необхідні передумови, вважає Федоренко, місто Сватове буде деокуповане. Противник це частково розуміє, тому що ми бачимо характерні укріплення вже поза Сватовим. Тобто ворог будує другу лінію оборони.
Юрій Федоренко зазначив, що на цьому відрізку фронту противник застосовує вагнерівців, які намагаються "щупати" нашу лінію оборони для перевірки слабких місць. Також ворог використовує спецпризначенців, які перевдягаються у форму Збройних Сил України, володіють українською мовою і намагаються проникнути у глибину нашого оперативного простору. Протидія таким групам є достатньо потужною, тому наміри противника весь час зриваються щодо дестабілізації ситуації, проведення диверсійних дій та зайняття наших позицій.
Федоренко зауважив, що противник використовує неймовірну кількість мін, мінні загородження скрізь. Ворог мінує поза позиціями своїх мобілізованих, щоб не давати їм можливості відійти, коли ЗСУ на них натискають. Вони залишають невеликі коридори, щоб заводити поповнення та живу силу з тих позицій, які ЗСУ тримають під вогневим впливом та систематично знищують ворога.
Ситуація навколо Куп‘янська
Щодо інформації концентрації ворога і намагання повернути контроль над містом Куп‘янськ, такі намагання і спроби можуть бути, але ЗСУ на цьому відрізку точно готові, ініціатива втрачена не буде. Противнику не вдасться повторно окупувати Куп‘янськ. Попереду можуть бути тяжкі бої. Ворог підготував певне угруповання військ, це може бути 150 тис. орієнтовно, які будуть використовуватися як ударний кулак.
На думку Юрія Федоренка, противнику важливо показати хоч якийсь результат до річниці розв‘язання повномасштабної війни й агресії проти України. Вони будуть тиснути на Донеччині та Луганщині, наскільки вистачить сил, а після річниці нападу на Україну, можуть бути Харківщина та Запорізька область.
Противник буде робити вкиди в інформаційний простір, що ЗСУ втрачають позиції, але українські сили кров'ю та потом збережуть усі необхідні стратегічно важливі ділянки. Там, де буде необхідно, будуть здійснені маневри з метою заняття більш вигідних позицій, щоб відбити атаку противника. Доведеться заплатити за це високу ціну.
Від партнерів ми отримаємо необхідну кількість боєприпасів й техніки, щоб продовжити контрнаступальні дії по деокупації наших територій. Є всі перспективи вважати, що вдасться зробити подібне, що відбулося на Харківщині та Херсонщині, саме у таких масштабах. Важливо, щоб тримався тил, а ЗСУ за його підтримки свої завдання виконають.
Засоби протидії ворожим БПЛА
Головний редактор журналу Ukrainian Defense Review Антон Міхненко дав коментар щодо дронів Hunter F700, які починає отримувати Україна для захисту енергетичних об'єктів. Дрон Hunter F700 виробляється американською компанією, головне призначення – виявляти дрони, які рухаються у повітряному просторі. Американський БПЛА може діяти на висоті до 5,5 км. А протидія полягає у тому, що Hunter викидає спеціалізовану сітку, яка заплутує ворожий дрон. Якщо уполювався невеличкого розміру дрон, то Hunter підвішує у сітці маленький дрон, а якщо зустрівся дрон більше, то викидається сітка з парашутом і ворожий дрон сідає.
Звичайно, як і у будь-кому озброєнні, є свої переваги та недоліки. Якщо мова йде про високошвидкісні дрони, то цей дрон має певні обмеження по швидкості. Так само є обмеження по габаритних розмірах, проти яких дронів Hunter може бути залучений. Але з усім тим, це дієва та інтелектуальна річ. На борту установлений спеціальний радар, який виявляє повітряні цілі, здійснюється відповідна обробка інформації й своєчасно відбувається викидання цієї сітки для захоплення дрона противника. Тобто це інтелектуальна система, яка можна ефективно використовуватися при захисті конкретних інфраструктурних об'єктів, на які націлена РФ.
Антон Міхненко зазначив, що також ще є розробка, по якій йде інтеграція іноземного зразка в Україні. Цей виріб здійснює пеленгування та виявлення дронів у повітряному просторі. Система дозволяє нашим підрозділам виявити своєчасно ворожий дрон, попередити про місцевість перебування цього повітряного об'єкта противника і своєчасно зреагувати або передати інформацію відповідним підрозділам. Це дієвий засіб, який дозволяє вчасно унеможливити використання цих дронів з боку ворога.
- Актуальне
- Важливе