Активізм vs вандалізм: чому такі шедеври, як "Мона Ліза", страждають від нападів

Дар'я Тарасова
30 січня, 2024 вiвторок
18:23

У Музеї Лувр дві жінки облили супом картину Леонардо да Вінчі "Мона Ліза", яка є неоціненним шедевром епохи Відродження. Розповідаємо, чому це сталося

Про що у тексті?

  • Що сталося з "Джокондою" в Луврі
  • Чого й чому вимагають активісти руху Riposte Alimentaire
  • Як реагують політики
  • Які ще шедеври ставали жертвами екоактивістів

Як картину "Мона Ліза" облили гарбузовим супом

картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"

Фото: gettyimages

28 січня у паризькому Музеї Лувр дві жінки підбігли до картини Леонардо да Вінчі "Мона Ліза" і облили її гарбузовим супом. Рідке помаранчеве пюре розтеклося по склу: оскільки шедевр епохи Ренесансу має спеціальний захист, тож полотно не постраждало. Картина, повна назва якої "Портрет пані Лізи дель Джокондо", з 2005 року закрита куленепробивним склом, а також має складну сигналізацію і механізм для підтримання мікроклімату. Написана близько 1503 року "Мона Ліза" не підлягає страхуванню, адже визнана неоціненною.

Дві жінки, які назвалися активістками руху Riposte Alimentaire, пронесли суп у термосі з-під кави. Вони пролізли під бар'єром, який оточує картину, та, ставши біля неї, виголосили заяву про те, що сільськогосподарська система Франції хвора, а кожен третій француз не має достатньо їжі. Жінки були вдягнені у футболки з написом Riposte Alimentaire - назвою французького руху громадянського опору, "що має на меті домогтися радикальних змін у суспільстві з погляду клімату й соціальних питань".

Співробітники Лувру швидко встановили чорні панелі, які закрили картину та активісток, відвідувачів евакуювали, залу закрили на прибирання, а самих активісток затримали за звинуваченням у пошкодженні майна, що перебуває під охороною.

До чого тут проблеми фермерів

Рух Riposte Alimentaire прийшов на зміну Dernier Rénovation. Його активісти намагаються у такий спосіб показати, що твори мистецтва нічого не варті, коли йдеться про життя й виживання. Опираючись на дані тогорічного дослідження, яке стверджує, що 38% європейців більше не мають можливості харчуватися тричі на день, активісти звернули увагу на продовольчу кризу у Франції. Жінки біля облитої супом "Мони Лізи" вигукували: "Наша система сільського господарства хвора! Фермери хворі!"

Ці слова стосувалися того факту, що останнім часом зросла кількість самогубств серед фермерів, які відчувають фінансову скруту. Наразі французькі фермери протестують по всій країні, блокуючи дороги та погрожуючи поїхати до столиці, вимагаючи від уряду кращих умов життя та оплати праці.

Активісти Riposte Alimentaire вважають, що кризу можна подолати, додавши їжу до системи соціального страхування, а кожному жителю дати картку зі 150 євро на місяць для покупки "демократично відібраних" і попередньо схвалених продуктів.

Чи можна, спаплюживши шедевр мистецтва, розвʼязати продовольчу кризу

Активістки Riposte Alimentaire хотіли привернути увагу політиків, і вони її отримали. Щоправда, схвалення їхня акція не отримала. Міністерка культури Франції Рашида Даті у соцмережі X назвала картину да Вінчі національною спадщиною.

""Мона Ліза", як і наша спадщина, належить майбутнім поколінням. Жодна причина не може виправдати напад на картину! Я надсилаю всю свою підтримку персоналу Музею Лувр", - написала вона.

Президентка ради регіону Іль-де-Франс Валері Пекресс навіть закликала до санкцій проти активісток.

"Нападки на культуру і твори мистецтва — це спільна риса будь-якого мракобісся. Жодна причина — якою б законною вона не була — не може виправдати те, що сталося в Луврі. Відповідальні за цю одіозну акцію повинні бути суворо покарані", - написала Пекресс.

Разом із тим, французька політикиня Марін Тондельє, національний секретар політичної партії "Європейська екологія – Зелені" назвала жбурляння супу в "Мону Лізу" "громадянською непокорою" та "символічною й не дуже серйозною акцією".

"Коли ти молодий і хвилюєшся про майбутнє клімату, цей гнів теж законний", - заявила Тондельє.

Президент ради департаменту Верхньої Гаронни та національний секретар Соціалістичної партії Себастьєн Вінчіні не погодився з нею, наголосивши, що вчинок активісток Riposte Alimentaire є таким, що суперечить демократії.

"Я розумію стурбованість кліматичними проблемами, гнів через бездіяльність. Але ніщо не виправдовує напад на мистецтво. Ніщо. Абсолютно ніщо. Мистецтво, культура — це сама душа демократії, яка відрізняє нас від простої помилки всесвіту. Тільки тоталітарні ідеології завжди нападали на мистецтво в історії людства. Екологічна справа заслуговує кращого", - написав він під дописом Тондельє.

Інші картини під прицілом супів і пюре

Еко-протестувальники залили супом картину Ван Гога у Лондоні

Це не перша подібна акція протесту екоактивістів. У жовтні 2022 року двоє протестувальниць Just Stop Oil облили томатним супом картину Вінсента ван Гога "Соняшники" в Національній галереї в Лондоні. Як і у випадку з "Джокондою", полотно не постраждало, оскільки перебувало під захисним склом. 

Жінки не втікали, а нанесли на руки клей і приклеїлись до стіни біля картини. Вони, так само як і активістки Riposte Alimentaire, вигукували: "Що дорожче - мистецтво чи життя?" Активістки заявляли, що криза вартості життя є частиною нафтової кризи, через яку паливо недоступне мільйонам замерзлих і голодних сімей. 

Активісти того ж руху Just Stop Oil пізніше в жовтні кинули шоколадний торт у воскову статую короля Чарльза III в лондонському Музеї мадам Тюссо. Вони вимагали зупинити видобування нафти й газу. На думку активістів, це мало б змусити уряд Великої Британії припинити інвестиції в нові газові та нафтові розробки та вугільні проєкти.

Того ж місяця у Музеї Барберіні в Німеччині активісти руху Letzte Generation облили картину "Копиця сіна" імпресіоніста Клода Моне картопляним пюре, а потім приклеїли свої долоні до стіни біля витвору мистецтва. Їхні заклики стосувалися імовірного голоду, який може настати у світі до 2050 року через кліматичні зміни. 

"Копиця сіна" імпресіоніста Клода Моне

"Копиця сіна" Клода Моне. Фото: Getty Images

У листопаді того ж року активістки приклеїли себе до рамок двох картин - "Махи одягненої" і "Махи оголеної" іспанського майстра Франсіско де Гої у мадридському Музеї Прадо, протестуючи проти кліматичних змін. Тоді ж чотири італійські екопротестувальниці в Римі залили гороховим супом картину ван Гога "Сіяч".

Залита гороховим супом картина Ван Гога "Сіяч"

Залита гороховим супом картина ван Гога "Сіяч". Фото: Getty Images

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
17:42
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
17:38
Американські вчені знайшли найпереконливіші статистичні докази існування дев'ятої планети у Сонячній системі
17:36
ГУР
Бійці ГУР знищили новітню антидронову РЛС росіян "Рєпєйнік"
17:25
Оновлено
Вбивство українців у Німеччині
Вбивство росіянином двох українців у Баварії: нардеп Гончаренко каже, що це були воїни ЗСУ на реабілітації
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський провів телефону розмову з лідером меншості в палаті представників США Джеффрісом: про що говорили
17:15
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Тепер ми не знаємо, яким чином повернуться вибори для Трампа", - дипломат Щербак про внутрішній конфлікт в республіканській партії
17:04
Херсонська область
Сили оборони взяли під контроль острів Нестрига в дельті Дніпра
17:03
Джорджія Мелоні
Прем'єрка Італії Мелоні висунула свою кандидатуру на виборах до Європарламенту
17:02
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Ріші Сунак
Лідерство у воєнно-політичній стабільності на євразійському просторі треба віддати британцям, - Безсмертний
16:41
Внаслідок ворожого обстрілу Купʼянська травмовано чоловіка
Росіяни обстріляли "градами" Куп'янськ: влучили у приватний будинок, є постраждалий
16:10
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Головнокомандувач ЗСУ Сирський: на Покровськ та Курахове наступають 4 ворожі бригади, у напрямку Харкова росіяни нарощують чисельність
16:05
Ексклюзив
Військова допомога США
Дипломат Щербак пояснив, що для України значать два пакети допомоги від Пентагона
16:02
дрон, БПЛА
РФ намагається залучити білоруську молодь до розробки і збирання бойових БПЛА
16:02
OPINION
Олексій Панич
Чи є "хороші росіяни"? Так, є
16:01
вулкан
В Індонезії вулкан Ібу викинув попіл на висоту 4,8 кілометра: людей закликали носити захисні засоби
15:57
Росіяни атакували промисловий об'єкт у Запоріжжі
15:53
Ексклюзив
кримський міст
"Це острів і ціль буде досягнута": нардеп Чийгоз вважає деокупацію Криму першочерговою метою для України
15:40
Ексклюзив
фейк
Експерт Жовтенко назвав головну причину провалу російських ІПСО в Україні
15:40
Еммануель Макрон
Макрон запропонував ідею використання французьких ядерних боєголовок для захисту ЄС від Росії
15:14
Від ранку росіяни скинули 11 керованих авіабомб на правобережжя Херсонщини
15:06
Одеса відмовила у встановленні погруддя Віталію Скакуну, який підірвав разом із собою Генічеський міст на початку повномасштабного вторгнення
14:49
Запорізькоий державномий цирк
У Запорізькому цирку з висоти зірвалися юні гімнасти
14:47
іранський дрон
Схожий на російський "Ланцет": в Ірані заявили про розробку нового дрона-камікадзе
14:46
ЛНР
У "ЛНР" заборонили проведення масових заходів
14:36
Годинник, належав пасажиру «Титаніка», який разом з іншими артефактами буде виставлений на аукціон сьогодні Henry Aldridge & Son
У Британії на аукціоні продали годинник найбагатшого пасажира "Титаніка"
14:25
Торнадо у США
На китайський мегаполіс Гуанчжоу обрушився торнадо: щонайменше 5 людей загинуло, 33 поранено
14:19
Біометричний паспорт громадянина Молдови
Молдова відзначає 10-річчя безвізу з Євросоюзом
14:07
OPINION
Сергій Марченко
Вулицями їздять бусики, бо інакше мобілізувати держава не вміє
13:55
Володимир Путін на параді 9 травня
Британська розвідка проаналізувала, чому РФ другий рік поспіль скасовує "Безсмертний полк" до 9 травня
13:38
Трамп і Байден
"Вік - це єдине, що нас об'єднує", - Байден висміяв Трампа на вечері Асоціації кореспондентів Білого дому
13:36
"Атеш" розвідав одну з найбільших баз росіян у Джанкої
Партизани розвідали одну з найбільших баз росіян у Джанкої
13:21
Шалва Папуашвілі
Спікер парламенту Грузії звинуватив США у фінансуванні "радикалів"
12:51
Радослав Сікорський
Захопивши Україну, Росія посилить свої можливості для подальших завоювань, - Сікорський про можливий напад на Польщу
12:39
Ілон Маск
Ілон Маск здійснив неоголошений візит до Китаю: причина
12:37
Вночі в одному з районів Києва вибухнула граната: є поранені
12:08
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли цивільне населення Харківщини: у Куп'янську двоє постраждалих
12:01
OPINION
Орест Сохар
Доля війни вирішуватиметься у червні
11:50
РФ обстріляла теплоелектростанцію
Від початку війни Росія майже 180 разів атакувала українські ТЕС, - директор ДТЕК Сахарук
11:47
Радослав Сікорський
Ставлення Трампа до України змінюється, - очільник МЗС Польщі Сікорський
11:24
У Росії загорівся цех заводу "КамАЗ", який постачає техніку армії РФ
Більше новин