Інформаційна політика щодо мобілізації може призвести до непередбачуваних наслідків. Колонка Сергія Згурця
Неправильна інформаційна політика щодо мобілізаційних заходів може призвести до непередбачуваних наслідків. Налаштування суспільства на швидку перемогу й заниження потенціалу агресора відбивається на зниженні мобілізаційного ресурсу, ігнорування повісток, ухилянні від мобілізації
Перспективи України на полі бою у 2024 році
Сьогодні командувач оперативно стратегічного угруповання "Хортиця" Олександр Сирський та командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський розповіли про ситуацію на лінії фронту на продовження тез Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Олександр Сирський повідомив, що противник, попри значні втрати, продовжує інтенсивні наступальні дії на всіх ключових напрямках.
На Купʼянському напрямку росіяни намагаються за будь-яку ціну захопити Синьківку та створити умови для блокування Купʼянська. Також противник здійснює підготовку штурмових підрозділів з-поміж повітряно-десантних частин для розвитку наступу в напрямку Сіверська. На Бахмутському напрямку окупанти намагаються захопити Богданівку й відновити втрачене положення в районі Кліщіївки, Курдюмівки й Андріївки.
Карта бойових дій на Авдіївському напрямку станом на 26 грудня.
Своєю чергою Олександр Тарнавський в інтервʼю BBC сьогодні розповів, що російські окупаційні війська активізувались по всій лінії фронту і його зоні відповідальності. За оцінками генерала російські агресори налаштовані на те, щоб як мінімум захопити Авдіївку, при тому, що окупанти не дуже хочуть входити в місто, а намагаються обійти його для того, щоб уникнути боїв у місті. За словами Тарнавського, Марʼїнку противник практично стер з лиця землі. Біля Роботиного росіяни намагаються повернути втрачені позиції, які вони втратили під час ведення наших наступальних дій. Загалом Олександр Тарнавський прогнозує, що 2024 рік може бути складнішим у веденні бойових дій, аніж 2023 рік.
Місяць тому Головнокомандувач Валерій Залужний говорив про те, що ситуація на фронті може зайти в глухий кут, оскільки обидві сторони оперують зброєю та технологіями одного рівня з певними перевагами в окремих сегментах. Тому для змін на полі бою потрібні нові технології й тактики. Вчора Валерій Залужний заявив, що наступний рік для Сил оборони має відрізнятись від 2023 року насамперед технологічними можливостями. За його словами, знайдено вже 90% рішень по напрямках, які він окреслив як пріоритетні. Нагадаю, що йшлося про забезпечення домінування у повітрі через масштабування використання дронів, розширення потенціалу систем РЕБ, вдосконалення контрбатарейної боротьби, нові технології розмінування, підготовку сил та резервів й підвищення ефективності управління військами. Всі ці напрямки є вкрай важливими для того, щоб змінити ситуацію на полі бою.
Інформаційна політика щодо мобілізації може призвести до непередбачуваних наслідків
Голова правління ГО "Центр комунікаційно-контентної безпеки" Валерій Король наголосив, що наразі існує лише законопроєкт про мобілізацію. Втім, відповідні закони не повинні бути справою військових. Цим питанням має займатись держава. Тому, за словами Короля, неправильна інформаційна політика щодо мобілізаційних заходів може призвести до непередбачуваних наслідків. Валерій Король зауважив, що неправильна інформаційна політика була закладена ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Оскільки ще тоді в інформаційному просторі ігнорували загрози для нашої держави, українців налаштовували на те, що все буде добре.
На жаль, початок повномасштабного вторгнення змінив лише форму комунікації з суспільством, втім, оптимістична тональність в інформаційному просторі залишилась трендом. За словами Короля, якщо подавати лише позитивні повідомлення про перебіг бойових дій, то країна може отримати ряд негативних наслідків. Налаштування суспільства на швидку перемогу й заниження потенціалу агресора відбивається на зниженні мобілізаційного ресурсу, ігнорування повісток, ухиленні від мобілізації.
Суспільство заслуговує на те, щоб держава розмовляла з ним, як з партнером, говорили про труднощі й проблеми та радились щодо виходу з глухого кута. Король зауважив, що влада має чіткіше артикулювати проблеми з якими стикається держава й армія. Це є комплексним завданням, яке може вирішуватись за короткий період часу. Оскільки в таких питаннях держава не може обійтись без допомоги суспільства і навпаки.
Валерій Король наголосив, що національний інформаційний простір дуже важливий в умовах війни з агресором. Це чітко структурований простір в межах якого формуються певні дискурси і не можна сьогодні говорити одне, а завтра інше. Сьогодні найголовнішою задачею держави є консолідація суспільства. Король зауважив, що сьогодні на всі проблеми ми маємо дивитись з однієї точки зору. Держава і суспільство мають розуміти в чому існують проблеми та як їх здолати. Саме в таких умовах, як зауважив Король, ми зможемо отримати потужне контентне тло для нейтралізації ворожої агресії. Втім, якщо далі в нашому інформаційному просторі існуватимуть хайпові кампанії, то ми отримаємо підігрування ворогу.
Питання мобілізації не просто актуальне, а горить червоним кольором
Законопроєкт про мобілізацію буде прийнятий і підписаний президентом. За словами Короля, у травні була ситуація, коли президент не підписав закон про зменшення призовного віку. Втім, зараз ситуація розглядається зовсім з іншої позиції. В травні Сили оборони розпочинали контрнаступальні дії і сподівання на успіх були інші. Зараз, на жаль, питання мобілізації не просто актуальне, а дуже важливе. За думку Короля, якби питання мобілізації виникло в травні, то зараз не було б таких проблем. У травні президент висунув умову зробити відповідний закон комплексним і він був зроблений. Однак, ми втратили час. Варто розуміти, що мобілізація це не лише про візит громадянина до ТЦК, а про готовність убивати ворогів.
Закон про мобілізацію є лише однією з відправних точок, яких сьогодні має бути безліч. Над цим має працювати держава, а точніше влада. Оскільки в неї є такі можливості. Зараз ми стикнулись з тим, що тільки починаємо формувати умови для посилення мобілізаційних заходів. І хоча, за словами Короля, найпродуктивніший час для комунікації влади з суспільством щодо мобілізації втрачений, складати руки зарано. Формування інформаційної політики на усвідомлення відношення громадян до захисту країни може дати результат, якщо всі складники будуть чітко визначені й працюватимуть 24 години на добу та матимуть вертикаль. Дискурсна лінія має існувати роками. На думку Короля, саме така задача сьогодні ставиться владою. До того ж те що в цей процес включився Головнокомандувач вселяє надію. Однак підходи потрібно міняти.
- Актуальне
- Важливе