OPINION

Шизофренічна ілюзія переговорів

9 серпня, 2024 п'ятниця
18:08

Саме цим терміном, на мій погляд, можна найбільш точно описати те, що відбувається навколо російсько-української війни протягом останніх трьох місяців

Зміст

Приблизно з кінця квітня ми спостерігаємо глобальний парад миротворчих ініціатив, покликаних завершити або принаймні зупинити цю війну.

План радників Трампа, пропозиції Помпео, Джонсона, китайсько-бразильські ініціативи та ще купа миротворчих сигналів із різних країн створюють інформаційних фон, який має переконати всіх, що переговори між Росією й Україною ось-ось почнуться, що вони неминучі й що це є головним шляхом до закінчення війни.

Окремі політики навіть побачили, що вже склалися умови для початку переговорів і що Україна вже знаходиться в хорошій позиції для їх початку.

Найскладніше і найнезрозуміліше, що українська влада на чолі з президентом Зеленським якось невиправдано швидко втягнулася в ці розмови про переговори. Саме розмови, бо жодних підстав навіть для їх початку не спостерігається і близько.

Зрештою саме на цю обставину звернуло увагу китайське МЗС після візиту Кулеби, заявивши, що переговори - це, звичайно, дуже добре, і Китай радо б виступив посередником і миротворцем, але умови сьогодні ще не склалися для їхнього початку.

Читайте такожРосія готує нову війну

Тоді навіщо президент України публічно заявляє, що до кінця листопада він підготує якийсь мирний план закінчення війни, який буде представлений на ймовірному другому саміті миру, куди запросять Росію, яка невідомо чи приїде?

Щоб показати гнучкість і готовність України до різних варіантів і сценаріїв? Від втоми, виснаження і нестачі західної зброї? Щоб, як висловився Подоляк, не страждала репутація України на міжнародній арені, коли всі говорять про мир, а Україна мовчить?

Тут, що називається, треба розібратися в самій суті проблеми, яка породила теперішню переговорну сверблячку.

На моє переконання, суть цієї проблеми полягає у стратегії адміністрації Байдена, якої вона дотримувалася з самого початку війни. А може, і ще раніше.

Ця стратегія полягала в обережній, дозованій підтримці України, щоб та не програла, через постійне побоювання ядерної ескалації з боку Росії та втягування Заходу в безпосереднє воєнне зіткнення з нею.

Стратегія ця помилкова бо, як влучно висловився Тімоті Еш, "не дати Україні програти означає, що Україна вже програла". Такий підхід тільки заохотив Путіна, дав йому необхідний час і впевненість у нерішучості Заходу.

Читайте також: Росія нас хоче перетворити цією війною в себе

З цієї помилки випливала наступна: підтримувати Україну треба для того, щоб посадити її за стіл переговорів із РФ у максимально вигідній позиції.

Назвати Путіна диктатором і вбивцею та водночас думати про те, щоб вести з ним переговори — ну яким ще іншим словом назвати таку лінію, крім визначення, винесеного в заголовок цієї статті.

До слова сказати, Трамп, який самовпевнено вірить у свою здатність укладати угоди, не дуже відрізняється в цьому від своїх опонентів у США. До того ж він просто не бачить переваг для себе від надання максимальної військової підтримки Україні, щоб та перемогла на полі бою.

Базова помилка політичних еліт у США (а ширше - всього Заходу) полягає в їхньому небажанні зрозуміти, що неможливо забезпечити сталий і довготривалий мир в Європі, не давши Україні можливості виграти війну. Тобто завдавати поразки російській армії на території України.

Поразка РФ на полі бою, а не переговори, є ключем до миру в Європі!

Тепер повернімось до Путіна. Він у жодному випадку не розглядає переговори як спосіб завершення війни. Всі сигнали про нібито його готовність до такого варіанту — це ефесбешний розводняк для наївних.

Читайте також: Що змусить нас сісти за стіл перемовин із Росією

Росія історично йшла на переговори лише в одному випадку: тільки тоді, коли їм ставало погано, коли вони відчували, що не можуть далі воювати в такому темпі, як раніше, і їм потрібен перепочинок для того, щоб зализати рани та накопичити сили.

Проте це не єдина ціль Путіна. Його головна ціль - ймовірними переговорами, навіть самими розмовами про це розкласти й розвалити українське суспільство зсередини. А паралельно розділити Захід в підходах до завершення війни.

Поясню схематично, як це може виглядати на практиці.

В сучасних реаліях перебігу і динаміки російсько-української війни початок будь-яких реальних мирних переговорів (з посередниками чи без) між Росією та Україною неможливий без згоди України на територіальні поступки, принаймні без фіксації актуальної лінії фронту.

Причому це не дає жодної гарантії їх успішного завершення чи якогось прийнятного компромісу.

Припустімо, такі переговори розпочинаються. В процесі їх перебігу українське суспільство неминуче поділиться на дві нерівні частини: на тих, хто за мир і компроміс, і тих, хто за перемогу над окупантом.

Читайте також: Про воєнні підсумки половини літа

Чим довше йтимуть переговори (а Росія їх навмисне затягуватиме), тим більше ті в Україні, хто "за мир", будуть далі ділитися і дробиться в питанні, на які компроміси можна піти, щоб припинити війну. Погодитися тільки на Крим. Чи й на Донбас теж. А може, ще нейтральний статус. Може, без НАТО, але з якимись гарантіями від великих держав. Варіантів буде безліч.

Найбільш небезпечне, що в процесі довготривалих переговорів буде відбуватися масивна демобілізація українського суспільства з рішучості до боротьби в налаштованість на будь-який компроміс. Це штука психологічна, і коли така інфекція достатньо сильно роз’їсть нас ізсередини, - Росія вийде з переговорів, звинувативши Україну (!) в недоговороздатності.

А ми опинимося в набагато гіршому становищі, ніж були на початку таких "переговорів". На додачу точно знайдеться частина суспільства, яка звинуватить Зеленського, що він, мовляв, не так вів переговори.

Або ж Росія продиктує нам свої, вкрай принизливі для нас, умови миру. А посередники можуть змусити нас на це погодитись, щоб закрити українське питання.

Так Росія чинила завжди. І немає жодних підстав думати, ніби щось змінилося в її підлій імперській ментальності.

І нехай ніхто не плекає ілюзії, що компроміс у вигляді втрати частини території закінчить війну і принесе мир.

Читайте також: Час не розуміти Путіна

По-перше, втрачені території вже ніколи не будуть українськими, там Україна просто зникне. Тому приклад розділеної Німеччини чи Кореї в нашому випадку просто недоречний.

По-друге, це означатиме поразку Заходу і консолідацію автократії у всьому світі та їх підготовку до подальшого наступу на всіх можливих фронтах.

По-третє, Путін через деякий час порушить будь-який мир чи перемирʼя і піде далі. Бо його ціль - знищити Україну і розвалити після цього Захід.

Тому єдиним правильним рецептом завершення російсько-української війни та рецептом сталого миру є чим швидше позбутися ілюзії переговорів з путінською Росією і дати Україні всі необхідні інструменти для перемоги на полі бою. А краще стати з нею пліч-о-пліч в боротьбі проти тиранії.

Треба раз і назавжди позбутися ще однієї ілюзії - що компроміс із РФ коштом України допоможе відтягнути Росію від союзу з Китаєм. Коли в США попробують піти цією дорогою і зрозуміють хибність цього шляху, може бути вже запізно.

Третя ілюзія, яку слід відкинути, це те, що в Росії в разі поразки наступить безлад, хаос, розпад і відбудеться неконтрольоване розповзання ядерної зброї. Ці страшилки існують ще з часів розпаду СРСР. Єдиний шанс для теперішньої Росії змінитися — це програти війну. Якщо вона залишиться такою, як є, вона буде вічною загрозою миру і безпеці у світі.

Читайте також: Партнерам України не варто боятися російських "червоних ліній"

А українській владі слід зрозуміти, що в теперішній фазі війни на виснаження для виживання України вирішальне значення має не тільки здатність української армії оборонятися, а й стійкість тилу. Треба за будь-яку ціну втримати внутрішню згуртованість суспільства, підтримку армії та союз з владою, що дещо похитнувся.

Тому в жодному разі не можна дати заколисати себе ілюзіями переговорів чи ставати на цей слизький шлях, який призведе до поразки й катастрофи.

Якщо розмови про переговори є тактичним кроком для маневру і виграшу позиції — це можна зрозуміти.

Якщо це зміна стратегії, то подібний крок і подібна риторика йде повністю в річищі ідеології, заданої Путіним, спрямованої на внутрішній розлом українського суспільства.

В такому разі поразка на полі бою стане лише питанням часу.

Джерело

Про автора. Тарас Стецьків, український політик, громадський діяч

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.88
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
14:46
Кадочникова
Акторка Лариса Кадочникова пояснила, чому не перейшла на українську на церемонії вручення премії Параджанова
14:24
Верховна Рада
Парламент ухвалив законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя
14:23
На Житомирщині оголосили підозру працівнику моргу, який зрізав золоту каблучку з руки загиблого військового
14:11
ворожка
У Мінкульті заявили, що не можуть впливати на показ сюжетів про екстрасенсів у телемарафоні
14:08
ФАБ-3000
Росіяни скинули авіабомбу на будинок майора поліції у Курській області, - росЗМІ
14:05
Андрій Сибіга
Сибіга запевнив, що заборона на ведення прямих переговорів з Путіним є чинною
14:02
OPINION
Чим спричинена інфляція в Україні?
13:53
Оновлено
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
13:51
ЗСУ, мобілізація
Уряд змінив процедуру відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти за особливих обставин
13:47
Дональд Трамп
Радники Трампа вважають, що до мирної угоди стосовно війни в Україні залишилося "кілька місяців", - Reuters
13:45
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї заявили, що РФ надаватиме їм газ як гуманітарну допомогу
13:38
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
13:34
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про подовження можливості стати на облік після СЗЧ
13:32
ЗСУ
Рада ухвалила закон щодо направлення підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:16
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Зеленський у Польщі зустрівся з прем'єром Туском
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
Більше новин