OPINION

Україну не перемогти: Західні союзники проти Москви та Пекіна

11 липня, 2024 четвер
08:05

Переживаючи біль від страшних подій в Києві, Кривому Розі та інших містах, а також слідкуючи за рішеннями саміту НАТО в Вашингтоні, не варто забувати про міжнародну активність Віктора Орбана

Зміст

Не з уваги на її реальне значення для перебігу російсько-української війни (значення менш ніж мінімальне), а на підтвердження справжніх цілей Кремля на теперішньому етапі російської агресії, посланником якого став угорський прем’єр-міністр. І посланником Пекіна, до якого також завітав угорський лідер. 

Коли хтось сумнівався щодо саме такого характеру його "миротворчої місії", тоді крапку над "і" поставили два листи Орбана до голови Європейської Ради Шарля Мішеля, в яких він підбив результати своїх подорожей до Росії та Китаю. Завдяки цьому, можемо достеменно пізнати, що насправді їхні лідери обговорюють за закритими дверима. 

Читайте також: Пан і його слуга в Кремлі  

Спочатку про лист з викладом оцінок Путіна про перебіг війни, російські "перемоги" і неминучість української "поразки". Переповідання переговорної позиції Кремля зі стартовою позицією щодо "виконання Стамбульської угоди" і "розгляд" Москвою китайсько-бразильського мирного плану.

Про російські "перемоги" повідомляють навіть недружні до України західні медіа, шоковані безпрецедентним рівнем російських втрат на фронті, зокрема на Харківському напрямку. В "Стамбульську угоду" не вірить сам Путін, бо Орбан виклав справжню позицію Москви: "За словами президента Росії, вони готові розглянути будь-яку пропозицію про припинення вогню, яка не послужить прихованою передислокацією та перегрупуванням українських сил".

В перекладі людською мовою це означає, що перемир’я має стати початком повноформатних переговорів про мир.

Відзначимо, що Росія дійсно готова сприйняти будь-яку пропозицію перемир'я, бо – як сказав Володимир Зеленський у недавньому виступі в Центрі Рональда Рейгана (9 липня) – Росія домовилася з КНДР про отримання більше артилерії, ракет і мін, щоб "могла протриматися хоча б до кінця року".

Читайте також: Путін хоче перемир’я? Для України це пастка

Орбан – співучасник злочину?

Два ключові меседжі Орбан помістив у кінцевій частині листа з викладом позиції Путіна. Перший меседж  стосується політики проросійських сил в ЄС і НАТО. Враховуючи те – він констатував, – що США зайняті виборчою кампанією й не можуть "сприяти перемир’ю і миру", тому ЄС має проявити "стратегічну автономію" в цих питаннях. Аналізом цього терміну займуся згодом.  

Друге повідомлення є злочинним шантажем: коли Україна не погодиться на російський ультиматум, тоді "в найближчі два місяці ми станемо свідками драматичніших втрат і військових подій на передовій, ніж будь-коли раніше". Два дні пізніше Росія атакувала ряд міст, зруйнувавши в Києві "Охматдит". Сталося, отже, те, про що попереджав угорський прем’єр-міністр. Чи було це, однак, попередження, чи теж може варто по-іншому кваліфікувати слова угорського лідера?  

Розмовляючи в Києві з Володимиром Зеленським, Орбан не обмовився про свій візит до Москви, так само як він не передав українському президенту змісту своєї розмови з Путіним і погроз, які від нього почув. А мав би, до чого прямо зобов’язаний міжнародним правом, бо відсутність попередження ставить питання його співучасті у воєнних злочинах російського керівництва.   

Нагадаю, що в статті 8 Римського статуту (на його підставі створено Міжнародний карний суд у Гаазі) написано: "Суд має юрисдикцію стосовно воєнних злочинів, зокрема у випадках, коли їх вчинено в рамках плану чи політики або в рамках широкомасштабного вчинення таких злочинів".

"Охматдит" був ціллю ракетної атаки з 8 липня, це воєнний злочин і він спланований в рамках московської стратегії "примушування України до перемир’я". Злочинну стратегію публічно озвучив Орбан і тому має бути допитаний МКС в рамках розслідування цього воєнного злочину. На початок як свідок ("Що йому Путін точно сказав?", "Чому він не попередив Зеленського?"), з розумінням того, що його статус може змінитися в ході судових засідань на співучасника плану злочину і самого злочину.  

НАТО буде з американцями та європейцями в складі

Тепер про "стратегічну автономію" Європи. В інтерв’ю іспанській газеті "El Pais" (10 липня) Орбан розказав про меседжі від китайського диктатора. Сі Цзиньпін мав не коментувати оцінки угорського прем’єр-міністра, що в інтересах обраної в листопаді нової американської адміністрації (зрозуміло, президента Дональда Трампа,М.К.) буде припинення вогню, яке попереджатиме "швидкі та інтенсивні" мирні переговори.

Коментарі китайського очільника були зайві. Від його імені Орбан заявив, що товариш Сі хоче стати "чесним посередником" в переговорах між Росією та Україною. "Голова Сі визнає політику Китаю як політику миру, тоді коли політика США та Європи, це політика війни, в якій Європа автоматично наслідує американську лінію", – підсумував Орбан у листі до Мішеля.

Читайте також: Путін чекає на Трампа

ЄС у своїх документах почав використовувати термін "стратегічна автономія" у 2006 р., дійшовши до його остаточної дефініції декілька років пізніше: це спроможність захисти Європу та діяльність у військовій сфері серед її сусідніх держав, не надто покладаючись на "треті сторони". "Стратегічна автономія" має особливо проявлятися в таких сферах як передові технології, штучний інтелект, напівпровідники тощо.

"Стратегічна автономія", отже, не має на меті замінити НАТО як основу системи колективної безпеки та захисту його європейських членів. А саме так "стратегічну автономію" Європи хотіли б бачити в Пекіні та Москві, чого свідченням були розмови Сі Цзиньпіна в Парижі (5 травня ц. р.).

Президент Емманюель Макрон ввічливо, хоч категорично, відмовив китайському очільнику слідувати цим курсом. Зі зрозумілих причин: російська агресія проти України стала екзистенційною загрозою ЄС, в цьому протистоянні Пекін є союзником Москви, а не Парижа і колективного Заходу. Таке розуміння геостратегічної ситуації у світі французький президент озвучив в лютому ц. р., допустивши виряджання своїх військ до України.

НАТО буде також в Індокитаї

Франція і європейські члени НАТО не збираються виходити з НАТО на радість Сі Цзиньпіну і Путіну, які в лютому 2022 р. підписали декларацію про "дружбу, яка немає меж". І з заявою про неприйнятність існування військових блоків як пережитку епохи Холодної війни. Глибоко помилилися, бо НАТО не думає відходити в минуле. Навпаки Єнс Столтенберг (дотеперішній генеральний секретар Альянсу) заявив, що НАТО має готуватися до активності в регіоні Індокитаю.  

Напрошуючись на роль "посередника для запровадження перемир’я і миру в Україні", Китай насправді намагається виторгувати обмеження діяльності в регіоні, який відносить до сфери своїх базових  інтересів. 

Європейців бентежать спроби Дональда Трампа і його прихильників дискредитувати Альянс, хоч цей етап – як здається – відходить у минуле. В американському Конгресі демократи та республіканці спільно проголосували закон, який забороняє президенту приймати рішення про вихід з Альянсу без згоди парламенту.

Читайте також: Парад мирних договорів. Що далі?

Сьогодні Трамп не критикує НАТО, а хвалиться, що це він примусив європейців збільшити видатки на оборону. Трамп ще нарікає на більші витрати США на допомогу Україні від Європи (неправда, бо Європа вкладає більше коштів), що можна інтерпретувати як знак не відкидання апріорі необхідності продовження підтримки у випадку обрання його президентом.

Цей останній висновок підсилює "миротворча ініціатива" Орбана у двох її частинах – прямому озвученню крайньої потреби Путіна укласти перемир'я у війні з Україною без чекання на прихід Трампа до влади; а також намагання Сі Цзіньпіна стати посередником під час "мирних переговорів" за умови усамостійнення Європи від США. В обох випадках реалізація цих планів обумовлена визнанням Україною перемоги Росії й відмови ЄС від допомоги нашій державі.

Сьогодні ми впевнені, що обидві умови цілком нереалістичні.

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.57
  • EUR
    Купівля 43.3
    Продаж 44.08
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
5 січня
23:33
Володимир Зеленський
"Не поважаю ні керівника Росії, ні цей народ": Зеленський відмовився давати інтерв'ю російською мовою
23:17
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 177 боєзіткнень, з них 44 на Курщині
23:08
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
Зеленський заявив, що на війні проти України було ліквідовано 3800 солдатів КНДР
22:39
трамп путін
Путін хоче пересварити мене з Трампом та завершити окупацію України, - Зеленський
22:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила по Україні ударні БПЛА: ситуація ввечері 5 січня
22:32
лукашенко, 9 травня 2023
Зеленський: Лукашенко перепрошував за пуски ракет по Україні у перші дні вторгнення РФ
22:13
Ліквідовані російські підполковники
Перед Новим роком ЗСУ ліквідували на Курщині двох російських підполковників, - ЗМІ
21:59
Володимир Зеленський
"Це ху*ня": Зеленський прокоментував допомогу Україні від партнерів перед повномасштабним вторгненням РФ
21:30
Зеленський прийме рішення щодо повторного терміну, залежно від того "як завершиться ця війна"
21:20
Підводний ракетоносій, флот РФ
РФ вивела усі підводні човни з Середземного моря, - ЗМІ
21:13
Ексклюзив
росія, санкції
Соціолог Шульга розповів, як російська влада намагається керувати внутрішньою стабільністю в РФ
21:11
Оновлено
Херсонська область
Росіяни обстрілювали і атакували дронами Херсон та область: одна людина загинула, 12 поранених
21:09
Огляд
Пожежа на нафтобазі у Ровеньках
Спалені локомотиви у Московській області, атака морського торгівельного порту "Усть-Луга" та десятки БПЛА над областями РФ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
21:04
Сумщина
Якщо порівнювати з минулим роком, обстріли прикордоння Сумщини збільшилися в 4 рази
20:54
Ексклюзив
заборона УПЦ МП
"Процес відбувається": нардеп Княжицький про перехід від УПЦ МП до ПЦУ
20:51
В Індії розбився гелікоптер берегової охорони, загинули троє членів екіпажу
20:40
Ексклюзив
"Едельвейси" відбили повторні масовані штурми окупантів: 44 ліквідованих і 33 поранених росіян
"Тактика ефективна": військовий експерт Снєгирьов пояснив, чому росіяни використовують цивільний транспорт при штурмах
20:39
У пожежі на столичному Лісовому масиві згоріли двоє людей
20:37
Снігопад
США накрив найсильніший снігопад за десятиліття
20:36
Оновлено
Курська область
Сили оборони відновили наступальні дії на Курщині: усі подробиці
20:24
Металургійний гігант у польському Ченстохові відновлює виробництво
20:20
OPINION
TikTok під забороною: чому Європа позбувається китайської соцмережі
20:02
OPINION
Європа мусить створити коаліцію з Україною. Інакше на неї чекає війна
19:39
новини Львівщини
Росіяни атакували "шахедами" інфраструктуру Сум
19:11
армія КНДР
Родичів північнокорейських солдат, загиблих на війні РФ проти України, змушують підписувати документи про нерозголошення, - InformNapalm
18:40
Інтерв’ю
У парламенті США проукраїнські республіканці та демократи все ще мають більшість, - Піонтковський
18:31
Крістіан Штоккер
Тимчасовим канцлером Австрії обрали Крістіана Штокера
18:14
Інтерв’ю
Інна Старовойтенко
"Українство, з яким він народився, його притягувало в усіх ситуаціях": історикиня Старовойтенко про мецената української культури Чикаленка
18:04
OPINION
Аргентинський експеримент Мілея
17:30
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Найбільше остерігаюся, що Трамп після першої невдачі, дистанціюється від проблеми війни Росії в Україні, - дипломат Безсмертний
17:29
Оновлено
Шольц путін
Шольц заперечує, що готується до зустрічі з Путіним
17:23
Братислав Живкович під час російського вторгнення до Криму (2014)
На Курщині ліквідовано сербського найманця Братислава Живковича, який воював проти України ще з анексії Криму
17:18
Ексклюзив
полон вбиває
Співзасновниця асоціації "Сила морської піхоти" Савова розповіла про акцію "1000 днів полону", яка відбудеться у Києві 6 січня
16:44
Піротехніка, салюти, феєрверки
Попри загибель 5 людей на Новий рік, Німеччина проти заборони феєрверків
16:26
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У застосунку Резерв+ відновили послугу відстрочки для багатодітних батьків
16:19
Естонія
Естонський парламент закрив російськомовну версію сайту
16:03
OPINION
Стефанчук порушує права журналістів
15:55
Зеленський
Зеленський узяв розслідування дезертирства у 155-ї ОМБр "Анна Київська" під особистий контроль, - Бутусов
15:52
Окупанти обстріляли Покровську громаду на Донеччині: поранено 5 людей
15:40
Придністров'я
У самопроголошеному Придністров'ї попередили про ймовірність відключення води
Більше новин