OPINION

Велика війна не спровокувала велике переселення. Вона прискорила процес

20 жовтня, 2024 неділя
16:07

17 жовтня комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроєкт щодо створення Міністерства демографії та діаспори України

Зміст

Передбачається, що новостворений орган займатиметься поверненням з-за кордону українців, котрі вимушено виїхали з початком масштабного вторгнення. І також налагодить та підтримуватиме контакти з українською діаспорою. Тобто з тими українцями, хто повертатися з різних причин не хоче.

Потребу подібної державної структури й, відповідно, системної роботи заради повернення мільйонів наших співгромадян додому останні роки небайдужі політики порушують регулярно. Правильно роблять, до речі. Проблема в тому, що масштабне російське вторгнення не є основною причиною масового виїзду українців за кордон і осідання там

Упритул наближаюся до дуже небезпечної теми: не скажу значна, але точно не мала частина тих, хто виїхав у перші дні й тижні великої війни, давно виношували подібні плани. А програми для біженців та переселенців, котрі запрацювали в країнах ЄС і не тільки з початком масштабного російського вторгнення, просто полегшили задачу. І то суттєво. 

Не треба, принаймні якийсь час, оплачувати житло. Є прожитковий мінімум, хай навіть з оформленням банківських карток виникають незвичні для українців бюрократичні проблеми. Є пропозиції роботи та безплатних мовних курсів. Активні українці, отримавши не рибку, а вудку, далі все зроблять самі.

Читайте також: Ніхто нічого не робитиме для повернення українців

Ось красномовний, як на мене, приклад. Листопад 2022 року, Литва, маленьке місто Анікщяй. Українців, котрі втекли від війни, там прийняли з радістю. Запропонували гуртожиток та варіанти роботи. Познайомився з мешканкою Запоріжжя, котра вивезла трьох дітей та лишила там чоловіка призовного віку. Вона за пів року змогла перебратися з гуртяги в окремий будинок, де сплачує лише комуналку. Купила авто за 700 євро. Гарує фітнес-тренером і досить популярна.

Але є інші наші співгромадяни. Котрі жаліються на малі виплати, вперто не бажають працювати, на всі боки користуються гарним до себе ставленням. А чоловіки, котрі приїхали до дружин, хваляться: заховалися, коли українське військо вимушено відступило, пересиділи трошки в окупації, далі чмихнули через Росію та Білорусь до Польщі, звідти – до Литви. Отак обдурили аж дві армії.

Питання, як то кажуть, із зірочкою. Чи поверне Міністерства демографії та діаспори додому згадану жінку? Та чи матиме воно досить впливу й можливостей, аби повернути назад в Україну представників іншої, альтернативної категорії наших співгромадян? Відповідь спрогнозуйте самі. Від себе додам: ота спільнота, яка сидить на соціалці й нічого не хоче робити, навряд дуже потрібна й перспективна для розбудови нашої повоєнної країни. А люди, подібні до активної жінки, якщо й повернуться, то в діапазоні від 5 до 10 років.

Так вважає експерт з міграційної політики, доктор економічних наук Андрій Гайдуцький. Він переконаний, що ті мільйони українців, котрі виїхали після 24.02.2024, для України втрачені. Натомість працювати краще з парою сотень тисяч активних людей, котрі теоретично можуть повернутися додому, накопичивши стартовий капітал та почавши в країні, що відновлюється, економічну діяльність. І, що важливо, пан Гайдуцький апелює в питаннях повернення не до гіпотетичного міністерства, а до активності окремо взятих місцевих громад.

Читайте також: Наше демографічне майбутнє не виглядає оптимістичним, — Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України

За дослідженнями, які провела у 2021 році американська агенція Gallup, 31% українців уже  хотіли б змінити країну проживання. Ось вам ті 6 мільйонів, котрі з початком великої війни реалізували наміри. Вони й без російських бомб та ракет виношували плани еміграції. 

А відтік українців узагалі почався з перших років Незалежності. Згадайте гасло середини 1990-х: "Нас 52 мільйони". І дізнайтеся, наскільки нас стало менше до березня 2014-го, коли почалася війна Росії з нами. А в ті часи навіть не виникало ідеї створити Міністерство демографії та діаспори. Зменшення українців в Україні помічали десятки, пробі волали взагалі одиниці.

Ще один штрих до твердження, що велика війна – суттєва, проте не головна причина еміграції. Від початку 2024 року, як свідчить нещодавній макроекономічний звіт Національного банку, з країни виїхало майже 400 тисяч українців. Отже, два роки майже щоденних повітряних тривог і ризиків загинути внаслідок ракетних ударів цих людей не лякали. Чому виїхали зараз? Невже зробилося небезпечніше? 

Ні, все значно простіше. З'явилося дещо інше: публікації про поступове скорочення програм для українських біженців. Тобто, про закриття вікна можливостей зачепитися "там". Саме з цим прямо пов'язана заява нового міністра культури Миколи Точицького: кожен п'ятий діяч культури, не конче артист, з європейських, американських та інших поїздок не повертається. Це станом на зараз. Повторюся: дотепер у воюючій Україні "неповерненців" усе ніби влаштовувало.

Читайте також: У нас усе погано з демографією

І нарешті – бідкання очільника МОН Оксена Лісового щодо активного виїзду з України старшокласників. Звісно, йдеться про юнаків віком до 18 років. Українці з можливостями давно, ще у мирні часи, відправляли своїх дітей учитися в Європу та США. І по закінченні, опанувавши мови, молоді українці не поверталися домів.

Зараз до неповернення додався фактор, озвучений нещодавно Віталієм Портниковим у розмові з Сергієм Жаданом: "Той, хто в Україні залишиться жити, має знати, що він може відправити своїх дітей і онуків на війну наступну". А соціолог Олексій Антипович твердить: молоді українці поступово втрачають віру в те, що можуть реалізувати себе вдома. Справді, в що вірити, які плани будувати, якщо тебе завтра мобілізують…

Або я помиляюся, або окреслені вище й то далеко не всі питання Міністерство демографії та діаспори точно не вирішить. Хоча б тому, що якість освіти, економічний розвиток, свобода ведення бізнесу і згадана вже мобілізація, точніше незворотна мілітаризація, – точно не в його компетенції. Українці вже тридцять років залишають батьківщину не тому, що війна, а тому, що хочуть і можуть. Війна, на жаль, дала більше можливостей не триматися за місце народження та навіть за громадянство. І повернення та народжуваність не залежить прямо від дати завершення активних бойових дій.

Мир дуже важливий. Це перше бажання кожної нормальної людини. Але не менш важливими є перспективи. Саме їхня розмитість спровокувала виїзд із країни тих, хто й до війни шукав для себе кращого життя. Хіба що на хвилі творення міністерства є смисл говорити про створення якогось Міністерства української перспективи.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
-4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:59
Папа Римський, Папа Франциск
Госпіталізований через пневмонію Папа Франциск пробуде у лікарні ще принаймні тиждень
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
14:37
В Японії номінували на культурну премію мангу про війну в Україні
14:11
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
РФ скинула 7 авіабомб на Костянтинівку: загинули двоє людей, ще троє поранено
14:08
Віктор Медведчук
Кремль не просив про обмін Медведчука, а Богуслаєвим навіть не цікавиться, - Коордштаб
14:06
Келлог відвідав поранених українських воїнів у військовому госпіталі в Ірпені
14:02
OPINION
Венс і консервативна контрреволюція
13:56
хакер
Викрадено майже $1,5 млрд: біржа Bybit зазнала найбільшого зламу в історії криптовалют
13:55
Ексклюзив
Путін і Лавров
Ушаков, Лавров та Путін маніпулюють Трампом щодо угоди зі США про надра, - дипломат Брайза
13:46
Ексклюзив
Олег Рибачук
Формула "я і мої п'ять-шість менеджерів" розвалюється на наших очах, - Рибачук
13:22
РФ обстріляла з артилерії Краснопільську громаду на Сумщині: сталася пожежа у будинку, постраждала людина
13:19
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні і чи підпишуть документ сьогодні
13:00
Білий дім
Через назву затоки: Associated Press подала до суду на трьох представників адміністрації Трампа
12:59
зима сонце
Морози триватимуть: синоптикиня Діденко розповіла, якою буде погода в Україні у неділю
12:22
Ситуація контрольована: у ДСНС розповіли про стан укриття на ЧАЕС, в яке влучив російський дрон 14 лютого
12:16
Росіяни поцілили дроном в автівку у Куп’янську, є поранені
12:01
OPINION
Нова реальність. Стислий опис
11:42
новини Львівщини
Дрони СБУ вдарили по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані: вона припинила роботу
11:36
Літак JetBlue, США
У РФ анонсували нову зустріч з представниками США протягом наступних двох тижнів, - росЗМІ
11:35
Ексклюзив
ЗСУ
Україна вже виграла війну. Потрібно лиш закріпити досягнуті результати, - військовослужбовець Тимочко
11:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 лютого: скільки коштують долар та євро
11:05
Сибіга й Каллас скоординували кроки напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення
11:02
Джордж Армітедж
У віці 82 років помер режисер Джордж Армітедж, відомий за фільмами "Хітмен" та "Маямі Блюз"
10:48
Оновлено
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
10:36
Порт Маріуполя
У порт Маріуполя окупанти привезли 88 вагонів викраденого вугілля
10:35
Оновлено
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським і Умєровим
10:13
Російський газ
Путіну запропонували возити газ із РФ на атомних підводних човнах: російський диктатор вважає ідею перспективною
10:08
Ексклюзив
На Донеччині внаслідок російських обстрілів загинули 5 людей, понад 50 будинків зруйновано
10:00
OPINION
блог Андрій Магера
Трамп — Путін: уявіть, що Рузвельт раптом захотів мати справи з Гітлером
09:49
забруднене повітря
У Києві зранку зафіксували погіршення стану повітря
09:48
Бурітікупу
У бразильському місті Бурітікупу через ерозію ґрунт утворились гігантські воронки: влада оголосила надзвичайний стан
09:29
Інтерв’ю
Олекса Руденко
Символіка бригад – не просто емблеми, це частина ідентичності, - Олекса Руденко про сенси в ЗСУ
08:54
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
ХАМАС назвав імена заручників, яких мають звільнити в рамках угоди про перемир'я з Ізраїлем
08:41
Чарльз Браун
Трамп і Пентагон звільнили голову Об'єднаного комітету начальників штабів США і ще низку ключових командувачів
08:24
Оновлено
За минулу добу на фронті відбулось 90 боїв, третина з них на Покровському напрямку
Більше новин