Європейські спостерігачі: вибори у Грузії були затьмарені "нерівними умовами гри, тиском і напругою"

27 жовтня, 2024 неділя
15:34

Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, Ради Європи, НАТО і Європарламенту заявили, що "парламентські вибори в Грузії були затьмарені вкоріненою поляризацією та риторикою, яка викликала тиск на виборців

Зміст

Про це повідомляє пресслужба ОБСЄ.

"Хоча виборцям було запропоновано вибрати між 18 списками кандидатів, і кандидати загалом могли вільно проводити агітацію, парламентські вибори в Грузії були затьмарені вкоріненою поляризацією та занепокоєнням щодо нещодавно ухваленого законодавства та його впливу на основні свободи та громадянське суспільство, а також риторикою, яка викликала розбіжності у передвиборчій кампанії та широко поширеною повідомляє про тиск на виборців", - йдеться у заяві міжнародних спостерігачів.

Спільна спостережна місія Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ (ПА ОБСЄ), Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), Парламентської асамблеї НАТО (ПА НАТО) та Європейського парламенту (ЄП) зазначила, що "поглиблення політичних розбіжностей, а також значний дисбаланс у фінансових ресурсах і численні переваги, якими користується правляча партія, сприяли й без того нерівним умовам гри". 

Напередодні виборів численні організації громадянського суспільства повідомили про стигматизуючий вплив "закону про прозорість іноземного впливу", а також випадки нападів і залякувань. Це, разом із можливими санкціями за недотримання закону, також вплинуло на їх здатність виконувати свою роботу без надмірного тиску, йдеться у повідомленні.

"Дисбаланс у фінансових ресурсах, атмосфера суперечливої ​​кампанії та нещодавні поправки до законодавства викликали серйозне занепокоєння протягом цього виборчого процесу. Проте залучення, продемонстроване в день виборів — від активної участі виборців, надійної присутності спостерігачів від громадян і партій, а також багатого розмаїття голосів — дає ознаку системи, яка все ще росте та розвивається, з демократичною життєздатністю, що будується", — сказав спеціальний координатор та керівник місії короткострокових спостерігачів ОБСЄ Паскаль Аллізард.

Читайте також: Росію у Грузії цікавить географія

Спостерігачі визнали законодавчу базу достатньою для проведення демократичних виборів. Водночас ефективність нагляду за фінансуванням виборчої кампанії була підірвана обмеженим правозастосуванням і занепокоєнням щодо неупередженості та політичної інструменталізації органу нагляду.

"Ці вибори були відзначені високою поляризацією політичного та медіаландшафту, мовою ненависті проти опозиції та громадянського суспільства та антагонізмом щодо посади президента. Якість виборів відображала передвиборчий період. Враховуючи випадки підкупу виборців, поширену атмосферу тиску та організоване партією залякування перед і під час виборів, особливо в сільській місцевості, питання щодо неупередженості державних інституцій, ми висловлюємо стурбованість виборчими умовами, зокрема нерівною грою поле, яке підриває довіру до результатів і пояснює реакцію на результати виборів. Ці питання мають вирішувати органи влади", — сказав голова делегації ПАРЄ Юліан Булай.

Попри конституційне зобов’язання щодо забезпечення гендерної рівності, законодавчі зміни, внесені цього року, підірвали цю мету та призвели до значного зменшення кількості жінок у партійних списках на цих виборах. У партійних програмах не було посилань, спрямованих конкретно на жінок, і в їхніх кампаніях мало жінок. Одночасно жінки-політики в Грузії продовжують стикатися з глибоко вкоріненими стереотипами та навіть насильством.

Виборча адміністрація ефективно організувала вибори, але суспільному сприйняттю її неупередженості зашкодили занепокоєння щодо нещодавніх змін у процесах її висунення та прийняття рішень, а також передбачувані зв’язки між членами, які не мають офіційної політичної приналежності, та правлячою партією. На більшості виборчих дільниць вперше були використані електронні пристрої, і виборча адміністрація доклала значних зусиль, щоб напередодні дня виборів проінформувати виборців про їх використання. День виборів був загалом добре організований процедурно та впорядковано, але він був відзначений напруженою обстановкою. Таємниця голосування часто порушувалася, надходили повідомлення про залякування та тиск на виборців, заявили міжнародні спостерігачі.

Читайте також: "Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані

"Повага до спільних цінностей індивідуальної свободи, демократії та верховенства права є важливою умовою для того, щоб стати членом НАТО. Ці вибори стали ще одним критичним випробуванням для демократії Грузії, і його наслідки будуть ще одними. Тепер мій обов’язок — звітувати про ці вибори — від адміністрування виборів до залякування та тиску на виборців — щоб Асамблея могла дослідити, як найкращим чином підтримати грузинський народ, який знову і знову демонстрував, що хоче демократичної Грузії. ЄС і НАТО", – сказав голова делегації ПА НАТО Фаїк Озтрак.

Спостерігачі зауважили, що кампанія була конкурентоспроможною, хоча й стриманою, але використані мова та образи викликали великі розбіжності. Зокрема, під час кампанії представники правлячих партій публічно заявляли про намір заборонити ключові опозиційні партії після виборів. Спостерігачі також звернули увагу на повідомлення про залякування, примус і тиск на виборців, зокрема на працівників державного сектору та інші групи, що викликає занепокоєння щодо здатності деяких виборців віддати свій голос, не боячись покарання.

"Ми продовжуємо висловлювати глибоку стурбованість з приводу демократичного відкату в Грузії. Проведення вчорашніх виборів, на жаль, є доказом цього. Ми продовжуватимемо уважно стежити за ситуацією в Грузії, щоб побачити, чи вирішить наступний уряд перейти до цінностей і норм ЄС і змінити негативні тенденції останніх місяців", – сказав голова делегації ЄП Антоніо Лопес-Істуріз Вайт.

За словами спостерігачів, медіасередовище Грузії різноманітне, але дуже поляризоване та залежить від фінансування політичних акторів. Моніторинг ЗМІ, проведений спостережною місією, засвідчив явну політичну упередженість у всіх ЗМІ, тоді як юридичні зобов’язання щодо неупередженого висвітлення новин на комерційному телебаченні були проігноровані. Хоча суспільний мовник висвітлював кандидатів переважно в позитивному або нейтральному тоні, він приділяв значно більше часу правлячій партії, ніж іншим партіям. Крім того, безпека журналістів залишається головною проблемою після серії недавніх нападів, залякувань і тиску.

Міжнародна місія спостереження за парламентськими виборами в Грузії мала такий склад: 529 спостерігачів із 42 країн, до складу яких входять 380 експертів БДІПЛ, довготермінові та короткострокові спостерігачі, 60 парламентаріїв і співробітників ПА ОБСЄ, 39 від ПАРЄ, 38 від ПА НАТО та 12 від ЄП.

  • Нагадаємо, у суботу, 26 жовтня, у Грузії відбулись парламентські вибори. Наразі там вже підрахували понад 99% голосів, лідирує правляча партія "Грузинська мрія". Крім того, грузинська опозиційна передвиборча коаліція "За зміни" виступила з оцінкою офіційних результатів виборів до парламенту й висунула вимогу до Іванішвілі.
  • Грузинська опозиція з великим відривом виграла парламентські вибори за кордоном. Результати
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 44.48
    Продаж 45.14
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
27 жовтня
19:07
Саакашвілі
Не гайте часу, виходьте на "великі протести": Саакашвілі звернувся до опозиції
19:00
Борис Джонсон оголосив про відставку
"Вкрадені маріонетковим урядом Путіна": Борис Джонсон про парламентські вибори у Грузії
18:38
Ілон Маск
Ілон Маск працював нелегально у США на початку своєї кар'єри, його хотіли депортувати, - The Washington Post
18:38
Оновлено
Парламентські вибори в Грузії
Грузинська ЦВК підрахувала голоси зі 100% дільниць: "Мрія" набирає 54%
18:30
Огляд
Атака українських БПЛА на три спиртзаводи у Росії, пожежа в районі НПЗ у Тамбовській області та дрони над тимчасово окупованим Кримом: де в росіян вибухало та палало цього тижня
18:10
морський дрон Magura V5
У РФ створюють буї для пошуку катерів-камікадзе
18:03
OPINION
Про "гнучке" курсоутворення і не тільки
18:01
Оновлено
"Олександрія" - "Інгулець" 2:1 (26.10.2024)
"Ворскла" рівна у силах з "Вересом". Розклад і результати 11-го туру УПЛ
17:51
танк Т-90С
Батальйон "К2" захопив російський експортний танк Т-90С: чим він особливий
17:46
Ексклюзив
Володимир Зеленський у Верховній Раді
Тисяча Зеленського тхне шахрайством, звідки будуть кошти незрозуміло, - політолог Цибулько
17:40
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Путін
Пекін зацікавлений у тому, як буде розвиватися ситуація з військовими КНДР, - Фейгін
17:30
DeepState пише, що росіяни окупували Левадне Запорізької області: у ЗСУ заявили, що командні висоти у них під контролем
16:56
Оновлено
В охопленому боями Селидовому окупанти розстріляли 2 цивільних жінок: Лубінець скерував листи до ООН та МКЧХ
16:44
Ексклюзив
вибори в США
Понад годину у черзі, щоб проголосувати, - професор Айзенберг розповів про дострокове голосування в США
16:44
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
З початку доби на фронті відбулося 84 боєзіткнення: найбільше ворог атакує Курахівський напрямок
16:32
Верифікація ID-картки на виборах у Грузії
Грузинська опозиція вимагає від ЦВК протоколи з дільниць та перевірку електроніки
16:23
Оновлено
Тель-Авів, теракт
Біля Тель-Авіва вантажівка в'їхала в автобусну зупинку, є загиблий, поранено щонайменше 32 людей: поліція не виключає теракт
16:02
Херсонська область
Росіяни 27 жовтня вбили у Херсоні трьох чоловіків
16:00
OPINION
"Вовина тисяча": якою є позиція громадянського суспільства
15:26
Ексклюзив
Грузія протести
"Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані
15:16
Миколаївська область
Окупанти атакували FPV-дронами Куцурубську громаду на Миколаївщині: загинув цивільний, знищено авто поліцейських
14:58
насіння соняшника
Росіяни вкрали на ТОТ України понад 300 тонн насіння соняшника й планують вивезти його до Африки, - ЦНС
14:51
грузія
На закордонних дільницях "Грузинська мрія" набрала лише 15%, - ЗМІ
14:27
Андрій Єрмак
Єрмак заявив, що Зеленський готовий прислухатися до ініціатив Китаю, Бразилії і Південної Африки: за якої умови
14:16
грузія
Пашинян та Алієв привітали партію Іванішвілі з перемогою на виборах
14:15
OPINION
Про журналістів і політиків
14:03
OPINION
Як деякі українці припинили боятися за свою репутацію та полюбили Пушкіна
13:26
Росіяни атакували дронами село на Чернігівщині: поранено чоловіка, згоріли гараж і автівка
13:14
холодна осінь
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україну прийде різке похолодання з першим снігом
13:10
вибори в Литві
У Литві проходить другий тур парламентських виборів: кандидати змагаються за 63 місця в Сеймі
12:47
Ексклюзив
Біля Свято-Михайлівського собору сталася бійка між вірянами УПЦ МП й ПЦУ
В українському суспільстві неприязнь найбільше виражена між прихожанами ПЦУ та УПЦ, - Громадська мережа "ОПОРА"
12:05
Андрій Сибіга
Сибіга прибув із візитом до ПАР: про що говоритимуть
12:05
OPINION
Готівки та біткоїнів корупціонерів точно вистачить на 50 заводів
11:38
Wizz Air
У Грузії блискавка двічі влучила у літак Wizz Air, - ЗМІ
10:53
міністра закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен
Міністерка закордонних справ Фінляндії Валтонен закликала європейські країни більше інвестувати в оборону задля стримування загрози з боку РФ
10:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття понад 50 дронів: жителі Тамбовської області повідомляють про пожежу в районі НПЗ
10:06
Ексклюзив
армія КНДР
Військовий експерт Селезньов пояснив, в яких підрозділах армії КНДР найбільше зацікавлена Росія
10:03
OPINION
Росію у Грузії цікавить географія
10:00
День української писемності та мови
День української писемності та мови: дата, історія свята
09:54
ппо
Українська ППО за ніч збила 41 ворожий безпілотник
Більше новин