Європейські спостерігачі: вибори у Грузії були затьмарені "нерівними умовами гри, тиском і напругою"

27 жовтня, 2024 неділя
15:34

Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, Ради Європи, НАТО і Європарламенту заявили, що "парламентські вибори в Грузії були затьмарені вкоріненою поляризацією та риторикою, яка викликала тиск на виборців

Зміст

Про це повідомляє пресслужба ОБСЄ.

"Хоча виборцям було запропоновано вибрати між 18 списками кандидатів, і кандидати загалом могли вільно проводити агітацію, парламентські вибори в Грузії були затьмарені вкоріненою поляризацією та занепокоєнням щодо нещодавно ухваленого законодавства та його впливу на основні свободи та громадянське суспільство, а також риторикою, яка викликала розбіжності у передвиборчій кампанії та широко поширеною повідомляє про тиск на виборців", - йдеться у заяві міжнародних спостерігачів.

Спільна спостережна місія Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ (ПА ОБСЄ), Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), Парламентської асамблеї НАТО (ПА НАТО) та Європейського парламенту (ЄП) зазначила, що "поглиблення політичних розбіжностей, а також значний дисбаланс у фінансових ресурсах і численні переваги, якими користується правляча партія, сприяли й без того нерівним умовам гри". 

Напередодні виборів численні організації громадянського суспільства повідомили про стигматизуючий вплив "закону про прозорість іноземного впливу", а також випадки нападів і залякувань. Це, разом із можливими санкціями за недотримання закону, також вплинуло на їх здатність виконувати свою роботу без надмірного тиску, йдеться у повідомленні.

"Дисбаланс у фінансових ресурсах, атмосфера суперечливої ​​кампанії та нещодавні поправки до законодавства викликали серйозне занепокоєння протягом цього виборчого процесу. Проте залучення, продемонстроване в день виборів — від активної участі виборців, надійної присутності спостерігачів від громадян і партій, а також багатого розмаїття голосів — дає ознаку системи, яка все ще росте та розвивається, з демократичною життєздатністю, що будується", — сказав спеціальний координатор та керівник місії короткострокових спостерігачів ОБСЄ Паскаль Аллізард.

Читайте також: Росію у Грузії цікавить географія

Спостерігачі визнали законодавчу базу достатньою для проведення демократичних виборів. Водночас ефективність нагляду за фінансуванням виборчої кампанії була підірвана обмеженим правозастосуванням і занепокоєнням щодо неупередженості та політичної інструменталізації органу нагляду.

"Ці вибори були відзначені високою поляризацією політичного та медіаландшафту, мовою ненависті проти опозиції та громадянського суспільства та антагонізмом щодо посади президента. Якість виборів відображала передвиборчий період. Враховуючи випадки підкупу виборців, поширену атмосферу тиску та організоване партією залякування перед і під час виборів, особливо в сільській місцевості, питання щодо неупередженості державних інституцій, ми висловлюємо стурбованість виборчими умовами, зокрема нерівною грою поле, яке підриває довіру до результатів і пояснює реакцію на результати виборів. Ці питання мають вирішувати органи влади", — сказав голова делегації ПАРЄ Юліан Булай.

Попри конституційне зобов’язання щодо забезпечення гендерної рівності, законодавчі зміни, внесені цього року, підірвали цю мету та призвели до значного зменшення кількості жінок у партійних списках на цих виборах. У партійних програмах не було посилань, спрямованих конкретно на жінок, і в їхніх кампаніях мало жінок. Одночасно жінки-політики в Грузії продовжують стикатися з глибоко вкоріненими стереотипами та навіть насильством.

Виборча адміністрація ефективно організувала вибори, але суспільному сприйняттю її неупередженості зашкодили занепокоєння щодо нещодавніх змін у процесах її висунення та прийняття рішень, а також передбачувані зв’язки між членами, які не мають офіційної політичної приналежності, та правлячою партією. На більшості виборчих дільниць вперше були використані електронні пристрої, і виборча адміністрація доклала значних зусиль, щоб напередодні дня виборів проінформувати виборців про їх використання. День виборів був загалом добре організований процедурно та впорядковано, але він був відзначений напруженою обстановкою. Таємниця голосування часто порушувалася, надходили повідомлення про залякування та тиск на виборців, заявили міжнародні спостерігачі.

Читайте також: "Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані

"Повага до спільних цінностей індивідуальної свободи, демократії та верховенства права є важливою умовою для того, щоб стати членом НАТО. Ці вибори стали ще одним критичним випробуванням для демократії Грузії, і його наслідки будуть ще одними. Тепер мій обов’язок — звітувати про ці вибори — від адміністрування виборів до залякування та тиску на виборців — щоб Асамблея могла дослідити, як найкращим чином підтримати грузинський народ, який знову і знову демонстрував, що хоче демократичної Грузії. ЄС і НАТО", – сказав голова делегації ПА НАТО Фаїк Озтрак.

Спостерігачі зауважили, що кампанія була конкурентоспроможною, хоча й стриманою, але використані мова та образи викликали великі розбіжності. Зокрема, під час кампанії представники правлячих партій публічно заявляли про намір заборонити ключові опозиційні партії після виборів. Спостерігачі також звернули увагу на повідомлення про залякування, примус і тиск на виборців, зокрема на працівників державного сектору та інші групи, що викликає занепокоєння щодо здатності деяких виборців віддати свій голос, не боячись покарання.

"Ми продовжуємо висловлювати глибоку стурбованість з приводу демократичного відкату в Грузії. Проведення вчорашніх виборів, на жаль, є доказом цього. Ми продовжуватимемо уважно стежити за ситуацією в Грузії, щоб побачити, чи вирішить наступний уряд перейти до цінностей і норм ЄС і змінити негативні тенденції останніх місяців", – сказав голова делегації ЄП Антоніо Лопес-Істуріз Вайт.

За словами спостерігачів, медіасередовище Грузії різноманітне, але дуже поляризоване та залежить від фінансування політичних акторів. Моніторинг ЗМІ, проведений спостережною місією, засвідчив явну політичну упередженість у всіх ЗМІ, тоді як юридичні зобов’язання щодо неупередженого висвітлення новин на комерційному телебаченні були проігноровані. Хоча суспільний мовник висвітлював кандидатів переважно в позитивному або нейтральному тоні, він приділяв значно більше часу правлячій партії, ніж іншим партіям. Крім того, безпека журналістів залишається головною проблемою після серії недавніх нападів, залякувань і тиску.

Міжнародна місія спостереження за парламентськими виборами в Грузії мала такий склад: 529 спостерігачів із 42 країн, до складу яких входять 380 експертів БДІПЛ, довготермінові та короткострокові спостерігачі, 60 парламентаріїв і співробітників ПА ОБСЄ, 39 від ПАРЄ, 38 від ПА НАТО та 12 від ЄП.

  • Нагадаємо, у суботу, 26 жовтня, у Грузії відбулись парламентські вибори. Наразі там вже підрахували понад 99% голосів, лідирує правляча партія "Грузинська мрія". Крім того, грузинська опозиційна передвиборча коаліція "За зміни" виступила з оцінкою офіційних результатів виборів до парламенту й висунула вимогу до Іванішвілі.
  • Грузинська опозиція з великим відривом виграла парламентські вибори за кордоном. Результати
Теги:
Читайте також:
Київ
-1.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:19
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
21:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували, як РФ перекидає техніку на Курахівський напрямок
20:56
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі, серед поранених – українка
20:48
Роман Кокошко
Українського легкоатлета-рекордсмена відсторонили через допінг
20:47
Укрзалізниця прибрала російську мову із залізничних квитків
20:12
Протиракетний комплекс THAAD
У ЗС Австрії пояснили, якою зброєю Україна може збивати російські ракети "Орєшнік"
20:02
OPINION
Чи потрібне нам "бен-гуріонівське чудо"?
19:33
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
"Якщо Путін нападе, ми повинні бути в змозі вести війну": очільник міноборони Німеччини Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону
18:56
Ексклюзив
Володимир Путін
"Не дозволить Путіну почати війну знову": політик Фейгін про розміщення військ країн НАТО в Україні
18:55
Володимир Зеленський і Білл Бернс
Директор ЦРУ Білл Бернс відвідав Україну з останнім візитом на посаді
18:50
Ісландія
В Ісландії затвердили новий уряд на чолі з лідеркою соціал-демократів Фростадоттір
18:44
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Путінська армія буде намагатися в будь-який спосіб форсувати Дніпро: полковник ЗСУ Селезньов про Херсонщину
18:42
Росіяни близько 15 разів атакували Нікопольщину: двоє людей поранені
18:26
У Південній Кореї одночасно пройшли мітинги прихильників і противників імпічменту президента Юн Сок Йоля
18:05
морські піхотинці РФ
Окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні, – Сили оборони
18:01
OPINION
Українці давно не вірять своїм політикам
Більше новин