Грузинська ЦВК підрахувала голоси зі 100% дільниць: "Мрія" набирає 54%
У неділю, 27 жовтня 2024 року, центрвиборчком Грузії оприлюднив попередні результати підрахунку голосів на 3 110 дільницях з 3 111, адже після появи відео з вкиданням бюлетенів голосування на одній дільниці було зупинено
Про це свідчать останні дані Центральної виборчої комісії.
Так, за даними ЦВК, правляча "Грузинська мрія" на парламентських виборах, що відбулися напередодні у суботу, 26 жовтня, набрала 53,92% (1 118 836 голосів).
Читайте також: "Це вкрадені вибори, узурпація влади та конституційний переворот": в Грузії опозиція вимагає від Іванішвілі мирно віддати владу
Опозиційні ж партії отримали наступні результати:
- "Коаліція за зміни" – 11,037% (229 006);
- "Єдність-Національний рух" – 10,164% (210 895);
- "Сильна Грузія" – 8,814% (182 8918);
- "Гахарія – за Грузію" – 7,771% (161 250).
Читайте також: Грузинська опозиція вимагає від ЦВК протоколи з дільниць та перевірку електроніки
ЦВК Грузії каже про перемогу проросійської "Грузинської мрії" (53,92%), Фото: results.cec.gov.ge
Читайте також: Перші екзитполи з Грузії: опозиційне та проурядове телебачення називають різних переможців парламентських виборів
Разом з тим, результати голосування на закордонних дільницях є прямо протилежними тим, що зафіксовані у Грузії. Проросійська партія "Грузинська мрія" набрала там лише 13%, а перемогли ж проєвропейські опозиційні партії.
Якою була явка
Станом на 20:00 явка становила 58,94%. Про це заявила речниця ЦВК Грузії Натія Іоселіані під час брифінгу.
Повідомлялося, що виборчі дільниці відвідали 2 060 412 виборців.
Процентний розподіл явки по регіонах був таким:
- Самегрело-Земо-Сванеті - 47,84%;
- Тбілісі – 52,42%;
- Кахеті – 51,33%;
- Мцхета-Мтіанеті - 51,93%;
- Квемо Картлі - 42,29%;
- Шіда Картлі - 50,67%;
- Самцхе-Джавахеті - 52,38%;
- Рача Лечхумі - 61,81%;
- Імеретія -51,26%;
- Гурія – 53,74%; Аджарія - 53,05%.
Станом на 20:00 за часом у Тбілісі (о 19:00 за Києвом) виборчі дільниці зачинились. Розпочався процес підрахунку голосів.
Більше про хід виборів
Член парламенту Грузії від опозиційного "Єдиного національного руху" Георгій Вашадзе заявив, що під час виборів у країні незаконно затримали 5 спостерігачів від проєвропейських сил.
Раніше ЗМІ повідомляли, що біля кількох виборчих дільниць у різних регіонах Грузії сталися сутички між прихильниками різних політсил. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі звернулась до міністра внутрішніх справ Вахтанга Гомелаурі щодо напруги на виборчих дільницях, оскільки не може з ним зв'язатися.
Генеральний секретар партії "Грузинська мрія" Каха Каладзе заявив, що за попередніми даними, його партія нібито вже має гарантовану більшість у парламенті Грузії. Він додав, що за даними на 15:00 зафіксовано "безпрецедентно високу активність".
Речниця ЦВК Грузії Натія Іоселіані на брифінгу наживо інформувала, що станом на 15:00 явка становить 41,62%. Тоді для участі у виборах зареєструвалися 1 454 837 осіб.
Раніше грузинський суспільний "Перший канал" із посиланням на ЦВК повідомив, що станом на 12:00 явка становила 22,22%. На той момент виборчі дільниці відвідали 776 726 виборців.
За даними ЦВК країни, найвища явка була зафіксована в Рача-Лечхумі – 31,15%, а найнижча – в Аджарії – 19,83%.
Відсотковий розподіл за регіонами був таким:
- Тбілісі - 23,18%;
- Кахеті - 23,89%;
- Мцхета-Мтіанеті - 23,53%;
- Квемо Картлі - 21,86%;
- Самцхе-Джавахеті - 22,04%;
- Імереті - 22,01%;
- Гурія - 21,13%.
Під час парламентських виборів у Грузії на одній із дільниць зафіксували масове вкидання бюлетенів. Виборчу дільницю закрили, а результати голосування на ній анулювали.
Докладніше про парламентські вибори в Грузії
Парламентські вибори у Грузії обіцяють стати найнапруженішими за останні роки, пишуть "Грузія онлайн" та "Эхо Кавказа".
Дільниці для голосування відкрились у Грузії о 08:00 за тбіліським часом і закриються о 20:00. Вибори вважатимуться дійсними за будь-якої явки.
Це 11-ті парламентські вибори в Грузії та 35-ті за період після відновлення незалежності. Партія "Грузинська мрія", яка керує країною вже 12 років, планує виграти парламентські вибори вчетверте. Її основними конкурентами є чотири опозиційні об'єднання, які підписали спільну європейську Хартію дій після виборів: "Коаліція за зміни", "Єдність", "Сильна Грузія", "Гахарія - За Грузію".
Загалом у виборчих бюлетенях буде список із 18 партій.
Оскільки Грузія є парламентською республікою, партії, яка візьме більшість, належатиме право сформувати уряд та визначати внутрішню та зовнішню політику країни на найближчі чотири роки.
За підсумками виборів мають бути обрані 150 депутатів. У парламент пройдуть партії, за яких проголосують не менше 5% виборців, що прийшли на вибори.
Президентка Саломе Зурабішвілі підтримала опозицію, звинувачуючи правлячу партію у зміні зовнішньополітичного курсу. Вона вже проголосувала на парламентських виборах.
"Я хочу привітати всю Грузію із сьогоднішнім днем. Це день щасливий. Я не голосувала за когось, цього разу проголосувала за щось. Я проголосувала за нову Грузію, за ту Грузію, заради якої я приїхала до цієї країни 22 роки тому. Я проголосувала за ту Грузію, за яку молилися всі мої батьки, за яку молиться вся Грузія. Цієї ночі ми всі будемо переможцями. Ніхто не засмутиться, тому що переможе Грузія", – заявила вона журналістам.
Особливості цьогорічних виборів
Перші попередні результати виборів стануть відомі приблизно за дві години після закриття виборчих дільниць, до 22:00 за тбіліським часом. Спочатку Центрвиборчком оголосить дані електронного підрахунку голосів, потім бюлетені перераховуватимуться вручну і реальним вважатиметься саме "ручний" результат.
Цього року є декілька нововведень, зокрема, вперше парламент Грузії обиратимуть не за змішаною, а лише за пропорційною системою (за партійними списками).
Вперше масово використовуватимуться електронні засоби – апарати верифікації виборців та підрахунку голосів. Це стосуватиметься більшості дільниць, голосувати "по-новому" зможуть 90% виборців. По-старому голосування проходитиме на дільницях за кордоном і на дільницях, де кількість виборців не більше 300 осіб — в основному, в селах.
Вперше номер обраної партії потрібно буде зафарбовувати повністю, а не обводити, як раніше. Це важливо для зчитування результатів апаратом для підрахунку голосів. На дільницях без електронної системи номери партій, як і раніше, потрібно буде обводити.
Вперше вибори відбуватимуться в суботу, а не традиційно, в неділю. У п'ятницю, напередодні виборів, на прохання Центрвиборчкому в Грузії було оголошено вихідний день.
Очікується підвищена явка - за прогнозами, явка виборців перевищить 60%.
ЗМІ повідомляють про ажіотаж на залізничних та автовокзалах — до місця постійної реєстрації з Тбілісі виїжджають громадяни, які навчаються чи працюють у столиці.
У день виборів працюватимуть 3111 дільниць, включаючи дільниці за кордоном.
Найбільше виборців та дільниць у Тбілісі: 1 031 143 виборці та 584 дільниці. Далі йдуть Батумі (154 357 виборця та 90 дільниць) та Кутаїсі (152 506 та 72). Найменше виборців в Адигенському окрузі — лише 15 418 виборців та 16 дільниць.
Як виняток у Грузії відкриються 13 дільниць: 12 – у в'язницях і одна – у Центрі психічного здоров'я.
На окупованих територіях в Абхазії та Цхінвальському регіоні вибори до парламенту Грузії не проводяться. Щобільше, у Сухумі та Цхінвалі закрили всі пункти переходу і місцеве грузинське населення не зможе перейти на територію, яку контролює центральна влада, щоб проголосувати.
Слідкуватиме за ходом голосування 64 міжнародні та 102 місцеві організації. Також стежитимуть за перебігом виборів спостерігачі від партій.
- Уряд Грузії за два дні до парламентських виборів схвалив постанову, яка додає до переліку стратегічних обʼєктів будівлі Центральної виборчої комісії, суди, адміністрації уряду, Патріархію та інші державні й приватні установи. За блокування таких обʼєктів загрожує увʼязнення.
- Актуальне
- Важливе