Зеленський ввів санкції проти проросійської влади у Грузії: Зурабішвілі та Кобахідзе відреагували
Президент України Володимир Зеленський 5 грудня підписав указ про застосування санкцій проти чинної влади Грузії, зокрема проти засновника партії "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі
Про це він заявив у своєму зверненні.
"Щойно підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції. Це санкції проти тієї частини влади зараз у Грузії, яка здає Грузію Путіну", - заявив президент.
Санкції були застосовані проти засновника партії "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі та 19 його спільників, зокрема голови уряду Георгія Кобахідзе та мера Тбілісі Кахи Каладзе.
За словами Зеленського, якщо вчасно не відреагувати або якщо відреагувати непринципово, то далі будуть втрачені десятиліття і країни, позбавлені свободи.
"Не можна втратити нікого в цьому регіоні: ані Грузію, ані Молдову, ані Україну. Разом треба захищатись проти Москви. Ми закликаємо Європу, Америку, всіх у світі діяти так само – діяти принципово", - додав президент.
Також відповідний указ із підписом Володимира Зеленського з'явився на сайті Офісу президента. Строк застосування санкцій - 10 років.
Реакція президентки Зурабішвілі
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі привітала рішення Володимира Зеленського.
"Краще й не сказати. Дякую, Володимире! Росія намагається повернути контроль над Чорним морем!" - заявила вона.
Реакція премʼєра Кобахідзе
Премʼєр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе вважає, що введені Україною санкції проти його влади свідчать "про важке становище українського уряду", передає News Georgia.
"Сьогодні становище українського уряду ще складніше, і ймовірне рішення, про яке ми говоримо, є відлунням цієї непростої ситуації", — сказав він.
Кобахідзе також згадав, як у березні 2022 року Україна відкликала посла з Грузії у відповідь на те, що Тбілісі не приєдналося до санкцій проти РФ.
"Тут проявилося, якими були реальні наміри. Був такий план, що повинен бути відкритий не один фронт, а два фронти і, звичайно ж, продовженням цього було те рішення, яке свого часу прийняла влада України. Потім було вигнання з України нашого посла, людини, яка жодного дня не покинула Київ з початку війни. Чому відправили? Тому що Росія нашими руками в лапках вбивала Саакашвілі через тортури", - додав премʼєр.
Водночас він запевнив, що Грузія залишатиметься в "режимі односторонньої дружби з Україною".
"Яке б рішення не прийняла влада України, ми залишаємося відданими цій країні і народу і, звичайно ж, ми солідарні з ними", - сказав Кобахідзе.
Що відбувається в Грузії
26 жовтня 2024 року в Грузії відбулися чергові парламентські вибори. Згідно з офіційним рішенням центрвиборчкому, на них нібито перемогла орієнтована на Росію правляча партія "Грузинська мрія". Депутати "Мрії" проголосували за проведення 14 грудня так званих виборів президента. Інавгурація новообраного президента в такому разі пройде 29 грудня, тобто в новий 2025 рік Грузія вже може увійти з новим президентом.
Опозиційні партії, президентка Саломе Зурабішвілі, а також країни Заходу результати виборів на користь "Мрії" не визнали.
Проте партія Іванішвілі вже висунула на посаду №1 в грузинській державі колишнього футболіста Михаїла Кавелашвілі, який не має вищої освіти й може нецензурно висловлюватися на публіці. Політологи називають спортсмена "ручною" кандидатурою Іванішвілі.
Читайте також: Зурабішвілі: легітимного президента обере легітимний парламент, а доти я є главою держави
При цьому партія 28 листопада "Мрія" оголосила про відмову від політичного курсу на входження до складу Європейського Союзу, а державні пропагандисти виступають у медіа з тезами про необхідність повернення до вивчення російської мови та культури.
Усе це супроводжується безперервними вуличними протестами, які жорстоко придушуються поліцейським спецназом, одначе організовуються знову й знову в найбільших містах. Найактивніше грузинська опозиція діє на вулиці останні чотири дні та чотири ночі, з 28 листопада.
Під час протесту в Тбілісі затримали одного з лідерів опозиційної коаліції "За зміни" Зураба Гірчі Джапарідзе. Загалом МВС країни оголосило про 224 затриманих
В ніч на 3 грудня у столиці Грузії та інших містах продовжились масштабні протести. Зокрема, на протест вийшли студенти професійних училищ, вони мали плакати з гаслами "Вперед до Європи" та "Ми обираємо європейський шлях".
У Тбілісі в офісах грузинської опозиції відбулись обшуки за статтею про організацію групового насилля: затримали лідера коаліції "За зміни" Ніка Гварамія та її члена Гела Хасая.
- Актуальне
- Важливе