Аналітика

Упродовж двох днів є враження, що противник покинув Кліщіївку. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
1 вересня, 2023 п'ятниця
00:07

Зачистка українцями дає результати, але дочекаємося повідомлення Генштабу, тому що ворог намагається накопичити сили й увійти до Кліщіївки, де було знищено багато росіян нашою артилерією

Зміст

Ситуація на фронті

Українські захисники продовжують наступати на Бахмутському та Токмацькому напрямках, а ворог безнадійно намагається просуватися на окремих ділянках по лінії Куп’янськ - Сватове - Кремінна. Навколо Бахмута - центр протистояння, адже РФ, попри втрати, за будь-яку ціну намагається повернути позиції та контратакує наші підрозділи. Проте є певні позитивні речі. Передусім РФ посунули на флангах довкола Андріївки, впритул до залізниці, а на окремих ділянках - і за залізницю, яка тривалий час була непорушним рубежем оборони противника. Упродовж двох днів таке враження, що противника нема в Кліщіївці. Зачистка українцями дає результати, але дочекаємося повідомлення Генштабу, тому що ворог намагається накопичити сили й увійти до Кліщіївки, де було знищено багато росіян нашою артилерією. 

Запорізький напрямок

Головне питання - Запорізький фронт. Попри заяви про повільне просування, події розвиваються досить динамічно. Ми не бачимо суттєвих змін на лінії фронту, хоча вони є. 

Ідеться про просування на Токмак. Наші підрозділи тиснуть ворога на південь від Роботиного, котре розбиті полки РФ залишили 23 серпня. Тут наші частини діють на декількох напрямках, зокрема Новопрокопівки, розташованої вздовж дороги на південь через Токмак до Мелітополя, але за нею сильно побудовані фортифікаційні споруди. Зараз Сили оборони, крім тиску на Новопрокопівку, діють між Роботиним та Вербовим і атакують Вербове із заходу. РФ обороняється в лісосмугах, де підготовлені оборонні позиції та вогневі точки. Наші військові кажуть, узяття лісосмуг потребує більше зубів, ніж ліній Вагнера й зубів дракона. Біля Вербового - кілька ділянок, де наші війська пройшли  "пірамідки ". Було відео, яке пояснює ці нюанси. Крім просування на трьох напрямках: Новопрокопівки, між Вербовим і Роботиним, рух на Роботине - наші війська мають розширювати лінію фронту, адже є загроза в разі нашого швидкого просування, що ворог спробує із флангів завдати ударів, тому розширення лінії фронту таке ж важливе, як і витіснення росіян із населених пунктів. З огляду на значні втрати ворожої 58-ї армії, РФ перекинула сюди дві дивізії десантників, які закріплюються й намагаються утримувати, розширювати оборону перед Новопрокопівкою та спробують утримати просування наших військ. Кожна ділянка фронту є надзвичайно важливою. Генсек НАТО сказав:  "Українці поступово просуваються, відтісняють росіян, пробираються крізь укріплені райони, зокрема мінні поля. Зараз важливо їх підтримувати. Це складні бої, легкого шляху до перемоги для українців немає, але вони просуваються. Їм потрібно довіряти, тому що раніше мужність і дії війська приводили до результатів, яких не могли передбачити закордонні політики й експерти ". Зараз ми так само перебуваємо на важливому етапі.

Ділянка Куп’янськ - Сватове - Кремінна

Згадаю й про північний схід. Ділянка Куп’янськ - Сватове - Кремінна залишається досить тривожною. Сирський говорив, що найзапекліші бої тривають у районі Райгородки та Ковалівки. Там ворог намагається утримувати плацдарм на правобережжі річки Жеребець і навпроти Новоєгорівки, звідки його вибили. РФ, попри втрати, прагне прорвати нашу оборону штурмовими загонами на бронетехніці, але це не дає результатів. Не можна не згадати про Синьківку над Куп’янськом, яку ворог атакував тривалий час. Зараз його відкинули від Синьківки на відчутну відстань. Там з’явилися наші нові бригади, хоча РФ на  пропагандистських каналах розганяла, нібито російські війська зайняли Синьківку та просуваються до Куп’янська. Насправді Куп’янськ під надійним захистом ЗСУ. Сирський говорить, що ворог намагається перекидати сюди резерви, зокрема з РФ, адже через кордон її підрозділи заходять для посилення чи заміни частин, знищених Україною. Ця ділянка фронту відволікає, адже росіяни сподіваються, що наші підрозділи зреагують на подібну загрозу та почнуть перекидати резерви з-під Бахмута чи півдня. Зараз цього не відбувається, адже потенціал бригад, застосованих на півдні та під Бахмутом, потужні, щоб ігнорувати ризики на ділянці Куп’янськ - Сватове - Кремінна, хоча вона залишається складною, як і будь-яка інша. Вони взаємодіють між собою. Активні дії на одній ділянці впливають на інші. Стежимо за всіма напрямками. ЗСУ виконують надзвичайно важливе завдання, насамперед забезпечуючи просування на півдні та вирішуючи це питання на тимчасово окупованій території, щоб створити передумови для якісних змін на полі бою та подальших наступальних дій. 

Використання металобрухту з військової техніки

Окрім бойових дій на лінії фронту, багато інших чинників впливають на ситуацію та мають відлуння від того чи іншого військового напрямку. Зараз активно знищують російську військову техніку. Понад 20 тис. зразків ліквідували до стану металобрухту. З ним не так усе просто. Використання металу впирається в бюрократичні складнощі чи технологічні. Це намагається вирішити Міноборони. Начальник Управління відчуження й утилізації військового майна Олег Коваль розповів, що брухт перебуває в різних місцях, часто важкодоступний або потребує додаткових зусиль на транспортування. Такі операції коштовні, вимагають спеціальних знань і технічних рішень. За розпорядженням від 2023 року, брухт - власність Міноборони. Брухт чорних і кольорових металів - стратегічна сировина для виготовлення сталі. Бронетехніка складається з брухту легованих марок, що мають спеціальні властивості. Його можна використовувати для повторного виготовлення спеціальних сталей військового та подвійного призначення, але є свої особливості. В Україні брухт легованих сталей широко не використовують, попиту майже немає, продати за хорошу ціну практично неможливо, хоча собівартість досить висока. Попри попит від іноземців, закон забороняє експортувати металобрухт. На ринку ЄС він коштує 250 - 300 євро за тонну. В Україні його продати за такі гроші неможливо. Міноборони на майданчику Торгово-промислової палати разом із фахівцями, науковими установами створили робочу групу, яка розробила план поводження з військовим брухтом. Після доопрацювання його презентують. План складається із чотирьох етапів: від налагодження ефективного обліку брухту та його перероблення до виготовлення військової продукції та створення робочих місць, зокрема для ветеранів. Міноборони виступило з ініціативою законодавчих змін щодо поводження з металобрухтом: долучення до системи Prozorro, зміни внутрішніх документів і пропозицій експорту. Очікуємо на надходження до бюджету в разі успіху 2,5 - 3 млрд грн на рік (плюс валютний виторг), залучення іноземних інвестицій на організацію переробних підприємств можливе на рівні 3,5 - 4 млрд євро, чекаємо близько 2 тис. робочих місць із пріоритетом на ветеранів. Не забуваймо про нейтралізацію екологічних наслідків, що виміряти неможливо.

Виготовлення західної зброї в Україні

Сьогодні Зеленський зустрівся з керівництвом BAE Systems. Ухвалили рішення про відкриття представництва цієї компанії та напрямки взаємодії з Україною: ремонт зброї та нові проєкти. BAE Systems - міжнародний концерн, що належить до п’яти найпотужніших виробників озброєння. Згадують про артсистеми, гаубиці тощо для України. Проте спектр взаємодії значно ширший. Концерн бере участь у виготовленні БМП CV90. Саме про них говорив президент, коли казав, що Україна може виготовляти на своїй території. Раніше було відомо про намір закупити щонайменше 1 тис. таких машин. З огляду на потреби та витрати, напрям потребує партнерства з компаніями, які контролюють важливі складники виготовлення таких БМП. Очікуємо, що BAE Systems буде однією з багатьох компаній, які відкривають представництво в Україні та розвиває потужності для створення нових зразків зброї. Триває активний період, коли багато компаній розглядає Україну як активний партнерський ринок збуту своєї техніки. Українська сторона має запровадити оптимальні форми взаємодії, щоб не прогнутися під тиском пропозицій, адже треба зберегти та розвинути нашу оборонку, використовуючи партнерства з іноземцями. Раніше Rheinmetall теж вирішив відкрити підприємство в Україні з ремонту й виготовлення бронетехніки. Зокрема, обіцяє почати з БТР, а потім - нових танків Panther із гарматою 130 мм. Вони новий крок у створенні бронетехніки, але Rheinmetall потребує кооперації з Krauss-Maffei Wegmann, яка виготовляє шасі для Leopard. Rheinmetall відповідає за башти й гармати. Без шасі танк не випустять. Посол України в Німеччині говорив, що перемовини тривають і ФРН підтримує таке рішення щодо розвитку в Україні. Також пам’ятаємо зразки зброї, які вже використовують. Турецька Baykar оголосила про відкриття заводу в Україні, де вироблятимуть дрони та сучасніші зразки. Зараз вкрай цікавий період, коли Україна може розширити співпрацю з міжнародними партнерами, розширити основу для трансформації власної оборонної промисловості, знайти надійних партнерів і домогтися обіцянок G7 про тривалу допомогу, зокрема у створенні та постачанні озброєнь. Треба перевести це на регулярну бізнесову базу, яка дасть підтримку Силам оборони зараз і в довготривалій перспективі, що засвідчила зустріч президента з BAE Systems, рішення про відкриття офісу та створення підприємства в Україні.
Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
9 вересня
00:48
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія ввечері 8 вересня запустила "шахеди" по Україні: на Київщині працювала ППО
00:06
Індія росія прапор
Індія відправляє представника до Москви, щоб обговорити "мирні зусилля" щодо України, - ЗМІ
2024, неділя
8 вересня
23:53
Настоятель Святогірської лаври митрополит УПЦ МП Арсеній
Настоятель Святогірської лаври, якого судять за допомогу армії РФ, не хоче їздити на судові засідання до Слов'янська
23:46
Ексклюзив
Україна Польща
Відгукнуться у майбутньому, - політолог Саакян про виклики у відносинах між Польщею та Україною
23:41
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті відбулося 148 боєзіткнень: РФ за добу здійснила 2768 обстрілів України
23:15
Підручник з української мови для 7 класу вийшов з картою України без Криму
Підручник з української мови для 7 класу вийшов з картою України без Криму
22:49
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 8 вересня: скільки коштують долар, євро та злотий
22:42
Андрій Сибіга
Сибіга звільнив свою заступницю Ірину Боровець, а також відкликав тимчасового повіреного в Грузії
22:23
Ексклюзив
Німеччина уряд
"Дуже тривожна історія": аналітик Голубов про результати виборів у Німеччині
22:22
Круїзний лайнер Icon of the Seas
Греція планує запровадити збір з відвідувачів круїзних лайнерів, щоб запобігти надмірному туризму
22:19
Юлія Латиніна
Латиніна заявила, що якщо Україна за деколонізацію РФ, то хай відмовиться від Криму, Донбасу і Галичини
21:55
Автівка ЗСУ
"Ніж у спину": в Дніпрі спалили автівку голови патронатної служби 93 бригади "Холодний Яр" Аліни Карнаухової
21:34
Ананас
"Фруктовий код": в Європі шириться новий спосіб знайомств у супермаркетах
21:22
Огляд
пожежа на заводі в Тульській області
Велика пожежа на Тульщині, атака на Новоросійськ та знищений склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
21:11
Ілюстративне фото
На Білгородщині внаслідок атаки БПЛА горять резервуари з паливом
21:04
Ексклюзив
посольство РФ
"Можливості значно підірвані": керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про розвідмережу РФ у світі
20:57
Розкаже Байдену, Трампу і Гарріс: Зеленський поділився деталями плану перемоги України з конгресменами США
20:45
Оновлено
Росіяни застосували "Торнадо-С" для удару по харківському передмістю Дергачі: одна людина загинула, 12 поранені
20:30
Володимир Зеленський
Зеленський назвав основні цілі України на цю осінь
20:19
Андрій Сибіга
"Агресія РФ виходить за межі України": голова МЗС Сибіга закликав партнерів збивати ворожі цілі над Україною
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Менше меншовартості
19:55
Аналітика
За лаштунками боїв за Покровськ: аналіз ситуації та сценарії розвитку. Пояснюємо
19:46
Ексклюзив
Енергетика
"За це треба розстрілювати": нардеп Кучеренко про будівництво трирівневого захисту енергооб‘єктів
19:07
Олександр Масляков з Володимиром Путіним
Довірена особа Путіна і гастролер по окупованому Криму: помер лідер російського "КВК" Масляков
19:01
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має підсумковий медальний залік
18:41
В Укренерго заявили, що у понеділок, 9 вересня, світло відключати не будуть
18:30
Інтерв’ю
Олег Рибачук
Олег Рибачук: Якщо Україну залишать без вибору, ми можемо розпочати виробництво власної ядерної зброї, чимось нагадуючи Ізраїль
18:29
Український паверліфтер Антон Крюков здобув "срібло" в останньому фіналі Паралімпіади-2024
18:18
10-ті Дні української музики у Варшаві
У Варшаві вже вдесяте проходить фестиваль "Дні української музики"
18:11
Олаф Шольц
"Час настав": Шольц закликає до прискорення мирних зусиль щодо України
18:04
OPINION
Олександр Погребиський
Не сваритися, а співпрацювати
17:48
Болгарія
Міністр оборони Болгарії Запрянов закликав збільшити витрати на оборону до 2,5% ВВП
17:09
Оновлено
Вибух на АТП у Києві 8 вересня
У Києві стався вибух в АТП: будівля була не газифікованою
16:50
Оновлено
РФ зруйнувала готель у передмісті Слов'янська: загинули двоє зооволонтерів
16:04
OPINION
Сергій Фурса
Чи пов'язані вимкнення світла і звільнення Кудрицького
15:57
Оголошено переможців 81-го Венеційського кінофестивалю
15:49
Латвія
На сході Латвії впав російський безпілотник
15:29
вибух
У Херсоні росіяни скинули вибухівку з дрона в кабіну маршрутки: поранено 6 людей
15:20
Ексклюзив
Іран
"Звичайного занепокоєння Заходу буде вже замало": політолог Магда про постачання ракет Ірану до Росії
15:09
Молодіжні активісти "Єдиної Росії" разом з окупантами примусово роздають пропагандистські книжки з історії на ТОТ України
Більше новин