Аналітика

Вибух на Кримському мосту: чи буде відповідь з боку Росії? Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
9 жовтня, 2022 неділя
22:39

Вибух на мосту – це серйозний удар по воєнному авторитету Росії, адже йдеться не просто про інфраструктурний об'єкт, а про маркер оцінки ситуації як українцями, так і росіянами

Вибух на Кримському мосту залишається однією з головних тем цього тижня. У суботу, 8 жовтня, на Кримському мосту, що сполучає Росію та окупований нею півострів, через який росіяни перекидають підкріплення для своїх військ, пролунав вибух і спалахнула пожежа. Було знищено два прольоти автомобільної частини мосту у напрямку РФ і також було повідомлено про пошкодження десь 1 км залізничного полотна.

Вибух на мосту – це серйозний удар по воєнному авторитету Росії

До цього часу Кримський міст власне вважався одним із найбільш захищених місць на Землі, бо росіяни говорили, що його охороняють з землі, з неба, моря, під водою і навіть з космосу. Тож вибух на мосту – це серйозний удар по воєнному авторитету РФ, бо це не просто інфраструктурний об'єкт, він власне відіграє важливу роль в оцінці ситуації і українцями, і громадянами Росії, що зараз у паніці тікають з кримського півострова. Але технічні деталі цієї операції з вибухом на Кримському мосту все ще породжують низку питань.  

Чим підірвали Кримський міст

Я запитав про це Андрія Кульчицького, експерта з вибухової справи, військового ЗСУ у відставці. Адже він має значний досвід з використання вибухівки у значних проявах, і в аналізі різних випадків з використанням різних систем озброєння, то може сказати, що спричинило такий ефект на Кримському мосту, тому що говориться і про ракетний удар, і про вибух катерів із вибухівкою під мостом і про вибух вантажівки з вибухівкою.

Розглядаючи фото у місці вибуху, Андрій Кульчицький зробив висновок, що дійсно вибухнула машина, тому що дорожнє полотно перебите вибухом, на сусідньому полотні видно слід від вибуху. Цистерна, яка там горіла, уражена елементами вибуху, зрушена з рейок, потяг її протягнув трохи далі від місця вибуху і вона там залишилася.

Підрив мостів із застосуванням автомобіля, причепа, рахується в інженерних військах як резервний спосіб для підриву мостів і об'єктів. Технічних рішень за наявності необхідної кількості вибухівки можна запропонувати дуже багато, заряд вибухівки у машині був без вражаючих елементів. Мінімальна осколкова дія тільки фугасна, там видно. Кульчицький порахував, якщо навіть в машині знаходилося близько 2 т вибухівки, то для перебиття прольотної будови – це було нормально. Для підриву залізобетонних елементів конструкції з перебиванням арматури – це достатньо. Якщо заряд було розміщено у кузові автомобіля, то фура має бути десь 2,40-2,50 м по ширині й з довжиною до 13 м, то контактний заряд там розмістити можна було спокійно. Андрій Кульчицький не знає, як і хто робив підрив машини та мосту, і які служби були залучені, але за дією вибуху і розгляду фотографій як скинуто прольотну будову, це був вибух вибухівки у зазначеному авто, які всі бачать. Там нема місця для ураження ракети й нема місця для ураження з води.

Те, що під час вибуху мостом проїжджав потяг — це збіг, а може хтось привів в дію вибуховий пристрій. Їхав позаду й обирав місце для підриву.  Для того, щоб перебити підривом автомобіля туди, нагору, то потрібно, щоб вибухівки була повна фура, тоді б так, збила б. Виникає питання: наскільки це сполучення важливе для російської армії і які наслідки у військовому сенсі на поточному етапі для російського угруповання, яке підживлюється коштом Кримського мосту.

Що роблять росіяни для відновлення пошкоджень мосту

Я запитав про це військово-політичного експерта, координатора групи "Інформаційний спротив" Олександра Коваленка.

Він сказав, що залишилася друга смуга автомобільної дороги, по якій вцілили. Вона має структурні пошкодження і не може повноцінно виконувати свою функцію. Російські окупанти намагаються не використовувати вцілілу частину для перевезення великих вантажів, це виключно для цивільного транспорту. На думку Коваленка, це досить високий ризик, тому що структуру вже пошкоджено, будь-якої миті може статися ще один інцидент, але він буде вже не результатом вибуху, а результатом того, що структура зруйнується.

Залізничні шляхи мали менш серйозні пошкодження, аніж автомобільна дорога

На думку координатора групи "Інформаційний спротив" Олександра Коваленка, по залізничній частині – це найбільш цікава складова теми, тому що саме коштом залізничного сполучення російські окупанти здійснюють переважну більшість своїх постачань сил та засобів для своїх підрозділів на південному плацдармі. Дійсно, залізничні шляхи мали менш серйозні пошкодження, аніж автомобільна дорога, але, однак все одно необхідно акцентувати на тому, що ці пошкодження також мали вплив, особливо якщо ми кажемо про тиск на опори. Без досліджень сталості цієї структури – нонсенс пускати там потяги. Але вони тієї ж ночі вже відправляли перший потяг. Я скажу так — це був такий собі суїцидальний рейс. Тому ризики є, це вже питання саме фізики. А якщо щось станеться таке, що ми бачили 8 жовтня — вже дійсно будуть структурні пошкодження залізничної частини. І будуть масштабніші, аніж ми спостерігаємо зараз.

Чи можна очікувати якихось дій, своєрідну відплату за міст

Олександр Коваленко вважає, що це може бути виключно збільшення терору проти цивільного населення, обстріли території України у прикордонній зоні, це Сумська і Чернігівська область. Використання ракетної зброї та БпЛА Shahed 136, щоб завдавати ударів на більшу глибину території України. Тобто демонстративний такий терор, не більш того. Якщо зважати на те, що у них сьогодні дефіцит ракетної зброї, то це буде не в такій великій кількості. Іншого вони нічого не зможуть зробити. На фронті ситуацію переломити вони не зможуть, збільшити можливості по своїм бойовим діям також. Вони обмежені на сьогодні у своїх можливостях. Все, що залишається, — це погрожувати ядерною зброєю. Але ми всі добре розуміємо, що це не більше, ніж балачки.

У росіян активізувалися заходи з активізації кадрової політики

Експерт "Інформаційного спротиву" Олександр Коваленко вважає, що на когось треба вказувати пальцем, щоб звинуватити у тому, що відбувається. Починаючи з фіаско в Україні, закінчуючи ось вже й Керченським мостом. Хто буде винний? Звісно не Володимир Путін, який розпочав повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, та взагалі, який розпочав війну у 2014 році. Хіба ж він може бути винний – ні. А тому це може бути, наприклад, міністр оборони Сергій Шойгу. Якраз на нього найближчим часом буде покладено провал так званої спеціальної військової операції, саме його звинуватять у всіх фіаско. А те, що відбуваються кадрові зміни, то вони не несуть якогось якісного характеру, тому що який би генерал зараз не був командувачем російської армії – це не якість, це лише зміна обличчя, не більш того.

У Росії загострюється конфронтація між силовиками

На думку Олександра Коваленка, у першу чергу, йде мова про Міністерство оборони РФ і ФСБ, але не тільки, ще й політичним структурами. Тому, що якщо декілька років тому можна було казати, що основна тема конфронтації – це фінансові потоки, це фінансування силових структур, то зараз ми можемо казати, що це вже боротьба за владу в дуже не простих умовах, коли Росія програє війну.

Чи дотисне Москва Лукашенка до якихось активних дій

Експерт "Інформаційного спротиву" Коваленко вважає, що Москва не зможе змусити Лукашенка надати у розпорядження російським генералам свою армію та розпочати другий фронт. По-перше, білоруської армії не достатньо для цього, навіть якщо не брати загальну кількість, там приблизно 20 батальйонно-тактичних і тактичних груп, а взяти ті, які зараз сконцентровані біля нашого кордону (майже 7 батальйоно-тактичних і тактичних груп) – цього не достатньо для якихось дій масштабного рівня саме на північному плацдармі. По-друге, зараз Росія саме з Білорусі постійно вивозить боєприпаси зі складів і центрів зберігання. Отже, це багато про що говорить: тільки за серпень вивезли понад 12 тисяч тонн боєприпасів. І продовжують зараз вивозити артилерію, гаубиці, самохідні артилерійські установки, вивозять зняті зі збереження танки Т-72. Це демонструє, що Білорусь віддає, а не готується до вторгнення. Бо коли ти готуєшся до вторгнення, хіба ж ти будеш віддавати свої боєприпаси та техніку зі збереження.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.92
    Купівля 38.92
    Продаж 39.45
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
17:46
військовий квиток, мобілізація
Оборонний комітет ВР завершив розгляд усіх поправок до законопроєкту про мобілізацію: що далі
17:39
Міністерство фінансів України
Україна в березні отримала $9 млрд пільгового фінансування від партнерів, - Мінфін
17:35
польща україна , біженці
Допомога Україні: у міноборони Польщі розповіли, скільки країн увійшли до бронетанкової коаліції
17:32
Дональд Туск
"Можливий будь-який сценарій": Туск попередив, що війна може поширитись на Європу
17:20
Радослав Сікорський
Чеська ініціатива: у Польщі заявили, що транспортування снарядів для України вже організовують
17:04
ЗСУ, мобілізація
Комітет ВР пропонує, аби українці за кордоном не могли оформити закордонний паспорт без військового обліку
17:03
Луїс Ґоссетт-молодший
У віці 87 років помер перший темношкірий володар премії "Оскар" Луїс Ґоссетт-молодший
16:58
Крістіан Шевченко
"Було архіскладно": тренер розповів про адаптацію сина Шевченка в юнацькій збірній України
16:57
Зеленський з Гостомеля звернувся до українців
Путін віддасть всі території, якщо Україна вийде на лінію 2022 року, - Зеленський
16:55
На фото: Eurovision Village у Folkets Park
Євробачення-2024: Швеція посилить заходи безпеки через війну Ізраїлю з ХАМАС
16:52
закордонний паспорт
З 1 квітня в Україні зросте вартість оформлення закордонного паспорта
16:44
міни, замінований пляж
Україна працює над розробкою системи розмінування з використанням ШІ: що відомо
16:42
"Розплата невідворотна": росіяни поширюють фото нібито марок Укрпошти з зображенням палаючого "Крокус Сіті Холу"
16:29
відключення електроенергії
Масовані атаки РФ на енергосистему: українцям радять згадати, де їхні павербанки
16:27
Віталій Ігнатьєв
Україна оголосила в розшук так званого очільника МЗС Придністров'я Віталія Ігнатьєва за підозрою у зраді
16:24
Оновлено
Одеса обстріл
Росіяни атакували Одесу ракетами: серед трьох постраждалих - двоє дітей
16:18
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
"Почекаємо розслідування": прем'єр Румунії не може підтвердити, що БПЛА, який впав у країні, є російського виробництва
16:18
відтворення розп’яття Ісуса Христа
У Філіппінах католики поприбивали себе цвяхами до хрестів, щоб відтворити розп'яття
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Кошмаринг Харкова. Як Росія напомповує українців і Захід ІПСО про окупацію міста-мільйонника?
15:59
Європарламент
У ЄС ширяться чутки, що Кремль платить членам Європарламенту за втручання у майбутні вибори, - Politico
15:56
паспорт РФ
Росія прагне паспортизувати населення ТОТ до 2026 року, - Спротив
15:54
Ексклюзив
Кучеренко
Ексміністр ЖКГ Кучеренко пояснив, чим небезпечні атаки РФ по газопостачальній системі
15:43
На фото: Крістофер Нолан з дружиною Еммою Томас
За Оскар для "Оппенгеймера" Крістофер Нолан і його дружина Емма Томас отримають лицарські ордени
15:40
Володимир Зеленський
"Цілями атак РФ були дві ГЕС": Зеленський після першої Ставки, за яку відповідав новий секретар РНБО
15:40
Інтерв’ю
Лаурі Хуссар
Спікер парламенту Естонії Лаурі Хуссар: про підтримку України, колективну безпеку та чому Захід у більшості не відчуває небезпеку з боку Росії
15:39
Україна та Індія домовилися про відновлення торгівлі до довоєнного рівня
15:16
ВАКС
Ексзаступнику мера Одеси Орловському винесли вирок у справі про заволодіння майном аеропорту
14:59
Руслан Стефанчук
Законопроєкт про мобілізацію: Стефанчук сказав, коли документ можуть винести на розгляд Ради
14:57
Ґітанас Науседа
Нашою метою має бути допомогти Україні перемогти, - президент Литви у річницю вступу країни до НАТО
14:56
музика
За останні 40 років тексти пісень стали примітивнішими та злішими, - дослідження
14:47
Казино
Петиція про обмеження роботи онлайн-казино за пів дня зібрала необхідну для розгляду кількість підписів
14:47
суд, суддя
На Чернігівщині до суду скерували справу депутата міськради, який ухилився від мобілізації
14:38
Служба безпеки України
Намагалися прорвати оборону ЗСУ в районі Роботиного: чотирьох колаборантів засуджено на 15 років
14:22
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
"Канцлер не боїться Путіна": голова МЗС Німеччини Бербок прокоментувала ненадання Україні ракет Taurus
14:21
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві потрібно демонтувати, перейменування недостатньо, - комісія УІНП
14:03
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:00
OPINION
Євстратій Зоря
Навіть прихильники РПЦ в Україні визнають, що її документи — фашизм
13:59
фейк
"За терактом у Москві стоять ЦРУ та СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 29 березня
13:55
зерно, зернова угода
Україна за 7 місяців експортувала новим коридором більше вантажів, аніж за рік роботи зернової ініціативи за участі РФ
13:50
Чорне море, Крим
Окупанти перекидають танки в Крим для оборони півострова, - "Атеш"
Більше новин