Аналітика

Звільнення Херсона й правобережжя є стратегічною поразкою РФ і не останньою перемогою України. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 листопада, 2022 неділя
23:39

Деокупація правобережжя Херсонщини є не останньою перемогою. Звільнення Півдня, Криму й Донбасу необхідне для існування незалежної України

Перекидання сил РФ у бік Мелітополя

Мелітополь стає новим центром тяжіння для бойових дій і центром тяжіння на Півдні. Американський генерал Бен Ходжес написав про те, що і Мелітополь, і Маріуполь українська армія звільнить до січня, а далі буде звільнення Криму. Абсолютно оптимістичний показник. Але сьогодні годину тому було повідомлення Генштабу про те, що ворог намагається максимально наростити сили в районі Мелітополя й перекидає туди всі війська з Нової Каховки, Токмака. Туман війни над полем бою зберігається. Якщо ворог і далі намагатиметься утримувати Мелітополь, то згадаймо про досвід Херсона, який він обороняв, а потім швидко втік. Ми дискутували щодо заяв Конашенкова й Шойгу про те, що вся зброя й техніка РФ виведена на лівий берег — бачимо, що це не так. Ситуація під Чорнобаївкою показує, що значна кількість техніки залишена, зокрема нові зразки, серед яких є унікальні речі. Російська армія продовжує дивувати нас різними випадками на полі бою.

Російські війська в Білорусі

Отже, Україна почала будувати стіну на кордоні з Білоруссю. Про це повідомив заступник голови ОП Кирило Тимошенко й опублікував відео, що будується на кордоні Волинської області з Білоруссю. Йдеться про те, що бетонна стіна буде на всій протяжності кордону з білорусами. Думаю, це не перебільшення. У нас кордон із цією непевною державою становить понад 1 тис. км, і там є болота й інші ділянки, де стіна непотрібна. З погляду захисту цей елемент матиме зиск, тому що Генштаб повідомив, що РФ і Білорусь продовжують розгортати спільне угруповання військ, яке можуть залучити потім на Волинському та Поліському напрямках. Але щоб підготувати таке угрупування, противнику потрібно щонайменше 2 - 4 місяці залежно від ситуації, яка зараз там відбувається. А зараз у Білорусі перебуває 9 тис. російських військ — це мобілізовані, які зі складу 2-ї мотострілецької дивізії 1-ї танкової армії, що потерпала від наших дій під Києвом і після активного наступу на Херсонщині. Тепер готується черговий склад для бойової утилізації. Техніки з РФ і Білорусі перекинута незначна кількість: 53 танки, 25 БМП і небагато інших зразків. Це дає Генштабу ЗСУ говорити, що нема достатніх ознак підготовки повноцінних наступальних угрупувань. Сама Білорусь забезпечує армію Росії боєприпасами, танками, гарматами. Сьогодні аналітики проєкту "Білоруський гаюн" повідомили, що РФ літаками Іл-76 перекидає до Ростовської області ракети до комплексу С-300. Інформація не підтверджена. Ідеться про 64 ракети — це, як на мене, незначна кількість, адже у висновках нашої розвідки йдеться про те, що у ворога є мінімум 7 тис. ракет до С-300. Швидше за все перекидають незначну кількість, щоб скоротити підвезення боєприпасів. Водночас РФ активно використовує летовища та полігони Білорусі. Сьогодні ми переживали кілька повітряних тривог, адже Росія підіймала в РБ винищувачі Міг-31, оснащені ракетами "Кинджал". Є підтвердження, що в Білорусі перебувають три винищувачі Міг-31-Ка, здатні нести "кинджали" з дальністю дії 3 тис. км. Це та загроза, яка залишається та впливає на безпеку України. 

У білоруській армії змін не відбувається. Шість батальйонів сидять на кордоні з Україною. Проте Генштаб зробив звернення до білоруських військових, що якщо їх змусять воювати проти України й ті не зможуть відмовитися, після перетину кордону вони повинні підрозділами підняти прапори та дочекатися командування ЗСУ, або вони загинуть. Думаю, що в Білорусі слова нашого Генштабу почули.

Контрнаступ України на Херсонщині та звільнення правобережжя

У цей час хотілося поговорити про резонанс нашого наступу на Херсонщині, де ми звільнили правобережжя. Військовий експерт Михайло Самусь розповів, що такий розвиток подій визначений діями ЗСУ та нездатністю РФ створити наступальні угрупування на правому березі Дніпра, щоб просуватися на Миколаїв, Одесу, Кривий Ріг і далі. Їхнє угруповання втратило військовий сенс і мало тільки політичний, адже Володимир Путін проводив "референдуми", анексував ці території, тому для нього було дуже важливо, щоб правий берег з обласним центром були формально під контролем РФ. З військового погляду, звільнення правобережжя дуже змінює розклад сил на фронті, адже зараз фронт буде стабілізований по Дніпру. Це значить, що для Миколаєва, Одеси, Кривого Рогу немає прямої загрози, якщо говорити про просування РФ на Північ. Значні українські сили можуть бути перенаправлені на інші напрямки. Це може змінити баланс сил у Мелітополі, Маріуполі та Бердянську й інших напрямках східного фронту, де додаткові сили здатні змінити ситуацію. Значення фіксації фронту по Дніпру та перерозподіл українських сил суттєво вплине на подальший розвиток ситуації на фронті в стратегічному сенсі.

За словами Михайла Самуся, рішення про відступ ухвалював особисто Володимир Путін. Можливо, йому давно доповідали про катастрофічну ситуацію для РФ на правому березі: відсутність логістики, важке постачання людської сили та ресурсів. Якщо Суровікін і Шойгу йому щось обіцяли, навряд чи це звучало переконливо, адже зараз не видно змін на фронті чи можливостей різко наростити сил РФ коштом мобілізованих, новітньої зброї. Ситуація в Білорусі дивує Михайла Самуся, адже він вважав, що там створюватимуть ударні угруповання й до середини листопада намагатимуться відкрити північний фронт, щоб не допустити операції ЗСУ на Херсонщині. У них не виходить, і це значить, що Суровікін нічого не міг пообіцяти Путіну й що тези РФ, нібито ЗСУ обіцяла щось віддати в обмін на правий берег, — спроби виправдати катастрофу на Херсонщині.

Військовий експерт не згоден зі словами генерала США Марка Міллі, нібито українська армія досягла свого максимуму й час готувати підґрунтя для переговорів з РФ. Він вважає, що зараз з’являються умови для продовження наступу України, а РФ шукає можливості зупинити його й отримати перепочинок або почати консультації, щоб зібрати резерви на Півночі України, підтягнути більше сил до Мелітополя, побудувати потужнішу оборону на лівому березі Херсонщини. У РФ дуже багато завдань, для яких потрібен час, і те, що Україна його не дає, активізуючи наступ, — справді проблема. Це справді була незрозуміла річ, де все складається на користь України. Й інші генерали, зокрема Бен Ходжес, що Україна звільнить Маріуполь, Мелітополь до січня, а далі візьметься за Крим. Передумови для того, щоб це зробити, у ЗСУ є.

Перемовини України й РФ

Я повернуся до теми перемовин, тому що The Wall Street Journal виходить зі статтею про Саллівана, який говорить, що знову треба коригувати позицію України, зокрема в питанні Криму. За словами Михайла Самуся, поява таких заяв свідчить про те, що РФ намагається вплинути на Україну через західну пресу. Ці публікації пов’язані з партією довкола Путіна, яка, на відміну від Пригожина й Кадирова, намагається шукати прагматичніші виходи. Також у західних ЗМІ писали, що Патрушев і Салліван обговорюють ці ситуації. Це може бути наслідком такої комунікації, коли Патрушев говорить Саллівану, що якщо ЗСУ підуть у Крим, то буде жорстка реакція РФ. Але Росія такі самі сигнали про застосування ядерної зброї, зруйнувати Україну й енергетичну систему Європи посилала з 24 лютого, коли зрозуміла, що буде важка війна. Зараз РФ, Патрушев, зокрема, розуміє, що ЗСУ готові звільнити всі території. Росія намагається винести Крим за дужки. Але українська армія все це перекреслить, адже має план, як зробити "жест доброї волі" й із Кримом.

Далекобійна протиракетна та протиповітряна оборона для України

Михайло Самусь сподівається на рішення щодо протиракетної оборони на засіданні "Рамштайн", більш далекобійній ППО. Поки невідомо, чи є в складі "насамса" далекобійні ракети. Останні модифікації ракет для NASAMS можуть бити до 120 км, і було б непогано їх отримати для протидії балістичним ракетам з Ірану. Він вважає, що на "Рамштайн" потрібно обговорити, як зупинити удари іранськими балістичними ракетами, адже Патрушев намагається вмовити Іран поставити кількасот ракет, а вони небезпечні через свою кількість. Тому Україна потребує насиченої далекобійної ППО. Балістичні ракети краще збивати на початковій ділянці, тому 20 - 40 км комплексів буде достатньо. Потрібні далекобійні радари, можливо, літаки ДРЛC та далекобійні ракети, щоб збивати ракети у РФ або РБ.

Отже, Херсон і правобережжя — поразка РФ на цій стратегічній ділянці й не остання перемога України. Потрібно звільняти Південь, Донбас і Крим. Це важка робота, але цілі виглядають досяжними. Це необхідний складник існування нас як нації та незалежної держави.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
10:44
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
10:34
пожежа, Росія, РФ, Дагестан
У російському Омську горять три ємності з нафтопродуктами
10:20
прикордонник
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
09:48
Сі Цзіньпін та Путін
Китай обрав сторону й не може претендувати на нейтралітет у війні між РФ та Україною, - посол США в НАТО
09:44
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
Відчувається, що в росіян уже теж не вистачає боєприпасів: боєць ЗСУ про ситуацію біля Часового Яру
09:23
Китай утримує в порту судно "Ангара"
Китай пустив у порт судно, що постачало зброю з КНДР до Росії, - Reuters
09:08
діти, злочини росії
РФ розробила пропаганду для дітей із ТОТ і планує вчити їх "патріотизму" в таборах відпочинку, - Луганська ОВА
09:03
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія виробляє більше зброї, ніж їй треба для війни в України, - міністр оборони Німеччини
08:43
За 10 років окупації Криму РФ засудила 320 жителів через політичні мотиви, - активісти
08:29
Оновлено
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Настоятеля Святогірської лаври, який зливав позиції ЗСУ, арештували
08:25
Ексклюзив
ЗСУ
"Ворог стогне від роботи артилерії ЗСУ": Братчук про плацдарм у Кринках
08:08
Білий дім
Деякі чиновники Білого дому не до кінця впевнені, що Україна зможе перемогти навіть із новим пакетом допомоги, - Politico
08:05
OPINION
Володимир Цибулько
Інцидент у Good Wine. Татаров — монстр?
07:59
Українські військові проходять підготовку до польотів на F-16 у Франції, - ЗМІ
07:38
Оновлено
розбита російська техніка
Засіб ППО, 13 танків та 1040 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
Більше новин