Аналітика

ATACMS по росіянах та нові дозволи на удари України по території РФ. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
28 травня, 2024 вiвторок
21:59

Низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ

Зміст

Удари по об'єктах у РФ

Сьогодні у Брюсселі розпочалась зустріч міністрів оборони країн Європейського Союзу, де вкотре, поки що на політичному рівні, постало вкрай актуальне для України питання: про скасування заборони на використання західної зброї по російських цілях на території РФ. Деталі підсумкових дискусій ще невідомі. Використання зразків російської зброї по українських населених пунктах, зокрема по Харкову та Вовчанську, має руйнівні наслідки. Цьому потрібно протидіяти. 

Попередньо низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ. Використання ЗСУ західної зброї для таких ударів підтримали Британія, Польща, країни Балтії, Чехія, Швеція, Нідерланди. Окремі країни проти, наприклад Німеччина. При цьому деякі європейські країни озираються на США, де низка конгресменів вже порушила перед адміністрацією Байдена питання, аби та перейшла лінію, яка зараз на користь РФ.

Гостра дискусія має завершитись таким підсумковим результатом, який відповідає військовій логіці й потребам України. Не може бути так, щоб агресор мав переваги, сформовані обмеженнями наших партнерів. Цілком очевидно, що Збройні сили повинні завдавати удари всередині Російської Федерації усім арсеналом зброї, яку ми маємо. 

Вибухи в окупованому Луганську

У тимчасово окупованому Луганську ввечері 27 травня пролунали вибухи. Удар ракетами ATACMS припав по військовому об'єкту. Ймовірно це летовище військового училища з місцями базування С-300 або С-400, які ворог використовує для ударів по мирних містах України. Чекаємо на супутникові знімки й подробиці щодо наслідків цих ударів ATACMS. 

Винищувачі F-16 та Patriot для України

Бельгія оголосила про готовність передати Україні 30 винищувачів F-16. Перші літаки Україна має отримати орієнтовно наприкінці цього року. Щоправда, постачання решти розтягнеться аж до 2028 року.

Також у вівторок, 28 травня Нідерланди повідомили, що очолять ініціативу щодо спільного постачання системи Patriot для України. Оборонне відомство Нідерландів пропонує у швидкому й тісному співробітництві з декількома партнерами зібрати для Сил оборони України один зенітний ракетний комплекс Patriot з компонентами від різних європейських країн. Зараз Україна має три ЗРК такого типу. Ще один пообіцяла Німеччина. Тепер у нас мінімальна потреба в нових додаткових ЗРК Patriot. Загалом є сім одиниць, про що говорив президент Володимир Зеленський.

Збиття російських Су-25

Сили оборони використовують зараз різні системи для збиття ворожих повітряних цілей. Зокрема, 110-та окрема механізована бригада заявила, що менше ніж за місяць збила сім штурмовиків російської авіації Су-25. Не всі збиття задокументовані, але тут важливі факти та тренди. 

Підприємство "Енергія-2000" розробляє низку тренажерів, в тому числі для ПЗРК. Компанія постачає сучасні тренажери різного призначення, які допомагають військовим ефективно опановувати українську і західну зброю. Микола Саламаха, військовий експерт, спеціаліст із бронетанкового озброєння розповів про особливості використання ПЗРК і можливості цих систем для збиття цілей противника.

За його словами, значна кількість збиття Су-25 військовими 110-ї ОМБр, свідчить про наступне: "Є три складові. По-перше - насиченість сучасного поля бою засобами ПЗРК. У радянські часи мотострілецька дивізія налічувала близько 110-120 переносних зенітно-ракетних комплексів. Однак досвід їхнього застосування під час навчань показував, що з сотні пусків приблизно три або максимум п'ять - влучні. Хоча тактико-технічні характеристики вказували, що вірогідність ураження становить від 35 до 40%. Якщо ПЗРК працює так, як повинен, то три пуски одного відділення - це збита ціль. По-друге - рівень підготовки операторів ПЗРК у частинах, де є відповідна підготовка. У багатьох бригадах, які мають навіть на бригадному рівні тренажери ПЗРК "Ігла", "Piorun" чи "Stinger", дозволяють ці 3-5 пусків, як у радянські часи, доводити до близько 10, а то й 15 в нинішні часи. Тобто кожен десятий пуск - збита ціль. Там де є окремі, скажемо так, унікальні спеціалісти, в когось є близько п'яти збитих цілей різного характеру. Це ті ж самі "шахеди", штурмовики, вертольоти. На рахунку в одного військовослужбовця було 14 збитих повітряних цілей. Третя складова - росіяни все-таки втратили пильність. Їхнє начальство, особливо під час зростання інтенсивності бойових дій, намагається якомога більше застосовувати штурмовики Су-24 різних модифікацій, безпосередньо над полем бою. Як тільки вони перетинають дальній рубіж, коли можлива вже впевнена стрільба, наші оператори проводять пуски, що призводить до втрати літаків РФ".

З початком активної фази бойових дій, кількість замовлення на тренажери ПЗРК збільшилася приблизно на порядок у Збройних силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, каже Саламаха.

Російські "танки-черепахи"

Подібні зразки танків типу "черепахи" все частіше з'являються у противника.  Але в більшості випадків це білет в один кінець: "Конструкторське бюро і промисловість не можуть оперативно готувати засоби протидії дронам-розвідникам, дронам-камікадзе, в тому числі FPV-дронам, наситити і наші, і російські танкові війська засобами радіоелектронної боротьби проти дронів різних класів. Тому вони починають будувати ось такі от речі. Попереду котковий мінний трал - це боротьба з мінами, далі, в якості десанту, кілька людей. Їх треба привести хоча б на відстані менше кілометра, щоб потім вони висадилися і далі намагалися атакувати позиції. Як правило, дуже рідко такі конструкції витримують атаку 10 дронів", - розповів Саламаха.

Якщо говорити про тактику використання танків з боку ЗСУ, ми рідко бачимо парне використання броньованих машин. Річ у тім, що останні зміни в статути ми вносили близько 10 років тому. Досвід проведення спочатку Антитерористичної операції, потім Операції об'єднаних сил, на жаль, не піддавався всесторонній оцінці, узагальненню. Не були зроблені прогнози на майбутнє. Відповідно, ми не внесли зміни до Статуту, каже військовий експерт.

"Не обов'язково у статути вносити зміни. Можна виробляти якісь тимчасові інструкції, рекомендувати їх для впровадження у військах. Ми готуємо дуже багато офіцерів запасу, офіцерів для вищих посад на тих же курсах капітанів, при академіях, навчальних центрах. На жаль, поки що статути, які написані кров'ю, в основному, ще за часів Другої світової війни, до яких пізніше були внесені певні зміни, коли формувалося застосування ядерної зброї й була розроблена доктрина війни, все ще є керівними документами. На підставі цих документів навчають курсантів у військових академіях та інститутах. Хоча життя заставляє діяти абсолютно по-іншому. На жаль, що в росіян, що в нас, є надзвичайно великий розрив між реаліями життя і теорією, яка буде формуватися напевно після того, як ми переможемо", - зазначив він.

Вдосконалення "Абрамсів"

"Американці, перш ніж випускати чергову модифікацію "Абрамс", прораховували вірогідність протидії проти різних боєприпасів. Правда, вони не враховували те, що кумулятивні гранати калібру 72,5 мм різних поколінь, починаючи від РПГ-7в, РПГ-7вл і більш потужні, будуть підвішуватися до дронів і атакувати під кутом 30-40 градусів у місця, які в основному не прикриті. Це, на жаль, це реалії, які зараз є на полі бою. Намагання застосувати ніж для посилення броньового захисту верхньої лобової деталі, це вимушений захід, точно так, як намагання застосувати той же самий контакт, перший для посилення нижньої лобової деталі. Зроблена металева протикумулятивна решітка, в основному це проти РПГ і проти тих же самих дронів або до бойових частин РПГ, які використовують того чи іншого типу дрони, і використання різних типів гранат і скидів, ті які скидаються зверху. Це треба робити, але конструктивно, грамотно. Потрібно спочатку вивчати що таке кумулятивні гранати, як застосовувати проти них, і на якій відстані від основної броні є металеві конструкції, протикумулятивні решітки. Тому що в тому вигляді, в якому є, це буде тільки призводити до ініціації кумулятивних гранат на певній відстані, відстань замала. Потрібно, щоб відстань до основного масиву броні була як мінімум 500-600 мм. Металеві конструкції не повинні бути круглими, вони повинні мати різальну кромку, щоб запобігти передачі сигналу детонування, якщо це кумуляторна боєголовка", - розповів Саламаха.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.28
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.23
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
21:04
Ростовська область
У Ростовській області РФ лунають вибухи поблизу аеродрому: влада заявляє про атаку безпілотників
20:39
Окупанти вдарили КАБами по Степногірську на Запоріжжі: постраждала жінка
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Новий пакет військової допомоги від Німеччини, КНДР продовжує підтримувати Росію. Колонка Сергія Згурця
20:12
Заманюють "безкоштовною" преміумпідпискою: ЦПД попереджає про нову шахрайську схему в Telegram
20:11
Ексклюзив
Бізнес, економіка під час війни
Економіст Пендзин назвав обсяг макроекономічного фінансування, який потрібен Україні у 2025 році
20:03
OPINION
"Make Russia small again" і знахар Гаврило
19:55
Василь Ломаченко
"Дивіться в бік отців, які віддають славу Господу, а не людям, країні та державі": Ломаченко про вибір між ПЦУ і УПЦ МП
19:47
опалення
У Кривому Розі завершили роботу бригади, які ремонтували опалення: до тепла підключено всі будинки
19:44
Володимир Зеленський
Зеленський прийняв вірчі грамоти послів Китаю, Сербії та Саудівської Аравії
19:40
новини Львівщини
Євросоюз виділив €65 млн на харчування школярів в Україні
19:29
комендантська година
Кабмін пропонує ВР посилити відповідальність за порушення комендантської години
19:27
армія КНДР
Спецслужби США вважають, що відправити війська в РФ було ідеєю КНДР, - NYT
19:10
Європейський інвестиційний банк
Укренерго отримало 86 млн євро кредиту на будівництво антидронового захисту на підстанціях
18:56
Оновлено
світло
Аварійні відключення світла скасували в усіх регіонах України
18:47
Оновлено
Молдова
РФ звинуватила Молдову в розробці плану операції в окупованому Придністров'ї. В адміністрації Санду відреагували
18:39
Британська система RFDEW
У Британії вперше успішно випробували радіочастотну зброю, яка здатна знищувати дрони
18:28
обстріл Білозерки, Херсонщина
Армія РФ атакувала Херсонщину: є загиблий, двоє поранених
18:19
Піарить TikTok Бойка: СБУ перевірить YouTube-канал "Лана ТУТ", ведуча якого працювала на проросійських медіа
18:17
Оновлено
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
18:16
Ексклюзив
сховище газу
Припинення транзиту газу з РФ через Україну: експерт пояснив, чи можна його продовжити під виглядом палива з інших країн
18:02
OPINION
Заходу треба вкотре нагадати про Гітлера і Судети
17:59
Укрпошта
Укрпошта з 1 січня вводить нові тарифи на доставку посилок
17:46
Володимир Зеленський
Кількість убитих та поранених військових КНДР на Курщині перевищила 3 тис. осіб, - Зеленський
17:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
17:45
НБУ
НБУ бачить передумови для подальшого підвищення облікової ставки через інфляцію
17:39
Роберт Фіцо
Колишні прем'єри, міністри та лідери опозиції: у Братиславі відбувся протест "Досить Росії" через візит Фіцо до Путіна
17:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували в Криму переміщення росіянами техніки й боєприпасів
17:21
ЗСУ, військові
"Виживання, стійкість у полоні і перепідготовка": бійців ЗСУ готуватимуть до дій в екстремальних умовах за новим стандартом
17:21
Ексклюзив
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
Планують створити до осені: Defense Express про формування у РФ військ безпілотних систем
17:11
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із британським прем’єром Стармером підготовку сторічної двосторонньої угоди
17:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 164 боєзіткнення: Сили оборони відбили 11 атак на Покровському напрямку
16:54
окупанти вивезли з України
"Обіцяють 2 млн рублів": окупанти завезуть на ТОТ України понад тисячу працівників культури з РФ
16:53
Україна Польща
До України прибули перші військові з базованого у Польщі добровольчого легіону
16:24
отруєння діти
В Одеському районі через отруєння невідомою речовиною померли три дитини
16:23
Швейцарія
Швейцарія приєдналася до нового пакета санкцій ЄС проти Росії і Білорусі
16:20
Олександр Усик
"Слава Богу за все. Слава Україні": Усик звернувся до фанів після перемоги над Ф'юрі в реванші
16:10
Передавав ФСБ локації артилерії ЗСУ та гаубиць М777: охоронця з Херсонщини засудили до 15 років тюрми
16:02
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" спростували інформацію про оточення Сил оборони в Макарівці на Донеччині
16:00
OPINION
Трамп і Гренландія
15:59
Микола Тищенко
Інцидент з Тищенком та ексвійськовим у Дніпрі: нардеп не з'явився до суду
Більше новин