Аналітика

ATACMS по росіянах та нові дозволи на удари України по території РФ. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
28 травня, 2024 вiвторок
21:59

Низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ

Зміст

Удари по об'єктах у РФ

Сьогодні у Брюсселі розпочалась зустріч міністрів оборони країн Європейського Союзу, де вкотре, поки що на політичному рівні, постало вкрай актуальне для України питання: про скасування заборони на використання західної зброї по російських цілях на території РФ. Деталі підсумкових дискусій ще невідомі. Використання зразків російської зброї по українських населених пунктах, зокрема по Харкову та Вовчанську, має руйнівні наслідки. Цьому потрібно протидіяти. 

Попередньо низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ. Використання ЗСУ західної зброї для таких ударів підтримали Британія, Польща, країни Балтії, Чехія, Швеція, Нідерланди. Окремі країни проти, наприклад Німеччина. При цьому деякі європейські країни озираються на США, де низка конгресменів вже порушила перед адміністрацією Байдена питання, аби та перейшла лінію, яка зараз на користь РФ.

Гостра дискусія має завершитись таким підсумковим результатом, який відповідає військовій логіці й потребам України. Не може бути так, щоб агресор мав переваги, сформовані обмеженнями наших партнерів. Цілком очевидно, що Збройні сили повинні завдавати удари всередині Російської Федерації усім арсеналом зброї, яку ми маємо. 

Вибухи в окупованому Луганську

У тимчасово окупованому Луганську ввечері 27 травня пролунали вибухи. Удар ракетами ATACMS припав по військовому об'єкту. Ймовірно це летовище військового училища з місцями базування С-300 або С-400, які ворог використовує для ударів по мирних містах України. Чекаємо на супутникові знімки й подробиці щодо наслідків цих ударів ATACMS. 

Винищувачі F-16 та Patriot для України

Бельгія оголосила про готовність передати Україні 30 винищувачів F-16. Перші літаки Україна має отримати орієнтовно наприкінці цього року. Щоправда, постачання решти розтягнеться аж до 2028 року.

Також у вівторок, 28 травня Нідерланди повідомили, що очолять ініціативу щодо спільного постачання системи Patriot для України. Оборонне відомство Нідерландів пропонує у швидкому й тісному співробітництві з декількома партнерами зібрати для Сил оборони України один зенітний ракетний комплекс Patriot з компонентами від різних європейських країн. Зараз Україна має три ЗРК такого типу. Ще один пообіцяла Німеччина. Тепер у нас мінімальна потреба в нових додаткових ЗРК Patriot. Загалом є сім одиниць, про що говорив президент Володимир Зеленський.

Збиття російських Су-25

Сили оборони використовують зараз різні системи для збиття ворожих повітряних цілей. Зокрема, 110-та окрема механізована бригада заявила, що менше ніж за місяць збила сім штурмовиків російської авіації Су-25. Не всі збиття задокументовані, але тут важливі факти та тренди. 

Підприємство "Енергія-2000" розробляє низку тренажерів, в тому числі для ПЗРК. Компанія постачає сучасні тренажери різного призначення, які допомагають військовим ефективно опановувати українську і західну зброю. Микола Саламаха, військовий експерт, спеціаліст із бронетанкового озброєння розповів про особливості використання ПЗРК і можливості цих систем для збиття цілей противника.

За його словами, значна кількість збиття Су-25 військовими 110-ї ОМБр, свідчить про наступне: "Є три складові. По-перше - насиченість сучасного поля бою засобами ПЗРК. У радянські часи мотострілецька дивізія налічувала близько 110-120 переносних зенітно-ракетних комплексів. Однак досвід їхнього застосування під час навчань показував, що з сотні пусків приблизно три або максимум п'ять - влучні. Хоча тактико-технічні характеристики вказували, що вірогідність ураження становить від 35 до 40%. Якщо ПЗРК працює так, як повинен, то три пуски одного відділення - це збита ціль. По-друге - рівень підготовки операторів ПЗРК у частинах, де є відповідна підготовка. У багатьох бригадах, які мають навіть на бригадному рівні тренажери ПЗРК "Ігла", "Piorun" чи "Stinger", дозволяють ці 3-5 пусків, як у радянські часи, доводити до близько 10, а то й 15 в нинішні часи. Тобто кожен десятий пуск - збита ціль. Там де є окремі, скажемо так, унікальні спеціалісти, в когось є близько п'яти збитих цілей різного характеру. Це ті ж самі "шахеди", штурмовики, вертольоти. На рахунку в одного військовослужбовця було 14 збитих повітряних цілей. Третя складова - росіяни все-таки втратили пильність. Їхнє начальство, особливо під час зростання інтенсивності бойових дій, намагається якомога більше застосовувати штурмовики Су-24 різних модифікацій, безпосередньо над полем бою. Як тільки вони перетинають дальній рубіж, коли можлива вже впевнена стрільба, наші оператори проводять пуски, що призводить до втрати літаків РФ".

З початком активної фази бойових дій, кількість замовлення на тренажери ПЗРК збільшилася приблизно на порядок у Збройних силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, каже Саламаха.

Російські "танки-черепахи"

Подібні зразки танків типу "черепахи" все частіше з'являються у противника.  Але в більшості випадків це білет в один кінець: "Конструкторське бюро і промисловість не можуть оперативно готувати засоби протидії дронам-розвідникам, дронам-камікадзе, в тому числі FPV-дронам, наситити і наші, і російські танкові війська засобами радіоелектронної боротьби проти дронів різних класів. Тому вони починають будувати ось такі от речі. Попереду котковий мінний трал - це боротьба з мінами, далі, в якості десанту, кілька людей. Їх треба привести хоча б на відстані менше кілометра, щоб потім вони висадилися і далі намагалися атакувати позиції. Як правило, дуже рідко такі конструкції витримують атаку 10 дронів", - розповів Саламаха.

Якщо говорити про тактику використання танків з боку ЗСУ, ми рідко бачимо парне використання броньованих машин. Річ у тім, що останні зміни в статути ми вносили близько 10 років тому. Досвід проведення спочатку Антитерористичної операції, потім Операції об'єднаних сил, на жаль, не піддавався всесторонній оцінці, узагальненню. Не були зроблені прогнози на майбутнє. Відповідно, ми не внесли зміни до Статуту, каже військовий експерт.

"Не обов'язково у статути вносити зміни. Можна виробляти якісь тимчасові інструкції, рекомендувати їх для впровадження у військах. Ми готуємо дуже багато офіцерів запасу, офіцерів для вищих посад на тих же курсах капітанів, при академіях, навчальних центрах. На жаль, поки що статути, які написані кров'ю, в основному, ще за часів Другої світової війни, до яких пізніше були внесені певні зміни, коли формувалося застосування ядерної зброї й була розроблена доктрина війни, все ще є керівними документами. На підставі цих документів навчають курсантів у військових академіях та інститутах. Хоча життя заставляє діяти абсолютно по-іншому. На жаль, що в росіян, що в нас, є надзвичайно великий розрив між реаліями життя і теорією, яка буде формуватися напевно після того, як ми переможемо", - зазначив він.

Вдосконалення "Абрамсів"

"Американці, перш ніж випускати чергову модифікацію "Абрамс", прораховували вірогідність протидії проти різних боєприпасів. Правда, вони не враховували те, що кумулятивні гранати калібру 72,5 мм різних поколінь, починаючи від РПГ-7в, РПГ-7вл і більш потужні, будуть підвішуватися до дронів і атакувати під кутом 30-40 градусів у місця, які в основному не прикриті. Це, на жаль, це реалії, які зараз є на полі бою. Намагання застосувати ніж для посилення броньового захисту верхньої лобової деталі, це вимушений захід, точно так, як намагання застосувати той же самий контакт, перший для посилення нижньої лобової деталі. Зроблена металева протикумулятивна решітка, в основному це проти РПГ і проти тих же самих дронів або до бойових частин РПГ, які використовують того чи іншого типу дрони, і використання різних типів гранат і скидів, ті які скидаються зверху. Це треба робити, але конструктивно, грамотно. Потрібно спочатку вивчати що таке кумулятивні гранати, як застосовувати проти них, і на якій відстані від основної броні є металеві конструкції, протикумулятивні решітки. Тому що в тому вигляді, в якому є, це буде тільки призводити до ініціації кумулятивних гранат на певній відстані, відстань замала. Потрібно, щоб відстань до основного масиву броні була як мінімум 500-600 мм. Металеві конструкції не повинні бути круглими, вони повинні мати різальну кромку, щоб запобігти передачі сигналу детонування, якщо це кумуляторна боєголовка", - розповів Саламаха.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.68
    Продаж 48.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
19 червня
06:09
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному та Азовському морях відсутні російські бойові кораблі
05:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запускала БПЛА по території України: на Київщині працювала ППО
05:47
війська Руанди
Конго і Руанда за посередництва США підпишуть мирну угоду
04:45
Ілюстративне фото
США перекинуть третій авіаносець ближче до Ізраїлю, - CNN
03:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Ніхто не знає, що я зроблю": Трамп ухилився від запитання про можливість удару по ядерних об’єктах Ірану
02:39
Володимир Путін
"Питання, хто підписуватиме документи": Путін заявив, що готовий зустрітися з Зеленським на завершальному етапі перемовин
02:08
російський диктатор Володимир Путін
Путін: моя онука, у якої вихователька з Пекіна, вільно розмовляє китайською
01:29
Оновлено
Ілюстративне фото
"Приїхали лікувати 7-річну доньку від онкології": в Ізраїлі через іранські удари загинула родина з Одеси
00:30
Оновлено
ЗСУ прапор
З початку доби 18 червня на фронті зафіксували 136 боїв: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 36 атак
00:12
Оновлено
Серхіо Рамос, Монтеррей, клубний ЧС
"Манчестер" всуху переграв "Відад": результати й розклад клубного ЧС за 18 червня
00:03
США Ізраїль
США розпочали евакуацію своїх громадян з Ізраїлю
2025, середа
18 червня
23:27
телевізор телебачення
Іранське державне телебачення перервали кадрами протестів
23:24
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп хоче займатися тим, що йому дається найпростіше": експерт Краєв про терміновий від'їзд Трампа з саміту G7
22:56
Ексклюзив
Ігор Луценко
Надія росіян - це просування, треба її вбити. Тоді вони почнуть рахуватися з втратами, - військовослужбовець Луценко
22:40
дрон
"Супроводив до наших позицій": воїн ЗСУ взяв у полон окупанта за допомогою дрона
22:22
Новим командиром бригади безпілотних систем "Птахи Мадяра" стане Андрій Клименко
22:21
Ексклюзив
Андрій Осадчук
Ми дали чіткий імпульс біженцям з України: нардеп Осадчук щодо законопроєкту про множинне громадянство
22:03
бензин
Бензин без додавання біоетанолу в Україні дозволили продавати до кінця року
21:38
Україна_Словаччина
Імовірні порушення у використанні коштів на допомогу Україні: у Словаччині затримали 8 осіб
21:37
Ексклюзив
У Києві презентували книгу Наталки Діденко "Тролейбус номер 15. Подорож у близьке минуле"
21:34
Ексклюзив
БПЛА, шахед, дрон
РФ виробляє на добу кілька ракет і до сотні "шахедів", але 5 БПЛА за вагою бойової частини відповідають крилатій ракеті, - Defence Express
21:06
росія депутат
Концерн "Калашніков" російського ВПК набирає підлітків на "літній підробіток", - ЦПД
21:00
Ексклюзив
Елла Лібанова
Дітей зараз не можна вчити емпатії до росіян, це злочин, - демографка Лібанова
20:57
Молодіжна збірна України
Україна програла Нідерландам і вибула з молодіжного Євро-2025
20:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Спочатку займімося Росією": Трамп відповів Путіну на пропозицію посередництва щодо конфлікту між Ізраїлем та Іраном
20:03
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Масована атака РФ 17 червня: у Києві загинули 28 людей, пошукові роботи завершено
19:59
Іран
"Іран не веде переговори під примусом": Тегеран заявив, що відповість зустрічною погрозою на будь-яку загрозу
19:55
паспорт
Росіяни й білоруси, котрі зазнали політичних переслідувань, зможуть отримати громадянство України: у Раді розкрили деталі
19:43
на фото: Бріджит Брінк
Колишня посолка США в Україні Брінк оголосила, що балотуватиметься до Конгресу
19:34
Михайло Мудрик, Челсі, Ліга конференцій
Футбольна асоціація Англії висунула Мудрику звинувачення у вживанні допінгу
19:29
"Не бачу можливості бути продуктивним у парламенті": нардеп Довгий складає мандат
19:07
До 70% музики, згенерованої ШІ, на Deezer є частиною шахрайської схеми
19:00
Огляд
оборона країн Балтії
Реальна загроза з боку Росії: як країни Балтії готуються боронити свої кордони
18:47
Тарас Березовець
Речник ТрО Березовець пояснив, що заважало зводити фортифікації на Сумщині
18:44
художній музей Лувр
Лувр закрився на кілька годин через працівників, які протестували проти надмірної кількості відвідувачів
18:35
Ексклюзив
Елла Лібанова
До України після війни поїдуть мігранти, які хочуть заробляти, - демографка Лібанова
18:34
Бердянськ
У Бердянську ліквідували "т.в.о. мера" окупаційної влади Грицая, підозрюваного в держзраді
18:08
OPINION
Втеча Дональда Трампа з саміту G7 в обійми Путіна
18:05
OPINION
Чому українські ракети — питання нашого виживання
17:54
Автор кримінальних романів Майк Крейвен пише книжку про Джеймса Бонда для дітей
Більше новин