Аналітика

ATACMS по росіянах та нові дозволи на удари України по території РФ. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
28 травня, 2024 вiвторок
21:59

Низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ

Зміст

Удари по об'єктах у РФ

Сьогодні у Брюсселі розпочалась зустріч міністрів оборони країн Європейського Союзу, де вкотре, поки що на політичному рівні, постало вкрай актуальне для України питання: про скасування заборони на використання західної зброї по російських цілях на території РФ. Деталі підсумкових дискусій ще невідомі. Використання зразків російської зброї по українських населених пунктах, зокрема по Харкову та Вовчанську, має руйнівні наслідки. Цьому потрібно протидіяти. 

Попередньо низка країн НАТО та ЄС публічно підтримали дозвіл на удари України по території РФ. Використання ЗСУ західної зброї для таких ударів підтримали Британія, Польща, країни Балтії, Чехія, Швеція, Нідерланди. Окремі країни проти, наприклад Німеччина. При цьому деякі європейські країни озираються на США, де низка конгресменів вже порушила перед адміністрацією Байдена питання, аби та перейшла лінію, яка зараз на користь РФ.

Гостра дискусія має завершитись таким підсумковим результатом, який відповідає військовій логіці й потребам України. Не може бути так, щоб агресор мав переваги, сформовані обмеженнями наших партнерів. Цілком очевидно, що Збройні сили повинні завдавати удари всередині Російської Федерації усім арсеналом зброї, яку ми маємо. 

Вибухи в окупованому Луганську

У тимчасово окупованому Луганську ввечері 27 травня пролунали вибухи. Удар ракетами ATACMS припав по військовому об'єкту. Ймовірно це летовище військового училища з місцями базування С-300 або С-400, які ворог використовує для ударів по мирних містах України. Чекаємо на супутникові знімки й подробиці щодо наслідків цих ударів ATACMS. 

Винищувачі F-16 та Patriot для України

Бельгія оголосила про готовність передати Україні 30 винищувачів F-16. Перші літаки Україна має отримати орієнтовно наприкінці цього року. Щоправда, постачання решти розтягнеться аж до 2028 року.

Також у вівторок, 28 травня Нідерланди повідомили, що очолять ініціативу щодо спільного постачання системи Patriot для України. Оборонне відомство Нідерландів пропонує у швидкому й тісному співробітництві з декількома партнерами зібрати для Сил оборони України один зенітний ракетний комплекс Patriot з компонентами від різних європейських країн. Зараз Україна має три ЗРК такого типу. Ще один пообіцяла Німеччина. Тепер у нас мінімальна потреба в нових додаткових ЗРК Patriot. Загалом є сім одиниць, про що говорив президент Володимир Зеленський.

Збиття російських Су-25

Сили оборони використовують зараз різні системи для збиття ворожих повітряних цілей. Зокрема, 110-та окрема механізована бригада заявила, що менше ніж за місяць збила сім штурмовиків російської авіації Су-25. Не всі збиття задокументовані, але тут важливі факти та тренди. 

Підприємство "Енергія-2000" розробляє низку тренажерів, в тому числі для ПЗРК. Компанія постачає сучасні тренажери різного призначення, які допомагають військовим ефективно опановувати українську і західну зброю. Микола Саламаха, військовий експерт, спеціаліст із бронетанкового озброєння розповів про особливості використання ПЗРК і можливості цих систем для збиття цілей противника.

За його словами, значна кількість збиття Су-25 військовими 110-ї ОМБр, свідчить про наступне: "Є три складові. По-перше - насиченість сучасного поля бою засобами ПЗРК. У радянські часи мотострілецька дивізія налічувала близько 110-120 переносних зенітно-ракетних комплексів. Однак досвід їхнього застосування під час навчань показував, що з сотні пусків приблизно три або максимум п'ять - влучні. Хоча тактико-технічні характеристики вказували, що вірогідність ураження становить від 35 до 40%. Якщо ПЗРК працює так, як повинен, то три пуски одного відділення - це збита ціль. По-друге - рівень підготовки операторів ПЗРК у частинах, де є відповідна підготовка. У багатьох бригадах, які мають навіть на бригадному рівні тренажери ПЗРК "Ігла", "Piorun" чи "Stinger", дозволяють ці 3-5 пусків, як у радянські часи, доводити до близько 10, а то й 15 в нинішні часи. Тобто кожен десятий пуск - збита ціль. Там де є окремі, скажемо так, унікальні спеціалісти, в когось є близько п'яти збитих цілей різного характеру. Це ті ж самі "шахеди", штурмовики, вертольоти. На рахунку в одного військовослужбовця було 14 збитих повітряних цілей. Третя складова - росіяни все-таки втратили пильність. Їхнє начальство, особливо під час зростання інтенсивності бойових дій, намагається якомога більше застосовувати штурмовики Су-24 різних модифікацій, безпосередньо над полем бою. Як тільки вони перетинають дальній рубіж, коли можлива вже впевнена стрільба, наші оператори проводять пуски, що призводить до втрати літаків РФ".

З початком активної фази бойових дій, кількість замовлення на тренажери ПЗРК збільшилася приблизно на порядок у Збройних силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, каже Саламаха.

Російські "танки-черепахи"

Подібні зразки танків типу "черепахи" все частіше з'являються у противника.  Але в більшості випадків це білет в один кінець: "Конструкторське бюро і промисловість не можуть оперативно готувати засоби протидії дронам-розвідникам, дронам-камікадзе, в тому числі FPV-дронам, наситити і наші, і російські танкові війська засобами радіоелектронної боротьби проти дронів різних класів. Тому вони починають будувати ось такі от речі. Попереду котковий мінний трал - це боротьба з мінами, далі, в якості десанту, кілька людей. Їх треба привести хоча б на відстані менше кілометра, щоб потім вони висадилися і далі намагалися атакувати позиції. Як правило, дуже рідко такі конструкції витримують атаку 10 дронів", - розповів Саламаха.

Якщо говорити про тактику використання танків з боку ЗСУ, ми рідко бачимо парне використання броньованих машин. Річ у тім, що останні зміни в статути ми вносили близько 10 років тому. Досвід проведення спочатку Антитерористичної операції, потім Операції об'єднаних сил, на жаль, не піддавався всесторонній оцінці, узагальненню. Не були зроблені прогнози на майбутнє. Відповідно, ми не внесли зміни до Статуту, каже військовий експерт.

"Не обов'язково у статути вносити зміни. Можна виробляти якісь тимчасові інструкції, рекомендувати їх для впровадження у військах. Ми готуємо дуже багато офіцерів запасу, офіцерів для вищих посад на тих же курсах капітанів, при академіях, навчальних центрах. На жаль, поки що статути, які написані кров'ю, в основному, ще за часів Другої світової війни, до яких пізніше були внесені певні зміни, коли формувалося застосування ядерної зброї й була розроблена доктрина війни, все ще є керівними документами. На підставі цих документів навчають курсантів у військових академіях та інститутах. Хоча життя заставляє діяти абсолютно по-іншому. На жаль, що в росіян, що в нас, є надзвичайно великий розрив між реаліями життя і теорією, яка буде формуватися напевно після того, як ми переможемо", - зазначив він.

Вдосконалення "Абрамсів"

"Американці, перш ніж випускати чергову модифікацію "Абрамс", прораховували вірогідність протидії проти різних боєприпасів. Правда, вони не враховували те, що кумулятивні гранати калібру 72,5 мм різних поколінь, починаючи від РПГ-7в, РПГ-7вл і більш потужні, будуть підвішуватися до дронів і атакувати під кутом 30-40 градусів у місця, які в основному не прикриті. Це, на жаль, це реалії, які зараз є на полі бою. Намагання застосувати ніж для посилення броньового захисту верхньої лобової деталі, це вимушений захід, точно так, як намагання застосувати той же самий контакт, перший для посилення нижньої лобової деталі. Зроблена металева протикумулятивна решітка, в основному це проти РПГ і проти тих же самих дронів або до бойових частин РПГ, які використовують того чи іншого типу дрони, і використання різних типів гранат і скидів, ті які скидаються зверху. Це треба робити, але конструктивно, грамотно. Потрібно спочатку вивчати що таке кумулятивні гранати, як застосовувати проти них, і на якій відстані від основної броні є металеві конструкції, протикумулятивні решітки. Тому що в тому вигляді, в якому є, це буде тільки призводити до ініціації кумулятивних гранат на певній відстані, відстань замала. Потрібно, щоб відстань до основного масиву броні була як мінімум 500-600 мм. Металеві конструкції не повинні бути круглими, вони повинні мати різальну кромку, щоб запобігти передачі сигналу детонування, якщо це кумуляторна боєголовка", - розповів Саламаха.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
12:49
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 17, серед них діти
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
08:11
Енергодар, Запорізька АЕС
Запорізька АЕС на межі блекауту: через обстріл РФ знеструмлено одну з двох ліній живлення
08:00
OPINION
блог Андрій Магера
Якщо Москва застосує "ядерку", то отримає таку ж відповідь
07:36
ЗСУ знищили втрати ворога
РСЗВ, 50 артсистем, 8 танків і 1510 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
Більше новин