Аналітика

"Понад добу в повітрі": нові українські БПЛА, морський удар ГУР по Криму та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
6 червня, 2024 четвер
20:45

Морські дрони ГУР відпрацювали на практиці проходження загороджень противника

Зміст

Морський удар ГУР по Криму

Сьогодні видалася цікава доба, з огляду на використання по ворогу засобів ураження українського виробництва. Біля берегів тимчасово окупованого Криму морськими дронами було знищено російський буксир. Це вже звична справа для дронів Magura 5. Ворог почувався у повній безпеці поблизу селища Чорноморське, бо загородився боновими перешкодами. Морські дрони ГУР відпрацювали на практиці проходження загороджень противника. Такі дії показують, що дрони Magura в перспективі можуть добратися і до Севастопольської бухти, і до бухти Новоросійська, де ворог зараз переховує свої ударні кораблі під захистом бонових загороджень.

Удар по НПЗ РФ

У ніч на четвер у Ростовській області Росії повітряними дронами було завдано удару по Новошахтинському нафтопереробному заводу. Зруйновано дві, тобто всі, установки первинної переробки нафти заводу. Символічно, що рівно два роки тому саме цей НПЗ був перший, який атакували нашими повітряними дронами. Знищення потужностей російських НПЗ здійснюється Силами оборони в рамках тривалих концепцій обмеження, а в ідеалі повного скасування можливостей ворога заробляти на нафті, а отже й фінансувати бойові дії. Такі удари є більш дієвими, ніж сподівання на санкції.

Бойові дії

На лінії фронту ситуація залишається вкрай напруженою. Вчора головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив про чотири напрямки, де ворог найбільш активний. За його словами, на Харківському і Куп'янському напрямках зусилля ворога взаємопов'язані. Друга пара напрямків - це Покровський та Курахівській. Причому на півночі від Харкова просування ворога заблоковано, продовжуються наші контратаки для вибивання ворога з Вовчанська. Є відео захоплення в полон російських військових після контратаки морських піхотинців 36-ї окремої бригади морської піхоти. Підрозділи російських штурмовиків були розбиті, здалися в полон командири роти та кілька солдатів.

Навколо Очеретиного ситуація досить непроста. Ворог намагається розширити сіру зону. Є певне просування поблизу Новоолександрівки та Архангельського. Також украй складна ситуація в зоні Часового Яру. Там ворог намагається здійснювати атаки з півночі, з півдня, зі сходу. Часів Яр - украй важлива височина з точки зору нашої оборони. Зараз головне завдання ЗСУ - утримувати ділянки, знищувати противника, формувати резерви, в тому числі й посилювати арсенали з постачання від партнерів і від українських оборонно-промислових компаній.

БПАК Raybird

Сьогодні на лінії фронту використовуються унікальні зразки безпілотної техніки. Один із них - безпілотний розвідувальний комплекс Raybird компанії  Skyeton. Ця розробка формально належить до тактичного рівня, але за своїми можливостями це розвідувальний БПЛА оперативного рівня, який може перебувати в повітрі понад 24 години. Він може долати відстань у межах 2000 км.

Роман Княженко, директор компанії-виробника безпілотних авіаційних систем Skyeton розповів про найбільш типові операції комплексу.

"Дійсно, система здатна проводити в повітрі більше ніж добу. Це дає нам певні можливості, коли ми можемо моніторити якісь ділянки, не відходячи й не втрачаючи ніякої інформації. Також основною задачею для нашої техніки є глибинна розвідка, коли ми заходимо в тил до ворога на відстань від 80 до 120 км. Це дуже важлива місія. Саме наша система працює з тим, що ми знаходимо цілі, руйнуємо логістику, коригуємо вогонь як ствольної  артилерії, так і ракетної. Задач дуже багато, бо це платформа, яка може виконувати майже всі задачі. Все залежить від того, яке корисне навантаження ми на нього підвішуємо", - розповів він.

Комплексів із таким поєднанням технічних параметрів у світі максимум п'ять. У компанії була основа, щоб цей комплекс був максимально автономний для забезпечити виконання функцій із мінімальною участю військових. За словами директора компанії, автономність системи насамперед - це надійність системи. Вона виключає якісь помилки оператора під час виконання тієї чи іншої місії.

"Треба розуміти, що таке війна. Людина на війні може відволікатися, це дуже складні умови. Люди працюють під таким стресом, який дуже важко уявити. Якщо тобі кожну секунду чи хвилину треба переглядати за параметрами, керувати літаком, то це неминуче призведе до того, що ти будеш робити помилки. В нашому випадку керувати літаком не потрібно, йому потрібно просто надавати команди, і він буде їх виконувати. Є захист від команд, які не треба виконувати. Скажемо так, це дає свої результати. На сьогоднішній день наші борти відпрацьовують набагато більші  місії, ніж інші літаки - це по-перше. По-друге, людині набагато простіше виконувати будь-яку задачу, якщо вона підстрахована різними підсистемами. На жаль, на сьогодні неможливо автоматизувати систему, наприклад, спостереження. Тобто камерою літака потрібно керувати, і це, напевно, найбільша проблема, - навантаження на операторів. Адже в нашому кейсі, коли ми літаємо від 10 до 30 годин, люди дуже втомлюються, але ми вирішуємо це на місці й міняємо екіпаж", - сказав Княженко.

Обсяги замовлень збільшилися. Але говорити про замовлення на 3 роки, чи навіть на один рік вперед ще рано. Компанія, як і всі українські виробники, відчуває, що коштів недостатньо, каже Княженко.

"Усі гроші, які ми заробляємо, реінвестуємо їх у повному обсязі в нові розробки, у виробництво. Тому ми рухаємося швидше, ніж приходять нові замовлення", - пояснив він.

За словами директора компанії-виробника Skyeton, сьогодні є багато проблем з бронюванням, оскільки це довгий процес. Іноді компанії просто неможливо забронювати людину, її можуть забрати до армії через довгу процедуру бронювання. ЇЇ потрібно спрощувати, робити швидкою.

"Якщо авіаційний інженер-конструктор буде призваний до армії, він ніколи не використає навіть третину свого потенціалу, який може зробити в нашій компанії. А щоб здобути цю освіту, щоб людина набралась необхідного досвіду, на це знадобиться не два роки, і не три, а 5-10 років. Таких людей небагато, і їх неможливо виховати дуже швидко. Треба розуміти, що в приватній компанії немає людей, які тут "просто так". Якщо в нас людина працює, значить, вона завантажена на 100% і виконує дуже важливі частини. Коли в нас мобілізували комірника, ми через тиждень зрозуміли, що це дуже важлива людина на підприємстві. У приватної компанії кожен співробітник - це гроші, які ми витрачаємо, ресурс, і ця людина дуже важлива для компанії ", - сказав Княженко.

Підприємство, яке виконує державне оборонне замовлення, може 100% бронювати своїх працівників. Але бронювання займає багато часу, а  військкомати не дуже співпрацюють в цьому питанні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.82
    Купівля 41.82
    Продаж 42.41
  • EUR
    Купівля 43.64
    Продаж 44.37
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
30 грудня
19:03
Роман Борщ
З російського полону повернувся колишній журналіст Еспресо Роман Борщ
18:57
Оновлено
Суд взяв під варту командира 211-ї бригади Побережнюка, якого підозрюють у покриванні знущань з військовослужбовців
18:53
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про ліквідацію МСЕК в Україні
18:41
Окупанти обстріляли Нікопольщину: постраждав чоловік, є пошкодження
18:33
ЮНІСЕФ назвав 2024 рік одним із найгірших для дітей у зонах конфліктів
18:03
Фільм "БожеВільні" про каральну психіатрію в СРСР вийде на Netflix
18:03
Поліція назвала ім'я окупанта, який наказав вбити Ірину Фількину. Фото "жінки з червоним манікюром" стало символом звірств РФ у Бучі
18:01
OPINION
Газовий вузол. Чи битимуть росіяни по українській ГТС
18:00
модульне містечко на Рівненщині
Соціальне житло для переселенців: чому його нереально знайти та як у цьому допоможе новий закон
17:55
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:53
Ексклюзив
Політична воля Баку в досить жорсткій формі витверезила росіян, - авіаексперт Хазан про катастрофу азербайджанського літака
17:51
Митрополиту УПЦ (МП) Іванову, який благословив окупантів на захоплення Ізюма, оголосили підозру
17:47
Джоан Роулінґ
"Жодна дитина не народжується в неправильному тілі": Роулінг розкритикували через нову заяву про трансгендерів
17:47
Володимир Зеленський і Ольга Решетилова
Зеленський призначив Ольгу Решетилову військовою омбудсменкою
17:46
Оновлено
Лідер нової сирійської адміністрації Ахмед аль-Шараа (справа) розмовляє з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою (ліворуч) під час зустрічі для сприяння зміцненню зв’язків між двома країнами. 30.12.2024, Дамаск, Сирія
Українська делегація в Дамаску зустрілася з новим фактичним лідером Сирії: говорили про встановлення довгострокових стратегічних відносин
17:32
ЗНО
Затверджено графік проведення національного мультипредметного тесту у 2025 році
17:24
Ексклюзив
транзит газу, газ
Підвищення тарифів на транспортування газу не вплине на кінцевого споживача, - експерт Гончар
17:14
Росія планує підняти два затонулі в Керченській протоці танкери на початку літа
17:13
на фото Верховна Рада України
Раді пропонують дозволити виїзд з України чоловікам до 24 років, які навчаються за кордоном
17:11
Україна повернула з полону 189 захисників
Бійці з Маріуполя, ЧАЕС і острова Зміїний: Україна повернула з полону 189 захисників
17:08
PR
Символ мужності та перемоги: Аврора запустила передпродаж іграшкової шаблі Івана Мазепи на AVRORA.UA
17:06
Російський газ
Газову голку майже зламано: з 1 січня 2025 року мають припинитися поставки російського газу до Європи територією України
16:49
У Білорусі стендап-коміка Славу Комісаренка заочно засудили до 6 років колонії за "наклеп на Лукашенка"
16:41
Оновлено
Україна США
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $2,5 млрд. Держдеп розкрив вміст
16:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила дрони по Україні: ситуація ввечері 30 грудня
16:25
Сергій Марченко
Очільник Мінфіну Марченко розповів, чому влада підвищила податки та чи планує зробити це знову у 2025 році
16:19
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 104 боєзіткнення: ворог здійснив 30 атак на Покровському напрямку
16:16
"Гра в кальмара 2" очолила список найпопулярніших серіалів Netflix у 93 країнах
16:16
Новини компаній
Мільярд для бюджету та майже пів мільярда на благодійність: IDS Ukraine відзвітувала про зростання виторгу та вартості компанії
16:12
Міністр фінансів США Єллен
Мінфін США оголосив про передачу Україні $3,4 млрд додаткової бюджетної допомоги
16:04
Оновлено
Паулу Фонсека
"Мілан" звільнив Фонсеку та призначив нового головного тренера
16:04
"Заробляв на підлеглих, які не з'являлися на службу": ДБР повідомило про підозру заступнику командира 110-ї окремої механізованої бригади
16:01
OPINION
блог Павло Казарін
Два висновки з війни. І обидва правдиві
15:41
Газмережі
З 2025 року в Україні вчетверо подорожчає транспортування газу для внутрішніх споживачів
15:41
Ексклюзив
Танки РФ
У росіян немає сил для стрімкого прориву позицій ЗСУ і виходу на міські межі Херсона і Запоріжжя, - військовий експерт Жмайло
15:37
Новини компаній
Закулісся святкової логістики: як працює склад EVA.UA, щоб доставляти замовлення швидко
15:26
У Московській області партизани підпалили два локомотиви, що мали відправитися на ТОТ України, - Андрющенко
15:12
Харківщина. Обстріл
Армія РФ вдарила по Ківшарівці на Харківщині: загинула жінка
14:55
Електронні сигарети
Бельгія першою в Європі заборонить продаж одноразових електронних сигарет
14:39
Ексміліціонера з Запоріжжя засудили за держзраду до 15 років ув'язнення
Більше новин