Вражаючі результати атаки по авіабазі окупантів у Ростовській області та конкуренція виробництва бронежилетів в Україні. Колонка Сергія Згурця
Українські дрони атакували летовище в Морозовську Ростовської області. На цьому летовищі базується російський бомбардувальний авіаційний полк з фронтовими бомбардувальниками Су-34 та Су-24. Окрім ймовірного ураження літаків, окупанти могли втратити частину дивізіону пускових систем С-300 та С-400, які мали охороняти ці бомбардувальники
Результати атаки українських дронів по авіабазі окупантів у Ростовській області
Війна та поле бою стають все прозорішими. Лише вчора ми говорили про те, що українські дрони атакували летовище в Морозовську, а сьогодні вже є подробиці на тлі появи перших супутникових знімків аеродрому. Авіабаза окупантів у Морозовську Ростовської області розташована на відстані понад 300 км від поточної лінії фронту. Там базується російський бомбардувальний авіаційний полк з фронтовими бомбардувальниками Су-34 та Су-24. Керівник ГУР Кирило Буданов повідомив, що по авіабазі в Морозовську було використано 65 дронів двох типів - "Бобер" та "Лютий". Цей тип дронів здатний долати відстань у 800 км. Буданов наголосив, що наслідки ударів ще вивчаються. Низка OSINT-аналітиків проаналізували супутникові знімки після влучання в російську військову базу, порівняли фото до і після і повідомляють, що там є п'ять чорних зон, які пов'язані з влучанням та пожежами. Аналітики дійшли висновку, що російські сили протиповітряної оборони у Ростовській області могли втратити частину дивізіону пускових систем С-300 та С-400, які мали охороняти ці бомбардувальники. Крім того, дрони Сил оборони підірвалися на місці стоянки Су-34 та інших російських літаків. Зона пожеж також є поблизу складів паливно-мастильних матеріалів та на самій злітно-посадковій смузі.
Аеродром Міллерово після атаки БПЛА 20 липня (фото:кадр з відео/Радио Свобода/Telegram)
У 110-й бригаді повідомили про збиття ще одного Су-25
Російські літаки знищуються не тільки на летовищах, а і в небі. Учора до речі ми мали розмову з Іваном Сєкачем, який є пресофіцером 110-ї окремої механізованої бригади. 110-та бригада відома не лише тим, що вона діє на Покровському напрямку, на захід від Авдіївки, а й тим, що в травні військові бригади знищили вісім літаків Су-25, використовуючи ПЗРК. 19 липня було повідомлення про знищення дев'ятого Су-25. Сьогодні, за інформацією від 110-ї бригади, було збито ще один Су-25 за допомогою ПЗРК Stinger. Я сподіваюсь, що цей протиповітряний тренд, коли наші військові ефективно використовують ПЗРК Stinger для збиття ворожих літаків і кожна така задокументована подія матиме суттєвий ефект
Державний оператор тилу оголосив тендер на закупівлю 115 000 бронежилетів
Днями Державний оператор тилу повідомив, що на 19 липня вдалося укласти договори на понад 60% від запланованого обсягу закупівлі бронежилетів на рік. На тендері зі 115 000 бронежилетів з очікуваною вартістю майже на 3 млрд грн вдалося знайти лише одного постачальника. Це була компанія "Темп 3000". У компанії зголосились виготовити 15 000 бронежилетів за 390 млн грн. Проте решта бронежилетів, а це понад 90 000, не є законтрактованими. Гроші для цих бронежилетів начебто є. У нас є в країні також шість сертифікованих компаній виробників бронежилетів, але вони не брали участь у торгах за виключенням вже згаданого підприємства "Темп 3000". Важливо розуміти, чому так трапилося.
Директор Харківського заводу засобів індивідуального захисту та співзасновник об'єднання волонтерів і підприємств оборонного сектору Юрій Федоров розповів, що державний оператор тилу зараз працює доволі прозоро. За його словами, досвід корупційних скандалів та того, щоб було до цього часу, вже забувається. Такої прозорості в державному операторі тилу не було навіть до війни.
Федоров пояснив, що основною причиною того, чому їхня компанія не вийшла на торги щодо постачання бронежилетів стало ціноутворення. Тобто, коли державний оператор тилу робить запит на ціноутворення бронежилетів, які вони можуть постачати, компанія надає відповідну інформацію. Середня ціна завжди однакова та менша на 20% від роздрібної ціни. Втім, є компанія, яка пропонує ціну на 10% нижчу від тих, які пропонують інші компанії. Далі від цієї ціни оголошуються торги й інші компанії вже не можуть брати участь у торгах через таку ціну. Юрій Федоров пояснив, що якщо взяти ситуацію по речовому забезпеченню ЗСУ, то ціна завжди переглядається у більшу сторону. З бронежилетами ситуація інша. Перегляд ціноутворення на закупівлю бронежилетів є найскладнішим процесом у системі закупівель.
Юрій Федоров заявив, що ціна, за якою "Темп-3000" готовий виготовляти бронежилети, є непідйомною для них та інших компаній. За його словами, в "Темпі-3000" показали, що можуть постачати бронежилети для ЗСУ за певною ціною. Це понад 10% від всього обʼєму ринку. Інші компанії можуть виробляти бронежилети за іншою ціною. За словами Федорова, якби інші компанії взяли замовлення на виробництво бронежилетів за тою ціною, за якою вони можуть працювати, то всі лоти на постачання речового забезпечення були б розіграні й вже працювало б виробництво.
Юрій Федоров зауважив, що з серпня минулого року є постійні запити по перегляду очікуваної вартості. Оскільки, окремі компанії пропонують нижчі ціни, за якими не здатні виготовляти інші підприємства.Таким чином такі компанії брали невеликі тендери на виготовлення речового забезпечення. Федоров зауважив, що час від часу ціни все-таки переглядаються. Зараз їхня компанія має замовлення від Державного оператора тилу. Втім, як він зауважив, скоріше за все знову буде оголошений тендер з ціноутворенням, яке підходить компанії "Темп-3000".
Сертифікація виробництва бронежилетів в Україні
Юрій Федоров наголосив, що державний оператор тилу працює за демократичними методами проведення закупівель. Щодо розподілу потужностей компаній для швидкого виконання замовлень, то, за словами Федорова, такі рішення залежать від конкретних осіб. Хоча державний оператор тилу і перейшов на прозорі та ефективні методи роботи, у структурі є органи контролю, які можуть обмежувати вартість закупівель. Федоров також пояснив, чому їхнє підприємство не може виготовляти бронежилети за такими ж цінами, як і "Темп-3000".
За його словами, є затверджені стандарти виготовлення бронежилетів. Зокрема, балістичні характеристики, вага і т.д. Втім, є ще дизайн і форма бронежилета. Всі компанії, які виготовляють бронежилети в Україні, могли передати свої зразки на дослідні випробування і запропонувати своє виробництво. У бронежилетах від компанії "Темп-3000" є більш раціональне застосування балістичних матеріалів, які є найбільш вартісною частиною у виробництві. За словами Федорова, в їхній компанії зробили акцент на те, щоб у бронежилетів закрити більше летальних зон. Тобто, їхній зразок бронежилета буде завжди коштувати трішки більше.
У Міноборони тестують полегшений варіант бронежилета
У міністерство оборони України повідомили, що зараз активно проходять тестування зразки полегшеного бронежилета. За словами Федорова, зараз всі компанії виробники можуть запропонувати свої зразки. Втім, питання полегшеного бронежилета дуже дискусійне. За його словами, Харківський завод засобів індивідуального захисту не буде брати участь у цих дослідних випробуваннях. Юрій Федоров заявив, що в компанії вирішили витратити більше ресурсів для модернізації та покращення наявних зразків бронежилетів. В компанії більше працюють над матеріалами та їхньою локалізацією, щоб зменшити вплив на постачання сировини.
- Актуальне
- Важливе