Аналітика

Залежність України від допомоги США. Технологічні рішення та ситуація на полі бою. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
18 квітня, 2024 четвер
22:14

Сьогодні ворог поспішає скористатися "вікном можливостей", яке сформувалося через тривалу затримку надання американської військової допомоги Україні. Сили оборони змушені ощадливо використовувати засоби враження від артилерії, до систем протиповітряної оборони

Зміст

Військова допомога Україні

Напередодні, 17 квітня, міністр оборони США Ллойд Остін і голова Об'єднаного комітету начальників штабів Чарльз Браун закликали Конгрес якомога швидше схвалити законопроєкт про допомогу Україні. Браун зауважив, що Україна зараз зіштовхується з жахливими умовами на полі бою. При цьому, наші військові витримують тиск противника.

Голосування за законопроєкт про допомогу США Україні має відбутися в Конгресі 20 квітня. Йдеться про виділення Києву 61 млрд грн. Третина коштів спрямована на поповнення американських арсеналів. Насправді ухвалення цього законопроєкту розблокує постачання техніки та озброєння, включно з ATACMS. США мають достатні запаси цієї зброї. Ймовірність ухвалення цього позитивного рішення для України, цього разу є достатньо високою.

Також збільшується європейська допомога Україні. Це відома чеська ініціатива, яка передбачає постачання Україні значної кількості боєприпасів, але поки що ці боєприпаси не надходять. Збільшується й отримання нових комплексів ЗРК для України. Німеччина оголосила про передачу ще одного Patriot та для України. Німецька компанія Diehl Defence, яка виготовляє ЗРК IRIS-T в різних версіях, повідомила, що вже поставила в Україну три батареї, і ще більше буде передано у цьому році. Наступна батарея буде передана вже через декілька тижнів. Цієї нової хвилі підсилення побоюється Росія, тому і кидає в бій всі накопичені сили та засоби, щоб захопити більше території. 

Ситуація на полі бою

Ситуація на лінії фронту залишається вкрай складною. Ворог зберігає перевагу в озброєнні і живій силі, намагається пробитись через лінії оборони ЗСУ. Росіяни прагнуть розширювати зони зіткнення, бо з'являються нові ділянки активних дій, зокрема Новокалинове. Противник проводить інформаційно-психологічні операції, на кшталт підживлення розмов про підготовку широкомасштабного наступу на Харків, аби вплинути на стійкість нашого суспільства. Це робиться у поєднанні з регулярними ракетними та бомбовими ударами по Харкову, Сумах, Чернігову, іншим ділянках та містам, які зараз наближені до кордону з державою-агресором. 

За минулу добу відбулось 68 бойових зіткнення, значна їх частина перепала на Новопавлівський напрямок. Найбільш стратегічно важливою ділянкою залишається Бахмутський напрямок, ситуація навколо населеного пункту Часів Яр.

Часів Яр

Юрій Федоренко, командир Батальйону ударних БпАК "АХІЛЛЕС"  92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка розповів, яку тактику сьогодні противник використовує на фронті, зокрема і навколо Часового Яру.

За його словами, за останні декілька діб, попри постійні штурмові дії, противник жодних тактичних успіхів на полі бою не мав. Ворог продовжує штурмувати в напрямку основного зосередження зусиль, тобто сам Часів Яр. Також намагається обійти по флангах, рухається в населеному пункті Іванівське і Богданівка. Тривають жваві бої. Поблизу Іванівського і Богданівки триває жорстока боротьба за кожну хату, вулицю. Ряд позицій є перехідними з рук в руки. Тим не менше, Силам оборони вдається достатньо активно тримати оборону.

"Противник застосовує різні тактику. Десь намагається накопичуватися особовим складом, пішим порядком. Росіяни рухаються з інтервалом дистанції, орієнтовно 15-20 м по одному у світлий час доби. Вони приходять до передових позицій, там накопичуються. Пізніше, в такі періоди доби, коли ще не темно, але вже не світло, або навпаки, коли починає вітати, по більшій частині проводять активні ударні штурмові дії. Ціль окупантів - вибиття наших підрозділів з передових позицій", - розповів Федоренко.

Інша тактика - коли противник застосовує значну кількість легко броньовану техніку. Росіяни намагаються зробити це швидко, маневрено, підвезти свій особовий склад до передньої лінії.

"Сьогодні противник вийшов трьома одиницями техніки типу БМП. Одна одиниця була знищена, спалена нашим підрозділом в русі. Іншу також військові протитанкісти спалили. Третя одиниця змогла покинути поле бойових дій, бо не доїхали до найбільш можливого для нас сектора ураження. Також потім були ліквідовані інші групи. Тому активна оборона зараз достатньо насичена", - розповів командир Батальйону ударних БпАК "АХІЛЛЕС".

Багато чого залежить від кількості технічних засобів, зокрема розвідувальних та ударних БПЛА, засобів радіоелектронної боротьби, каже Федоренко. Тому зараз це критично важливо і необхідно. Це те, що зберігає життя і дає можливості ЗСУ тримати стало динаміку на лінії бойового зіткнення. Зараз в українських військових дійсно є певні проблеми з кількістю боєприпасів до інших систем вогневого впливу, зокрема до гармат, систем реактивного вогню і ППО.

Противник також перейняв ту тактику, яку застосував на Авдіївському напрямку. Ворог намагається її впроваджувати і на Бахмутському напрямку, зокрема застосовує значну кількість авіацій, з керованими авіабомбами, намагаючись знищити позиції Сил оборони і об'єктивно залишити виключно випалену землю. В місто Часів Яр прилітає дуже багато керованих авіабомб на поточний момент. Але такої інтенсивності, як на Авдіївці, противнику не вдалося досягти. Це обумовлено вигіднішими позиціями протиповітряної оборони. Але зараз це одна з ключових проблем. Тому військові з нетерпінням очікують додаткових засобів ППО, боєприпасів до них, а також літаків F-16, які мали б допомогти розв'язати це питання, сказав Федоренко.

Зараз генерали російських окупаційних військ, попри втрати особового складу і техніки, намагаються впроваджувати план Путіна стосовно дев'ятого травня. Військовий вважає, що повною мірою противнику не вдасться реалізувати ці наміри.

Норми витрат ЗСУ та завдані збитки ворогу

На поточний момент підрозділ витрачає понад 50 FPV коптерів в день, інколи 80. Вартість 50-ти коптерів -1 млн грн. Може бути уражено і знищено близько 25 цілей, повідомив Федоренко. Це достатньо суттєвий вогневий вплив по ворожих позиціях і піхотних підрозділах. Спалена броньована техніка РФ - результат системного надходження до підрозділів, зокрема і коштом донатів, необхідної кількості техніки, як розвідувальної, так і ударних fpv - дронів. Військовий зауважив, що важливу роль відіграють нічні бомбери. 

Нові технологічні рішення

На війні однією з основ є розвідувальна інформація. Відповідно, кількість противника, де він злітає, яким складом, як виконує бойові завдання, які засоби використовує підрозділ, ЗСУ вдається розуміти й виявляти достатньо чітко, каже Федоренко. 

"Якщо ми розуміємо, де знаходиться противник, ми завжди можемо його дорозвідати. Для цього потрібні розвідувальні засоби у великі кількості. Якщо ми вже бачимо ворога, то можемо його ефективно знищити за допомогою ударних засобів. Цим активно займаються підрозділи. В нас є достатньо суттєві здобутки. З початку квітня 2024 року, нам вдалося знищити п'ять ворожих груп fpv", - повідомив Федоренко.

Рекрутинг до ЗСУ 

Батальйон ударних БпАК "АХІЛЛЕС" 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка робить акцент, в першу чергу, на мобілізованих та добровольцях, які приходять з цивільного життя. Командир Батальйону розповів про алгоритм і шлях прийняття мобілізованих в команду.

"Спочатку - мобілізація, потім місяць триває загальновійськова підготовка, згодом спеціалізована підготовка місяця, це вже два місяці. Пізніше військовий знаходиться в складі підрозділу, входить в курс справ, знайомитися з підрозділом. Далі стажування в складі бойового досвідченого екіпажу. Це займає орієнтовно ще додатковий місяць. Тобто через три місяці людина, яка вчора була цивільною, сьогодні стала військовою, повноцінно зможе виконувати бойові завдання, максимально бути навченою до виконання цих завдань. Саме тому ми в чисельності зросли майже на половину. Є дуже багато заяв, триває постійна системна робота", - розповів Федоренко.

Сили безпілотних систем

Безпілотні системи поділяються на все, що перебуває в повітрі - розвідувально ударне, роботизована техніка, гусенична, коліснична, яка перебуває на землі, а також надводні та підводні дрони, розповів Федоренко. За його словами, по надводних і підводних дронах Україна сьогодні знаходиться в абсолютному лідерстві, пріоритеті, перевазі над всією світовою спільнотою і військово-промисловим комплексом. Аналогів засобів, які є у нас, немає в світі на поточний момент. Україна знищила понад 25% російського Чорноморського флоту, не маючи свого. Роботизована техніка також достатньо швидко розвивається, це те що їздить по землі, виконує основні задачі. Це доставлення необхідних вантажів на передню лінію бойового зіткнення, не ризикуючи особовим складом, це робить робот. Він забирає поранених, проводить мінування, розмінування. Також на них встановлюються додаткові модулі. В складно доступних місць, де для піхотинця є надзвичайно суттєва загроза, машина може виконувати завдання і вражати ворога. 

Все, що перебуває в повітрі в денний, нічний час розвідує, наносить ураження. Щоб ефективно керувати цією машиною, потрібно мати єдиний центр управління. Був утворений відповідно новий рід військ безпілотних систем. Він має напрацювати концепцію, яка вже є. Концепції взяті безпосередньо з застосування на полі бою. Потрібно налаштувати систему управління, навчання, забезпечення і комбінованого, ефективного застосування, безпосередньо на полі бою. Ці речі вони не робляться дуже швидко, це неможливо. Кожен крок має бути виважений. Але в даному напрямку ведеться системна робота. Орієнтовно за пів року будуть суттєві зрушення щодо управління застосування безпілотних систем, вважає Федоренко.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 березня
18:41
Стів Віткофф
Віткофф: я вірю Путіну на слово
18:35
Інтерв’ю
Адам Міхнік
Сьогодні кожен європеєць має сказати – я є українцем, - Адам МІхнік
18:26
термінова новина, 2023-2024
У Біляївці на Одещині стався теракт у відділку поліції: загинула жінка
18:21
У Лондоні з'явиться Українська футбольна академія, - Залужний
18:14
Ексклюзив
Саудівська Аравія
Україна у вигідній позиції, - редактор "Радіо Свобода" Хотин припустив, якими будуть результати перемовин у Саудівській Аравії
18:05
Ексклюзив
Telegram
Шантаж, булінг, пропагування російського контенту, - журналістка Калаур розповіла про Telegram-канали, які заробляють на цькуванні дітей
18:04
OPINION
Революція Мерца
18:04
Оновлено
перемовини Україна США
В Ер-Ріяді зустрілися делегації України та США: що обговорюється
17:52
Україна - Євросоюз
Швеція та країни Балтії просять Брюссель пояснити, як можна допомогти Україні вступити до ЄС
17:40
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Найкраще, як не дивно, військовим": клінічний психолог Духлій розповів про психологічний стан українців на четвертий рік повномасштабного вторгнення
17:30
Стів Віткофф
Віткофф відкинув план Стармера щодо миротворців в Україні, - BBC
17:30
Інтерв’ю
Стармер, Трамп
Трамп розпочав такі переговори, за яких Європа відразу відчула більшу небезпеку для себе, - Морозов
16:52
Дмитро Пєсков
Пєсков заявив, що Трамп із Путіним, імовірно, розмовляли більше двох разів
16:30
Від початку доби на фронті відбулося 74 бої: майже половина з них на Покровському напрямку
16:13
Ексклюзив
польща україна , біженці
"Поляки спокійні, поки Україна бореться": журналіст Сієрант прокоментував заклики влади Польщі до громадян республіки зробити запаси на три дні автономного виживання
16:00
Дік Схооф
Прем’єри Нідерландів і Великої Британії обговорили подальшу підтримку України
16:00
OPINION
блог Денис Попович
Російські активи у Європі. Щоб не сталося так, що Москва поверне їх силою
15:56
Ексклюзив
Башар Асад та путін
Дипломат Джиджора назвав кілька причин вимоги Сирії до Москви віддати Башара аль-Асада
15:35
Папа Франциск
Папа Франциск уперше після госпіталізації звернувся до публіки з вікна лікарні
15:22
Повітряні сили знищили роту забезпечення переправи окупантів у Дніпрянах на ТОТ Херсонщини
15:06
Іран
Іран відмовився від перемовин із Трампом щодо ядерної зброї: яка причина
14:43
У Києві через атаку безпілотників постраждав офіс Oboz.ua
14:20
Запоріжжя
Загиблі у Києві від російського дрону батько з дитиною були переселенцями із прифронтового Оріхова
14:04
OPINION
"Бойовий імунітет"
14:03
ЗСУ, ППО
Над Херсонщиною збивають до 80% російських БПЛА, - ОВА
13:46
ППО, обстріл, ЗСУ
Протягом тижня Сили ППО збили у небі над Україною понад 1115 повітряних цілей
13:25
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Влада РФ збільшує одноразову виплату найманцям, охочим вбивати українців: про які суми йдеться
13:24
Оновлено
Наслідки атаки на Київ 23 березня 2025
Нічна атака дронами 23 березня: у Києві серед трьох загиблих є дитина, одна з жертв згоріла у своїй квартирі
13:15
Екрем Імамоглу
Опозиційного мера Стамбула Екрема Імамоглу заарештували у справі про корупцію. Розслідування про можливу співпрацю з терористами триває
13:02
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Угорщина блокуватиме вступ України до ЄС через права угорців Закарпаття
12:45
Дональд Трамп
Трамп: ніхто не зупинить Путіна, крім мене
12:33
опалення-діти-школа
У Києві з 24 березня завершують опалювальний сезон
12:10
Ексклюзив
Вибори Україна
Україна має готуватись до проведення виборів, - голова правління громадянської мережі Опора Айвазовська
12:03
ЗСУ прапор
Українські військові звільнили населений пункт Надія на Луганщині
12:02
OPINION
Трамп веде американський корабель на скелю
11:58
сектор Гази
Ізраїль ліквідував політичного лідера ХАМАС Салаха аль-Бардавіла під час авіаудару по Газі
11:55
Фільми про Білий дім
Білий дім прагне укласти угоду про перемир'я між РФ та Україною до Великодня, - Bloomberg
11:47
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 березня: за скільки можна купити долар та євро в обмінниках
11:33
Кір Стармер
"Вимагали критики": Стармер заявив, що зіткнувся з тиском після суперечки Трампа з Зеленським
11:22
Оновлено
Росіяни скинули авіабомби на Слов’янськ і Краматорськ: двоє поранених, пошкоджено десятки приватних будинків
Більше новин