Оновлено

Азербайджан оголосив "антитерористичні заходи" у Карабаху, Вірменія заявила про "етнічні чистки"

19 вересня, 2023 вiвторок
21:05

У вівторок, 19 вересня, міністерство оборони Азербайджану оголосило про початок "антитерористичних заходів локального характеру" для відновлення конституційного ладу в Карабаху. У МЗС Вірменії заявили, що таким чином Азербайджан проводить "етнічні чистки"

Зміст

Еспресо оперативно стежило за заявами сторін та розгортанням ситуації впродовж вівторка, 19 вересня.

Щоб довідатися всі деталі, проскрольте донизу. 

Заява Азербайджану

Про початок "антитерористичних заходів" йшлося в заяві азербайджанського міноборони.

"З метою забезпечення положень Тристоронньої заяви, припинення широкомасштабних провокацій у Карабаському економічному районі, роззброєння та виведення формувань збройних сил Вірменії з наших територій, нейтралізації їхньої військової інфраструктури, забезпечення безпеки мирного населення, яке повернулося на звільнених від окупації територіях відновлювальні роботи та наших військовослужбовців, а також відновлення конституційного ладу Азербайджанської Республіки, в регіоні розпочато антитерористичні заходи локального характеру", - зазначили у відомстві.

У міноборони додали, що ще більше посилення напруженості за останні місяці спричинили систематичні обстріли позицій азербайджанської армії формуваннями збройних сил Вірменії в Карабаському регіоні, проведення робіт з інженерного вдосконалення бойових позицій, а також збільшення кількості окопів та бліндажів.

Крім того, за даними Азербайджану, спостерігається посилення бойових позицій особовим складом, бронетехнікою, артустановками та іншими вогневими засобами, приведення частин до високого рівня бойової готовності, створення додаткових мобілізаційних частин, розширення розвідувальної діяльності проти підрозділів азербайджанської армії, проникнення вглиб доріг цивільного призначення з диверсійно-терористичною метою.

У міністерстві зазначили, що 19 вересня на автомобільній дорозі внаслідок вибуху міни, нібито заздалегідь встановленої розвідувально-диверсійними групами збройних сил Вірменії в Карабаху, загинули цивільні особи. Також у міноборони Азербайджану заявили, що того ж дня на міні підірвалися військовослужбовці військ МВС країни.

"Такі факти є продовженням цілеспрямованої та планомірної терористичної політики Вірменії проти Азербайджану" - додали у відомстві.

Там наголосили, що у рамках заходів із застосуванням високоточної зброї на передній лінії та в глибині виводять з ладу позиції формувань збройних сил Вірменії, їх довготривалі вогневі точки, а також бойові засоби та об'єкти військового призначення. За словами Азербайджану, громадянське населення та об'єкти громадянської інфраструктури не є цілями, з ладу виводяться лише легітимні військові цілі.

Міноборони повідомило, що про заходи було поінформовано командування миротворчого контингенту Російської Федерації та керівництво Турецько-Російського моніторингового центру.

Згодом міноборони Азербайджану заявило, що позиції збройних сил країни на агдамському напрямку перебувають під інтенсивним обстрілом із боку вірменських військових.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, Азербайджан закрив повітряний простір для російських військових літаків. У результаті російські військові літаки, що перевозили військові вантажі з Вірменії до Росії, були змушені пролетіти над Іраном і Каспійським морем на шляху до Ростова.

Що кажуть у Вірменії

У міноборони Вірменії заявили, що ситуація на кордонах станом на 14 годину за місцевим часом була відносно стабільна. Пізніше стало відомо, що прем'єр країни Нікол Пашинян зібрав термінове засідання Радбезу Вірменії у зв'язку з ситуацією в Нагірному Карабасі. 

МЗС країни також оприлюднило заяву, в якій заявило, що так звані "антитерористичні заходи" це "політика етнічних чисток Азербайджану".

"Вірменська сторона неодноразово попереджала, що безперервні агресивні дії Азербайджану проти Нагірного Карабаху, неприхована войовнича риторика, абсолютно брехлива й осудлива пропаганда називання населення Нагірного Карабаху "терористами" переслідують одну мету: підкорити населення Нагірного Карабаху та провести етнічні чистки шляхом застосування сили, щоб позбавити населення Нагірного Карабаху права вільно жити і творити з гідністю. Цієї ж мети вони добивались і у 2022 році, незаконно заблокувавши єдину дорогу, що сполучає Нагірний Карабах з Вірменією", - йдеться у заяві.

Також МЗС Вірменії стверджує, що нападу передувало "поширення МЗС Азербайджану неправдивої інформації про мінування та диверсійні дії, що свідчить про планування нападу".

"Ще раз заявляємо, що збройні сили і військова техніка Республіки Вірменія не дислокуються в Нагірному Карабасі, всі новини про мінування і диверсійні операції є неправдивими і сфабрикованими", - додало вірменське МЗС.

Пропозиція про переговори

Як повідомив російський Interfax, після обіду Степанакерт звернувся до Баку з пропозицією зупинити вогонь та розпочати переговори.

"Карабахська сторона звертається до азербайджанської сторони з пропозицією негайно припинити вогонь і сісти за стіл переговорів з метою розв'язування ситуації, що склалася", - повідомляє єдиний інформаційний центр невизнаного Нагірного Карабаху.

Що відомо про конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном щодо Нагірного Карабаху триває вже понад 30 років, з кінця 1980-х років. При СРСР територія належала Азербайджанській РСР, а населяли її переважно вірмени. В 1991 році регіон оголосив про "незалежність" і назвався Нагірнокарабаською Республікою, це відбувалось за підтримки Вірменії.

Під час збройного конфлікту 1988-1994 років у сепаратистському регіоні загинуло 30 тисяч людей. Нагірний Карабах і кілька прилеглих районів Азербайджану перейшли під контроль вірменських збройних сил. В результаті сотні тисяч людей, переважно етнічні азербайджанці, стали біженцями та внутрішньо переміщеними особами.

У листопаді 2020 року, після чергового загострення ситуації, Азербайджан взяв під контроль райони навколо Нагірного Карабаху та символічне місто Шуша (Шуші). На наступний день після захоплення Шуші прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Росії Володимир Путін підписали мирну угоду про припинення війни в регіоні.

За умовами договору за Вірменією й Азербайджаном закріплені території, на яких перебували війська на момент підписання документа. Уздовж лінії зіткнення розгорнуто російську миротворчу місію.

З того часу в регіоні періодично ставалися військові конфлікти. Останнє загострення почалося в березні цього року, коли через стрілянину загинули люди.

14 травня Азербайджан і Вірменія погодилися вжити подальших заходів для делімітації кордону. Сторони підтвердили своє визнання так званої Алматинської декларації, яка підтверджує територіальну цілісність Вірменії (29 800 кв. км) та Азербайджану (86 600 кв. км). Точна делімітація кордонів буде визначена шляхом переговорів.

22 травня президент Азербайджану Ільхам Алієв під час пресконференції у Литві заявив, що підписання мирної угоди між країнами неминуче. Глава держави висловив сподівання, що це принесе мир на Кавказ і зазначив, що хоча території Азербайджану знаходилися під окупацією майже 30 років, країна готова до мирної угоди. Натомість на перемовинах з Алієвим прем'єр Вірменії Нікол Пашинян офіційно погодився визнати територію Нагірного Карабаху суверенними землями Азербайджану. Зі свого боку азербайджанська сторона гарантує дотримання прав і свобод вірменської національної меншини.

Ці домовленості передбачають припинення існування не визнаної у світі "Нагірнокарабаської Республіки" та її "органів влади". Домовленості Пашиняна й Алієва були досягнені без участі Кремля й здатні покласти край багаторічному кровопролиттю й напруженню у Карабасі. Посередниками виступили країни Євросоюзу та США.

29 травня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що наразі немає узгодженого проєкту угоди про мир з Азербайджаном, який можна було б підписати.

5 червня секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян заявив, що Азербайджан й Вірменія можуть вже до кінця цього року укласти мирну угоду.

1 вересня Азербайджан і Вірменія звинуватили одне одного в обстрілах своїх територій уздовж спільного кордону на північний захід від Нагірного Карабаху.

9 вересня у невизнаному Нагірному Карабаху відбулися так звані президентські вибори. Україна заявила, що засуджує їхнє проведення та не визнає результати.

14 вересня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян в інтерв’ю Politico повідомив, що миротворці РФ провалили свою місію в Нагірному Карабасі.

16 вересня Ельхан Нурієв, член спілки Офіцерів України, голова оборонного штабу Нагорного Карабаху (1992-1993), розказав, що Росія перекидає вагнерівських бойовиків з Карабаху через Лачинський коридор до Вірменії.

Наступного дня стало відомо, що збройні сили Азербайджану нарощують свій військовий потенціал поблизу Вірменії та розмалювали свою техніку "воєнними знаками", подібними до тих, які використовувала російська армія перед вторгненням в Україну.

Хронологія:
23:00
19 вересня, 2023 вiвторок

"Омбудсмен" невизнаного Нагірного Карабаху Гегам Степанян заявив, що станом на 20:00 внаслідок обстрілів з боку Азербайджану загинули 25 людей, серед яких 2 цивільних осіб.

Також, за його даними, станом на 21:00 за місцевим часом, постраждали 138 осіб, з них 29 мирних жителів.

Станом на 22:30 було відомо про 27 жертв обстрілів. За словами так званого омбудсмена, серед загиблих - двоє цивільних. Число поранених перевищило 200 людей, проте ці дані не включають інформацію з медичних закладів Аскерана й Мартуні, тому що зв'язок з ними втратили.

close_pic
corner_pic
20:56

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок звинуватила Азербайджан у порушенні досягнутих домовленостей щодо деескалації та утримання від воєнних дій.

"В останні кілька днів відбулися інтенсивні дискусії між ЄС і США з Вірменією та Азербайджаном щодо деескалації. Обіцянка Баку утриматися від воєнних дій була порушена. Азербайджан має негайно припинити обстріли та повернутися за стіл переговорів", - наголосила вона.

Бербок розповіла, що останнім часом проводилася активна праця для забезпечення гуманітарного доступу до жителів Нагірного Карабаху, в чому вдалося досягти "невеликого прогресу". Вона також нагадала, що російські військові, що розміщені у регіоні, також мають захищати цивільне населення. 

close_pic
corner_pic
20:51

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян провів телефонні розмови з президентом Франції Емманюелем Макроном та держексретарем США Ентоні Блінкеном.

Макрон наголосив, що Франція ініціює термінове засідання Радбезу ООН у зв'язку з ситуацією в Нагірному Карабаху. 

close_pic
corner_pic
20:41

Міністр оборони Азербайджану Закір Гасанов та міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер провели телефонну розмову щодо ситуації у Нагірному Карабаху.

"Під час бесіди Яшар Гюлер зазначив, що Туреччина, як і завжди, поряд з Азербайджаном", - повідомляє турецька інформагенція Анадолу.

Зазначається, що розмова відбулась також між начальниками штабів обох країн, де Туреччина виступила на підтримку Азербайджану.

close_pic
corner_pic
19:04

У Єревані місцеві жителі вийшли на акцію протесту - вони скандують гасла проти уряду Нікола Пашиняна та закликають прем'єра втрутитися у ситуацію в Нагірному Карабаху, аби захистити вірменське населення регіону від обстрілів, які ведуть азербайджанські військові.

Зазначається, що будівля уряду оточена поліцією, протестувальники закидають правоохоронців камінням та пластиковими пляшками.

close_pic
corner_pic
18:50

Адміністрація президента Азербайджану заявила, що готова провести зустріч з представниками вірменського населення, яке проживає в Нагірному Карабаху за умови, що "незаконні вірменські збройні формування піднімуть білий прапор, здадуть всю зброю, а незаконний режим має саморозпуститись".

Зазначається, що у разі відмови "антитерористичні заходи будуть продовжені до кінця".

Адміністрація також зазначає, що "кілька разів запрошувала представників вірменського населення, яке проживає в Карабахському регіоні, до діалогу з метою обговорення питань реінтеграції", проте вони "щоразу від цього відмовлялися".

close_pic
corner_pic
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
Більше новин