"Ефект Тищенка/Арістова": як заборона на виїзд нардепів за кордон повпливала на парламентську дипломатію, - рух ЧЕСНО

29 серпня, 2023 вiвторок
10:37

Народним депутатам України й обранцям місцевих рад відтепер значно важче виїздити за кордон. Поштовх цьому розпочався після оприлюднення поїздок "слуг" Тищенка та Арістова

Про це пише головна редакторка сайту "Рух ЧЕСНО" Ірина Федорів у "Дзеркалі тижня".

Скандальні поїздки за кордон

Після того, як "слуга народу" Микола Тищенко полетів до Таїланду, уряд вирішив заборонити депутатам місцевих рад виїжджати за кордон.

"Спершу спрацював так званий ефект Тищенка. Через одного нардепа уряд вдався до популізму - постановою було заборонено виїздити за кордон депутатам місцевих рад. Тобто жінки-депутатки, які не отримують зарплати в органах місцевого самоврядування, стали невиїзними. І це, зокрема, вплинуло на дипломатичні спроможності на місцевому рівні. Що ж до військовозобов’язаних депутатів, то вони й так не могли б перетинати кордон без особливого дозволу системи "Шлях", якою, втім, неодноразово зловживали", - пояснюється в матеріалі.

Комітет із питань державного будівництва та органів місцевого самоврядування, яким керує Олена Шуляк, повинен був поговорити з урядом про скасування, проте не зміг цього зробити протягом більше ніж пів року.

Нардепи ж не можуть виїжджати за кордон після того, як Юрій Арістов полетів на так звані канікули. Прикордонники отримали наказ не пропускати їх, але влада не покарала всіх винних. Деякі з обранців втратили свої мандати, а деякі продовжують працювати в парламенті.

Фото: Рух ЧЕСНО

Крім того, заборона заважає депутатам виконувати свою дипломатичну роль під час війни за кордоном.

"Коли всі евакуювалися з Києва - ми голосували під куполом 24 лютого о 7 ранку. Ніхто з нас не був до такого готовий, але вважаю, що парламент цей виклик прийняв гідно. Під куполом голосувати було небезпечно, нас переконували перебратися до бомбосховища, але всі фракції погодилися піти на ризик: інакше Путін сказав би, що депутати вже залишили країну й перебувають десь у Польщі, а Верховної Ради більше немає. Тоді за кордон могли виїжджати лише жінки-депутатки. Невеличким "жіночим батальйоном" ми їхали до премʼєра Бориса Джонсона, до президента Макрона, до спікерки Європарламенту Роберти Мецоли, до всіх. Просили, вимагали зброю й виконували конкретні завдання. Зброя була і є №1. Але парламент різний, як і наше суспільство. Є герої, є ті, хто пішов на фронт, а є ухилянти, які тікають із країни. Погодьтеся, тікають не лише народні депутати. Склад Ради відображає зріз суспільства, й це закономірно", — наголошує народна депутатка з "Батьківщини" Альона Шкрум.

Фото: Рух ЧЕСНО

Деякі нардепи від ОПЗЖ та "Слуги Народу" під час війни виїжджали за кордон на відпочинок, що викликало обурення суспільства. Їх назвали "батальйонами Монако/Відень/Дубай" та іншими. Торохтій, який сам пропонував обмежити виїзд депутатам, був помічений у Болгарії. Нардеп Тищенко, який поїхав до Таїланду, залишився з мандатом і продовжує співпрацювати з Офісом президента. А Холодов, який втік на Кіпр, склав мандат уже після скандалу.

Як заборона виїзду повпливала на роботу Ради і дипломатію

Рух моніторить присутність на засіданнях нардепів і керівництво Верховної Ради та фракції "Слуга Народу".

Фото: Рух ЧЕСНО

Тим часом народні депутатки кажуть, що ситуація критична. Відомо, що після скандалу з Мальдівами лише голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко поїхав у відрядження в Індонезію з дозволу президента.

"Країни Азії особливо складні через серйозний вплив Китаю та Росії й дуже важливі для нас. До Джакарти мала вирушити велика делегація, а поїхав лише пан Мережко. "Підвисли" також важливі євроінтеграційні поїздки, що мали посилити подальші рішення щодо євроінтеграції. Наразі незрозуміло, чи можемо ми поїхати на комітети ПАРЄ або заходи Міжпарламентського союзу, де півтора року вигризали зубами вигнання Росії та втрату її впливу, а також резолюції за Україну. В Міжпарламентському союзі - так званому світовому парламенті - нам уперше за 30 років удалося переконати країни Латинської Америки, частину Африки та Індію голосувати з нами й ухвалити резолюції проти Росії", - акцентує Альона Шкрум і додає, що дипломатична робота через Zoom неефективна.

Жінки-депутатки, які з березня 2022 року стали частиною так званого жіночого батальйону, вимагають притягнення до відповідальності учасників "батальйонів Мальдівів/Дубая/Монако".

"Ми не можемо нищити дипломатичний фронт тоді, коли підтримка партнерів зменшується. Не можна допустити узурпації влади й не надавати опозиції слова ні в Україні, ні на міжнародній арені. Як це сприйматиме світ? Що опозиційним депутатам не дають права виїхати. Це буде меседж на користь російської пропаганди, що тут демократії немає. Зараз політика Офісу президента знецінює роботу парламенту та місцевої влади", - наголошує Юлія Клименко з "Голосу".

За закордонні відрядження наразі платять міжнародні партнери, але вони скоро зрозуміють, що нардепи не можуть виїжджати за кордон. Деякі обранці повідомляють, що готові оплатити закордонні відрядження самостійно, і чекають на дозвіл на виїзд.

"Це геть антиконституційне рішення ОП, втілене Кабміном. Не може виконавча влада вказувати законодавчій, що робити, й порушувати Конституцію. Нині увагу зосереджено на президенті, й це правильно, та водночас не можна узурпувати дипломатію. Тут роботи вистачає не просто на всіх, рук нема, щоб зробити все, що треба. Це навіть якщо брати до уваги роботу журналістів і громадського сектору. Росія має численніші ресурси, тож ми маємо бути згуртованими, щоб мати змогу відповідати хоча б асиметрично. Треба шукати способи контролювати чоловіків з ОПЗЖ та фракції "Слуга Народу", а не блокувати нас. Не розумію, чому моя дипломатична робота має страждати через якогось мужика зі "Слуги Народу", який поїхав на Мальдіви", - розповідає представниця "Голосу" Соломія Бобровська.

Парламентська делегація вже втратила можливість узяти участь у заходах в Індії та Польщі наприкінці серпня й початку вересня. Повідомляється, що це негативно впливає на дипломатичну роботу і потребує термінового вирішення.

Також суспільство хоче бачити справедливість щодо покарань для депутатів, які зловживають і їздять на відпочинок за кордон.

"Через цих чортів зараз заблоковані народні депутати, які з березня 2022 року чаклують над дипломатією. Просять зброю, ламають вплив рашки... Їх не випускають з країни. Популізм - найгірше, що може бути, особливо в часи війни. Треба приймати політики, які посилюють державу, а за помилки й злочини ухилянтів з батальйонів Мальдіви, Дубаї, Монако і т.д. не має бути колективної відповідальності", - написала Федорів у фейсбуці.

  • 23 січня РНБО ухвалила рішення про заборону на виїзд посадовців за кордон із недержавних причин.
  • 26 січня стало відомо, що народний депутат від "Слуги Народу" Микола Тищенко проведе зустріч із представниками української громади у Таїланді. Захід відбудеться в чотиризірковому готелі. Того ж дня Тищенка виключили з партії "Слуга Народу" та звільнили з посади заступника голови однойменної фракції. Згодом Тищенко заявив, що відправився у Таїланд та В'єтнам, щоб "розвивати дружні відносини в Азії".
  • Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки "слуга" Юрій Арістов 25 липня написав заяву про складання повноважень, оскільки стало відомо про його незаконний виїзд на відпочинок на Мальдіви. СБУ та ДБР провели обшуки в Арістова й виявили закордонний паспорт, у якому містяться відмітки про виїзд. 27 липня Рада позбавила Арістова мандату.
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.37
  • EUR
    Купівля 39.64
    Продаж 40.59
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
11 грудня
00:39
Урсула фон дер Ляєн
"Скоординували позиції": Зеленський провів телефонну розмову з Урсулою фон дер Ляєн
00:08
У Швеції на церемонії вручення Нобелівської премії оркестр виконав музику українського композитора
У Швеції на церемонії вручення Нобелівської премії оркестр виконав музику українського композитора
2023, неділя
10 грудня
23:29
Оновлено
Shahed-136
Росіяни запустили з півдня БПЛА типу Shahed: на Одещині працює ППО
23:11
Оновлено
На івгурації нового президента Аргентини Хав'єра Мілеї
Хав'єр Мілей склав присягу президента Аргентини та зустрівся з Зеленським
22:52
Оновлено
Зеленський
Зеленський 11 грудня відвідає США та зустрінеться з Байденом
22:46
Оновлено
Навпроти 9-поверхівки, куди влучила ракета: у Дніпрі спалили народний меморіал в пам'ять про 46 загиблих та 11 зниклих безвісти містян
22:40
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп може звернутися до Путіна і зреагувати не так, як ми очікуємо", - політичний аналітик Волох
22:37
Керченський міст
Росія в окупованому Криму мобілізувала десятки тисяч чоловіків, - постпред президента України Ташева
22:36
НАЗК
НАЗК відкрило реєстр декларацій
22:21
Ексклюзив
Метою росіян в Авдіївці є захопити в полон велику кількість військових ЗСУ, - військовий експерт Ступак
22:02
Байкало-Амурська магістраль
Батько двох дітей, протестував проти фальсифікації виборів 2020 року: що відомо про білоруса, заарештованого за "теракт на БАМі"
21:37
сніг зима погода
На сході та в центрі України ожеледиця, у Києві - туман. Синоптики попереджають про небезпеку
21:28
Ізраїль танк
Ізраїльські війська ліквідували нового командира батальйону ХАМАС
21:12
Матеуш Моравецький
Новий прем'єр Польщі: якщо завтра у сеймі Моравецький не отримає вотум довіри, прем'єром оберуть Туска
21:00
Лауреаткою Премії Сахарова стала Махса Аміні
Іран не дозволив сім'ї загиблої Махси Аміні отримати премію Сахарова у Франції
20:45
Сергій Аксьонов
Після звільнення Криму усі, хто порушив присягу, понесуть покарання, - постпред президента України Ташева
20:39
Польща
Штраф 500 злотих: у Любліні перевіряють, що мешканці спалюють у своїх печах
20:18
Оновлено
"Ворскла" - "Рух" 1:1 (10 грудня 2023 року)
"Ворскла" зіграла в нічию з "Рухом". Результати та розклад 17-го туру УПЛ
20:13
Окупанти намагалися прорвати оборону на Авдіївському напрямку, на фронті відбулося 82 боєзіткнення, - Генштаб
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Трамп: примара "Темних часів"
20:00
Ексклюзив
Віктор Орбан
Орбан використовує Україну у своїй політичній війні проти ЄС, - експерт-міжнародник Тужанський
19:37
Нова мечеть у Сімферополі, Крим, 9 грудня 2023 р
У окупованому Криму в головній Соборній мечеті відбувся перший колективний намаз
19:35
Інтерв’ю
книга "Київські адреси Української революції 1917–1921"
"Український Київ - це потужна сила, з якою треба рахуватися": історики Файзулін та Кучерук розповіли, які київські адреси містять живу пам'ять часів Української революції
19:23
Віктор Орбан
Представники Орбана зустрінуться з республіканцями США, сподіваючись домогтися припинення допомоги Україні, - The Guardian
19:15
Ексклюзив
У Софії Київській зустріли Вифлиємський вогонь (10 грудня 2023 року)
У Софії Київській зустріли Вифлеємський вогонь. Й відправили по всій Україні, спершу до Ужгорода
19:07
Інтерв’ю
Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)
Під Новий рік у нас багато що зміниться. Навіть Пентагон має свої загашники, - Рибачук
19:05
Ексклюзив
путін
Політолог Саакян розповів про останню надію Путіна змінити ситуацію у війні проти України
19:00
кіно, люди дивляться фільм
Пристрасті, ревнощі, помста та примирення. Підбірка українського кіно про любов
18:57
Сектор Гази
ГУР заявило про успішне завершення евакуації українських громадян з сектору Гази
18:31
Огляд
Пожежа на нафтобазі у Луганську
Пожежа на заводі у Москві, атака дронами та вибух на нафтобазі в окупованій Макіївці: де у росіян вибухало й палало цього тижня
18:31
Євробачення 2023
Європейська спілка телерадіомовлення відхилила вимогу заборонити участь Ізраїлю в Євробаченні
18:12
OPINION
Заставка Княжицький. Політика
Зрада скасовується. ЄС підтримав українських перевізників, США нададуть допомогу
18:07
OPINION
Віталій Гайдукевич
Диявол дрібниць, культура пам’яті та тонке відчуття стилю і доречності формату
17:34
Інтерв’ю
Володимир Путін
Путін створює ефемерну реальність наче він перемагає у війні, щоб добитись результатів у переговорах, - Фейгін
17:24
блокада кордону
До Польщі залізницею прибули перші українські фури
17:02
Президент України в Аргентині
В Аргентині Зеленський зустрівся з президентами Уругваю, Парагваю та Еквадору
16:40
Світло
Північ Донеччини та частково Краматорськ лишилися без світла
16:18
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
"Знахабніли геть?!" Путін невдоволений, що українські дрони на передовій "літають, як мухи над головою"
16:15
Ексклюзив
Володимир Путін
Наївно сподіватись, що після смерті Путіна ситуація зміниться, - політолог Федорчук
16:06
Олексій Навальний
"Переконати 10 людей - мінімум для кожного": Навальний не виходить на зв'язок після того, як його команда почала агітацію проти Путіна
Більше новин