Лукашенко сказав Путіну, що вагнерівці просяться на "екскурсію до Варшави"
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про бажання розміщених у його країні найманців з російської ПВК Вагнера "сходити на екскурсію" до Польщі
Про це він сказав на зустрічі з керівником Росії Володимиром Путіним у неділю, 23 липня 2023 року, у Санкт-Петербурзі, передає білоруська державна інформагенція БЕЛТА.
"Можливо, і не варто було говорити. Але скажу, що нас почали "напружувати" вагнерівці. Просяться на Захід: "Дозвольте нам!" Я кажу: "Вам навіщо на Захід туди?" Ну, й тишком-нишком... Ми ж контролюємо, що відбувається. "Ну, сходимо на екскурсію до Варшави й Жешува", - навів подробиці Лукашенко.
Польське місто Жешув, за словами Олександра Лукашенка, цікавіть вагнерівців, оскільки через нього Україна отримує західну військову техніку.
Читайте також: Пригожин у Білорусі заснував фірму, - ЗМІ
"А Жешув для них є неприйнятним. Коли вони воювали під Бахмутом (Лукашенко сказав Артемівськом, - ред.), вони ж знають, звідки йшла військова техніка. У них це всередині сидить. Жешув - це біда", - зазначив самопроголошений білоруський президент.
"Звичайно, я тримаю їх у центрі Білорусі, як домовились. Не хотілося б туди їх передислоковувати. Тому що у них настрої погані. Й слід віддати належне, вони знають, що відбувається навколо Союзної держави", - додав Лукашенко.
Читайте також: Пригожин може захопити владу в Білорусі, - Фейгін
При цьому він попросив Путіна дивитися за цією ситуацією. Цих його слів немає ані у повідомленні БЕЛТА, ані у пресрелізі на його сайті, але вони є наприкінці відео зі згаданим фрагментом його розмови з Путіним. Відео розмістив у телеграмі російський пропагандист з пулу Кремля Павло Зарубін.
"Це так, штрих. Тому ми будемо усіляко протидіяти цьому. І я прошу теж щоб ви дивилися це питання у себе", - підсумував Лукашенко.
Лукашенко прибув з візитом до Путіна ввечері у суботу, 22 липня. Перемовини триватимуть включно із понеділком, 24 липня.
Путін назвав землі Польщі "подарунком Сталіна". Які це може мати наслідки
21 липня президент РФ Володимир Путін на засіданні російського радбезу заявив, буцімто Польща та Литва планують окупацію України, а західні території Польщі він взагалі назвав "подарунком Йосипа Сталіна".
"Західні території нинішньої Польщі - подарунок Сталіна полякам. Чи наші друзі у Варшаві забули про це? Ми нагадаємо", - сказав Путін.
За його словами, поляки начебто мріють загарбати західні області України.
"Що стосується польських лідерів, то, мабуть, вони розраховують під натовською парасолькою сформувати якусь коаліцію і прямо втрутитися у конфлікт в Україні, щоби потім відірвати собі шматок пожирніше, повернути собі, як вони вважають, свої історичні території - сьогоднішню західну Україну", - видав пропагандистський наратив господар Кремля.
У відповідь на це 22 липня МЗС Польщі терміново викликало на бесіду російського посла у Варшаві Сергія Андрєєва. За словами очільника польської дипломатії Павела Яблонського, їхня зустріч виявилася дуже короткою. Під час неї посол дуже нервував, ставився до нього неприязно, а поведінка не відповідала нормам дипломатичного протоколу.
Яблонський зазначив, що це не перша подібна ситуація і що поведінка посла відображає ставлення країни, яку він представляє. На його думку, така позиція свідчить про те, що Росія не має наміру досягати жодних цілей дипломатичним шляхом.
"Така провокаційна поведінка з боку Росії триває місяцями, тому ми очікуємо, що ця політика буде продовжуватися, і найближчим часом буде більше провокацій, оскільки Росія стежить за ситуацією в Польщі", - заявив Яблонський.
Своєю чергою експерт з питань зовнішньої та безпекової політики “Центру оборонних стратегій” (Україна) Олександр Хара вважає, що Путін, цілком ймовірно, може готуватись до війни з Польщею. Таку думку політолог висловив в етері телеканалу "Еспресо".
"Путін може готуватись до війни проти Польщі. Оскільки програти Україні, яку, як він стверджує, вигадав Ленін, для нього буде приниженням. А от програти блоку НАТО не така вже й ганьба. Він цілком може довести ситуацію подібну до Карибської кризи, а потім шукати компроміс, що також є чудовим варіантом виходу із ситуації для російського населення. Навіть те, що вагнерівці були передислоковані на територію Білорусі, може бути частиною цієї гри Путіна", - пояснив Хара.
Експерт наголосив, що Путін може вдатись до прямого зіткнення з НАТО через невдачі в Україні
"ПВК Вагнера від початку фінансувався з бюджету РФ. Проте зараз Кремль може змінити риторику і заявляти, що там якісь добровольці, які можуть розпочати бої за Сувальський коридор. Тобто різні сценарії можуть бути. Неможливість Путіна досягти якихось цілей в Україні, можуть підштовхнути його до різних абсурдних дій", - додав Хара.
- Як вважає колишній заступник начальника Генерального штабу Війська Польського генерал Леон Коморницький, заколот Євгена Пригожина був політичним спектаклем, потрібним для передислокації ПВК Вагнера до Білорусі.
- Актуальне
- Важливе