Завершився перший день Глобального саміту миру спільною світлиною учасників зустрічі.
Під час фотографування литовський президент Гітанас Науседа вигукнув : "Слава Україні!".
"Героям слава!", - відповіли йому.
Фото: Getty Images
На заході присутні 100 делегацій - від 92 країн і 8 міжнародних організацій.
Читайте також: Саміт миру у Швейцарії. Чого Україні очікувати від нього
Делегації прибули до Бюргенштоку на 17:30 (за Київським часом).
Українська журналістка-міжнародниця, кореспондентка Еспресо Тетяна Висоцька поділилася деталями, які обговорюють у залі Глобального саміту миру у Швейцарії. Про це вона розповіла під час прямого включення з місця події в етері телеканалу "Еспресо".
"Дуже цікавим буде завтрашній день, бо попри те, що частина лідерів держав сьогодні поїде, залишаються представники цих ста делегацій і вони будуть брати участь у паралельних робочих групах, де будуть обговорюватися не тільки три пункти, які входитимуть у фінальне комюніке, але й паралельно держави будуть обговорювати інші сім пунктів, в яких, як ми знаємо, міститься вимога вивести всі війська за межі державних кордонів України, покарання, створення трибуналу й таке інше", - розповіла Висоцька.
Нагадаємо, що три основні пункти, на яких зосереджений Глобальний саміт миру - це ядерна та продовольча безпеки, а також звільнення полонених і депортованих українців.
"Завтра буде відомо хто погодиться з сотні учасників Саміту (звісно, не всі будуть брати участь), але ідея така, що кожна держава візьме на себе одне-два питання з 10 пунктів мирного плану України. Наприклад, сьогодні Макрон сказав, що Франція буде опікуватися ядерною безпекою - це їхня тема і їхні переживання насправді. Дуже завтра буде цікаво, коли на фінальну пресконференцію вийдуть президенти Швейцарії та України та чи оголосять вони які ще держави взяли на себе зобов'язання опікуватися іншими пунктами", - пояснила кореспондентка.
Міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках, керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко в етері Еспресо прокоментував виступ президентки Швейцарії Віоли Амгерд під час Глобального саміту миру.
"Я слухав виступ президентки Швейцарії перед відкриттям, вона там просто, мені здається, дає паси Росії, які давати просто не можна. Вона говорить про те, що головною метою цього зібрання, сьогоднішньої та завтрашньої конференції буде підготувати ґрунт для того, щоб Україна й Росія сіли за стіл переговорів. Уявляєте, яка дитяча наївність", - зазначив дипломат.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі: перед Бучею була Абхазія.
Прем'єрка Естонії Кая Каллас згадала, як росіяни депортували до Сибіру її бабусю.
Президент Фінляндії Александр Стубб: на цьому саміті Україна говорить з позиції сили.
Президент Чилі Гарбрієль Борич прирівняв дії РФ в Україні до дій Ізраїлю у секторі Гази.
Представники Туреччини та Саудівської Аравії шкодували з приводу відсутності російської делегації.
Чимало керівників різних країн завершували свої виступи словами "Слава Україні!".
З його виступу:
"Наслідки російсько-української війни є далекосяжними, вони порушують глобальні ланцюги поставок, дестабілізують ринки, поглиблюють економічні складнощі для мільйонів людей. Африканський континент постраждав особливо".
Цитата з виступу польського президента:
"Росія залишається колоніальною імперією, яка так і не пройшла шлях деколонізації, не змогла впоратися із демонами свого минулого. У тій частині світу, яку я представляю, Росію часто називають тюрмою народів".
"Жодна країна не хоче миру більше, ніж Україна. Але давайте будемо відвертими, мир - це більше, ніж відсутність війни", - заявив Шольц.
Він зазначив, що негайне припинення вогню, без офіційних переговорів, просто легітимізує захоплення Росією українських територій та приведе до нового замороженого конфлікту.
За її словами, союзникам та партнерам України необхідно підтримати "цілісний, справедливий та тривалий мир", такий, який сприятиме відновленню українському суверенітету та територіальної цілісності. Вона наголосила, що на кону стоїть непорушність усіх кордонів та суверенітет усіх держав.
Володимир Зеленський заявив, що мирний план буде представлений Росії, після того, як його узгодять країни у межах першого Саміту миру.
Основою документу, за його словами, стане Статут ООН.
"Щоб на другому Саміті миру, ми могли зафіксувати реальний кінець війни. Зараз ми починаємо цей шлях. Разом ми повинні довести, що об'єднаний світ є світом миру, світом, який знає як правильно діяти", - пояснив Зеленський.
Фото: reuters
Віцепрезидентка Сполцчених Штатів Америки Камала Гарріс оцінила озвучені російським диктатором Володимиром Путіним умови проведення мирних перемовин з Україною.
Про це вона сказала на першому пленарному засідання Глобального саміту миру в Швейцарії, що почався сьогодні, 15 червня 2024 року.
"Вчора були висловлені пропозиції Путіним. Але, якщо казати чесно, він нее говорить про перемовини, він говорить про капітуляцію", - зазначила Гарріс.
Фото: Пресслужба президента України
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на espreso.tv. Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на espreso.tv. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на агентства Iнтерфакс-Україна, УНIАН, Reuters, Associated Press. Матеріали позначені міткою "Реклама", "Новини компаній", "Пресреліз", "PR", "Партнерський матеріал" публікуються на правах реклами, з питань реклами звертайтесь за адресою [email protected]. Курси валют надані kurs.com.ua