Переможні новини 415-го дня війни: міжнародне розслідування геноциду в Україні, вражаючі втрати російського спецназу, зброя, якою деокуповуватимуть Крим
Ініціатива в війні технологій перейшла до ЗСУ, деякі підрозділи російських спецпризначенців втратили майже весь свій особовий склад, а міжнародні слідча група зробила ще один крок до розслідування геноциду в Україні.
Угода щодо розслідування геноциду в Україні
Члени спільної слідчої групи з розслідування тяжких міжнародних злочинів в Україні (JIT) підписали угоду про розслідування не лише воєнних злочинів, а й злочину геноциду. Після робочого засідання групи, документ підписали у Вільнюсі.
"Міжнародна співпраця в розслідуванні та судовому переслідуванні геноциду виходить на новий рівень. Об’єднуємо зусилля з партнерами для розслідування цього злочину злочинів. Угода сприятиме обміну доказами та інформацією, а роботу JIT посилять міжнародні експерти", – зазначив генпрокурор України Андрій Костін.
Він також додав, що з перших днів повномасштабного вторгнення Росії стало очевидним, що масовість і системність воєнних злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях України, має ознаки переслідування українців як національної групи. Адже фактично в кожному звільненому від окупантів населеному пункті фіксували випадки вбивства мирних мешканців, тортури, сексуальне насильство, мародерство, руйнування цивільних обʼєктів. Також зафіксовано понад 19 000 випадків примусової депортації дітей.
Україна використовуватиме для деокупації Криму будь-яку незаборонену зброю
Україна готова використати будь-яку зброю, не заборонену міжнародними конвенціями, для того, щоб окупувати Крим. Про це заявив секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов.
"Крим – територія України, і ми будемо випробувати й використовувати там будь-яке не заборонене міжнародними законами озброєння, яке допоможе звільнити наші території", – зазначив секретар РНБО у Twitter.
За повідомленням Генштабу, Авіація Сил оборони за добу завдала 5 ударів по районах зосередження окупантів.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 пункт управління, 3 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, а також 1 ворожу станцію радіоелектронної боротьби.
Вражаючі втрати російського спецназу
Деякі підрозділи спецназу РФ втратили в Україні 90-95% особового складу. На відновлення можуть знадобитися десятиліття. Про це пише видання The Washington Post із посиланням на оприлюднені секретні документи Пентагону. Російське командування надмірно покладається на спеціалізовані підрозділи, які використовуються у складі фронтових піхотних формувань.
Із посиланням на аерофотозйомку та інші розвідувальні дані журналісти ствердили, що 22-га і дві інші бригади російських спецпризначенців втратили від 90 до 95 відсотків особового складу.
"Проблеми Росії поглиблюються втратою досвіду в її елітних військах. Солдати спецзагонів потребують щонайменше чотирьох років спеціалізованої підготовки, йдеться в американських документах, і робиться висновок, що Москві може знадобитися ціле десятиліття, щоб відновити ці підрозділи", – зазначили автори WP.
Згідно зі статтею невідомо, скільки спецпризначенців було вбито або поранено в Україні, але є оцінка, базована на перехопленнях, що тільки один підрозділ (346-й) "втратив майже всю бригаду, залишивши в строю лише 125 осіб з 900 розгорнутих".
Ініціатива у війні технологій переходить до ЗСУ
У війні технологій з РФ ініціатива поступово переходить на бік України. На цьому в ефірі Еспресо наголосив директор науково-виробничого центру "Інфозахист" Ярослав Калінін.
"Перед початком повномасштабного вторгнення РФ ситуація з точки зору технологій виглядала не на нашу користь. Про технологічний стан армії Росії було дуже мало інформації. Саме тому у нас були переоцінені можливості російської армії", – пояснив Калінін.
Він наголосив, що, починаючи з 2014 року, українська армія зуміла ефективно адаптуватись до ситуації на полі бою
"З 24 лютого 2022 року Збройні сили України разом з українським народом змінюють вектор технологій у війні на нашу користь. Баланс сил у війні технологій поступово переходить на нашу користь. Хочу наголосити, що з 2014 року по сьогодні ми відпрацювали багато кооперацій та способів ефективно адаптуватись до ситуації. Саме тому ми вже можемо чітко стверджувати, що зараз вже набагато менше ворожих розвідувальних комплексів можуть ефективно застосовуватись. В противника зменшується кількість стратегічних комплексів, а також втрачає доступ до Hi-Tec технологій", – додав директор НВК "ІНфозахист".
2 мільярди євро від Франції для України
Франція готова надати Україні 2 млрд євро, частину коштів буде спрямовано на відновлення інфраструктури. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
"Провів розмову з міністром економіки Франції Бруно ле Мером на полях SpringMeetings2023. Франція готова надати Україні 2 млрд євро в межах довготермінової програми. Частина коштів буде спрямована на відновлення. Дякуємо за підтримку", – написав Шмигаль у Twitter.
Також глава уряду наголосив, що на відбудову України Кабінету міністрів цьогоріч потрібно $14 млрд. Вже визначено п'ять пріоритетів швидкого відновлення на цей рік: відбудова енергетики, гуманітарне розмінування, відновлення житла, критична і соціальна інфраструктура, розвиток приватного сектору.
- Актуальне
- Важливе