OPINION

"Блискуче намисто за землю". На Західному фронті без змін...

6 жовтня, 2024 неділя
18:01

Наразі щодо України проводиться спеціальна інформаційна операція. Операцію проводять політичні еліти та спецслужби провідних західних країн

Зміст

Мета спеціальної інформаційної операції — розширити вікно дискусії про припинення війни на фактичній лінії бойового зіткнення.

За останні кілька днів в рамках цієї операції з'явилися конкретні публікації у The Economist, FT, El Pais.

За останній тиждень мені довелося поспілкуватися з шістьма іноземними представниками з різних країн з дипломатичного та експертного корпусу.

Усі вони говорять про пропозиції безпекових гарантій для України в обмін на рішення українського воєнно-політичного керівництва укласти домовленість про припинення вогню на поточній лінії бойового зіткнення, що, очікувано, може конвертуватися у більш тривале припинення (відкладення) війни з залишенням контролю над українськими територіями за Путіним.

Одночасно з цим, російська журналістка Фаріда Рустамова опублікувала текст, в якому йдеться про те, що її нібито джерела у російській владі запевняють, що Путін образився на Курську операцію і тепер прийнято стратегічне рішення про повне знищення України.

Читайте також: Чи можливий мир цієї осені, взимку або навесні?

Це також є частиною спеціальної інформаційної операції — показати силу Путіна, слабкість України та готовність до переговорів. В результаті Україну підведуть до переговорів у слабкій позиції, що і є стратегічною метою комплексної операції.

Насправді, з моєї точки зору, більша частина дискусій, в тому числі опитування, які пропонували обговорювати учасникам ток-шоу на Суспільному, — сформульоване через критично неправильні питання і конфігурацію бесід.

По-перше, треба бути свідомим того, що якби ситуація була настільки поганою, наскільки її описують — нам би не пропонували "блискуче намисто за землю", як це зробив Христофор Колумб з індіанцями Америки. Нас би просто поставили перед фактом — починайте перемовини, або вам звіздєц.

По-друге, гарантії, про які ведуть мову закордонні емісари, включно з візитом Марка Рютте — це і є оте саме "блискуче намисто", за яке нас хочуть купити. Я не вірю в запрошення вступити до НАТО. В першу чергу, через Орбана та Ердогана. Якщо Рютте розкаже, як він збирається переконати двох членів Північноатлантичного Альянсу прийняти рішення, яке буде максимально негативним для Путіна, то тоді я, можливо, повірю в таку вірогідність. Зараз це "розказки про казки".

По-третє, не існує ніякого "німецького", "корейського" чи "кіпрського" варіанту. Німеччина розділена на ФРН і НДР залишалася Німеччиною, а німці — залишалися німцями по обидві сторони Берлінського муру. Українці, які живуть на окупованих територіях або перестануть бути українцями, або будуть винищені за відмову змінюватися. На окупованих Росією територіях України більше не буде. Навіть, якщо Україна відновить контроль над ними через 40-50 років, коли зміниться кілька поколінь.

По-четверте, західні експерти та емісари ведуть вкрай рагульну риторику про можливість возз'єднання на прикладі падіння Берлінського муру. Берлінський мур впав через зміну режиму в СРСР, його слабкість і невдовзі — розпад СРСР. Однак західні партнери, ведучи мову про "німецький сценарій", який може закінчитися чудом, відмовляються навіть замислитися про ослаблення Росії та її потенційну дезінтеграцію. Так що, коли наступного разу вам будуть заливати баки про те, як ФРН прийняли в НАТО, а потім до ФРН доєдналася НДР — перекажіть їм, що треба або хрестик зняти, або труси натягнути.

По-п'яте, припинення вогню та пауза в бойових діях, найімовірніше, — неминучі. Якщо проти України розгорнуто настільки потужну спеціальну інформаційну операцію, то є ймовірність, що віртуальні пропозиції,  в умовах недолугості нашої журналістики, можуть поволі перетворитися на реальність.

І тому необхідно вже змінювати риторику про сприйняття реальності, конкретизувати та локалізувати наративи.

Читайте також: "Мирні" плани для України. Види "милосердя"

***

Моя пропозиція є такою:

Перше

Визнати той факт, що зараз фактично триває вже четверта війна з Російською Федерацією:

  • перша війна — гібридна — з 1991 року до 21.11.2013, коли Кремль намагався відтяти Крим (включно з операцією Тузла);
  • друга війна — з 24.02.2014 до 24.02.2022, коли Путін окупував Крим та почав війну на Донбасі;
  • третя війна — з 24.02.2022 по 01.01.2023, коли Україна вистояла, попри усі прогнози, та повернула більшу частину своїх територій, тимчасово окупованих російськими військами;
  • четверта війна — з 01.01.2023 досі, коли не виправдалися очікування на нормальну підтримку західних країн, а західні лідери показали тотально безвідповідальну поведінку.

Першу війну ми виграли, бо не стали failed state і змогли (в тому числі через Помаранчеву революцію) тиснути на розбудову нормальних інституцій.

Другу війну ми виграли, бо попри втрату територій змогли отримати безвізовий в'їзд до ЄС, Томос, посилення євроатлантичної інтеграції, розбудову інституцій та реформ.

Третю війну ми виграли, бо попри безвідповідальну поведінку Вашингтона, змогли не тільки зберегти державу, але й зберегти інституції та сильне громадянське суспільство.

Четверту війну ми, на жаль, зараз програємо. Ще не програли остаточно, але маємо вкрай погану динаміку. Свідомо розігріті завищені очікування суспільства від "святого контрнаступу" очікувано призвели до виснаження і фрустраційної ями, яка конвертувалася у скандал грудня-травня навколо закону про мобілізацію, а потім у неспроможність виконати та реалізувати закон про мобілізацію.

Читайте також: Будапештський меморандум-2?

Таким чином, ми ведемо за очками, але перебуваємо у критичному раунді бійцівського поєдинку, який триває вже понад триста років. І, незважаючи на те, що набагато переважаючі сили супротивника мали спроможність винищити нас повністю вже кілька разів — ми продовжуємо не тільки існувати, а ще й функціонувати настільки успішно, що Вашингтон проводить спеціальну інфооперацію, щоб нас переконати зробити певні політичні кроки.

***

Друге

Я вважаю, що ми маємо відмовитися від риторики про формулу "кордонів 1991 року". Я хочу, щоб ви зрозуміли дуже чітко — територіальна цілісність України є непорушною і ми ніколи не визнаємо окупацію. Але я вважаю, що ми хибно пов'язали "кордони 1991 року", які є, по-перше — артефактом минулого (адже 1991 р. це минуле), а, по друге — артефактом фізичного світу (бо кордон можна помацати), з перемогою, яка є у 21-му столітті категорією нефізичною.

Територіальна цілісність та "кордони 1991 року", з моєї точки зору, є ідентичними поняттями у фізичному світі, але абсолютно різними — у комунікаційному світі!

Я хочу, щоб ми боролися за територіальну цілісність, але перестали постійно використовувати "кордони 1991 року" як наратив. Тому що зараз вони є недосяжними, і поглиблюють фрустрацію, яка не пускає нас до "другого дихання" в нашій боротьбі.

***

Читайте також: У пошуках "перемир'я"

Третє

Я вважаю, що ми маємо замінити слово перемога (однина) на слово перемоги (у множині).

Ми не вистоїмо без підтримки світу. Але світ не вірить у те, що Росію можна перемогти й боїться цього. Тому наше завдання — змінити підхід, застосовуючи "тактику салямі".

Не треба розбивати лоба, пробиваючи гнилу броню Жекі Сєліванова, який уперся як віслюк в те, що "Раіся вялікая діржава". Не треба продавати йому одну велику перемогу (однина) - aka - ми за ценой нє пастаім.

Здобуваймо кожного дня маленькі, але підтверджені перемоги. Метр за метром. Рішення за рішенням.

Замість "плану перемоги" (однина) нам потрібен "план-графік перемог" (множина). Це не так лячно для партнерів і Білл Бернс не буде знову непритомніти від ядерної загрози.

Справа, на мій погляд, в тому, що навіть з прийняттям припинення вогню по лінії зіткнення, російська агресія проти України не припиниться, як вона не припиняється вже 33 роки. І в цій війні ми ведемо за очками.

А, отже, перемоги потрібно буде продовжувати здобувати, бо до кінця цього поєдинку ще десятиріччя.

Однак, з комунікаційної точки зору — припинення вогню та бойових дій буде віддаляти від нас перемогу (однина).

Водночас воно ніяк не вплине на необхідність здобування перемог (множина) кожного дня до кінця життя кожного з нас.

Джерело

Про автора. Дмитро Золотухін, ексзаступник міністра інформаційної політики України, експерт із питань інформаційних воєн та конкурентної розвідки.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин