OPINION

"Блискуче намисто за землю". На Західному фронті без змін...

6 жовтня, 2024 неділя
18:01

Наразі щодо України проводиться спеціальна інформаційна операція. Операцію проводять політичні еліти та спецслужби провідних західних країн

Зміст

Мета спеціальної інформаційної операції — розширити вікно дискусії про припинення війни на фактичній лінії бойового зіткнення.

За останні кілька днів в рамках цієї операції з'явилися конкретні публікації у The Economist, FT, El Pais.

За останній тиждень мені довелося поспілкуватися з шістьма іноземними представниками з різних країн з дипломатичного та експертного корпусу.

Усі вони говорять про пропозиції безпекових гарантій для України в обмін на рішення українського воєнно-політичного керівництва укласти домовленість про припинення вогню на поточній лінії бойового зіткнення, що, очікувано, може конвертуватися у більш тривале припинення (відкладення) війни з залишенням контролю над українськими територіями за Путіним.

Одночасно з цим, російська журналістка Фаріда Рустамова опублікувала текст, в якому йдеться про те, що її нібито джерела у російській владі запевняють, що Путін образився на Курську операцію і тепер прийнято стратегічне рішення про повне знищення України.

Читайте також: Чи можливий мир цієї осені, взимку або навесні?

Це також є частиною спеціальної інформаційної операції — показати силу Путіна, слабкість України та готовність до переговорів. В результаті Україну підведуть до переговорів у слабкій позиції, що і є стратегічною метою комплексної операції.

Насправді, з моєї точки зору, більша частина дискусій, в тому числі опитування, які пропонували обговорювати учасникам ток-шоу на Суспільному, — сформульоване через критично неправильні питання і конфігурацію бесід.

По-перше, треба бути свідомим того, що якби ситуація була настільки поганою, наскільки її описують — нам би не пропонували "блискуче намисто за землю", як це зробив Христофор Колумб з індіанцями Америки. Нас би просто поставили перед фактом — починайте перемовини, або вам звіздєц.

По-друге, гарантії, про які ведуть мову закордонні емісари, включно з візитом Марка Рютте — це і є оте саме "блискуче намисто", за яке нас хочуть купити. Я не вірю в запрошення вступити до НАТО. В першу чергу, через Орбана та Ердогана. Якщо Рютте розкаже, як він збирається переконати двох членів Північноатлантичного Альянсу прийняти рішення, яке буде максимально негативним для Путіна, то тоді я, можливо, повірю в таку вірогідність. Зараз це "розказки про казки".

По-третє, не існує ніякого "німецького", "корейського" чи "кіпрського" варіанту. Німеччина розділена на ФРН і НДР залишалася Німеччиною, а німці — залишалися німцями по обидві сторони Берлінського муру. Українці, які живуть на окупованих територіях або перестануть бути українцями, або будуть винищені за відмову змінюватися. На окупованих Росією територіях України більше не буде. Навіть, якщо Україна відновить контроль над ними через 40-50 років, коли зміниться кілька поколінь.

По-четверте, західні експерти та емісари ведуть вкрай рагульну риторику про можливість возз'єднання на прикладі падіння Берлінського муру. Берлінський мур впав через зміну режиму в СРСР, його слабкість і невдовзі — розпад СРСР. Однак західні партнери, ведучи мову про "німецький сценарій", який може закінчитися чудом, відмовляються навіть замислитися про ослаблення Росії та її потенційну дезінтеграцію. Так що, коли наступного разу вам будуть заливати баки про те, як ФРН прийняли в НАТО, а потім до ФРН доєдналася НДР — перекажіть їм, що треба або хрестик зняти, або труси натягнути.

По-п'яте, припинення вогню та пауза в бойових діях, найімовірніше, — неминучі. Якщо проти України розгорнуто настільки потужну спеціальну інформаційну операцію, то є ймовірність, що віртуальні пропозиції,  в умовах недолугості нашої журналістики, можуть поволі перетворитися на реальність.

І тому необхідно вже змінювати риторику про сприйняття реальності, конкретизувати та локалізувати наративи.

Читайте також: "Мирні" плани для України. Види "милосердя"

***

Моя пропозиція є такою:

Перше

Визнати той факт, що зараз фактично триває вже четверта війна з Російською Федерацією:

  • перша війна — гібридна — з 1991 року до 21.11.2013, коли Кремль намагався відтяти Крим (включно з операцією Тузла);
  • друга війна — з 24.02.2014 до 24.02.2022, коли Путін окупував Крим та почав війну на Донбасі;
  • третя війна — з 24.02.2022 по 01.01.2023, коли Україна вистояла, попри усі прогнози, та повернула більшу частину своїх територій, тимчасово окупованих російськими військами;
  • четверта війна — з 01.01.2023 досі, коли не виправдалися очікування на нормальну підтримку західних країн, а західні лідери показали тотально безвідповідальну поведінку.

Першу війну ми виграли, бо не стали failed state і змогли (в тому числі через Помаранчеву революцію) тиснути на розбудову нормальних інституцій.

Другу війну ми виграли, бо попри втрату територій змогли отримати безвізовий в'їзд до ЄС, Томос, посилення євроатлантичної інтеграції, розбудову інституцій та реформ.

Третю війну ми виграли, бо попри безвідповідальну поведінку Вашингтона, змогли не тільки зберегти державу, але й зберегти інституції та сильне громадянське суспільство.

Четверту війну ми, на жаль, зараз програємо. Ще не програли остаточно, але маємо вкрай погану динаміку. Свідомо розігріті завищені очікування суспільства від "святого контрнаступу" очікувано призвели до виснаження і фрустраційної ями, яка конвертувалася у скандал грудня-травня навколо закону про мобілізацію, а потім у неспроможність виконати та реалізувати закон про мобілізацію.

Читайте також: Будапештський меморандум-2?

Таким чином, ми ведемо за очками, але перебуваємо у критичному раунді бійцівського поєдинку, який триває вже понад триста років. І, незважаючи на те, що набагато переважаючі сили супротивника мали спроможність винищити нас повністю вже кілька разів — ми продовжуємо не тільки існувати, а ще й функціонувати настільки успішно, що Вашингтон проводить спеціальну інфооперацію, щоб нас переконати зробити певні політичні кроки.

***

Друге

Я вважаю, що ми маємо відмовитися від риторики про формулу "кордонів 1991 року". Я хочу, щоб ви зрозуміли дуже чітко — територіальна цілісність України є непорушною і ми ніколи не визнаємо окупацію. Але я вважаю, що ми хибно пов'язали "кордони 1991 року", які є, по-перше — артефактом минулого (адже 1991 р. це минуле), а, по друге — артефактом фізичного світу (бо кордон можна помацати), з перемогою, яка є у 21-му столітті категорією нефізичною.

Територіальна цілісність та "кордони 1991 року", з моєї точки зору, є ідентичними поняттями у фізичному світі, але абсолютно різними — у комунікаційному світі!

Я хочу, щоб ми боролися за територіальну цілісність, але перестали постійно використовувати "кордони 1991 року" як наратив. Тому що зараз вони є недосяжними, і поглиблюють фрустрацію, яка не пускає нас до "другого дихання" в нашій боротьбі.

***

Читайте також: У пошуках "перемир'я"

Третє

Я вважаю, що ми маємо замінити слово перемога (однина) на слово перемоги (у множині).

Ми не вистоїмо без підтримки світу. Але світ не вірить у те, що Росію можна перемогти й боїться цього. Тому наше завдання — змінити підхід, застосовуючи "тактику салямі".

Не треба розбивати лоба, пробиваючи гнилу броню Жекі Сєліванова, який уперся як віслюк в те, що "Раіся вялікая діржава". Не треба продавати йому одну велику перемогу (однина) - aka - ми за ценой нє пастаім.

Здобуваймо кожного дня маленькі, але підтверджені перемоги. Метр за метром. Рішення за рішенням.

Замість "плану перемоги" (однина) нам потрібен "план-графік перемог" (множина). Це не так лячно для партнерів і Білл Бернс не буде знову непритомніти від ядерної загрози.

Справа, на мій погляд, в тому, що навіть з прийняттям припинення вогню по лінії зіткнення, російська агресія проти України не припиниться, як вона не припиняється вже 33 роки. І в цій війні ми ведемо за очками.

А, отже, перемоги потрібно буде продовжувати здобувати, бо до кінця цього поєдинку ще десятиріччя.

Однак, з комунікаційної точки зору — припинення вогню та бойових дій буде віддаляти від нас перемогу (однина).

Водночас воно ніяк не вплине на необхідність здобування перемог (множина) кожного дня до кінця життя кожного з нас.

Джерело

Про автора. Дмитро Золотухін, ексзаступник міністра інформаційної політики України, експерт із питань інформаційних воєн та конкурентної розвідки.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
21:09
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Така система покращить логістику і взаємодію між бригадами": майор запасу НГУ Гетьман про перехід ЗСУ на корпусну систему
20:59
Володимир Зеленський
"Якщо рішень для доступності ліків не буде, будуть кадрові": Зеленський доручив уряду внормувати ціни
20:51
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Ймовірно це ракета "Паляниця": удар по НПЗ у Краснодарському краї РФ та технології, які пропонують ЗСУ українські новатори. Колонка Сергія Згурця
20:46
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по території України: ситуація ввечері 5 лютого
20:32
Оновлено
Використання заморожених активів РФ: Зеленський зустрівся з главою МЗС Британії Леммі в Києві
20:27
єврейська громада україни
Ізраїль заявив, що не братиме участь у Раді ООН з прав людини слідом за США
20:23
Валентин Бадрак, військовий експерт
Влада вдається до дій, коли створюється потужний суспільний резонанс, - військовий експерт Бадрак
20:17
Звели нанівець домінування артилерії РФ: Сили оборони уразили 13 тис. артсистем ворога у 2024-му
20:07
Ексклюзив
корисні копалини
У Національній асоціації добувної промисловості розповіли, скільки Україна має видів рідкісноземельних металів
20:07
Правоохоронці встановили 497 осіб, які вчиняли підпали авто ЗСУ та готували теракти біля ТЦК
20:02
OPINION
Блог Анастасія Обертас-Миргородська
"Після повернення Костя питав, що таке бусифікація..."
19:50
У Дніпрі троє чоловіків захопили аптеку і вивезли майно на понад 2 млн грн: їм повідомили про підозру
19:49
Джеймс Девід Венс
Віцепрезидент США Венс здійснить перший закордонний візит та візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
19:26
РФ атакувала Одещину ракетою: убила й поранила випадкових перехожих
19:25
Поезія, критика, спогади й публіцистика: у Києві триває виставка "Пророцтво: пам’яті Дмитра Павличка"
19:23
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
"Немає сенсу туди повертатись": Роналду у день 40-річчя відповів на важливе запитання щодо свого майбутнього
19:20
на фото президент Володимир Зеленський
"Навесні, влітку чи восени": Зеленський спрогнозував, що РФ втягне Білорусь у війну й провокуватиме країни НАТО
19:18
Оновлено
Кіт Келлог
Келлог оприлюднить план Трампа щодо припинення війни в Україні на Мюнхенській конференції, - Bloomberg
18:58
Ексклюзив
В України з'явилися інструменти стратегічного тиску на окупантів: Defense Express про далекобійні удари по РФ
18:58
До України прибула делегація Литви: рятувальникам передали спецавтомобілі та одяг
18:57
ліквідований окупант
ЗСУ ліквідували російського футболіста, який воював проти України
18:53
Володимир Путін
Путін вніс на ратифікацію до Держдуми договір із Білоруссю про "гарантії безпеки" із пунктом про умови застосування ядерної зброї
18:41
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ми на порозі великої спроби зупинити бойові дії. Очікуємо 12 лютого, - нардеп Гончаренко
18:36
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
18:16
Володимир Зеленський
"Ви ще побачите, які умови будуть у РФ": Зеленський вважає, що Курська операція стане важливою на перемовинах
18:04
Рятувальнии обстежують місце падіння літака в річці Потомак
Авіакатастрофа у Вашингтоні: з річки дістали тіла всіх 67 загиблих
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
Більше новин