Позаблоковий статус, вступ до ЄС, зброя від країн-гарантів і закриття неба: Україна на перемовинах із РФ запропонувала нову систему безпеки

29 березня, 2022 вiвторок
14:44

На перемовинах із Росією в Стамбулі українська делегація запропонувала нову систему гарантій безпеки для України за участі країн-членів Радбезу ООН та інших держав

Про це повідомили на брифінгу після перемовин учасники делегації України, передає Еспресо.TV.

"Ми вийшли з офіційною пропозицією (ми нічого не підписуємо, ми пропонуємо російській стороні) про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був міжнародний договір, підписаний всіма сторонами. Щоб не повторити "Будапештський меморандум". Де країни гаранти в разі ескалації протягом трьох днів проводять консультації і вирішють питання надання безпекової допомоги. Кого ми бачимо серед гарантів: країни Радбезу ООН, США, Велика Британія, Китай, Франція, Туреччина, Німеччина, Ізраїль. Пропонуємо вільне приєднання до цих гарантій. По Росії окреме питання - вона теж член Радбезу. Гарантії безпеки тимчасово не будуть працювати на тимчасово окуповані території Донбасу та Криму. Деякі країні дали попередні погодження. Це та система, на якій ми хочемо побудувати майбутнє країни з точки зору безпеки. Ми записали в цей договір: всі гаранти не лише мають не заперечувати вступ України до ЄС, але мають сприяти цьому", - розповів очільник делегації, голова фракції "Слуга Народу" у Верховній Раді Давид Арахамія.

Читайте також. Зеленський про переговори з РФ: дієві гарантії безпеки для України - обов'язкові

Очільник юридичної групи Олександр Чалий наголосив, що угода з безпековими гарантіями в разі укладення може бути способом завершення війни.

"Договір про гарантії безпеки - це можливий дипломатичний формат закінчення війни. Це можливість відновити дипломатичними засобами територіальну цілісність і безпеку України. Ключева вимога, яку ставить українська сторона до цього договору, - це чіткі юридично зобов'язуючі гарантії безпеки України, які за змістом і формою повинні бути аналогічними статті 5 НАТО. Тобто, якщо Україна буде об'єктом будь-якої агресії чи будь-якого військового нападу чи будь-якої військової операції, ми маємо право впродовж трьох днів вимагати негайних консультацій і якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного рішення проблеми, то країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, озброєння і навіть ми включаємо таке положення - закрити повітряний простір над Україною. Зробити все можливе, щоб відновити безпеку України - це є ключовою нашою вимогою. Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, а для нас це найпринциповіша вимога, то Україна буде в позиції фактично зафіксувати свій сьогоднішній статус позаблокової і без'ядерної держави у формі постійного нейтралітету, що історично уже зафіксовано в нашій Декларації про суверенітет від 16 липня 1990 року. Відповідно до цього, під такими гарантіями, які фактично дорівнюють гарантіям статті 5 НАТО ми, як це вимагає сьогодні Конституція України, не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази, а також не будемо розміщувати на нашій території військові контингенти і ми не будемо вступати у військово-політичні союзи. Проведення військових навчань на нашій території матиме місце за згодою країн-гарантів", - сказав Чалий.

Дипломат також наголосив, що така угода має містити пункт про сприяння країнами-гарантами вступу України в ЄС.

"Принципово важливо - і це також наша одна із найпринциповіших позицій: ніщо у майбутньому договорі не буде заперечувати право України на вступ до Євросоюзу і, по-друге, країни-гаранти беруть на себе зобов'язання сприяти цим процесам. Оце ключові моменти", - сказав Чалий.

Читайте також: Ми не торгуємо людьми, землями і суверенітетом, - Кулеба про переговори з РФ щодо закінчення війни

Водночас учасник делегації, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що для укладення такої угоди передбачається отримання згоди на неї від українського суспільства.

"Імплементація рішень цього договору по гарантіях безпеки ітиме по наступній процедурі: спочатку це буде референдум, на якому всі громадяни України висловлять свою позицію щодо цього договору, щодо того, як він має працювати. Після цього буде йти ратифікація в парламентах країн-гарантів і у парламенті України. Це ключове. Тобто, ми маємо отримати підтримку суспільства для того, щоб цей договір був консолідуючим для нас. Це перше", - сказав Подоляк.

Також радник голови ОПУ озвучив пропозиції щодо окупованих Росією територій України.

"Друге. Що стосується таких питань, як, наприклад, Крим. Це теж окремий пункт договору, в якому ми пропонуємо зафіксувати позиції України і Росії, протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя окремо. Окремим пунктом ми пропонуємо російській стороні наступне: що Україна і Росія не будуть протягом цього часу - терміну, поки йтимуть переговори, - використовувати військові чи збройні якісь сили для того, щоб вирішити питання Криму. Що стосується території ОРДЛО, то ці питання винесені в окремий пункт, який буде проговорюватись уже в рамках переговорів між президентом України і РФ. Тобто, всі спірні питання більш-менш уже проговорені, наші пропозиції зроблені", - сказав Подоляк.

Водночас Давид Арахамія наголосив, що референдум може бути проведено лише в мирних умовах.

"У нас є закон про загальнонаціональний референдум, він прийнятий у Верховній Раді, він не може працювати ні в умовах воєнного стану, ні в умовах надзвичайного стану. Повинен бути повний мир, не має бути ніякої агресії, тільки після цього можна запускати такі процеси. Це дуже важливо", - сказав Арахамія.

Також Арахамія наголосив, що російську сторону на перемовинах спитали, чи визнають вони Віденську конвенцію про правила міжнародних договорів.

"Вони сказали, що визнають. Для нас це дкже важливо, тому що там є 52-53 статті, які чітко кажуть про те, що якщо будь-який міжнародний договір укладений під тиском, то цей договір можна вважати нікчемним. Тобто, для того, щоб він дійсно працював і всі сторони погодилися, має бути повний мир на території України, ніяких іноземних збройних сил, всі мають виїхати", - сказав Арахамія.

Олександр Чалий додав, що вже розпочато консультації з можливими гарантами такої угоди.

"Ми оголосили вам найбільш принципові наші вимоги, від яких ми ні в якому разі не відмовимося. Це перше. Друге. Ми найближчі 2 тижні будемо продовжувати переговори з РФ, але ми вже почали консультації зі всіма країнами-гарантами. Я думаю, що через два тижні уже буде можливість запросити країни-гаранти до участі в багатосторонніх перемовинах. До цього часу повинне відбутися погодження найбільш принципових розбіжностей на найвищому політичному рівні. Якщо на найвищому політичному рівні будуть знайдені ці остаточні домовленості, тоді буде готуватися багатостороння конференція, в якій приймуть участь вищі посадові особи країн-гарантів і буде підписаний цей багатосторонній договір", - сказав Чалий.

Давид Арахамія додав, що українська сторона вважає наявні напрацювання достатніми для зустрічі президентів України і РФ.

"Ми вважаємо, що вже у нас достатньо напрацьовано матеріала для того, щоб зробити можливою зустріч президентів України та РФ, надіслали таку пропозицію РФ і чекаємо від них відповіді", - сказав Арахамія.

Арахамія зазначив, що гарантії безпеки розповсюджуватимуться на територію України без урахування ОРДЛО і Криму.

Щодо статусу Криму лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв нагадав, що українська концепція звільнення окупованих територій не передбачає застосування військової сили, а також додав, що факт перемовин щодо статусу півострову свідчитиме про визнання його Росією як окупованої території.

"Відповідно до Женевської конвенції 1949 року про статус окупованих територій, на території окупованого Криму має діяти українське законодавство. Це для нас дуже важливо - значить, у Криму будуть демократичні права, які були до окупації, і процес визволення Криму від окупації буде значно легшим. Я думаю, обов'язково має бути вказано, що вся ця територія є окупованою", - сказав Джемілєв.

Давид Арахамія наголосив, що влада України визнає лише міжнародно визнані українські державні кордони, встановлені у 1991 році.

"Позиція України не змінюється, ми визнаємо міжнародними кордонами України тільки ті кордони, які були станом на 1991 рік. Немає тут жодних компромісів, червоних ліній і таке інше. Ми тільки таке формулювання підписуємо", - сказав Арахамія.

 • Нагадаємо, 29 березня у Стамбулі відбувалися перемовини України з РФ, під час яких обговорили міжнародні гарантії безпеки для України, припинення вогню для вирішення гуманітарних проблем і питання поводження з полоненими відповідно до міжнародних конвенцій.
 • Раніше видання Financial Times з посиланням на чотири наближені до переговорників джерела повідомило, що Росія готова погодитися на вступ України до ЄС і на багатосторонні гарантії безпеки для України та вже не вимагає "демілітаризації", "денацифікації" і статусу російської мови, проте наполягає на відмові від вступу до НАТО.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Читайте також:
Київ
-1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.69
  Купівля 39.69
  Продаж 40.43
 • EUR
  Купівля 40.18
  Продаж 41.21
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
28 листопада
06:43
білоруські та російські військові
"Буде самогубством для армії та режиму Лукашенка": українська розвідка оцінила загрозу наступу з Білорусі 
06:08
Російські окупанти в Криму
В ISW назвали, яких загроз побоюються окупанти і де найбільше укріплюються
05:45
Дніпропетровщина, Нікополь
Російськими обстрілами в Україні пошкоджено близько 32 тис. цивільних та 700 інфраструктурних об'єктів
05:18
російські військові окупанти
Загарбники вивезли з Нової Каховки всіх колаборантів, - Центр спротиву
01:56
Ріші Сунак
Прем'єр Британії: країна продовжить збільшення військової допомоги для України
00:57
Єнс Столтенберг
Столтенберг: чим більше військової підтримки, тим сильніша буде позиція України на переговорах
00:01
біженці з України
Кількість зареєстрованих біженців з України в Європі досягла близько 4,7 млн людей, - ООН
2022, неділя
27 листопада
23:22
Ексклюзив
Віталій Портников
"Важливо десакралізувати сутність державності РФ": Портников про визнання Росії спонсоркою тероризму
23:06
Оновлено
Збірна Іспанії
ЧС-2022: результати усіх матчів 27 листопада, турнірні таблиці
23:04
Володимир Зеленський
Російські війська готують нові удари по Україні, - Зеленський
22:59
Аналітика
Сергій Згурець
Найбільші успіхи ЗСУ в повномасштабній війні РФ проти України. Колонка Сергія Згурця
22:53
Альваро Мората (в червоній формі) забиває гол у ворота Мануеля Нойєра
Іспанія зіграла внічию з Німеччиною на ЧС-2022 з футболу
22:12
Протестувальник тримає фотографію Махси Аміні на демонстрації з нагоди Міжнародного дня боротьби з насильством щодо жінок в Анкарі, Туреччина
Кривавий режим, що вбиває дітей: племінниця лідера Ірану закликала розірвати зв'язки з його урядом
22:03
аварія в Литві з військовими ЗСУ
У Латвії потрапив в ДТП автобус із українськими військовими, - ЗМІ
21:33
Символ маріупольської групи спротиву на міському будинку
Рух спротиву в Маріуполі: у місті знову з'явилися букви "ї"
21:29
Китай коронавірус
У Китаї посилилися масові протести: вимагають відставки Сі Цзіньпіна, - BBC
20:27
ракетний удар по рівненщині,
Електроенергетика, банки, промисловість. Російський генерал розкрив послідовність ударів по Україні
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Чи хочуть російські "еліти" смерті Путіна?
19:58
Андрей Крамаріч (праворуч)
Хорватія розтрощила Канаду на ЧС-2022
19:30
Буча, злочини росіян проти місцевого населення. Фото ілюстративне
Нацполіція зафіксувала понад 45 тис. злочинів, вчинених із 24 лютого
19:29
Звільнений Херсон
Янушевич розповів, скільки херсонців мають світло
19:03
українські військові ЗСУ
ЗСУ підтвердили ураження ворожого об'єкту на Луганщині, на якому перебувало 70 окупантів
19:00
русня орки солдат рф
Лікарні Луганщини переповнені пораненими окупантами, - Генштаб
18:54
російські окупанти
Росіяни завдали 4 ракетні удари по цивільним об'єктам та 10 обстрілів з РСЗВ
18:48
Ан-124 "Руслан" компанії "Волга-Днепр"
Армія РФ ледь не щодня вивозить літаками "військову допомогу" з Китаю, - ЗМІ
18:33
Інтерв’ю
ракетний удар по рівненщині
Якщо Росія буде продовжувати ракетні удари, то в Україні настане гуманітарна криза – експерт Гендельман
18:00
OPINION
Галина Пагутяк
Зречення
17:57
"Зернова ініціатива"
З одеських портів вийшли ще 7 суден з зерном для Азії та Європи
17:49
Міністерка ЗС Бельгії та Олександр Ткаченко
Бельгія надасть 150 тис. євро на підтримку культурного сектору України
17:43
Прем'єр Бельгії відвідав Бучу й Бородянку
Прем'єр Бельгії відвідав Бучу й Бородянку
17:36
російський мінометний обстріл
Окупанти вчергове обстріляли прикордоння Чернігівщини та Сумщини
17:34
Ніколас Мадуро
За посередництва Норвегії уряд та опозиція Венесуели досягли порозуміння
17:26
Окупанти на блокпостах не пропустили українські ЗМІ до ЗАЕС та заглушили зв‘язок в Енергодарі, щоб унеможливити передачу матеріалів зі станції, - Енергоатом
Є ознаки, що окупанти збираються покинути ЗАЕС, - президент Енергоатома
17:25
Інтерв’ю
Євген Пригожин
Путін залякує Пригожиним Захід, і Захід на це ведеться, - Фейгін
17:09
Єнс Столтенберг
"Путін використовує зиму як зброю, але успіху цим не досягне", - Столтенберг
16:59
Макей і Лукашенко
Голову білоруського МЗС Макея отруїла ФСБ. Наляканий Лукашенко оновив свою охорону, - російський опозиціонер Невзлін
16:55
Тібо Куртуа
ЧС-2022: Бельгія несподівано програла Марокко
16:35
Ексклюзив
Протести в Ірані стають організованішими, - іранський оглядач Міан
16:35
світло
Через "обстріл" околиць Шебекіно в місті частково зникло світло та вода
16:23
Американський астронавт Скотт Келлі
Американський астронавт Скотт Келлі приїхав в Україну
Більше новин