Рада ухвалила у першому читанні урядовий законопроєкт про заборону релігійних організацій, пов'язаних із РФ
Верховна Рада України на засіданні в четвер, 19 жовтня, ухвалила у першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій
Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.
За таке рішення проголосували 267 нардепів.
Зокрема, законопроєкт за номером 8371 підтримали: "Слуга Народу" - 175 голосів, "Європейська солідарність" - 26, "Батьківщина" - 17, "Платформа за життя та мир" - 1, "За майбутнє", - 8, "Голос" - 18, "Довіра" - 12.
Жодного голосу не дала депутатська група "Відновлення України".
Як саме голосували народні депутати: поіменно
Щоб збільшити, натисніть на зображення
Щоб збільшити, натисніть на зображення
Щоб збільшити, натисніть на зображення
Щоб збільшити, натисніть на зображення
Щоб збільшити, натисніть на зображення
Читайте також: В Україні відбулася прем'єра фільму "Церква без Христа" про необхідність заборони РПЦ
Як зазначила заступниця голови фракції "Слуга Народу" Євгенія Кравчук, далі в межах Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради буде створено робочу групу, яка опрацює правки та пропозиції до законопроєкту перед тим, як скерувати його на друге читання.
Реакція УПЦ (МП)
В УПЦ МП виступили проти законопроєкту. Кажуть, що документ не відповідає Європейській конвенції з прав людини та Конституції України.
В УПЦ зазначають, що законопроєкт "по суті своїм змістом" спрямований на заборону Української православної церкви.
"У самому проєкті закону про УПЦ не йдеться, однак його походження (рішення РНБО щодо УПЦ), медійне та політичне супроводження свідчать про те, що цей закон будуть застосовувати до УПЦ, яка насправді є самостійною та незалежною Церквою, і свідомо намагаються видати її за РПЦ, а священнослужителів та вірян, які є громадянами України, зарахували до агентів РФ", — йдеться у заяві.
В УПЦ МП вважають, що цей документ порушує права на свободу віросповідання її вірян, а тому не відповідає Конвенції з прав людини та Конституції України. Там зауважують, що право на віросповідання може тільки обмежуватись і лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я та моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.
"... ані релігієзнавча експертиза, ані кримінальні провадження, ані національна безпека не є підставою не лише для заборони, а й для обмеження права на свободу віросповідання", — йдеться у заяві.
Діяльність УПЦ МП в Україні та ініціативи щодо її заборони
Урядовий проєкт закону №8371 про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій був зареєстрований у Верховній Раді 19 січня 2023 року.
Водночас у парламенті ще з 23 листопада 2022 року зареєстровано проєкт закону про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій за номером 8221, одним з ініціаторів якого є нардеп Микола Княжицький. Його підписали представники різних політичних сил: і "Європейської солідарності", і "Слуги Народу", і "За майбутнє", і "Довіри", і "Батьківщини". Проте цей документ не винесли на голосування до залу Верховної Ради.
На думку Миколи Княжицького, ухвалення законопроєкту уряду щодо заборони УПЦ (МП) дасть змогу російській церкві існувати ще кілька років. Адже урядовий законопроєкт слабкий, і з його допомогою на обмеження діяльності так званих філій РПЦ підуть роки.
Тим часом в Україні відкрито низку кримінальних проваджень за фактами антиукраїнської діяльності низки священників УПЦ МП. Зокрема, 22 листопада 2022 року Служба безпеки України провела контррозвідувальні заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської лаври у Києві, а також на території Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ. У приміщеннях УПЦ МП знайшли проросійську літературу, мільйони готівки та підозрілих росіян.
Також торік у листопаді Служба безпеки провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП) та знайшли там методички з Москви, російське громадянство у керівництва та посвідчення окупантів. СБУ знайшла пропагандистські матеріали, що заперечують існування України, а також шеврони бойовиків, і в храмах УПЦ (МП) на Тернопільщині та Прикарпатті.
2 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський ввів у дію персональні санкції щодо деяких представників релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації.
Рішення про санкції РНБО ухвалила на засіданні 1 грудня після "розгляду діяльності релігійних організацій на території України в умовах військової агресії Росії і для забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу у суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів України". 2 грудня Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти низки священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
- Актуальне
- Важливе