Саміт НАТО став для України втраченим вікном можливостей, - нардеп Синютка
Народний депутат Олег Синютка вважає, що Україна не використала шанс отримати більше міжнародної підтримки на саміті НАТО у Вільнюсі
Таку думку він висловив в етері телеканалу "Еспресо"
"Я оцінюю цей саміт НАТО для України, як втрачене вікно можливостей. Я до кінця вірив, що ми отримаємо запрошення вступу до НАТО, яке буде обмежене певними умовами. Дуже чіткими та конкретними умовами, які можна буде виконати зі сторони України. Адже ПДЧ в НАТО є всього лиш перелік кроків, які має зробити Україна. Сьогодні ми отримали найгірші з цих варіантів. Ми отримали запевнення, що все буде добре, однак жодного плану та певних кроків щодо членства в НАТО ми не отримали", - пояснив Синютка.
Нардеп наголосив, що Україна має виконувати головні вимоги щодо членства в ЄС та НАТО.
"Проте і так все зрозуміло. Союзники вимагають від нас реформ та просування демократичних прав та свобод. Від нас також вимагають боротьби з корупцією, як основний елемент вступу до НАТО та ЄС. Проте, я хотів би повернутись до тих часів, коли ми підписали Угоду про асоціацію з ЄС та отримали безвіз. Тоді це були конкретні кроки та умови. Сьогодні цього ми не бачимо", - додав він.
Що відомо про саміт НАТО та вступ України до Альянсу
11-12 липня у Вільнюсі відбувається саміт лідерів країн НАТО. Засідання проходять на рівні лідерів країн та урядів. Уперше саміт приймає Литва. Заходи відбуваються у конгрес-центрі LITEXPO. Безпеку під час заходів забезпечують тисячі військовослужбовців, небо захищають комплекси ППО Patriot і NASAMS.
У зустрічах беруть участь лідери 31 країни НАТО включно з президентом США Джо Байденом, додатково запрошені делегації Японії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Австралії, України та Швеції. Загалом до Вільнюса мали прибути понад 2400 членів з 48 іноземних делегацій, у тому числі до 40 очільників держав і до 150 інших високопоставлених урядовців. Також у саміті бере участь український президент Володимир Зеленський.
Зокрема, 11 липня саміт НАТО у Вільнюсі ухвалив пакет рішень щодо України: скасовується етап Плану дій щодо членства, а запрошення до Альянсу країна отримає після виконання вимог для вступу і за умови згоди всіх союзників.
Володимир Зеленський обурився наявністю "умов" для отримання Україною запрошення до НАТО та заявив, що це схоже на "неготовність запросити нашу країну до Альянсу".
Країни Альянсу погодили підсумкове комюніке щодо України і заявили, що пам’ятають про зобов’язання 2008 року щодо того, що Україна стане членом НАТО. Також у документі визнали, що сьогодні шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності в Плані дій щодо членства. Країни-члени наголосили, що Україна стає більш оперативною та політично інтегрованою з Альянсом і досягла значного прогресу на шляху до реформ. Додається, що міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес за допомогою Річної національної програми.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відреагував на рішення Вільнюського саміту НАТО за підсумками першого дня. Він вважає, що Альянсу не слід зволікати зі вступом України до військово-політичного блоку.
Пізніше він також повідомив, що у НАТО не називали, які умови має виконати Україна для вступу до Альянсу, також невідомо, хто їх має сформулювати.
Володимир Зеленський прокоментував результати саміту НАТО, та заявив, що якби Україна отримала запрошення до Альянсу, то вони "були б ідеальні".
У середу, 12 липня, країни G7 узгодили спільну декларацію, у якій вказані параметри гарантій безпеки для України. До угоди зможуть доєднатися всі охочі країни.
Детальніше про події саміту НАТО дивіться у текстовому онлайні Еспресо.TV.
- Актуальне
- Важливе