Спроба України набути ядерного статусу призведе до санкцій, - ексміністр з ядерної безпеки
Попри наявність технологій, сьогодні спроба України набути знову ядерного статусу може призвести до міжнародних санкцій
Про це розповів екс-міністр охорони довкілля та ядерної безпеки, український політик Юрій Костенко в етері телеканалу "Еспресо".
"Уявіть собі, що в умовах війни з РФ, США і всі західні партнери проти нас будуть застосовувати міжнародні санкції як проти Північної Кореї, Ірану, Іраку та інших країн, які намагалися виготовляти нелегально ядерну зброю. Ті, хто про це розповідають це чисті невігласи або спеціально навчені російським ФСБ люди", - зазначив Костенко.
Якби виконавча влада на чолі з першим президентом Кравчуком виконувала рішення, які мали силу українського Закону, до сьогоднішнього дня на території України могли знаходитися ядерні боєголовки, зауважив ексміністр з ядерної безпеки.
"Ці ядерні боєголовки ми поступово з США переробляли б на паливо для українських АЕС. Таку пропозицію нам представив General Atomics - одна з найпотужніших військових структур США. Було розроблено технологію та визначено, яким чином уран переробляти на ядерне паливо для українських АЕС. Ця програма, утилізація українських ядерних боєголовок розтягувалась за часом приблизно на десятиліття", - зазначив Костенко.
За його словами, всі міфологеми Кремля щодо небезпеки впливали здебільшого на тогочасне керівництво української держави та не відповідали дійсності.
"Заяви РФ про те, що ядерні боєголовки в Україні є небезпекою та "другим Чорнобилем" це лише міфологеми Кремля, не було ніякої небезпеки. Ядерні боєголовки в Україні знаходились в ядерних сховищах та перебували під міжнародних контролем. Фахівці інших іноземних держав здійснювали б міжнародний контроль, якщо б Росія відмовилася це робити. Сам ядерний боєзаряд ніколи не вибухає, про це свідчить практика використання ядерної зброї", - повідомив український політик.
Реальний шлях, яким Україна могла б рухатися, якби виконувала рішення українського парламенту, це шлях поступового ядерного роззброєння і максимально використання ядерних матеріалів, співпраці з США в енергетичній сфері для того, щоб РФ ніколи навіть не наважувалася дивитися в нашу сторону, не кажучи вже про військову загрозу, каже Костенко.
"Але зараз відновлення ядерного статусу це провокативне питання. Оскільки Україна є членом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як безядерна країна", - резюмував Костенко.
- Нагадаємо, у п'ятницю, 1 вересня, російський стратегічний ракетний комплекс "Сармат" нібито поставили на бойове чергування. Комплекс стріляє міжконтинентальною ракетою, що може нести ядерний заряд.
- Натомість 7 вересня експосол США при НАТО Курт Волкер заявив, що якщо Росія використає ядерну зброю в Україні, відповідь Заходу не обов'язково буде ядерною.
- Крім цього, нещодавно у держдумі РФ заявили, що на найближчому засіданні буде обговорюватись питання про відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань ООН. Держдеп США назвав кроки РФ "загрозою глобального нормативу".
- Водночас 17 жовтня депутат держдуми РФ Андрій Гурульов від партії "Єдина Росія" закликав росіян готуватись до ядерної війни.
- У той же день Росія скасувала ратифікацію договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Влада пояснює це, як захід безпеки своєї країни.
- Актуальне
- Важливе