Аналітика

Українська армія розпочала процес демілітаризації армії РФ у Криму. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 грудня, 2022 вiвторок
21:51

Удари по Керченському мосту, по летовищах та бухтах ЧФ РФ, також є й інші об'єкти, які зможуть зменшити військовий потенціал Росії на півострові

Перспективи повернення Криму

Тимчасово окупований ворогом Крим зараз знову у центрі уваги впливових міжнародних ЗМІ, які часом висловлюють дивні думки. Наприклад, згадаю публікацію в журналі The Economist з показовою назвою про те, що спроба України повернути Крим була б кривавою й важкою, а на підтримку Заходу Київ навряд чи може розраховувати. Разом з тим, є чітке ставлення і народу України, військового і політичного керівництва нашої держави у питанні щодо Криму і полягає воно у тому, що лише повернення Криму завершить війну. Є очікування, що це має відбутися наступного року.

На думку Андрія Риженка, капітана 1 рангу запасу ВМС ЗС України та експерта Центру оборонних стратегій, щоб заволодіти Кримом потрібен певний час і серйозні ресурси. Так було останні 150 років під час війн навколо півострова, коли одна сторона мала перевагу в чисельності. Це обов’язково має бути враховано. Тим більше, південь Криму — це гірська місцевість, вдала для елементів оборони.

Що стосується заходу у Крим через континентальну частину України (через перешийок), наступальна сторона має діяти нестандартно, щоб розв'язати питання входу на півострів. В основі плану має бути нестандартне рішення з елементами завчасної підготовки до проведення такої операції. У цьому ЗСУ може допомогти нова високотехнологічна зброя та ретельний аналіз слабких місць супротивника.

Але з моменту анексії Криму, останніх 8 років, РФ перетворила півострів у бастіон, цитадель проєкції сили. Там створено багато формувань для захисту й оборони, починаючи з 22-го армійського корпусу ЧФ РФ, який зараз діє на території тимчасово окупованої Херсонщини. Зараз важко сказати, в якому стані це угруповання. Адже воно кілька місяців перебувало спочатку на правому березі, а зараз на лівому березі Херсона.

Українська армія розпочала процес демілітаризації Криму, коли ми говоримо і про Керченський міст, і про удари по летовищах та бухтах ЧФ РФ. Також є й інші об'єкти, які зможуть зменшити військовий потенціал Росії на півострові.

Андрій Риженко вважає, що треба знищувати об’єкти, які забезпечують противнику перевагу. Це летовища, тому що Росія має перевагу у повітрі. Ворог регулярно здійснює удари з повітря по південній частині України та позиціях ЗСУ. Це бухти, де концентрується ударна сила ЧФ: ракетні та десантні кораблі, які перебувають у бойовій готовності. У разі отримання сигналу, вони швидко можуть провести операцію. Також це системи ППО, тому що вони захищають ці летовища. Зараз у Крим перекинуто багато систем С-300 та С-400. Також потрібно виявляти місця, де сконцентрована ракетна зброя, і це цілі для первинного ураження ворога. Ще треба виявляти елементи систем управління, тобто це зв'язок, спостереження та пункти прийняття рішень.

Експерт Центру оборонних стратегій зазначив, що у Криму є об‘єкти, до яких виникають питання щодо їхнього призначення. Зокрема об‘єкт "Сотка", Інкерманські штольні, база для підводних човнів, яка перебуває в скелях.

Ці об‘єкти скоріш раритетні. База підводних човнів у Балаклаві створювалась під проєкти, які вже не існують, і вже великі човни по габаритах туди не зайдуть. А на базі з 1994 року демонтовано багато обладнання, потім там був музей ВМС. За певних умов базу можливо відновити. Були індикатори, що якісь роботи там проводяться у районі виходу вентиляційних отворів з цієї бази підводних човнів. Об‘єкт "Сотка" вже теж застарілий, але росіяни продовжують його використовувати. Він може мати ефективність, але не таку, як сучасні комплекси. Інкерманські штольні можуть бути використані, вони й зараз функціонують, також там може бути розташована ракетна або інша зброя.

Додаткова військова допомога Україні від Німеччини

З'явилася інформація, що Німеччина ухвалила рішення про постачання Україні додаткової кількості сучасних гаубиць та зенітних танків і про це заявив голова комітету з питань оборони Бундестагу, але поки невідомо про кількість та часові показники щодо постачання таких систем озброєння.

Олег Катков, військовий експерт та головний редактор Defence Express, зауважив, що танки Gepard входять у кожний пакет військової допомоги від Німеччини і їхня кількість постійно збільшується, також постачання боєприпасів до Gepard вирішені. Сама система показала себе досить ефективною, наприклад, витрати на такий об'єкт як Shahed 136 складає у середньому 7 снарядів, а максимум 10. Аналогічні витрати йдуть відносно і крилатих ракет.

Щодо Panzerhaubitze 2000, кількість цих систем має становити 25, а зараз маємо 19. Якщо мова йде виключно про передачу Німеччиною Panzerhaubitze 2000, то ще 10 таких САУ можемо очікувати від Берліна. Ця система має надвисоку ефективність, але враховуючи її високий ступінь автоматизації, то ці САУ виходять з ладу, що не є секретом. Їхній штатний норматив використання – 100 пострілів на добу, але в умовах реальних бойових дій 100 пострілів, на мій погляд, не досить адекватно. За інформацією від The Wall Street Journal певна частина цих САУ перебуває постійно на ремонті, а навіть і до 50%. 

Приблизно, починаючи з вересня, Німеччина кратно збільшила свою допомогу озброєнням: як у грошовому еквіваленті, так і у прямих зразках.

Однак, ми поки не бачимо Leopard- 2 у строю ЗСУ, але у будь-якому випадку це має затвердити парламент Німеччини. Є величезні фактори, які дозволяють оптимістично дивитися на це питання. Постачання Україні танків - це не тільки поставити залізо, а й забезпечення всього матеріального базису, починаючи з трала, на якому цей танк має доїхати до поля бою. Україна вже почала отримувати такі трали не тільки від США, а й від Німеччини. Це може бути добрим маркером, що рішення щодо танків прийнято й очікується офіційне оформлення. Відомо, що українські бійці вже проходять відповідне навчання, лише очікується політичне рішення. А якщо воно буде прийняте, то техніка вже матиме екіпажі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
19:33
Снайпер ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 25 ворожих атак на Бахмутському напрямку
19:31
Оновлено
удар РФ по Одесі, 20.04.24
РФ від ранку атакує Україну: в Одесі постраждала 3-річна дитина, у Дніпрі загинув чоловік, є прильоти в Харкові і Шостці
19:05
арешт
Громадянина Латвії затримали за звинуваченням у плануванні диверсії в Україні, - ЗМІ
18:46
Огляд
Ракета Х-69
Небезпечніші за "Кинджал": що таке Х-69 – ракета, якою росіяни зруйнували Трипільську ТЕС
18:22
Ексклюзив
Є відчуття, що російська опозиція спочатку чекає на перемогу України, щоб почати діяти, - нардепка Мезенцева
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
У Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
Більше новин