Зеленський прибув до Туреччини та зустрівся з Ердоганом
Президент України Володимир Зеленський 7 липня прибув до Туреччини та зустрівся з лідером країни Реджепом Таїпом Ердоганом
Про це Зеленський повідомив у telegram.
"Завершуємо насичений день у Туреччині. Переговори з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом. Координація позицій по Формулі миру, саміту НАТО, гарантіям безпеки та зерновій ініціативі. Відбудова України, оборонні контракти між нашими підприємствами", - написав Зеленський.
Пізніше Зеленський заявив, що провів з Ердоганом дуже важливі переговори.
"Безпека – і в нашому Чорноморському регіоні, і загалом в Європі. Вдячний за підтримку територіальної цілісності та суверенітету України. Формула миру. Захист наших країн, наших людей та наших інтересів. Увага саміту у Вільнюсі, що готується", - розповів Зеленський.
Він додав, що вони з президентом Туреччини окремо обговорять захист і розвиток Чорноморської зернової ініціативи та подальші зусилля заради продовольчої безпеки. "Світ має бути захищений від будь-якого терору", - наголосив Зеленський.
Напередодні Зеленський також пообіцяв, що однією з тем обговорення в Туреччині також буде обмін з РФ полоненими.
Що відомо про "зернову угоду"
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між Росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували.
У січні Мінінфраструктури заявило, що внаслідок дій росіян у Босфорі світ щомісяця недоотримує мільйони тонн українського продовольства. Окупанти гальмують інспекцію суден, які вивозять зерно до країн третього світу.
У березні 2023 року РФ повідомила учасникам угоди про продовження угоди лише на 60 днів замість 120. Термін цих домовленостей спливав 18 травня.
Для її продовження окупанти вимагали:
-
перепідключення Россєльхозбанку до SWIFT
-
поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування
-
скасування обмежень на страхування та перестрахування плюс зняття заборони на доступ до портів
-
відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті – Одеса"
-
розблокування закордонних активів і рахунків російських компаній, пов'язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства та добрив.
17 травня дію "зернової угоди" було продовжено на 60 днів. Вимоги росіян не задовольнили.
5 червня у РФ заявили, що не бачать перспектив продовження угоди в липні, а 22 червня у МЗС України зазначили, що не бачать готовності росіян продовжувати зернову ініціативу. Сумніви в продовженні "зернової угоди" 4 липня озвучили й у Великій Британії.
5 липня в ООН заявили про готовність відрядити свого представника до Москви, щоб "урятувати зернову угоду".
- Актуальне
- Важливе