Аналітика

Атака Москви дронами та затишшя на фронті перед бурею. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
30 травня, 2023 вiвторок
21:56

Вранці 30 травня російську столицю масово атакували невідомі безпілотники. Міністерство оборони агресора офіційно повідомило про вісім БпЛА, хоча їх було набагато більше

Зміст

Невідомі безпілотники атакували Москву

Почнемо з гарних новин. Вранці 30 травня російську столицю масово атакували невідомі безпілотники. Міністерство оборони агресора офіційно повідомило про вісім БпЛА, хоча їх було набагато більше. За різними оцінками в операції брали участь понад 30 дронів. Для збиття деяких з них ворог використовував ЗРК "Панцирь". Є кадри запуску ракет по цих дронах, а деякі безпілотники були збиті з курсу шляхом використання ворожих систем РЕБ. Уламки очікувано потрапили по житлових будинках, але ніхто серйозно не постраждав. У підсумку можна сказати, що вкотре продемонстровано слабкість російської ППО.

Також ми маємо достатньо потужний і психологічний ефект на російське населення від цієї акції. Так само як це було з нещодавнім рейдом російського добровольчого корпусу по Бєлгородській області. Атака дронами — це яскравий приклад того, що війна — не рух в одну сторону, а це двостороння смертельна річ. І війна приходить на територію Росії.

Але здається, що цей удар мав і чіткі цілі. Судячи з карти атак і місць падіння дронів, можна припустити, що ціллю були будинки так званої путінської еліти на Рубльовці, у Барвісі та інших районах. Якщо брати житлові будинки Барвіхи, то у цьому районі, якщо зважити на аналіз опозиційного видання "Проєкт Медіа", мешкає міністр оборони РФ, очільник росгвардії, два заступники міністра оборони, прем'єр-міністр Мішустін, міністр фінансів, — це лише топ рівень. Звісно, що резиденції військових злочинців є законною ціллю щодо використання дронів.

Інша справа у результативності. Як на мене, треба покращувати ударні можливості цих безпілотних комплексів. Але хто це зробив? Росіяни звісно звинувачують Україну й починають аналізувати ці дрони, бо вони дійсно відрізняються від тих, що раніше використовувалося для ударів по РФ. Це були нові дрони, з іншою аеродинамічною схемою "качка", у яких маленькі крила попереду, а більші крила позаду. Саме такий дрон і був збитий. Потім аналізували бойову частину, яка використовує кумулятивний заряд вагою до 4-х кг. Але Україна не визнає причетність до цієї операції, що цілком правильно. Будемо й далі слідкувати за розвитком подій у цій історії, хто б не стояв за нею.

Ситуація на лінії фронту

А далі про те, що відбувається на лінії фронту. Генштаб ЗСУ сьогодні повідомив, що протягом доби, на трьох напрямках із шести, ворог не проводив наступальних дій. Як на мене, це чимось нагадує таке затишшя перед бурею, бо ворог на значній протяжності фронту націлений на перехід до оборони перед широкомасштабною кампанією зі звільнення окупованих територій, до яких готуються наші Збройні сили. Проте противник все ж таки вдавався до наступальних дій на окремих напрямках. Зокрема на Купʼянському напрямку, однак ці зусилля були безрезультативними. Вся лінія фронту від Купʼянська до Сватового та Кремінної є постійно напруженою і вкрай складною. Навіть, якщо на певний час вона відійшла у тінь бойових дій у Бахмуті, все одно ця ділянка фронту залишається непростою та виснажливою як для агресора, так і для наших військових.

Напрямок Сватове — Кремінна

Руслан Андрійко, офіцер ЗСУ, боєць "Легіону Свободи" розповів, що за попередньою інформацією на лінії від Сватового до Кремінної, Діброви та Білогорівки ворог найактивніше вдається до наступальних дій біля Купʼянська. Це населені пункти Куземівка, Новоселівка й Масютівка. Противник має незначний успіх, але з великими втратами. Завдяки героїзму наших оборонців російські війська вдалося зупинити.

карта Куп'янськ Кремінна Лиман 30.05.23

Інфографіка: espreso.tv

Офіцер ЗСУ зазначив, що ворог традиційно атакує біля Білогорівки, район Серебрянського лісу, де намагається покращити своє тактичне положення. На лінії Сватове — Кремінна, зокрема у населеному пункті Кремінна, зосереджена величезна кількість досить елітних підрозділів російської армії, велика кількість особового складу й бронетехніки. У тому числі найновіші зразки броньованої техніки РФ. Концентрація військ РФ тут можливо навіть більша, ніж у Бахмуті. Але тут зберігається краща оперативно-тактична обстановка у стратегічному плані. Наші військові змогли втримати лінію фронту відносно стабільною. По всій лінії фронту тривають локальні бої. Ворог атакує малими групами та проводить аеророзвідку новітніми БпЛА, намагається прорватися бронетехнікою і відходить з величезними втратами. Є ділянки, де наша армія метр за метром звільняє українську територію. Наші захисники на передовій перебувають у близькості від ворога заради повного звільнення Донбасу та всієї території незалежної України.

Боєць "Легіону Свободи" розказав, що у стратегічному плані район Масютівки немає великого сенсу, щоб класти там таку кількість військових та техніки заради маленького села. Але ми вже знаємо на прикладі Бахмута, де ворог поклав сотні тисяч своїх військових, щоб просто зайти у повністю знищене місто. Так само й у Масютівці. Єдине, вони дійсно хочуть дійти до річки Оскіл. Зараз у наших військових гірше положення, вони притиснуті до річки. Але хлопцям вдається відбивати атаки зі значними втратами для ворога.

Андрійко додав, що ситуація з боєприпасами трохи змінилася, але хотілося б більше. Обіцянки наших союзників спрацьовують, надходить зброя та обладнання. Але для контрнаступальних дій по всій ділянці фронту цього недостатньо. Уся світова спільнота повинна розуміти, що достатня кількість зброї - запорука їхньої безпеки. І це дає змогу знищити РФ та не допустити війни на їхній території. А російська техніка потребує вивчення та вдосконалення методів її ураження. У будь-якому разі - це техніка, яку можна знищити зброєю.

Офіцер підкреслив, що нашим бійцям протистоять досить елітні військові частини противника. Десантні та повітряно-десантні війська, на вишкіл та забезпечення яких потрібна величезна кількість ресурсів та часу. Саме проти них наші захисники ведуть військові дії. Дійсно, загарбники прогресують у технічному плані та у тактиці. Зараз вони намагаються штурмувати малими групами, часто використовують дрони-камікадзе, яких у них багато. Нам потрібно перебирати цей метод ведення війни, а саме використання ударних дронів та дронів - камікадзе. Вони також використовують скиди з дронів гранат, що є проблемою.

Зазначу, Руслан Андрійко сказав, що є необхідність удосконалювати тактику та практику використання ударних дронів, бо ворог прогресує та створює загрозу для наших військових на різних ділянках фронту, у тому числі Сватове – Кремінна. Розуміємо, що за 15 місяців війни багато українських підприємств почали створювати різні системи безпілотних апаратів з розвідувальними, бойовими та ударними функціями.

Розвиток та створення систем БпЛА в Україні

Віктор Таран, керівник Центру підготовки операторів БпЛА, зауважив, що на сьогодні є класично дві новини, гарна і погана. Гарна новина полягає у тому, що у нас досить непогана динаміка зі створення FPV- дронів (дрони First Person View – це безпілотні літальні апарати, які оснащені приймачами та екранами для відображення відео в режимі реального часу). Щобільше, вчора 29 травня були ухвалені нормативні акти на державному рівні, які спрощують завезення компонентів для створення ударних дронів. Але на цьому гарні новини закінчуються, тому що те, що є, воно не у достатній кількості, тобто не вистачає компонентів та деталей. Треба розуміти, що FPV- дрон – це ціла агломерація, куди входять пульти, окуляри, акумулятори та інше. Тобто весь комплекс скласти не просто і не дешево. На жаль, держава цього не закуповує.

Керівник Центру підготовки операторів БпЛА розповів, що літати на FPV- дронах набагато важче, ніж на простих дронах. Відповідно, потрібно навчатися операторам цих безпілотників, а навчання так само є складним процесом. В Україні недостатньо центрів, які можуть фахово та якісно навчати керувати такими дронами. У цьому напрямку динаміка не добирає обертів, тому треба працювати.

Таран вважає, держава має закуповувати FPV- дрони та робити замовлення на курсантів, ставити цей процес на систему. Нам треба перемагати системно. Якщо не буде системності, то ці спородничі історії рано чи пізно закінчаться. Тому необхідно, аби держава для внутрішнього кола оголосила цей новий трек. Дуже важливо, щоб далі підтримувалися школи, бо з березня цього року Міністерство цифрової трансформації припинило фінансувати "Армію дронів". А коли кажуть, що Мінцифри підготувало 10 тис. дронів, то це трохи некоректно. Бо ці 10 тис. операторів БпЛА підготували 15 шкіл, які й отримували певну допомогу від Мінцифри. Але 31 березня ця підтримка припинилася, тому зараз школи опинилися у дуже скрутній ситуації. У цей час ця проблема школами вирішується по-різному, допомагають партнери. Є сподівання, що Мінцифра все-таки відновить програму по підтримці навчальних центрів, бо вже є тенденції, що ці школи вимушені будуть закриватися.

Хочу подякувати пану Віктору, що підняв таку надзвичайно актуально тему. Наша команда разом з телеканалом "Еспресо" буде слідкувати за тим, аби школи не закривалися та підтримувати їх. І також сподіваюсь, що FPV- дрони будуть ширше використовуватися на лінії фронту та знищувати цілі противника.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
17:58
відключення електроенергії
Графіки вимкнень світла 27 липня діятимуть лише 6 годин на добу: подробиці
Більше новин