Аналітика

Про QR-код у "Резерв+" та створення Rheinmetall нової машини для посилення обороноздатності України. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
18 червня, 2024 вiвторок
20:29

Західні ЗМІ й майже всі українські мас-медіа повідомили, що концерн Rheinmetall оголосив про те, що встановить сучасний зенітний модуль Skyranger на корпуси танків Leopard 1. Цей танк отримає назву Frankenstein і зможе боротися з далекобійними дронами й дозвуковими крилатими ракетами ворога

Зміст

QR-код у "Резерв+"

Почну з того, що від сьогодні, 18 червня, у мобільному застосунку "Резерв+" став доступним електронний військово-обліковий документ, про це повідомило Міністерство оборони України. Можу підтвердити, що це справді працює. Щоправда, оновлення даних відбувалося трохи довше, ніж зазвичай. Десь за годину я отримав усі QR-коди, які зараз необхідні, щоб розуміти свій статус. У попередній версії цього не було. Зараз QR-код дозволяє кожному військовозобовʼязаному мати цифровий варіант, який дає можливість показувати ТЦК і поліції статус, в якому ти перебуваєш.

Сьогодні було повідомлення, що такою можливістю, отримати цифровий обліковий документ, скористалося 200 тис. українців. Вважаю, що це гарний цифровий крок у вірному напрямку. Особливо за умов, коли Міністерство оборони забезпечить збереження усіх цифрових даних, повʼязаних із мобілізаційним резервом нашої країни.

Оновлення зразків західної техніки для ЗСУ

А в цей час відбувається оновлення збройових проєктів для України від наших партнерів. Західні ЗМІ й майже всі українські мас-медіа повідомили, що концерн Rheinmetall оголосив про те, що встановить сучасний зенітний модуль Skyranger на корпуси танків Leopard 1, і так буде створена нова машина для посилення обороноздатності України. Цей танк отримає назву Frankenstein і зможе боротися з далекобійними дронами й дозвуковими крилатими ракетами ворога.

Теоретично це справді все так. Цей новий модуль, який пропонує компанія Rheinmetall, вже відпрацьований на низці інших мобільних платформ і на базі БМП Lynx, і на базі БТР Boxer, де ці модулі встановлюються. Гармата, що стоїть на такому модулі, може знищувати цілі противника, коли ми говоримо про крилаті ракети й безпілотники, десь на відстані до 4 км. Це гарний показник. Також вона має власні засоби виявлення ворожих цілей за допомогою РЛС, інших датчиків, а на відстані до 5 км може виявляти ворожі безпілотні засоби.

За великим рахунком це продовження проєкту з танками Gepard, які так само є зенітними танками на базі платформи Leopard. І зараз пропонується нове модульне рішення для Збройних Сил України. Але, якщо Gepard у нас понад 100, які є достатньо ефективними зразками техніки, то з приводу Frankenstein поки ще є багато питань. Ми не знаємо кількість таких зразків, темпи виготовлення цих озброєнь, на яких умовах вони будуть виготовлятися. Але розуміємо, що це крок у досить вірному напрямку. Головне, щоб компанія Rheinmetall, яка проголошує значну кількість різних збройових ініціатив, так само забезпечила в кооперації з нашими компаніями виготовлення цих зразків і постачання їх до ЗСУ. Будемо очікувати, що ці перші заяви про зенітний танк Frankenstein отримають реальне й практичне, а головне, швидке продовження.

Українські виробники засобів РЕБ

Але боротися з ворожими дронами можна не лише за допомогою зенітних засобів, як представлено в рішенні танку Frankenstein, але й за допомогою засобів радіоелектронної боротьби. І це поле, де засоби РЕБ зараз активно використовуються на фронті, є одним з напрямків, у якому конкурують і українські розробники, і російські. Про боротьбу з безпілотниками за допомогою РЕБ говорять усі. Питання визначає те, яка компанія може представити найкращі, оптимальні рішення, які є найбільш ефективним на полі бою.

Отже, поговоримо, що відбувається в Україні на прикладі наших виробників. Компанія "Квертус" створює й виробляє системи захисту для протидії безпілотним літальним апаратам противника. До речі, продукція цієї компанії зараз представлена у Парижі на виставці Eurosatory, яка є однією з найбільших світових виставок озброєнь. Там є пʼять стендів українських компаній, на яких представлені всі кращі напрацювання як державних, так і приватних компаній. Одна з таких компаній - "Квертус", яка дійсно постачає продукцію для ЗСУ, а її кращі зразки представлені сьогодні на виставці Eurosatory.

Олексій Чернюк, заступник директора компанії "Квертус", розповів, що на виставку озброєнь у Парижі повезли декілька зразків виробів "Квертус", серед яких є різні модифікації окопного РЕБу, антидронових рушниць, а також комплекс радіоелектронної розвідки AZIMUTH. Усі вироби компанії виготовлені під конкретні задачі та для протидії конкретним типам дронів. До прикладу, щоб протидіяти дронам-розвідникам чи дронам-бомберам замовляється одні типи виробів, для протидії дронам-камікадзе є запит на інший тип, а щоб протидіяти і тому, і тому – третій тип виробів. Відповідно, попит має вся лінійка пристроїв "Квертус". Наприклад, КВЕРТУС AD KRAKEN COUNTER FPV нейтралізує роботу більшості FPV-дронів.

Заступник директора "Квертус" додав, що компанія має державні контракти, які не можна назвати довгостроковими. Нема такої ситуації, щоб "Квертус" був завалений держконтрактами. Потужності виробництва компанії набагато більші, ніж обсяги державних замовлень. Звичайно, у 2024 році найбільш потужна складова у замовленнях – прямі державні закупівлі, а до цього року більше замовляли волонтери, напряму військові частини, різні Сили оборони, також бізнес допомагав війську.

Чернюк зазначив, що конструктивно у вироби зміни вносяться постійно, бо є зворотний зв'язок з фронту. Наприклад, додати кнопку чи подовжити пульт керування, такого роду зміни конструкторами вносяться щоденно. Щодо нових діапазонів частот, фахівці компанії щотижня їздять на лінію фронту, щоб показати новинки та отримати відгуки від наших бійців. Тобто інформація йде з перших вуст про те, що ворог починає змінювати частоти у роботі безпілотників, відповідно, з нашого боку розробляється нове рішення і передається хлопцям на тестування. Якщо виріб показав позитивний результат, противник починає масовіше застосовувати дрони на інших частотах, то виріб іде в серію. Щодо оновлень, то цим займаються окремі сервісні центри компанії.

Пан Олексій дав коментар щодо РЕБу на бронетехніці, то такий захист працює і у нас, і у нашого ворога. Засоби "Квертус" встановлені на багатьох типах бронетехніки, у тому числі на техніці, яка передана нашими західними партнерами. Надалі й наші війська, й ворожі все частіше будуть прикривати свою техніку засобами РЕБ. Щодо аналізаторів дронів у повітрі, у компанії є напрямок радіоелектронної розвідки, є пристрій AZIMUTH, який проходить етап кодифікації, отримання коду НАТО. Є сподівання, що держава буде контрактувати цей пристрій та закуповувати. AZIMUTH вже напряму  постачається у війська до різних підрозділів Сил оборони, у тому числі через благодійників, через бізнес. Найближчими місяцями цей виріб буде поєднаний з новим засобом РЕБ, а до кінця літа вже відбудеться демонстрація засобу, який буде як виявляти ворожі безпілотники, так і автоматично їх пригнічувати на виявлених частотах.

Представник компанії "Квертус" вважає, що заборону на експорт доцільно скасувати, бо, за умови задоволення потреб держави, експортна діяльність – додаткові кошти для держави. Ці кошти держава може далі спрямовувати на посилення своєї обороноздатності. "Квертус" має значно більші виробничі потужності, ніж ті замовлення, які сьогодні є від держави, благодійників, бізнесу, відповідно, компанія готова експортувати свої вироби, але тільки до дружніх країн.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
12:28
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 15, серед них діти
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:36
ППО
РФ атакувала Дніпро ракетами різного типу: збито 6 цілей, була запущена МБР, - Повітряні сили
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
08:11
Енергодар, Запорізька АЕС
Запорізька АЕС на межі блекауту: через обстріл РФ знеструмлено одну з двох ліній живлення
08:00
OPINION
блог Андрій Магера
Якщо Москва застосує "ядерку", то отримає таку ж відповідь
07:36
ЗСУ знищили втрати ворога
РСЗВ, 50 артсистем, 8 танків і 1510 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
07:27
путін путлер
"Поділ на 3 частини": РФ намагається просувати на Захід план, де Україна втрачає державність, - ЗМІ
06:59
Ракета Storm Shadow
"Не будемо вдаватися в деталі": Умєров прокоментував використання Україною ракет Storm Shadow
06:43
ЗРК NASAMS
Система ППО NASAMS для України вже у Польщі, - міністр оборони Канади
Більше новин