Ексклюзив

Бойові дельфіни окупантів та вступ до великого контрнаступу. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
28 червня, 2023 середа
21:40

Росія розширює співпрацю з Іраном, використовує бойових дельфінів, а Україна робить вступ до великого контрнаступу

Зміст

Ситуація на фронті та допомога від партнерів

Основні військові резерви України, включаючи більшість бригад підготовлених на Заході, ще не залучені до бойових дій. Все, що відбувається на полі бою, - це лише вступ до великого контрнаступу. Так міністр оборони Олексій Резніков у інтерв’ю FT прокоментував заяви про “повільний” український контрнаступ. Насправді ця “повільність” існує лише в публікаціях, бо українське військо зараз атакує російську лінію оборони на різних ділянках, аби змусити РФ активувати, перекидати і витрачати свої резерви, витрачати свої сили і сточувати наступальний і оборонний потенціал. Росія не може визначити, де буде основний удар, а він буде і у визначений час.

Наші військові продовжують просуватися і на сході, і на півдні. Для кожної ділянки фронту є своя тактика і свої підходи.

ЗСУ зачистили західний берег каналу “Сіверський Донець - Донбас” біля Курдюмівки зі значними втратами для противника. Це на південь від Бахмуту, де навколо російських військ кільце стискається все більше і більше. У 28 бригаді відзначали, що це важливий успіх, оскільки вони змогли пробити оборону, яку ворог готував місяцями. Наш штурм зайняв півтора дня, але йому передувала ретельна підготовка.

Наш поступ на лінії фронту триває, як і закордонна допомога. Було оголошено про пакет від США. Нам передаються БМП Bradley й 25 БТР Stryker, значна кількість протитанкової зброї, боєприпасів, артилерії. Те, що нам вкрай потрібно для наступальних дій. Литва нам придбала дві пускові системи NASAMS, які через три місяці будуть передані Україні. Є і сили, і озброєння, аби знищувати ворога і цей поступ має зберігатися і надалі.

nasams


Фото: NASAMS

Зміни в Укроборонпромі

Сьогодні був замінений керівник концерну “Укроборонпром” - замість Юрія Гусєва призначений 31-річний Герман Сметанін. Гусєв написав прощальну колонку в УП, де він казав про те, що за час війни вдалося збільшити обсяги виробництва, побудовані нові логістичні шляхи забезпечення, вдалося розгорнути серійне виготовлення нових видів озброєнь. Якщо все так добре, то навіщо змінювати такого ефективного менеджера?

Новим гендиректором Укроборонпрому став Герман Сметанін

Фото: facebook.com/german.smetanin

Воєнний аналітик Валентин Бадрак заявив, що цьогоріч потужно почали працювати Мінцифри та Міноборони. Перше відомство створило систему заохочення для розробників та виробників безпілотників, почало працювати з системою РЕБ, створило систему комунікацій Brave1. Міноборони створило систему прискорення і рішення щодо передачі технологій в експлуатацію, як там кажуть, будуть прийматися не за два роки, а за 45 днів. Аутсайдером в цьому процесі завжди був Укроборонпром. Справа не в Гусєві, бо він виконавець.

За словами Бадрака, попередня влада принципово не хотіла займатися Укроборонпромом та промисловістю, а президент Зеленський до 2022 року це робив через нерозуміння. Укроборонпром до сьогоднішнього дня не працював. Спочатку його усунули як керівний центр від виконання обов’язків і передали. А потім УОП мав реформувати сам себе. Жодна команда сама себе б не реформувала. Вони спокійно жили, бо величезні кошти на зарплати надавали КБ “Луч”, відриваючи від ракетної програми. Також ДП “Антонов” не фінансував виробництво літаків, а віддавав гроші, які заробляла авіакомпанія. І спецекспортери. Ніхто нікого реформувати не збирався.

Аналітик додає, що зараз прийшов міністр з питань стратегічної промисловості Камишин. Це сталося через те, що президент Зеленський зіткнувся з двома речами. Перше - шалена залежність від західних озброєнь і неможливість використовувати їх, як хотілось би. Друге - це шалений дефіцит боєприпасів. Тому Мінцифри та Міноборони почали працювати й тепер - Мінстратегпром. Фактично, це міністерство може вперше вийти на арену. Тому що від Уруського до Рябікіна тривала стагнація відомства і нічого не було зроблено.

Україна підписала три нові угоди з турецьким виробником Baykar

Фото: Канал міністра стратегічної промисловості Олександра Камишина (він третій зліва)

Бадрак вважає, що перед Мінстратегпромом стоять три величезні завдання. Перше - вивести авіапром зі структури відомства і зробити все для розвитку галузі. Друге - вивести ракетне виробництво і ракетну програму, щоб вона розвивалася незалежно від Укроборонпрому. Третє - це перетворення Укроборонпрому на акціонерні товариства, створити більш гучну структуру, щоб вона працювала. Це можна зробити до кінця року. Команда Камишіна і Сметаніна має шанс щось зробити.  

Співпраця Ірану та РФ розширюється

Зараз РФ намагається розширити власні можливості у постачанні озброєнь до своїх частин. У мережі з’явилось фото з російських позицій, де були чи китайські, чи іранські боєприпаси. Китайські снаряди були поставлені до Ірану, певний час вони там зберігалися. Потім в Ірані були вироблені додаткові заряди до цих снарядів і потім це доставили у РФ. Таким чином викристалізувався ще один напрямок співпраці Ірану та Росії. Ми не знаємо про якість цих боєприпасів. Канал співпраці між країнами розширюється.

Ексзаступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко заявив, що багато постачання йде з Ірану у РФ морем. Найбільш ймовірно, що частина цих товарів - військового призначення. На його думку, можливо, що якісь вантажі завозять через Сирію. У Каспійському морі єдина країна, яка нас підтримує - Азербайджан і немає поки змоги перевіряти вантажі з Ірану до Росії. Риженко не виключив проведення якоїсь операції. Є світова практика, коли якась місцевість оголошується зоною ембарго - проводиться огляд суден. Для цього потрібен мандат ООН - у цьому випадку це фактично неможливо, бо Росія є постійним членом Радбезу.  Він вважає, що потрібно прослідкувати, як ці країни отримують технології для БПЛА та ракет, зокрема плати для наведення.

Бойові дельфіни Чорноморського флоту РФ

Риженко сказав, що бойові дельфіни почали використовуватися у 1970-х роках для боротьби з підводними силами й засобами. Зокрема, диверсантами на воді чи під нею наближаються до пункту базування з метою диверсії. Дельфіни можуть бачити людину, підводний об’єкт дуже далеко під водою. Він додав, що зараз з’являються високотехнологічні радари зі штучним інтелектом, які наближаються за характеристики до дельфінів. У Росії таких технологій немає. Після того, як Україна застосувала морські дрони, росіяни зрозуміли, що судна в бухті Севастополя дуже вразливі. Для того, щоб не заходили дрони чи інші об’єкти під водою вони зробили фізичний захист. Дельфіни фактично можуть виявляти підводних плавців - диверсантів. У 80-ті роки на дельфіна кріпився спеціальний прилад. Росіяни відновили свої можливості та зараз, коли стало небезпечно, вони їх активізували, бо технічних засобів немає. Десь є до десятка дельфінів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.23
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
14:21
У центрі Києва іноземець пограбував магазин, погрожуючи пістолетом
14:04
OPINION
Росія хоче фінського сценарію, щоб потім був грузинський
14:00
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни на Херсонщині активізували обстріли й діяльність ДРГ
13:55
армія КНДР
У ГУР розповіли про втрати солдатів КНДР на Курщині за останні дні
13:53
БРІКС
Таїланд прийняв запрошення РФ стати партнером БРІКС
13:42
Михаїл Кавелашвілі
На інавгурацію "обраного" президента Грузії Кавелашвілі не запросили послів і представників інших країн
13:35
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Міноборони перенесло голосування за членів антикорупційної ради через технічний збій
13:25
Гра в кальмара. Виклик
На Netflix вийшов другий сезон "Гри в кальмара"
13:14
Олег Синєгубов
У Харкові та області не вимикатимуть світло, поки не відновлять опалення та постачання гарячої води
12:59
Маріуполь
В окупованому Маріуполі росіяни планують відкрити авіабудівний завод
12:47
Ексклюзив
Володимир Путін
"РФ максимально затягує навіть процес старту будь-якої предметної розмови": політолог Несвітайлов про перемовини
12:42
прапор, Євросоюз
"Середня зарплата досягла майже €2 тис.": депутат Європарламенту Саударгас розповів про переваги приєднання України до ЄС на прикладі Литви
12:34
Сергій Лавров
Лавров стверджує, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва
12:15
Оновлено
РФ вдарила дроном по центральному ринку в Нікополі: 8 постраждалих, одна жінка у критичному стані
12:11
Енергетики відновили живлення для 585,7 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
11:04
Ексклюзив
Ситуація з кожним днем для них погіршується, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про аварію танкерів у Керченській протоці
10:43
спальні мішки
Збитки у 30 млн грн: постачальнику 20 тис. неякісних спальних мішків військовій частині оголосили підозру
10:38
Сергій Лавров
"Шлях у нікуди": Лавров висловився про перемирʼя в Україні
10:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни зранку 26 грудня запустили ударні БПЛА по Україні: на Київщині працювала ППО
10:14
"Як вполювати український БПЛА на живця": бійці ССО оприлюднили 2 частину нотатків вбитого солдата КНДР на Курщині
10:08
нафтовий танкер
Підсанкційне судно РФ вивантажує паливо в російське сховище, адже йому не вдалося знайти покупця, - Bloomberg
10:04
OPINION
блог Олександр Крамаренко
Чому Ільхам Алієв розвернув літак майже над Москвою?
09:55
Ексклюзив
ЗСУ
Правозахисниця Денісова розповіла про деталі експериментального проєкту в Дії для військових та їхній сімей
09:28
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог штурмує малими піхотними групами, інколи - із застосуванням техніки, - начальник розвідки дивізіону бригади "Рубіж"
09:23
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго скасувало аварійні вимкнення світла
09:16
Микита Василенко
Сексистські висловлювання в КНУ ім. Шевченка: Вчена рада проголосувала за звільнення професора Василенка, - ЗМІ
09:06
опалення-діти-школа
На Харківщині після атаки РФ теплопостачання відновили для 300 тис. абонентів
08:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
08:42
ППО
Українська ППО вночі знищила 20 БПЛА, ще 11 - локаційно втрачені
08:34
росія, санкції
У РФ Гельсінську комісію США внесли до списку небажаних організацій
08:30
Єгипет
Українські бійці на Торецькому напрямку взяли в полон громадянина Єгипту
08:24
Ексклюзив
Маріуполь
Росіяни будують дорогу біля Маріуполя, щоб приховати переміщення техніки, - депутат Маріупольської міськради Забавін
08:17
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 217 боєзіткнень: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 57 атак
Більше новин