Огляд

Що відомо про завод Baykar, який почали будувати в Україні: коли, скільки і які "байрактари" там виготовлятимуть

Роман Яворський
17 березня, 2024 неділя
13:09

Турецькі безпілотники "Байрактар", які стали одним із символом боротьби українців проти російських загарбників на полі бою і навіть увійшли в українську культуру – певний тип пісень почали називати "байрактарщиною". Невдовзі знамениті дрони почнуть виготовляти на території України

Зміст

Коротко про те, що в тексті:

  • Байрактари в Україні
  • Що таке Bayraktar і які його особливості
  • Яким буде завод Baykar в Україні
  • Коли в Україні буде завод з виробництва "байрактарів"

Байрактари в Україні

Bayraktar

Фото: Getty Images


Перші шість апаратів Україна закупила в Туреччини у 2018 році. Наступного року розпочалося навчання українських військовослужбовців, яких навчали як теорії, так практичних умінь, необхідних для керування комплексом. 

На бойове чергування в Україні "байрактари" заступили навесні 2021 року. Дрони використовували здебільшого для розвідки та патрулювання. Перше бойове застосування датоване жовтнем 2021 року. Bayraktar знищив російську гаубицю, що всупереч угодам обстрілювала позиції української армії. Цікаво, що через два дні після цього інциденту росіяни заборонили ввіз мандаринів із Туреччини.

На початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну захисники мали близько 20 "байрактарів", готових виконувати бойові завдання. Хоча військові оглядачі скептично ставилися до ефективності дронів проти російської ППО, однак хід бойових дій, коли доводилося протистояти великим колонам техніки на відкритій місцевості, сприяв ефективному застосуванню турецьких БПЛА. Так британський військовий експерт Девід Гамблінг був вражений результатами Bayraktar TB2 в боротьбі з росіянами. Він наголошував, що "байрактари" виглядали оптимальним рішенням за співвідношенням ефективності до ціни. При вартості в межах $6 млн вони виконували функції вдесятеро дорожчих апаратів. 

У перший тиждень великої війни "байрактари" знищили колону військової техніки на Херсонщині, на початку березня ними було розгромлено величезну кількість техніки на Сумщині. Саме "Байрактар" відвертав увагу  ППО російського крейсера "Москва" перед тим, як його вразили українські ракети "Нептун".

За перші чотири місяці після повномасштабного вторгнення ЗСУ отримали від турецької компанії Baykar ще до 50 ударно-розвідувальних дронів Bayraktar TB2, розповідав тодішній міністр оборони Олексій Рєзніков. Щодо використання ЗСУ "байрактарів" росіяни навіть скаржилися владі Туреччини. Їм відповіли, що Baykar Technologies є приватною компанією. 

Що таке Bayraktar і які його особливості

Bayraktar

Фото: Getty Images


"Байрактар" – це ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотник, прийнятий на озброєння у 2014 році. Він здатен виконувати як автономні (до 27 год), так і керовані дистанційно польоти, має велику тривалість польоту. За сприятливого вітру "Байрактар" може зависати на місці. 

В Україні Сили оборони найактивніше використовують дрон Bayraktar TB2. БПЛА у формі невеликого літачка (довжина 6,5 м, розмах крил 12 м) оснащений двигуном внутрішнього згоряння з дволопатевим гвинтом. Кожна система Bayraktar TB2 складається з 6 літальних апаратів, двох наземних станцій керування, трьох наземних терміналів даних, двох дистанційних відеотерміналів і обладнання наземної підтримки. 

Наземну станцію керування перевозять автомобілем. Станції здатні перехоплювати керування безпілотниками одна одної, а це дозволяє швидко змінювати тактику. Тому коли мова йде про радіус зв'язку з центром керування (150-300 км, залежно від версії), то його рахують не від місця старту, а від найближчої станції керування. 

Максимальна злітна маса Bayraktar TB2 складає 650 кг, вантажність – 150 кг. Дрон може розігнатися до 222 км/год, хоч його крейсерська швидкість становить 130 км/год. 

Яким буде завод Baykar в Україні

У березні 2022 року компанія Baykar презентували новий Bayraktar MIUS з українським двигуном АІ-25. Раніше на сайті компанії з’явилася заява, в якій було повідомлено про перший прототип нового безпілотника. Національна безпілотна бойова літальна система (MIUS) отримала назву Kızılelma ("червоне яблуко"). Його прототип презентували у серпні 2022-го, а у вересні він пройшов перші випробування.

Проєкт щодо відкриття в Україні заводу, переконує компанія-виробник, задумали ще до широкомасштабного вторгнення РФ. Але воно не змінило планів і влітку 2022-го Baykar створив компанію в Україні та придбав ділянку для будівництва заводу з виробництва безпілотників "Байрактар". Посол України в Туреччині Василь Боднар наголошував, що це рішення не лише політичне, а й практичне, бо на значній частині моделей, вироблених на заводі, стоятимуть комплектуючі українського виробництва. 

Генеральний директор Baykar Халюк Байрактар після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським говорив про центр Baykar в Україні, площею понад 30 000 кв. метрів. 

завод з виробництва безпілотників Bayraktar

Фото: defence-ua.com


Також були названі терміни. Халюк Байрактар повідомляв, що компанія на той час уже мала готовий архітектурний проєкт і розпочинала будівництво. Байрактар прогнозував, що компанія закінчить його впродовж двох років.

Коли в Україні буде завод з виробництва "байрактарів"

У липні 2023 року міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомив, що турецька компанія Baykar вже розпочала будівництво заводу з виробництва безпілотних літальних апаратів в Україні.

"Мова йде про виробництво на території України, це той самий великий завод "байрактарів" про який, ще декілька років тому домовлялися, потім були зупинки, потім були скандали. Сьогодні цей завод починає будуватися, ми перейшли до реальних кроків", – переконував Камишін в етері телемарафону.

Терміни завершення робіт, щоправда, змістилися. Якщо раніше йшлося про другу половину 2024-го, то тепер фігурує 2025 рік. У лютому в Baykar зазначали, що для завершення робіт їм знадобиться ще 12 місяців.

Попри це, дещо зріс і масштаб. Якщо торік турки говорили про 300 працівників, то тепер виконавчого директора турецької компанії Baykar каже, що на заводі працюватиме пів тисячі людей.

Щодо потужностей, то на українському заводі планують виготовляти близько 120 дронів щороку. Всього турецька компанія має намір інвестувати в Україну 100 млн доларів. Ці гроші підуть на три проєкти – власне завод, сервісний центр і головний офіс. 

"Baykar Makina, з державною підтримкою, не боїться інвестувати у підприємство і розгортає його безпосередньо на території нашої країни. Вони впевнені в реалізації цього проєкту, де працюватиме близько 500 працівників. Ймовірно, будуть виготовлятися безпілотники з достатньо потужним темпом, йдеться про виробництво за місяць до 10 безпілотників класу Bayraktar TB2 або навіть Bayraktar TB3 на території України", - зазначив в етері телеканалу Еспресо експерт Defense Express Валерій Рябих.

Важливо також, що досвід компанії Baykar вирішили перейняти й інші виробники зброї. Так відразу три французькі компанії виготовлятимуть зброю в Україні, повідомив міністр оборони цієї країни Себастьєн Лекорню. Йдеться про KNDS, що виробляє 155-мм снаряди та САУ Caesar, виробника безпілотників Delair та компанію Arquus (бронетехніка та наземне обладнання). Також про плани побудувати в Україні щонайменше 4 заводи з виробництва зброї заявив німецький концерн Rheinmetall. Йдеться про будівництво заводів з виробництва снарядів, військової техніки, пороху та зенітної зброї.

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
11:42
новини Львівщини
Дрони СБУ вдарили по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані: вона припинила роботу
11:36
Літак JetBlue, США
У РФ анонсували нову зустріч з представниками США протягом наступних двох тижнів, - росЗМІ
11:35
Ексклюзив
ЗСУ
Україна вже виграла війну. Потрібно лиш закріпити досягнуті результати, - військовослужбовець Тимочко
11:05
Сибіга й Каллас скоординували кроки напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення
11:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 лютого: скільки коштують долар та євро
11:02
Джордж Армітедж
У віці 82 років помер режисер Джордж Армітедж, відомий за фільмами "Хітмен" та "Маямі Блюз"
10:48
Оновлено
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
10:36
Порт Маріуполя
У порт Маріуполя окупанти привезли 88 вагонів викраденого вугілля
10:35
Оновлено
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським і Умєровим
10:13
Російський газ
Путіну запропонували возити газ із РФ на атомних підводних човнах: російський диктатор вважає ідею перспективною
10:08
Ексклюзив
На Донеччині внаслідок російських обстрілів загинули 5 людей, понад 50 будинків зруйновано
10:00
OPINION
блог Андрій Магера
Трамп — Путін: уявіть, що Рузвельт раптом захотів мати справи з Гітлером
09:49
забруднене повітря
У Києві зранку зафіксували погіршення стану повітря
09:48
Бурітікупу
У бразильському місті Бурітікупу через ерозію ґрунт утворились гігантські воронки: влада оголосила надзвичайний стан
09:29
Інтерв’ю
Олекса Руденко
Символіка бригад – не просто емблеми, це частина ідентичності, - Олекса Руденко про сенси в ЗСУ
08:54
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
ХАМАС назвав імена заручників, яких мають звільнити в рамках угоди про перемир'я з Ізраїлем
08:41
Чарльз Браун
Трамп і Пентагон звільнили голову Об'єднаного комітету начальників штабів США і ще низку ключових командувачів
08:24
Оновлено
За минулу добу на фронті відбулось 90 боїв, третина з них на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Що може противник, крім самовбивчих піхотних штурмів?
08:06
ппо
Сили оборони збили 82 зі 162 "шахедів", 75 безпілотників були локаційно втрачені
08:00
Аналітика
вибори до Бундестагу
Новий Бундестаг: якими будуть вибори у Німеччині і чого очікувати Україні
07:20
втрати окупантів
За добу армія РФ втратила 1140 військових, 15 танків і 66 артсистем
07:15
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
06:57
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели у Чорне море ракетоносій: скільки "калібрів" в одному залпі
06:48
Фільми про Білий дім
Reuters: Адміністрація Трампа розморозила $5,3 млрд фінансування іноземних програм безпеки
06:31
Німеччина, військова форма
Збройні сили і поліція Німеччини розслідують ще один можливий випадок диверсії на військовому кораблі
06:20
Кір Стармер
Стармер оголосить про новий пакет допомоги Україні та санкції проти РФ попри тиск Трампа, - The Telegraph
04:56
трансплантація органів
Кабмін ухвалив постанову, якою дозволив лікарням створювати госпітальні банки тканин для трансплантації
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
Більше новин