Огляд

Що відомо про завод Baykar, який почали будувати в Україні: коли, скільки і які "байрактари" там виготовлятимуть

Роман Яворський
17 березня, 2024 неділя
13:09

Турецькі безпілотники "Байрактар", які стали одним із символом боротьби українців проти російських загарбників на полі бою і навіть увійшли в українську культуру – певний тип пісень почали називати "байрактарщиною". Невдовзі знамениті дрони почнуть виготовляти на території України

Зміст

Коротко про те, що в тексті:

  • Байрактари в Україні
  • Що таке Bayraktar і які його особливості
  • Яким буде завод Baykar в Україні
  • Коли в Україні буде завод з виробництва "байрактарів"

Байрактари в Україні

Bayraktar

Фото: Getty Images


Перші шість апаратів Україна закупила в Туреччини у 2018 році. Наступного року розпочалося навчання українських військовослужбовців, яких навчали як теорії, так практичних умінь, необхідних для керування комплексом. 

На бойове чергування в Україні "байрактари" заступили навесні 2021 року. Дрони використовували здебільшого для розвідки та патрулювання. Перше бойове застосування датоване жовтнем 2021 року. Bayraktar знищив російську гаубицю, що всупереч угодам обстрілювала позиції української армії. Цікаво, що через два дні після цього інциденту росіяни заборонили ввіз мандаринів із Туреччини.

На початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну захисники мали близько 20 "байрактарів", готових виконувати бойові завдання. Хоча військові оглядачі скептично ставилися до ефективності дронів проти російської ППО, однак хід бойових дій, коли доводилося протистояти великим колонам техніки на відкритій місцевості, сприяв ефективному застосуванню турецьких БПЛА. Так британський військовий експерт Девід Гамблінг був вражений результатами Bayraktar TB2 в боротьбі з росіянами. Він наголошував, що "байрактари" виглядали оптимальним рішенням за співвідношенням ефективності до ціни. При вартості в межах $6 млн вони виконували функції вдесятеро дорожчих апаратів. 

У перший тиждень великої війни "байрактари" знищили колону військової техніки на Херсонщині, на початку березня ними було розгромлено величезну кількість техніки на Сумщині. Саме "Байрактар" відвертав увагу  ППО російського крейсера "Москва" перед тим, як його вразили українські ракети "Нептун".

За перші чотири місяці після повномасштабного вторгнення ЗСУ отримали від турецької компанії Baykar ще до 50 ударно-розвідувальних дронів Bayraktar TB2, розповідав тодішній міністр оборони Олексій Рєзніков. Щодо використання ЗСУ "байрактарів" росіяни навіть скаржилися владі Туреччини. Їм відповіли, що Baykar Technologies є приватною компанією. 

Що таке Bayraktar і які його особливості

Bayraktar

Фото: Getty Images


"Байрактар" – це ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотник, прийнятий на озброєння у 2014 році. Він здатен виконувати як автономні (до 27 год), так і керовані дистанційно польоти, має велику тривалість польоту. За сприятливого вітру "Байрактар" може зависати на місці. 

В Україні Сили оборони найактивніше використовують дрон Bayraktar TB2. БПЛА у формі невеликого літачка (довжина 6,5 м, розмах крил 12 м) оснащений двигуном внутрішнього згоряння з дволопатевим гвинтом. Кожна система Bayraktar TB2 складається з 6 літальних апаратів, двох наземних станцій керування, трьох наземних терміналів даних, двох дистанційних відеотерміналів і обладнання наземної підтримки. 

Наземну станцію керування перевозять автомобілем. Станції здатні перехоплювати керування безпілотниками одна одної, а це дозволяє швидко змінювати тактику. Тому коли мова йде про радіус зв'язку з центром керування (150-300 км, залежно від версії), то його рахують не від місця старту, а від найближчої станції керування. 

Максимальна злітна маса Bayraktar TB2 складає 650 кг, вантажність – 150 кг. Дрон може розігнатися до 222 км/год, хоч його крейсерська швидкість становить 130 км/год. 

Яким буде завод Baykar в Україні

У березні 2022 року компанія Baykar презентували новий Bayraktar MIUS з українським двигуном АІ-25. Раніше на сайті компанії з’явилася заява, в якій було повідомлено про перший прототип нового безпілотника. Національна безпілотна бойова літальна система (MIUS) отримала назву Kızılelma ("червоне яблуко"). Його прототип презентували у серпні 2022-го, а у вересні він пройшов перші випробування.

Проєкт щодо відкриття в Україні заводу, переконує компанія-виробник, задумали ще до широкомасштабного вторгнення РФ. Але воно не змінило планів і влітку 2022-го Baykar створив компанію в Україні та придбав ділянку для будівництва заводу з виробництва безпілотників "Байрактар". Посол України в Туреччині Василь Боднар наголошував, що це рішення не лише політичне, а й практичне, бо на значній частині моделей, вироблених на заводі, стоятимуть комплектуючі українського виробництва. 

Генеральний директор Baykar Халюк Байрактар після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським говорив про центр Baykar в Україні, площею понад 30 000 кв. метрів. 

завод з виробництва безпілотників Bayraktar

Фото: defence-ua.com


Також були названі терміни. Халюк Байрактар повідомляв, що компанія на той час уже мала готовий архітектурний проєкт і розпочинала будівництво. Байрактар прогнозував, що компанія закінчить його впродовж двох років.

Коли в Україні буде завод з виробництва "байрактарів"

У липні 2023 року міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомив, що турецька компанія Baykar вже розпочала будівництво заводу з виробництва безпілотних літальних апаратів в Україні.

"Мова йде про виробництво на території України, це той самий великий завод "байрактарів" про який, ще декілька років тому домовлялися, потім були зупинки, потім були скандали. Сьогодні цей завод починає будуватися, ми перейшли до реальних кроків", – переконував Камишін в етері телемарафону.

Терміни завершення робіт, щоправда, змістилися. Якщо раніше йшлося про другу половину 2024-го, то тепер фігурує 2025 рік. У лютому в Baykar зазначали, що для завершення робіт їм знадобиться ще 12 місяців.

Попри це, дещо зріс і масштаб. Якщо торік турки говорили про 300 працівників, то тепер виконавчого директора турецької компанії Baykar каже, що на заводі працюватиме пів тисячі людей.

Щодо потужностей, то на українському заводі планують виготовляти близько 120 дронів щороку. Всього турецька компанія має намір інвестувати в Україну 100 млн доларів. Ці гроші підуть на три проєкти – власне завод, сервісний центр і головний офіс. 

"Baykar Makina, з державною підтримкою, не боїться інвестувати у підприємство і розгортає його безпосередньо на території нашої країни. Вони впевнені в реалізації цього проєкту, де працюватиме близько 500 працівників. Ймовірно, будуть виготовлятися безпілотники з достатньо потужним темпом, йдеться про виробництво за місяць до 10 безпілотників класу Bayraktar TB2 або навіть Bayraktar TB3 на території України", - зазначив в етері телеканалу Еспресо експерт Defense Express Валерій Рябих.

Важливо також, що досвід компанії Baykar вирішили перейняти й інші виробники зброї. Так відразу три французькі компанії виготовлятимуть зброю в Україні, повідомив міністр оборони цієї країни Себастьєн Лекорню. Йдеться про KNDS, що виробляє 155-мм снаряди та САУ Caesar, виробника безпілотників Delair та компанію Arquus (бронетехніка та наземне обладнання). Також про плани побудувати в Україні щонайменше 4 заводи з виробництва зброї заявив німецький концерн Rheinmetall. Йдеться про будівництво заводів з виробництва снарядів, військової техніки, пороху та зенітної зброї.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин