Оновлено

Влада США і ФРН закликала дочекатися результатів розслідувань вибухів на "Північних потоках" після повідомлень ЗМІ

7 березня, 2023 вiвторок
22:14

ЗМІ в США та Німеччині провели розслідування аварії на Nord Stream, вбачаючи у них слід проукраїнських сил, проте офіційні особи країн радять дочекатися результатів слідства

Про це пише The New York Times.

Представники США заявили, що у них немає доказів того, що президент України Володимир Зеленський чи його оточення були причетні до операції, або що зловмисники діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.

Вони сказали, що немає чітких висновків щодо цього, залишаючи відкритою ймовірність того, що операція могла бути проведена непідконтрольною стороні силою, пов’язаною з українським урядом або його службами безпеки.

Деякі початкові припущення США та Європи були зосереджені на можливій провині Росії, особливо враховуючи її причетність до підводних операцій, хоча незрозуміло, яку мотивацію мав би Кремль саботувати трубопроводи, враховуючи, що вони були важливим джерелом доходу та засобом для Москви мати вплив на Європу. За оцінками, вартість ремонту трубопроводів становить близько 500 мільйонів доларів. Представники США кажуть, що не знайшли жодних доказів причетності російського уряду до нападу.

Офіційні особи, які ознайомилися з розвідданими, заявили, що вважають, що диверсанти, швидше за все, були громадянами України чи Росії, або якоюсь комбінацією обох. Офіційні особи США заявили, що нікого з американців чи британців не було залучено.

Офіційні особи США також не заявляли публічно, що вони вважають, що операцію спонсорувала держава.

Результати розслідування може вплинути на підтримку України на Заході, особливо у Німеччині

Офіційні особи заявили, що це може бути першим значним висновком кількох ретельно охоронюваних розслідувань, висновки яких можуть мати серйозні наслідки для коаліції, що підтримує Україну.

Будь-які припущення про участь України, прямо чи опосередковано, можуть порушити делікатні відносини між Україною та Німеччиною, погіршивши підтримку серед німецької громадськості, яка проковтнула високі ціни на енергоносії в ім’я солідарності.

"Якщо Росія вторгнеться в Україну, тоді Nord Stream 2 більше не буде…Я обіцяю вам, що ми зможемо це зробити", - Байден

Видання нагадує, що Nord Stream 2 був завершений у 2021 році, попри заперечення офіційних осіб у Сполучених Штатах, Британії, Польщі та Україні, зокрема, які попереджали, що це збільшить залежність Німеччини від російського газу. Ці чиновники стверджували, що під час майбутньої дипломатичної кризи між Заходом і Росією Москва могла б шантажувати Берлін, погрожуючи скоротити постачання газу, від якого німці сильно залежали, особливо взимку.

На початку минулого року президент Байден після зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцем у Білому домі сказав, що рішення пана Путіна про те, чи атакувати Україну, визначить долю Nord Stream 2. "Якщо Росія вторгнеться, це означатиме перехід танків і військ. знову кордон України, тоді Nord Stream 2 більше не буде", – сказав пан Байден. "Ми покладемо цьому край".

Коли його запитали, як саме це буде досягнуто, пан Байден загадково сказав: "Я обіцяю вам, що ми зможемо це зробити".

Минулого місяця журналіст-розслідувач Сеймур Герш опублікував статтю на інформаційній платформі Substack, у якій зробив висновок, що Сполучені Штати провели операцію за вказівкою Байдена. У своїй аргументації пан Герш посилався на погрозу президента перед вторгненням "покласти кінець" Nord Stream 2 та подібні заяви інших високопоставлених чиновників США.

Офіційні особи США кажуть, що Байден та його головні помічники не санкціонували місію для знищення трубопроводів Nord Stream, і вони кажуть, що США не були залучені.

В операції було використано 45 "кораблів-привидів" та понад 1000 фунтів вибухівки

Нові дані розвідки поки що не надали жодних доказів причетності українського уряду до атаки на трубопроводи, і офіційні особи США кажуть, що рівень довіри адміністрації Байдена до Зеленського та його високопоставленої команди з національної безпеки постійно зростав.

Розвідувальним і правоохоронним органам по обидва боки Атлантики було важко отримати конкретні докази того, що сталося на морському дні за години, дні й тижні до вибухів. Самі трубопроводи не контролювалися ні комерційними, ні державними датчиками. Щобільше, пошук судна або суден ускладнювався тим фактом, що вибухи сталися в зоні інтенсивного руху транспорту. Однак, у слідчих є багато доказів.

За словами європейського законодавця, проінформованого наприкінці минулого року головною зовнішньою розвідувальною службою його країни, слідчі збирали інформацію про приблизно 45 "кораблів-привидів", чиї транспондери не були ввімкнені або не працювали, коли вони проходили через територію, ймовірно, щоб приховати їхні рухи.

Законодавцю також повідомили, що зловмисники використали понад 1000 фунтів вибухівки "військового класу".

Прессекретар уряду Данії не дали жодних коментарів. Речник німецького уряду відмовився від коментарів.

Матс Люнгквіст, старший прокурор, який очолював розслідування у Швеції, наприкінці минулого місяця заявив The New York Times, що в його країні полювання на злочинців триває.

"Це моя робота — знайти тих, хто підірвав Nord Stream. Щоб допомогти мені, я маю Службу безпеки нашої країни", – сказав пан Люнгквіст. "Я думаю, що це Росія підірвала Nord Stream? Я ніколи так не думав. Це не логічно. Але, як і у випадку вбивства, ви повинні бути відкритими для всіх можливостей".

Це може бути "операція під чужим прапором" проти України

У Німеччині у спільному розслідуванні видань ARD, Kontraste, SWR і Zeit висунули свою версію вибухів на газогоні.

За їхніми даними, німецьким слідчим вдалося ідентифікувати судно, яке, ймовірно, використовувалося для підриву "Північних потоків". Ідеться про яхту, орендовану в польської компанії, яка, ймовірно, належить двом українцям.

Попри те, що сліди диверсії, як пише Zeit, "ведуть до України", німецьким слідчим поки що не вдалося з'ясувати, хто стоїть за її організацією. Західні розвідслужби не виключають, що це могла бути "операція під чужим прапором", аби вивести на Україну як на виконавця – але, як зазначає Zeit, "слідчі, судячи з усього, не знайшли жодних доказів, які б підтверджували такий сценарій".

За даними слідства, таємну операцію здійснила команда із шести людей, яка складалась із "капітана, двох водолазів, двох помічників водолазів і жінки-лікаря, які, як стверджується, доставили вибухівку до місця злочину і встановили її там". Громадянство злочинців слідство в Німеччині не встановило; ймовірно, вони користувались підробленими документами.

За інформацією ARD, Kontraste, SWR і Zeit, розвідувальна служба однієї з країн Заходу ще восени 2022 року надіслала європейським службам-партнерам інформацію, згідно з якою відповідальність за знищення "Північних потоків" несе "український спецназ". Та згодом з'явилися додаткові розвідувальні дані, які вказували на те, що відповідальність може нести "проукраїнське угруповання".

Офіційні особи США та Німеччини радять дочекатись результатів слідства

Проте офіційні особи США та Німеччини утримуються від коментарів до завершення слідства, пише Reuters.

Речник федерального уряду Німеччини на прохання прокоментувати публікації ЗМІ, де вказувалось на причетність "проукраїнської групи" до вибухів на російських газогонах, зазначив, що цю інформацію в Берліні взяли до відома, але коментувати не будуть.

"Федеральна прокуратура розслідує цю справу з початку жовтня 2022 року. Таким чином, вона має суверенітет над процедурою", – йдеться в коментарі.

Своєю чергою координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам у вівторок, що Вашингтон чекає на завершення розслідувань, які тривають у Німеччині, Швеції та Данії.

"Ми вважаємо, і президент (Джо Байден) сказав про це, що це акт саботажу. Але ми повинні дозволити цим розслідуванням завершитися, і лише тоді ми повинні розглядати, які подальші дії можуть бути або не бути доцільними", – сказав Кірбі.

В Офісі президента спростували стосунок України до підривів трубопроводів на "Північних потоках" у Балтійському морі.

  • У ніч на 26 вересня 2022 року в газопроводі "Північний потік - 2" сталося раптове падіння тиску. Вже 27 вересня повідомлялося, що напередодні запуску Балтійського газопроводу до Балтійського моря вилився газ з російського газопроводу "Північний потік - 2". Тоді ж прем’єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що пошкодження російських газогонів "Північний потік" і "Північний потік - 2" у Балтійському морі є результатом навмисних дій
  • Пізніше стало відомо, що на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік - 2" у Балтійському морі 26 вересня був вибух техногенного характеру потужністю близько 700 кг у тротиловому еквіваленті. А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав диверсією пошкодження газопроводу "Північний потік".
  • Вже 1 жовтня компанія-оператор російського газопроводу "Північний потік - 2" Nord Stream 2 AG проінформувала Данське енергетичне агентство про стабілізацію тиску в трубі, що свідчить про припинення витікання газу. 
  • Згодом спецслужби Швеції підтвердили диверсію на "Північних потоках" та шукали винних у підривах. Водночас німецькі слідчі заявили, що не мають доказів того, що Росія стоїть за вибухами на газопроводах "Північний потік - 1" і "Північний потік - 2".
Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
15:05
метро
Замість будівництва метро поклали гроші на депозит: підрядник повернув у бюджет Києва 139 млн грн
15:03
У Британії п'ятьох чоловіків звинуватили в діяльності на користь Росії
14:57
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах, внаслідок артобстрілу Білопілля є жертви
14:49
Еспресо логотип
Еспресо - у "Білому списку" найякісніших українських онлайн-ресурсів
14:40
гелікоптер Ка-32
ГУР на аеродромі в Москві знищило російський гелікоптер Ка-32
14:29
Фінляндія
У Фінляндії розпочалися військові навчання Arrow 24 за участі країн НАТО
14:09
Новини компаній
"Моя безбар'єрність": у Києві презентували програми підтримки інклюзії
14:08
OPINION
Юрій Гудименко
"Держава не дала" – це не про позицію і не про аргумент, це про відмазку
14:01
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
Більше новин