Оновлено

Влада США і ФРН закликала дочекатися результатів розслідувань вибухів на "Північних потоках" після повідомлень ЗМІ

7 березня, 2023 вiвторок
22:14

ЗМІ в США та Німеччині провели розслідування аварії на Nord Stream, вбачаючи у них слід проукраїнських сил, проте офіційні особи країн радять дочекатися результатів слідства

Зміст

Про це пише The New York Times.

Представники США заявили, що у них немає доказів того, що президент України Володимир Зеленський чи його оточення були причетні до операції, або що зловмисники діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.

Вони сказали, що немає чітких висновків щодо цього, залишаючи відкритою ймовірність того, що операція могла бути проведена непідконтрольною стороні силою, пов’язаною з українським урядом або його службами безпеки.

Деякі початкові припущення США та Європи були зосереджені на можливій провині Росії, особливо враховуючи її причетність до підводних операцій, хоча незрозуміло, яку мотивацію мав би Кремль саботувати трубопроводи, враховуючи, що вони були важливим джерелом доходу та засобом для Москви мати вплив на Європу. За оцінками, вартість ремонту трубопроводів становить близько 500 мільйонів доларів. Представники США кажуть, що не знайшли жодних доказів причетності російського уряду до нападу.

Офіційні особи, які ознайомилися з розвідданими, заявили, що вважають, що диверсанти, швидше за все, були громадянами України чи Росії, або якоюсь комбінацією обох. Офіційні особи США заявили, що нікого з американців чи британців не було залучено.

Офіційні особи США також не заявляли публічно, що вони вважають, що операцію спонсорувала держава.

Результати розслідування може вплинути на підтримку України на Заході, особливо у Німеччині

Офіційні особи заявили, що це може бути першим значним висновком кількох ретельно охоронюваних розслідувань, висновки яких можуть мати серйозні наслідки для коаліції, що підтримує Україну.

Будь-які припущення про участь України, прямо чи опосередковано, можуть порушити делікатні відносини між Україною та Німеччиною, погіршивши підтримку серед німецької громадськості, яка проковтнула високі ціни на енергоносії в ім’я солідарності.

"Якщо Росія вторгнеться в Україну, тоді Nord Stream 2 більше не буде…Я обіцяю вам, що ми зможемо це зробити", - Байден

Видання нагадує, що Nord Stream 2 був завершений у 2021 році, попри заперечення офіційних осіб у Сполучених Штатах, Британії, Польщі та Україні, зокрема, які попереджали, що це збільшить залежність Німеччини від російського газу. Ці чиновники стверджували, що під час майбутньої дипломатичної кризи між Заходом і Росією Москва могла б шантажувати Берлін, погрожуючи скоротити постачання газу, від якого німці сильно залежали, особливо взимку.

На початку минулого року президент Байден після зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцем у Білому домі сказав, що рішення пана Путіна про те, чи атакувати Україну, визначить долю Nord Stream 2. "Якщо Росія вторгнеться, це означатиме перехід танків і військ. знову кордон України, тоді Nord Stream 2 більше не буде", – сказав пан Байден. "Ми покладемо цьому край".

Коли його запитали, як саме це буде досягнуто, пан Байден загадково сказав: "Я обіцяю вам, що ми зможемо це зробити".

Минулого місяця журналіст-розслідувач Сеймур Герш опублікував статтю на інформаційній платформі Substack, у якій зробив висновок, що Сполучені Штати провели операцію за вказівкою Байдена. У своїй аргументації пан Герш посилався на погрозу президента перед вторгненням "покласти кінець" Nord Stream 2 та подібні заяви інших високопоставлених чиновників США.

Офіційні особи США кажуть, що Байден та його головні помічники не санкціонували місію для знищення трубопроводів Nord Stream, і вони кажуть, що США не були залучені.

В операції було використано 45 "кораблів-привидів" та понад 1000 фунтів вибухівки

Нові дані розвідки поки що не надали жодних доказів причетності українського уряду до атаки на трубопроводи, і офіційні особи США кажуть, що рівень довіри адміністрації Байдена до Зеленського та його високопоставленої команди з національної безпеки постійно зростав.

Розвідувальним і правоохоронним органам по обидва боки Атлантики було важко отримати конкретні докази того, що сталося на морському дні за години, дні й тижні до вибухів. Самі трубопроводи не контролювалися ні комерційними, ні державними датчиками. Щобільше, пошук судна або суден ускладнювався тим фактом, що вибухи сталися в зоні інтенсивного руху транспорту. Однак, у слідчих є багато доказів.

За словами європейського законодавця, проінформованого наприкінці минулого року головною зовнішньою розвідувальною службою його країни, слідчі збирали інформацію про приблизно 45 "кораблів-привидів", чиї транспондери не були ввімкнені або не працювали, коли вони проходили через територію, ймовірно, щоб приховати їхні рухи.

Законодавцю також повідомили, що зловмисники використали понад 1000 фунтів вибухівки "військового класу".

Прессекретар уряду Данії не дали жодних коментарів. Речник німецького уряду відмовився від коментарів.

Матс Люнгквіст, старший прокурор, який очолював розслідування у Швеції, наприкінці минулого місяця заявив The New York Times, що в його країні полювання на злочинців триває.

"Це моя робота — знайти тих, хто підірвав Nord Stream. Щоб допомогти мені, я маю Службу безпеки нашої країни", – сказав пан Люнгквіст. "Я думаю, що це Росія підірвала Nord Stream? Я ніколи так не думав. Це не логічно. Але, як і у випадку вбивства, ви повинні бути відкритими для всіх можливостей".

Це може бути "операція під чужим прапором" проти України

У Німеччині у спільному розслідуванні видань ARD, Kontraste, SWR і Zeit висунули свою версію вибухів на газогоні.

За їхніми даними, німецьким слідчим вдалося ідентифікувати судно, яке, ймовірно, використовувалося для підриву "Північних потоків". Ідеться про яхту, орендовану в польської компанії, яка, ймовірно, належить двом українцям.

Попри те, що сліди диверсії, як пише Zeit, "ведуть до України", німецьким слідчим поки що не вдалося з'ясувати, хто стоїть за її організацією. Західні розвідслужби не виключають, що це могла бути "операція під чужим прапором", аби вивести на Україну як на виконавця – але, як зазначає Zeit, "слідчі, судячи з усього, не знайшли жодних доказів, які б підтверджували такий сценарій".

За даними слідства, таємну операцію здійснила команда із шести людей, яка складалась із "капітана, двох водолазів, двох помічників водолазів і жінки-лікаря, які, як стверджується, доставили вибухівку до місця злочину і встановили її там". Громадянство злочинців слідство в Німеччині не встановило; ймовірно, вони користувались підробленими документами.

За інформацією ARD, Kontraste, SWR і Zeit, розвідувальна служба однієї з країн Заходу ще восени 2022 року надіслала європейським службам-партнерам інформацію, згідно з якою відповідальність за знищення "Північних потоків" несе "український спецназ". Та згодом з'явилися додаткові розвідувальні дані, які вказували на те, що відповідальність може нести "проукраїнське угруповання".

Офіційні особи США та Німеччини радять дочекатись результатів слідства

Проте офіційні особи США та Німеччини утримуються від коментарів до завершення слідства, пише Reuters.

Речник федерального уряду Німеччини на прохання прокоментувати публікації ЗМІ, де вказувалось на причетність "проукраїнської групи" до вибухів на російських газогонах, зазначив, що цю інформацію в Берліні взяли до відома, але коментувати не будуть.

"Федеральна прокуратура розслідує цю справу з початку жовтня 2022 року. Таким чином, вона має суверенітет над процедурою", – йдеться в коментарі.

Своєю чергою координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам у вівторок, що Вашингтон чекає на завершення розслідувань, які тривають у Німеччині, Швеції та Данії.

"Ми вважаємо, і президент (Джо Байден) сказав про це, що це акт саботажу. Але ми повинні дозволити цим розслідуванням завершитися, і лише тоді ми повинні розглядати, які подальші дії можуть бути або не бути доцільними", – сказав Кірбі.

В Офісі президента спростували стосунок України до підривів трубопроводів на "Північних потоках" у Балтійському морі.

  • У ніч на 26 вересня 2022 року в газопроводі "Північний потік - 2" сталося раптове падіння тиску. Вже 27 вересня повідомлялося, що напередодні запуску Балтійського газопроводу до Балтійського моря вилився газ з російського газопроводу "Північний потік - 2". Тоді ж прем’єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що пошкодження російських газогонів "Північний потік" і "Північний потік - 2" у Балтійському морі є результатом навмисних дій
  • Пізніше стало відомо, що на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік - 2" у Балтійському морі 26 вересня був вибух техногенного характеру потужністю близько 700 кг у тротиловому еквіваленті. А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав диверсією пошкодження газопроводу "Північний потік".
  • Вже 1 жовтня компанія-оператор російського газопроводу "Північний потік - 2" Nord Stream 2 AG проінформувала Данське енергетичне агентство про стабілізацію тиску в трубі, що свідчить про припинення витікання газу. 
  • Згодом спецслужби Швеції підтвердили диверсію на "Північних потоках" та шукали винних у підривах. Водночас німецькі слідчі заявили, що не мають доказів того, що Росія стоїть за вибухами на газопроводах "Північний потік - 1" і "Північний потік - 2".
Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.89
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:16
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Зеленський у Польщі зустрівся з прем'єром Туском
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:47
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
10:15
Володимир Зеленський
Армія РФ запустила по Україні понад 40 ракет і 70 БПЛА: Зеленський відреагував на масовану атаку
10:04
OPINION
Китай виснажує Росію в Україні
10:00
PR
Теплиці майбутнього: як AgroGloryTime змінює агросектор України
09:59
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
КНДР не визнаватиме своїх військовослужбовців, яких взято в полон, - правозахисник Павліченко
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
ракетна атака, ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
Більше новин