Блінкен підтвердив, що президент США дозволив Україні бити американською зброєю по території РФ
Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що президент Джо Байден таємно дозволив Україні завдавати ударів по об’єктах на території Росії американською зброєю. Український лідер Володимир Зеленський заявив, що відповідний меседж був зі сторони Штатів та назвав таку дію союзника "кроком уперед". Водночас представник Ради нацбезпеки США прокоментував межі РФ, на які поширюється американський дозвіл
Про це Блінкен заявив пресконференції в Празі, передає "Радіо Свобода".
"Упродовж останніх кількох тижнів Україна звернулася до нас і попросила дозволу використовувати зброю, яку ми надаємо для захисту від цієї агресії, включно по російських військах, які зосереджуються на російському боці кордону, а потім атакують Україну. Це – право до президента, і, як ви чули, він схвалив використання нашої зброї з цією метою", - розповів Блінкен.
Водночас представник Ради нацбезпеки США Майкл Карпентер уточнив межі Росії, де Україна може бити американською зброєю. Про це повідомляє "Голос Америки".
На запитання журналістки, стосується дозвіл лише захисту Харкова чи й інших регіонів на кордоні з РФ, таких як Сумщина, Карпентер сказав:
"Це поширюється на те, щоб українці могли захищатись. Так - через кордон проти атак РФ, які звідти надходять".
Раніше Зеленський повідомив на пресконференції на третьому саміті Україна – Північна Європа про меседж США щодо використання їхньої зброї для ударів по РФ.
"У нас був меседж від американської сторони. Рано вранці сьогодні (31 травня – ред.) я отримав це повідомлення від моїх військових. Я не можу розказати вам деталі про це", – сказав він.
За словами президента, такий дозвіл США - це "крок вперед, а для України можливість захистити жителів прикордонних територій".
"Я хочу побачити, що відбудеться на практиці. Але те, що бачу – це у будь-якому випадку є кроком вперед до цієї цілі, яку ми обговорювали раніше, щоб уможливити для нас захист наших людей, які живуть біля кордону", - додав Зеленський.
Також відповідну інформацію підтвердив речник українського президента Сергій Никифоров для The Guardian.
Никифоров підтвердив інформацію, що адміністрація Байдена секретно схвалила те, аби Київ завдавав ударів по території Росії зброєю США, однак дозвіл поширюється на район Харківської області.
"Це значно посилить нашу здатність протидіяти російським спробам наступати через кордон", - висловився він.
Водночас Зеленський у інтерв'ю виданню дав зрозуміти: Україні потібна можливість для використання "потужної" зброї великої дальності, що здатна вражати цілі в глибині РФ - червону лінію, яку США відмовились стерти.
"Повірте нам, ми повинні відповісти. Вони не розуміють нічого, крім сили. Ми не перша й не остання ціль", - заявив український президент.
Також він додав, що без "зеленого світла" Білого дому інші союзники Україні, такі як Велика Британія, також можуть не дозволити застосовувати свою далекобійну зброю.
30 травня Politico з посиланням на офіційного представника США та двох інших осіб, ознайомлених із питанням, повідомляло: Байден таємно надав дозвіл Україні завдавати ударів по території Росії зброєю США.
Адміністрація американського президента дала секретний дозвіл Києву використовувати зброю США для ударів всередині Росії. Однак він поширюється лише на район Харківської області.
"Президент нещодавно доручив своїй команді забезпечити, щоб Україна могла використовувати американську зброю для ударів у відповідь на Харківщині, щоб Україна могла завдати удару у відповідь по російських силах, які завдають ударів або готуються завдати їх", - розповів Politico чиновник США.
Водночас він додав, що політика Вашингтона щодо ударів по РФ на великі відстані залишилась незмінною.
Які держави дозволили Україні бити своєю зброєю по території РФ
2 травня міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон заявив, що Україна має право використовувати британську зброю для ударів по території РФ. У відповідь Росія пригрозила ударами по військових об'єктах Великої Британії.
26 травня міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що Україна може використовувати зброю, яку надає Стокгольм, аби бити по цілях на території Росії.
27 травня стало відомо, що Парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу закликала уряди всіх держав-членів НАТО дозволити Україні бити західною зброєю по території Росії.
Пізніше президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Україна має право на удари по військових об’єктах на території Росії.
Згодом заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик заявив, що його країна підтримує право України використовувати західну зброю для ударів по цілях на території Росії.
Також дозвіл на використання своєї зброї за межами України надали Латвія, Литва, Нідерланди, Естонія, Чехія та Фінляндія.
29 травня очільниця МЗС Канади Мелані Жолі заявила, що країна, надаючи Києву зброю, не ставила жодних умов щодо її застосування.
Водночас США й надалі обмежують Україну в тому, де застосовувати надану їй зброю.
30 травня Норвегія заявила, що західні країни повинні дозволити Україні бити їхньою зброєю по території Росії, аби прискорити перемогу Києва.
Цього ж дня міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен повідомив, що Україна зможе застосовувати данські винищувачі F-16 для завдання ударів по військових об’єктах на території Росії.
30 травня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що його країна "не має проблем" щодо використання Києвом наданих Прагою боєприпасів для ударів по території Росії.
Також стало відомо, що Латвія не накладає жодних обмежень на використання своєї зброї для ударів по території Росії, але не обговорює відправку військових в Україну
- Актуальне
- Важливе