Аналітика

Як у війську очікують повернення виплат та чому стався інформаційний витік з Пентагону. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
11 квітня, 2023 вiвторок
22:36

Питання грошового забезпечення військовослужбовця на лінії фронту є вкрай чутливою складовою того, як військовий відчуває турботу з боку держави

Зміст

Повернення виплат військовим

Сьогодні ми будемо говорити менше про фронт, а більше про справедливість. 11 квітня було засідання Ставки Верховного Головнокомандувача і говорилося про те, що треба підвищити ефективність керування взаємодії між різними угрупованнями Сил безпеки та Оборони. Ще мова йшла, що потрібні боєприпаси, також потрібно формувати нові бригади з мотивованим особовим складом. Але коли ми говоримо про наших вояків, то розуміємо, що від їхньої майстерності, стійкості та вмотивованості залежить головне - це стійкість нашої лінії оборони. Тому ми говоримо і про мотивацію, і про справедливість, і гроші.

Питання грошового забезпечення військовослужбовця на лінії фронту є вкрай чутливою складовою того, як військовий відчуває себе на передовій, чи дійсно він відчуває турботу про себе з боку держави. Тому що людина в погонах, людина в однострої обмежена у своїх правах, вона виконує надзвичайно важливу функцію і має відчувати піклування про себе з боку держави.

Вчора, 10 квітня, Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8312, який має повернути військовим доплату у розмірі 30 тис. гривень. Цю доплату було встановлено одразу після оголошення мобілізації, а згодом скасовано рішенням уряду у лютому цього року. Це створило незрозумілу ситуацію, особливо серед військових, і реакція на це була негативною. Зараз ці виплати мають бути поновлені, що і передбачає законопроєкт, який був ухвалений парламентом. Цей законопроєкт має підписати президент, а потім потрібно внести відповідні зміни у бюджет.

Ігор Швайка, військовослужбовець тероборони ЗСУ, розказав, що у кожного батальйону або бригади є свій район оборони. Служба буває у режимі підготовки й у режимі боїв, а між ними є величезна частина штабної підготовчої, інженерно-фортифікаційної, логістичної та інших робіт. Будь-яка робота є службою, тому що без належно нагодованого бійця не буває бійця, який спроможний тримати зброю в руках. Без зрозумілого формуляра оплати праці або оплати грошового забезпечення виникають непотрібні запитання, на які доводиться відповідати командирам. Якщо у нас є частина, коли військовослужбовці порушують військову дисципліну і їх за це карають, у тому числі скасуванням певних виплат, то це є елемент справедливості, про який треба говорити. Якщо ти повноцінно служиш, то ти маєш отримувати 100% передбаченої грошової виплати. Якщо по тобі є зауваження чи випадки порушення військової дисципліни, тоді ти будеш покараний. Відповідно проводиться службове розслідування. Для будь-якого військового - це абсолютна істина.

Військовослужбовець тероборони ЗСУ зазначив, що всі військові - як на долоні. Видно, хто випив алкогольні напої, хто самовільно залишив місце служби, хто і коли мав прибути з лікування, а вирішив заїхати додому, така людина оголошується такою, що самовільно залишила частину. Такий підхід і потрібен, щоб чітко розділити тих людей, які повноцінно виконують свої службові обов‘язки, і тих, хто вчиняє порушення. Це не означає, що ті, хто вчинили порушення завтра, не стають до строю. Більш того - вони іноді служать набагато активніше у період гострої фази, коли треба захищати визначені позиції або відбивати їх. Але за кожне порушення має бути покарання, і той розподіл між людьми має існувати.

Швайка зауважив, що для тих військових, які виконували бойові завдання і мали бойове розпорядження, на їхнє грошове забезпечення це ніяк не вплинуло, тому що залишилось грошове забезпечення і залишилась додаткова грошова винагорода. Додаткова грошова винагорода здійснюється певним категоріям військових, які несуть службу згідно з бойовими розпорядженнями. Якщо батальйон буде переміщено на відновлення, ротацію, комплектацію, бойове залагодження, то військові будуть отримувати тільки грошове забезпечення, цивільною мовою - зарплату. Для нас нічого не помінялось, тому що весь час ми виконували бойові завдання. Якщо раніше солдати, сержанти, офіцери, підрозділи, які несуть службу визначених наказом Головнокомандувача отримували додаткову грошову винагороду у розмірі 100 тис. грн, то цей платіж був поділений на 30 тис. і на 100 тис. Ті, хто виконують звичайні бойові задачі - це 30 тис. гривень, а ті, хто виконують бойові задачі у визначених районах, вони отримують 100 тис. грн за пропорційну кількість днів, коли вони там були. Від цього розраховується оплата за поранення, коли військові виходять на лікування внаслідок поранення. Скільки вони отримували у батальйоні під час несення служби, стільки ж вони й продовжують отримувати при наявності документів.

Побачимо, на кого законопроєкт, який вчора був проголосований, вплине після набуття його чинності і як будуть оформлятися ті або інші виплати. У будь-якому випадку підхід є справедливим. Якщо військовий просто несе службу, то він отримує заробітну плату або грошове забезпечення. Якщо військовий перебуває у контакті з ворогом, то він отримує визначену премію в розмірі 30 тис. грн. Якщо військовий перебуває у найгарячіших точках, де триває найактивніша фаза бойових дій, то він отримує 100 тис. грн доплати. Ідея правильна, головна задача Міноборони - правильно зробити механізм реалізації цієї норми.

Витік секретних документів з Пентагону

А далі ми поговоримо про ситуацію, що розвивається вже шостий день, а саме - про витік розвідувальної інформації з Пентагону, який охоплює низку чутливих моментів, пов'язаних з підготовкою до наших наступальних дій. Однак є витік і інших даних, які впливають на характер стосунків США з такими країнами, як Південна Корея, Ізраїль, Туреччина. Зараз міністерство юстиції США та речники Пентагону говорять про те, що дані вивчаються з витоку конфіденційних та секретних документів.

Ця інформація набуває все більшого розголосу та зачіпає різні аспекти. Сьогодні, 11 квітня, з'явилася публікація у The Washington Post, де було заявлено, що частина цих документів говорить про український наступ, який може бути не таким ефективним, як розраховує на нього сама Україна і її партнери. Як на мене, то ця публікація є дещо дивною, тому що, розуміючи обсяг фінансової та військової допомоги України від партнерів, всі налаштовані на успішне проведення українського контрнаступу. Звісно, він може бути складний, тому потребує суттєвої організаційної роботи.

Юрій Ванетик, адвокат, політичний стратег, член Ради директорів міжнародної
правозахисної агенції WEST SUPPORT (США) сказав, що за інформаційний витік з Пентагону соромно. Зараз тривають розслідування, щоб розібратися у причині цього витоку. Таке у США буває, частково це трапляється через те, що деякі люди переслідують короткі комерційні цілі. Такі вчинки мають не завжди ідеологічний характер, а скоріше керуються комерційними мотивами, аби скинути щось у пресу чи звернути увагу на щось, або ж продати чи отримати більше рейтингів на своєму блозі, зробити сенсацію – це все могло мотивувати когось для вчинення такого витоку.

Політичний стратег зазначив, Україна - дуже важливий фактор у політиці США, тому що це війна у Європі, конфлікт з РФ, протистояння світових ідеологій. Це важливо і для демократів, і для республіканців, обидві сторони хочуть, щоб Україна була успішною.

Адвокат розповів, що РФ завжди намагалася добувати розвідувальну інформацію у США, але цього разу це не робота російських спецслужб. Вже і в американській пресі написали, що виключається роль Росії у витоку секретних документів, хоча росіяни на це здатні й для них така методика є легітимною. У цьому випадку ми звинувачуємо наші системи та людей, які не були проконтрольовані, а їх змогли замотивувати грошима, навряд чи якоюсь ідеологією, але все може бути.

Член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT вважає, що витік інформації могла здійснити одна людина, яка працювала нескоординовано. Знову ж таки розслідування продовжується. Однак є думка експертів, що це було якесь хуліганство з бажанням створити сенсацію.

Юрій Ванетик підсумував, що це серйозна справа, тому будуть зроблені значні кроки, аби убезпечити подібні випадки у майбутньому.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.89
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:16
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Зеленський у Польщі зустрівся з прем'єром Туском
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:47
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
10:15
Володимир Зеленський
Армія РФ запустила по Україні понад 40 ракет і 70 БПЛА: Зеленський відреагував на масовану атаку
10:04
OPINION
Китай виснажує Росію в Україні
10:00
PR
Теплиці майбутнього: як AgroGloryTime змінює агросектор України
09:59
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
КНДР не визнаватиме своїх військовослужбовців, яких взято в полон, - правозахисник Павліченко
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
ракетна атака, ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
Більше новин