Аналітика

Як у війську очікують повернення виплат та чому стався інформаційний витік з Пентагону. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
11 квітня, 2023 вiвторок
22:36
Зміст

Питання грошового забезпечення військовослужбовця на лінії фронту є вкрай чутливою складовою того, як військовий відчуває турботу з боку держави

Повернення виплат військовим

Сьогодні ми будемо говорити менше про фронт, а більше про справедливість. 11 квітня було засідання Ставки Верховного Головнокомандувача і говорилося про те, що треба підвищити ефективність керування взаємодії між різними угрупованнями Сил безпеки та Оборони. Ще мова йшла, що потрібні боєприпаси, також потрібно формувати нові бригади з мотивованим особовим складом. Але коли ми говоримо про наших вояків, то розуміємо, що від їхньої майстерності, стійкості та вмотивованості залежить головне - це стійкість нашої лінії оборони. Тому ми говоримо і про мотивацію, і про справедливість, і гроші.

Питання грошового забезпечення військовослужбовця на лінії фронту є вкрай чутливою складовою того, як військовий відчуває себе на передовій, чи дійсно він відчуває турботу про себе з боку держави. Тому що людина в погонах, людина в однострої обмежена у своїх правах, вона виконує надзвичайно важливу функцію і має відчувати піклування про себе з боку держави.

Вчора, 10 квітня, Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8312, який має повернути військовим доплату у розмірі 30 тис. гривень. Цю доплату було встановлено одразу після оголошення мобілізації, а згодом скасовано рішенням уряду у лютому цього року. Це створило незрозумілу ситуацію, особливо серед військових, і реакція на це була негативною. Зараз ці виплати мають бути поновлені, що і передбачає законопроєкт, який був ухвалений парламентом. Цей законопроєкт має підписати президент, а потім потрібно внести відповідні зміни у бюджет.

Ігор Швайка, військовослужбовець тероборони ЗСУ, розказав, що у кожного батальйону або бригади є свій район оборони. Служба буває у режимі підготовки й у режимі боїв, а між ними є величезна частина штабної підготовчої, інженерно-фортифікаційної, логістичної та інших робіт. Будь-яка робота є службою, тому що без належно нагодованого бійця не буває бійця, який спроможний тримати зброю в руках. Без зрозумілого формуляра оплати праці або оплати грошового забезпечення виникають непотрібні запитання, на які доводиться відповідати командирам. Якщо у нас є частина, коли військовослужбовці порушують військову дисципліну і їх за це карають, у тому числі скасуванням певних виплат, то це є елемент справедливості, про який треба говорити. Якщо ти повноцінно служиш, то ти маєш отримувати 100% передбаченої грошової виплати. Якщо по тобі є зауваження чи випадки порушення військової дисципліни, тоді ти будеш покараний. Відповідно проводиться службове розслідування. Для будь-якого військового - це абсолютна істина.

Військовослужбовець тероборони ЗСУ зазначив, що всі військові - як на долоні. Видно, хто випив алкогольні напої, хто самовільно залишив місце служби, хто і коли мав прибути з лікування, а вирішив заїхати додому, така людина оголошується такою, що самовільно залишила частину. Такий підхід і потрібен, щоб чітко розділити тих людей, які повноцінно виконують свої службові обов‘язки, і тих, хто вчиняє порушення. Це не означає, що ті, хто вчинили порушення завтра, не стають до строю. Більш того - вони іноді служать набагато активніше у період гострої фази, коли треба захищати визначені позиції або відбивати їх. Але за кожне порушення має бути покарання, і той розподіл між людьми має існувати.

Швайка зауважив, що для тих військових, які виконували бойові завдання і мали бойове розпорядження, на їхнє грошове забезпечення це ніяк не вплинуло, тому що залишилось грошове забезпечення і залишилась додаткова грошова винагорода. Додаткова грошова винагорода здійснюється певним категоріям військових, які несуть службу згідно з бойовими розпорядженнями. Якщо батальйон буде переміщено на відновлення, ротацію, комплектацію, бойове залагодження, то військові будуть отримувати тільки грошове забезпечення, цивільною мовою - зарплату. Для нас нічого не помінялось, тому що весь час ми виконували бойові завдання. Якщо раніше солдати, сержанти, офіцери, підрозділи, які несуть службу визначених наказом Головнокомандувача отримували додаткову грошову винагороду у розмірі 100 тис. грн, то цей платіж був поділений на 30 тис. і на 100 тис. Ті, хто виконують звичайні бойові задачі - це 30 тис. гривень, а ті, хто виконують бойові задачі у визначених районах, вони отримують 100 тис. грн за пропорційну кількість днів, коли вони там були. Від цього розраховується оплата за поранення, коли військові виходять на лікування внаслідок поранення. Скільки вони отримували у батальйоні під час несення служби, стільки ж вони й продовжують отримувати при наявності документів.

Побачимо, на кого законопроєкт, який вчора був проголосований, вплине після набуття його чинності і як будуть оформлятися ті або інші виплати. У будь-якому випадку підхід є справедливим. Якщо військовий просто несе службу, то він отримує заробітну плату або грошове забезпечення. Якщо військовий перебуває у контакті з ворогом, то він отримує визначену премію в розмірі 30 тис. грн. Якщо військовий перебуває у найгарячіших точках, де триває найактивніша фаза бойових дій, то він отримує 100 тис. грн доплати. Ідея правильна, головна задача Міноборони - правильно зробити механізм реалізації цієї норми.

Витік секретних документів з Пентагону

А далі ми поговоримо про ситуацію, що розвивається вже шостий день, а саме - про витік розвідувальної інформації з Пентагону, який охоплює низку чутливих моментів, пов'язаних з підготовкою до наших наступальних дій. Однак є витік і інших даних, які впливають на характер стосунків США з такими країнами, як Південна Корея, Ізраїль, Туреччина. Зараз міністерство юстиції США та речники Пентагону говорять про те, що дані вивчаються з витоку конфіденційних та секретних документів.

Ця інформація набуває все більшого розголосу та зачіпає різні аспекти. Сьогодні, 11 квітня, з'явилася публікація у The Washington Post, де було заявлено, що частина цих документів говорить про український наступ, який може бути не таким ефективним, як розраховує на нього сама Україна і її партнери. Як на мене, то ця публікація є дещо дивною, тому що, розуміючи обсяг фінансової та військової допомоги України від партнерів, всі налаштовані на успішне проведення українського контрнаступу. Звісно, він може бути складний, тому потребує суттєвої організаційної роботи.

Юрій Ванетик, адвокат, політичний стратег, член Ради директорів міжнародної
правозахисної агенції WEST SUPPORT (США) сказав, що за інформаційний витік з Пентагону соромно. Зараз тривають розслідування, щоб розібратися у причині цього витоку. Таке у США буває, частково це трапляється через те, що деякі люди переслідують короткі комерційні цілі. Такі вчинки мають не завжди ідеологічний характер, а скоріше керуються комерційними мотивами, аби скинути щось у пресу чи звернути увагу на щось, або ж продати чи отримати більше рейтингів на своєму блозі, зробити сенсацію – це все могло мотивувати когось для вчинення такого витоку.

Політичний стратег зазначив, Україна - дуже важливий фактор у політиці США, тому що це війна у Європі, конфлікт з РФ, протистояння світових ідеологій. Це важливо і для демократів, і для республіканців, обидві сторони хочуть, щоб Україна була успішною.

Адвокат розповів, що РФ завжди намагалася добувати розвідувальну інформацію у США, але цього разу це не робота російських спецслужб. Вже і в американській пресі написали, що виключається роль Росії у витоку секретних документів, хоча росіяни на це здатні й для них така методика є легітимною. У цьому випадку ми звинувачуємо наші системи та людей, які не були проконтрольовані, а їх змогли замотивувати грошима, навряд чи якоюсь ідеологією, але все може бути.

Член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT вважає, що витік інформації могла здійснити одна людина, яка працювала нескоординовано. Знову ж таки розслідування продовжується. Однак є думка експертів, що це було якесь хуліганство з бажанням створити сенсацію.

Юрій Ванетик підсумував, що це серйозна справа, тому будуть зроблені значні кроки, аби убезпечити подібні випадки у майбутньому.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.32
    Купівля 39.32
    Продаж 39.83
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
09:00
PR
Ноутбук MacBook Pro M3 від iSpace.ua: максимум задоволення
08:47
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
У Туреччині можуть закрити 3 тисячі готельних об'єктів: причина
08:37
терористи ХАМАС
ХАМАС завдав ракетного удару по КПП на півдні Гази поблизу бази ЦАХАЛ: загинули троє військових
08:06
Вибух у Чернігові
У Чернігові вранці стався вибух у приміщенні банку: зайнялася пожежа
08:03
OPINION
Ростислав Павленко
Чому у популістів все просто?
08:01
Ексклюзив
Українська дитина рятується від російської агресії, фото на вокзалі Перемишля, Польща, 27.02.2022
Німеччина. Як живе табір з українськими біженцями
08:00
Інтерв’ю
Вальдемар Скшипчак
Вальдемар Скшипчак: Зброя із Заходу і мобілізація допоможуть Україні лише в обороні, повернення територій є нереальним, а війна може закінчитися вже до кінця року
07:59
На фото: Мішель Обама
Байден у серпні може знятися з виборів президента і запропонувати кандидатуру Мішель Обами, - ЗМІ
07:41
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 38 артсистем і 5 танків: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:31
На ТОТ українець, примусово мобілізований до армії РФ, розстріляв шістьох окупантів і втік, - Нацспротив
07:31
Львівський вокзал, евакуація, вимушені переселенці, біженці
Австрія розглядає запровадження ДНК-тестів для шукачів притулку за статтею "возз'єднання родини"
07:25
Сумщина
Росія вдарила по енергооб'єктах Сумщини
07:20
На фото: система ППО
Нічна атака БПЛА: українська ППО знищила 12 з 13 ворожих "шахедів"
07:10
РФ проведе перші російські військові навчання після 24 лютого
Росіяни збільшують північне угруповання військ для можливого нападу на Харків, - ISW
06:02
Харківщина, воєнні злочини Росії
На Харківщині на Великдень від ударів РФ загинула жінка, є поранені
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
Більше новин