Аналітика

Рекордна дальність українських дронів - ураження НПЗ у Башкирії. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
9 травня, 2024 четвер
20:17

Українські далекобійні дрони пролетіли відстань у 1400 км та 9 травня уразили станцію переробки нафти на одному з найбільших у РФ нафтопереробних заводів "Газпром нафтохім Салават" у Башкирії

Зміст

Ураження НПЗ у Росії

Сьогодні в нашій воєнній рубриці ми будемо говорити не про бойові дії, а про зброю для фронту. Ми знаємо, що зараз поповнення арсеналів ЗСУ і Сил оборони здійснюється коштом американської та європейської допомоги, а також власних оборонно-промислових спроможностей.

Підтвердженням нашого потенціалу є сьогоднішнє використання далекобійних дронів по одному з найбільших у Росії нафтопереробних заводів - це "Газпром нафтохім Салават" у Башкирії. Два дрони уразили станцію переробки нафти на цьому підприємстві, пролетівши відстань у 1400 км. Це на сьогодні найбільший рубіж, який подолали наші ударні дрони. Сподіваюсь, що далі буде.

Оборонний форум "Україна - ЄС"

При цьому ми розуміємо, що на сьогодні можемо виготовляти зброї на $20 млрд на рік. Про це сказав міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін, підкресливши, що ще є потенціал на більші кількості. Питання у тому, де знайти гроші для наших оборонних підприємств. До речі, це було одним із питань, які порушувалися на першому Форумі оборонної промисловості "Україна - ЄС", який проходив у Брюсселі цього тижня.

Про тематику форуму "Україна - ЄС", як дискутували українські та європейські компанії, зможемо дізнатися від Антона Міхненка, військового експерта, редактора журналу Ukrainian Defense Review компанії Defense Express, який брав участь у цьому історичному заході.

Антон Міхненко розказав, що такий великий форум "Україна - ЄС" проводиться вперше. Раніше було кілька форумів, які спрямовувалися виключно на співпрацю України з конкретними країнами Європи, зокрема з Данією, Великою Британією та іншими. Це був більш масштабний форум, де мова йшла про співпрацю ЄС з Україною. На форумі порушувався достатньо широкий спектр питань, у тому числі надання допомоги Україні коштом ЄС. Говорилося про створення програм і проєктів, які націлені на те, щоб допомагати Україні, також про створення умов, щоб українські виробники співпрацювали з європейськими виробниками та активно працювали з ЄС. Обговорювали, як українські виробники могли б долучатися до тих програм та проєктів, які існують в рамках ЄС для створення зразків озброєння й військової техніки.

Військовий експерт зауважив, що під час форуму європейці наголошували на тому, що врешті-решт вони дійшли згоди щодо використання прибутків із заморожених активів РФ, які є в Європі. Це один із механізмів, який ЄС запропонував і фактично схвалив. Тобто мова йде про те, що ті фінансові ресурси, які Росія могла отримувати у вигляді дивідендів, будуть направлені на те, щоб можна було купувати озброєння для України. Це можуть бути різні механізми. Перший механізм - це закупівля за ці кошти озброєння в українських підприємств для ЗСУ. Інший механізм - закупівля цього озброєння з підприємств у Європі, а це озброєння, яке необхідно ЗСУ, і буде постачатися в інтересах України.

Редактор журналу додав, що форум був розділений на дві ключові частини. Перша - це політична складова, де виступали представники ЄС деяких європейських асоціацій, українські посадовці, представники українських та  іноземних компаній. На цій частині форуму лунали політичні заяви й обговорювалися певні проблемні моменти - відповідно, шляхи їх вирішення. Інша складова - бізнесова, де була можливість українським підприємствам і компаніям поспілкуватися з європейськими компаніями, тобто був двосторонній діалог.  Європейці також були зацікавлені у тому, щоб поспілкуватися з українськими виробниками.

Міхненко зазначив, що відзначається певна зміна уявлення. Якщо на перших таких форумах схожого типу в Україні мова йшла переважно про те, щоб європейці продавали чи постачали своє озброєння в Україну, то зараз вони вже змінюють свою філософію і розуміють, що в Україні є потужний оборонно-промисловий комплекс.  Саме у співпраці з українськими підприємствами,  із замовниками в Україні, а це ЗСУ і Сили оборони, виробники  можуть удосконалити власні зразки озброєння військової техніки.

На завершення розповіді Антона Міхненка висловлю сподівання, що форум оборонної промисловості "Україна - ЄС" буде мати результативне продовження. Крім того, нагадаю, що на цьому форумі йшлося про те, що Європейський фонд допомоги Україні в межах 5 млрд євро розглядає одну з пропозицій від України, аби кошти з цього фонду були скеровані на закупівлю зброї саме на українських підприємствах. Не всі країни з великою готовністю до цього поставилися.

Згадаємо історію з Францією, коли була ідея закупити з цього фонду боєприпаси для ЗСУ, то на початку Франція говорила про сенс розгорнути виробництво в європейських країнах. А коли ж стало зрозуміло, що темпи виготовлення боєприпасів в Європі не такі, як потрібно Україні, то потім було ухвалено рішення, щоб із бюджету фонду закуповувати боєприпаси за межами ЄС. Зараз бачимо, що така ж модель буде реалізована, коли кошти будуть використовуватися для закупівлі техніки та озброєння в українських компаній.

Також говорилося про те, що треба створювати спільні підприємства та проєкти. На сьогодні ЄС має десь 1,5 млрд євро, які виділені на створення зразків нових технологічних рішень. Однак самі європейські компанії кажуть, що 1,5 млрд є дуже малою сумою, але всі визнавали, що варто долучати до цих процесів й українські підприємства. Бо створення нових зразків озброєнь потребує не лише технологічної бази, а й певного досвіду, аби розуміти, які вимоги формує поле бою.

Війна пов'язана з суттєвими технологічними вимогами. Нові компанії, які створюються в Україні, і ті, компанії, які вже є більш потужними, так чи інакше вимушені реагувати на нові вимоги, аби зразки озброєння відповідали нашим потребам.

Кластер BRAVE1 – оборонні інновації для ЗСУ

Наталія Кушнерська, керівниця Defense-tech кластеру BRAVE1, розповіла, що вдалося створити проєкт швидкого розвитку оборонних інновацій та їх доставки на фронт. Також вдалося побудувати архітектуру та структуру, коли всі виробники мають можливість отримати військову експертизу, допомогу в оформленні документів з проходження процедури кодифікації та далі закуповуватися державою. За рік роботи вже є понад 10 успішних кейсів, що отримали свої контракти. Основне, що за цей рік роботи була відкрита сфера оборонних інновацій в Україні, змогли всьому світу показати, наскільки в нашій країні йде потужний розвиток, як багато є ефективних рішень. Гарними прикладами можуть бути наземні роботи, РЕБ, РЕР, застосування штучного інтелекту у виробах.

Керівниця Defense-tech кластеру BRAVE1 зауважила, що за минулий рік кластер профінансував понад 180 проєктів на суму більше $3 млн. На цей рік із бюджету виділено 1,5 млрд грн. Стартує грантова програма, яка розпочнеться з грантів на 500 тис. грн, 1 млн грн та 2 млн грн. За місяць ще запуститься велика грантова програма, в якій можна буде отримати 4 млн грн та 8 млн грн на ті пріоритетні розробки, які сьогодні потрібні сектору безпеки та оборони. На сьогодні є розуміння команд розробників та виробників, їхніх спроможностей, запитів військових, що саме зараз потрібно на фронті, - ці великі гранти допоможуть командам створювати такі R&D (research and development – унікальні рішення, які є абсолютними інноваціями).

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.97
  • EUR
    Купівля 42.73
    Продаж 43.45
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
11:22
арка Дружби народів
Голова УІНП пояснив, за яких умов можна не демонтувати колишню Арку дружби народів
11:19
Допомагав росіянам готувати прорив на Покровському напрямку: жителю Донеччини загрожує до 12 років тюрми
11:05
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук
Є вірогідність, що ЗСУ знищили корабель РФ "Циклон" і в Криму не лишилося носіїв крилатих ракет, - ВМС
11:05
Огляд
міжнародний огляд
Перемога Усика як символічне досягнення для країни та наслідки вторгнення росіян у Харківську область. Акценти світових ЗМІ 20 травня
11:03
ДСНС, пожежа, рятувальники
У Запорізькій області росіяни скинули боєприпас на рятувальників під час гасіння пожежі: є постраждалий
10:51
Уночі росіяни знищили на Харківщині памʼятку культурної спадщини - БК "Залізничник"
10:51
Румен Радев
Президент Болгарії Радев назвав перемогу України у війні з Росією "неможливою"
10:46
Оновлено
В Ірані зазнав аварії гелікоптер з президентом Раїсі
В авіакатастрофі розбився президент Ірану Раїсі. Реакції світу
10:42
Ексклюзив
мобілізація
Може бути пролонгований термін: нардепка Фріз щодо оновлення даних в ТЦК до 16 липня
10:27
санкції США
Конгрес США може запровадити санкції проти політиків Грузії через закон про "іноагентів", - Politico
10:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 20 травня: скільки коштують долар і євро
10:02
OPINION
Костянтин Корсун
Резерв+ "здасть" ворогу всі персональні дані зареєстрованих у ньому
09:55
Газета із зображенням покійного президента Ірану Ебрагіма Раїсі. Тегерані, Іран, 20 травня 2024 р.
"Може змінити динаміку режиму": в ISW оцінили наслідки загибелі Раїсі для Ірану
09:47
Кая Каллас
Навчання бійців ЗСУ інструкторами НАТО в Україні не призведе до ескалації, - прем'єрка Естонії
09:43
окупанти танк
Окупанти намагалися здійснити прорив в районі Білогорівки, але зазнали значних втрат, - Луганська ОВА
09:23
Ексклюзив
Сергій Згурець
РФ побоюється можливостей нашої безпілотної авіації: Згурець про скупчення ворожих бомбардувальників на авіабазі "Оленья"
09:00
Франція
У Франції обговорюють можливість надати Україні дозвіл атакувати територію РФ своєю зброєю
08:07
ППО, обстріл, ЗСУ
Нічна атака на Україну: сили ППО знищили усі 29 ворожих "шахедів"
08:05
OPINION
Юрій Гудименко
Еволюціонувати або померти
07:47
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Корабель, 50 артсистем і 1400 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
07:43
Жозеп Боррель
Військова навчальна місія ЄС у Малі завершила роботу, - Боррель
07:29
Оксана Маркарова
"Повинні надолужити згаяне": Маркарова закликала США прискорити поставки зброї
07:17
Китай та США
Китай увів санкції проти американських компаній через продаж зброї Тайваню
07:02
президент Тайваню Лай Чін Те
У Тайвані відбулась інавгурація президента: він закликає до діалогу з КНР
07:00
Огляд
Через них Друга світова офіційно не завершилася: як криза довкола Курильських островів допомагає Києву у війні з Росією. Пояснюємо
06:49
військовий квиток, мобілізація
Обмежено придатні знову мають пройти ВЛК, - Міноборони
06:02
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія запустила "шахеди" по Україні: на Львівщині працювала ППО
00:30
На Київщині чоловік вдарив ножем поліцейського через виклик про домашнє насильство: нападнику вистрелили в ногу
2024, неділя
19 травня
23:46
Ворожий бомбардувальник Ту-95МС з крилатими ракетами Х-101
РФ тримає на базі "Оленья" третину боєздатних Ту-95МС і Ту-22М3, - Defense Express
23:16
Ексклюзив
Яценюк
Яценюк переконаний, що 300 млрд заморожених активів не можуть змінити хід війни
23:15
ЗСУ
Росія активізувалася на Сіверському напрямку: ворог зазнав значних втрат
22:59
Ексклюзив
відключення електроенергії
Експерт Харченко прогнозує ситуацію з електроенергією для українців та підприємців
22:53
РФ протягом дня обстріляла 13 громад Сумщини: є постраждалий
22:29
Вимушені обмеження світла триватимуть влітку, восени та взимку, - голова Укренерго
22:09
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Одразу після бою Ф'юрі запропонував Усику разом провести відпустку в Україні
21:48
Підполковник армії РФ Олександр Кулаков
Знищений на Ай-Петрі підполковник Кулаков у 2014 році зрадив Україну, - ЗМІ
21:48
Байба Браже (ліворуч)
Очільниця МЗС Латвії пробігла напівмарафон та зібрала майже €10 тис. на дрони для ЗСУ
21:22
напад на Фіцо
Замах на Фіцо: у Словаччині припускають, що нападник мав спільників
20:56
Таміла Ташева
Представниця президента Ташева: в Криму окупанти утримують 218 політв’язнів, більшість - кримські татари
20:41
Бєлгород
У Росії заявили про обстріл Білгородщини: нібито 13 постраждалих
Більше новин