Аналітика

Рекордна дальність українських дронів - ураження НПЗ у Башкирії. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
9 травня, 2024 четвер
20:17

Українські далекобійні дрони пролетіли відстань у 1400 км та 9 травня уразили станцію переробки нафти на одному з найбільших у РФ нафтопереробних заводів "Газпром нафтохім Салават" у Башкирії

Зміст

Ураження НПЗ у Росії

Сьогодні в нашій воєнній рубриці ми будемо говорити не про бойові дії, а про зброю для фронту. Ми знаємо, що зараз поповнення арсеналів ЗСУ і Сил оборони здійснюється коштом американської та європейської допомоги, а також власних оборонно-промислових спроможностей.

Підтвердженням нашого потенціалу є сьогоднішнє використання далекобійних дронів по одному з найбільших у Росії нафтопереробних заводів - це "Газпром нафтохім Салават" у Башкирії. Два дрони уразили станцію переробки нафти на цьому підприємстві, пролетівши відстань у 1400 км. Це на сьогодні найбільший рубіж, який подолали наші ударні дрони. Сподіваюсь, що далі буде.

Оборонний форум "Україна - ЄС"

При цьому ми розуміємо, що на сьогодні можемо виготовляти зброї на $20 млрд на рік. Про це сказав міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін, підкресливши, що ще є потенціал на більші кількості. Питання у тому, де знайти гроші для наших оборонних підприємств. До речі, це було одним із питань, які порушувалися на першому Форумі оборонної промисловості "Україна - ЄС", який проходив у Брюсселі цього тижня.

Про тематику форуму "Україна - ЄС", як дискутували українські та європейські компанії, зможемо дізнатися від Антона Міхненка, військового експерта, редактора журналу Ukrainian Defense Review компанії Defense Express, який брав участь у цьому історичному заході.

Антон Міхненко розказав, що такий великий форум "Україна - ЄС" проводиться вперше. Раніше було кілька форумів, які спрямовувалися виключно на співпрацю України з конкретними країнами Європи, зокрема з Данією, Великою Британією та іншими. Це був більш масштабний форум, де мова йшла про співпрацю ЄС з Україною. На форумі порушувався достатньо широкий спектр питань, у тому числі надання допомоги Україні коштом ЄС. Говорилося про створення програм і проєктів, які націлені на те, щоб допомагати Україні, також про створення умов, щоб українські виробники співпрацювали з європейськими виробниками та активно працювали з ЄС. Обговорювали, як українські виробники могли б долучатися до тих програм та проєктів, які існують в рамках ЄС для створення зразків озброєння й військової техніки.

Військовий експерт зауважив, що під час форуму європейці наголошували на тому, що врешті-решт вони дійшли згоди щодо використання прибутків із заморожених активів РФ, які є в Європі. Це один із механізмів, який ЄС запропонував і фактично схвалив. Тобто мова йде про те, що ті фінансові ресурси, які Росія могла отримувати у вигляді дивідендів, будуть направлені на те, щоб можна було купувати озброєння для України. Це можуть бути різні механізми. Перший механізм - це закупівля за ці кошти озброєння в українських підприємств для ЗСУ. Інший механізм - закупівля цього озброєння з підприємств у Європі, а це озброєння, яке необхідно ЗСУ, і буде постачатися в інтересах України.

Редактор журналу додав, що форум був розділений на дві ключові частини. Перша - це політична складова, де виступали представники ЄС деяких європейських асоціацій, українські посадовці, представники українських та  іноземних компаній. На цій частині форуму лунали політичні заяви й обговорювалися певні проблемні моменти - відповідно, шляхи їх вирішення. Інша складова - бізнесова, де була можливість українським підприємствам і компаніям поспілкуватися з європейськими компаніями, тобто був двосторонній діалог.  Європейці також були зацікавлені у тому, щоб поспілкуватися з українськими виробниками.

Міхненко зазначив, що відзначається певна зміна уявлення. Якщо на перших таких форумах схожого типу в Україні мова йшла переважно про те, щоб європейці продавали чи постачали своє озброєння в Україну, то зараз вони вже змінюють свою філософію і розуміють, що в Україні є потужний оборонно-промисловий комплекс.  Саме у співпраці з українськими підприємствами,  із замовниками в Україні, а це ЗСУ і Сили оборони, виробники  можуть удосконалити власні зразки озброєння військової техніки.

На завершення розповіді Антона Міхненка висловлю сподівання, що форум оборонної промисловості "Україна - ЄС" буде мати результативне продовження. Крім того, нагадаю, що на цьому форумі йшлося про те, що Європейський фонд допомоги Україні в межах 5 млрд євро розглядає одну з пропозицій від України, аби кошти з цього фонду були скеровані на закупівлю зброї саме на українських підприємствах. Не всі країни з великою готовністю до цього поставилися.

Згадаємо історію з Францією, коли була ідея закупити з цього фонду боєприпаси для ЗСУ, то на початку Франція говорила про сенс розгорнути виробництво в європейських країнах. А коли ж стало зрозуміло, що темпи виготовлення боєприпасів в Європі не такі, як потрібно Україні, то потім було ухвалено рішення, щоб із бюджету фонду закуповувати боєприпаси за межами ЄС. Зараз бачимо, що така ж модель буде реалізована, коли кошти будуть використовуватися для закупівлі техніки та озброєння в українських компаній.

Також говорилося про те, що треба створювати спільні підприємства та проєкти. На сьогодні ЄС має десь 1,5 млрд євро, які виділені на створення зразків нових технологічних рішень. Однак самі європейські компанії кажуть, що 1,5 млрд є дуже малою сумою, але всі визнавали, що варто долучати до цих процесів й українські підприємства. Бо створення нових зразків озброєнь потребує не лише технологічної бази, а й певного досвіду, аби розуміти, які вимоги формує поле бою.

Війна пов'язана з суттєвими технологічними вимогами. Нові компанії, які створюються в Україні, і ті, компанії, які вже є більш потужними, так чи інакше вимушені реагувати на нові вимоги, аби зразки озброєння відповідали нашим потребам.

Кластер BRAVE1 – оборонні інновації для ЗСУ

Наталія Кушнерська, керівниця Defense-tech кластеру BRAVE1, розповіла, що вдалося створити проєкт швидкого розвитку оборонних інновацій та їх доставки на фронт. Також вдалося побудувати архітектуру та структуру, коли всі виробники мають можливість отримати військову експертизу, допомогу в оформленні документів з проходження процедури кодифікації та далі закуповуватися державою. За рік роботи вже є понад 10 успішних кейсів, що отримали свої контракти. Основне, що за цей рік роботи була відкрита сфера оборонних інновацій в Україні, змогли всьому світу показати, наскільки в нашій країні йде потужний розвиток, як багато є ефективних рішень. Гарними прикладами можуть бути наземні роботи, РЕБ, РЕР, застосування штучного інтелекту у виробах.

Керівниця Defense-tech кластеру BRAVE1 зауважила, що за минулий рік кластер профінансував понад 180 проєктів на суму більше $3 млн. На цей рік із бюджету виділено 1,5 млрд грн. Стартує грантова програма, яка розпочнеться з грантів на 500 тис. грн, 1 млн грн та 2 млн грн. За місяць ще запуститься велика грантова програма, в якій можна буде отримати 4 млн грн та 8 млн грн на ті пріоритетні розробки, які сьогодні потрібні сектору безпеки та оборони. На сьогодні є розуміння команд розробників та виробників, їхніх спроможностей, запитів військових, що саме зараз потрібно на фронті, - ці великі гранти допоможуть командам створювати такі R&D (research and development – унікальні рішення, які є абсолютними інноваціями).

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
2 січня
21:16
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Херсонщини у росіян побільшало зламаної техніки, що, ймовірно, пов'язано із саботажем, - "Атеш"
21:08
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Безсмертний: є шанс, що 2025 рік прискорить перемогу України
20:54
Оновлено
Унаслідок атаки по Києву 1 січня постраждала будівля Спілки письменників України. Волонтери за лічені години розібрали завали
20:39
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Як противник намагається оточити Покровськ через сусідні населені пункти. Колонка Сергія Згурця
20:21
155 механізована бригада
ДБР почало розслідування обставин формування 155-ї механізованої бригади "Анна Київська"
20:02
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
За 5 днів відкачали 25 тонн: через обстріл РФ у Південний Буг біля Миколаєва потрапила олія
20:00
OPINION
Світ — не шахівниця, правила не працюють
19:50
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо заявив про можливе скорочення допомоги українським біженцям у Словаччині через зупинку транзиту газу РФ
19:39
У Франківську патрульні затримали чоловіка, який перебував у розшуку
Поліція Київщини розшукує жінку, яка залишила немовля в сумці на вулиці
19:28
обстріл
Унаслідок ракетної атаки по Києву 1 січня пошкоджено адмінбудівлі Верховної Ради
19:11
енергосистема
РФ змінила тактику ударів по енергосистемі під час масованих атак у 2024 році
19:10
На селище в Кенії з космосу впало півтонне сталеве кільце
18:36
Молдова
У Молдові євро став базовою валютою обмінного курсу
18:36
Фінляндія
У Фінляндії просять офіційно арештувати танкер Eagle S у зв'язку з пошкодженням кабелю у Балтійському морі
18:34
МЗС України
ООН заявила про обмеження релігійних свобод в Україні. МЗС відреагувало
18:33
Ігор Клименко і Дмитро Фінашин
Клименко призначив Героя України Дмитра Фінашина своїм радником з питань ветеранської політики
18:12
Ілон Маск
Маск планує провести розмову в прямому етері з ультраправою кандидаткою у канцлери Німеччини Вайдель
18:07
Міністерство оборони України
Міноборони обіцяє реформи в командуванні Сухопутних військ ЗСУ після комплексного аналізу
18:00
OPINION
Перемога буде: чого очікувати економіці у рік Дерев’яної Змії
17:55
Аварія танкерів РФ: супутник зафіксував нафтову пляму біля Керченської протоки площею близько 10 кв. км
17:48
Укрзалізниця
"Для всіх, у чиєму житті замало див": у Києві курсує Магічний експрес від УЗ
17:35
Придністров'я
У самопроголошеному Придністровʼї заявили про зупинку роботи всіх промислових підприємств через відсутність енергоресурсів
17:34
опалення
У Харкові повністю відновили надання комунальних послуг після масованої атаки РФ 25 грудня
17:12
Курт Волкер
Курт Волкер припустив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки РФ
17:06
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
Військові у 2025 році отримуватимуть "Пакунок пораненого"
17:02
На фото: режисерка "Барбі" Ґрета Ґервіґ
Жінки зняли тільки 16% з 250 найкасовіших фільмів 2024 року, - дослідження
16:55
паспорт рф
Нацспротив: на ТОТ українців, які не обміняли паспорт на російський, вважатимуть "мігрантами"
16:52
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Польські фермери анонсували протест у Варшаві, зокрема, проти імпорту сільгосппродукції з України
16:41
У сирійському Хомсі сили безпеки шукають бойовиків, повʼязаних з Асадом
16:34
Ексклюзив
морські піхотинці РФ
Острови на Дніпрі стають смертельною пасткою для російських військових, - Братчук
16:32
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 72 боєзіткнення: на Покровському напрямку ЗСУ відбили 18 ворожих атак
16:28
Майдан Незалежності
У Києві 2024 рік був найтеплішим за всю історію спостережень
16:27
Припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на ціни для населення, – Нафтогаз
16:27
ракета "Довгий Нептун"
ЗСУ атакували командний пункт ворожої армії на Курщині
16:13
Росіяни навряд чи підійматимуть затонулі в Керченській протоці танкери до завершення сезону штормів, - ВМС
16:12
Курт Волкер
"Це єдине, що Путін поважає": Курт Волкер переконаний, що Україні треба наполягати на членстві в НАТО
16:09
У Великій Британії знайшли живою та здоровою жінку, яка зникла безвісти 52 роки тому
16:00
OPINION
Кінець епохи: про зупинку транзиту російського газу через Україну
15:56
Великий збір на потреби ЗСУ
15:54
Євробачення-2025: оголосили порядкові номери і назви пісень учасників, які претендують на місце десятого фіналіста Нацвідбору
Більше новин