Аналітика

Бахмут залишається центром тяжіння зусиль обох сторін: ворог суттєво ущільнює свої війська навколо міста. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
21 серпня, 2023 понедiлок
20:47

Загарбник задля компенсації втрат регулярно перекидає у зону Бахмута підготовлені підрозділи й частини

Зміст

Україна в очікуванні F-16

Україна наближається до отримання закордонних літаків. Зараз у Великій Британії та Швеції вже перебувають наші військові, щоб опанувати американські винищувачі F-16. Про це стало відразу відомо під час візиту до Нідерландів президента України Володимира Зеленського, який оголосив, що Україна отримає 42 винищувачі F-16 з цієї країни після того, як українські інженери й пілоти завершать навчання. Потім була заява Данії про готовність передати Україні 19 літаків F-16, причому 6 вже до кінця цього року, а решту за два наступні роки.

Щодо термінів навчання пілотів на F-16, то було визначено 6 місяців. Це мінімально необхідний термін для пілотів, і особливо для підготовки наземного персоналу, особливо інженерно-технічного складу, техніків, які будуть обслуговувати ці літаки. Один з наших пілотів повідомив, що програма у Британії складана, відповідно, були враховані побажання української сторони. У першу чергу йдеться про місії, які максимально наближені до тих, які виконують наші пілоти, використовуючи Міг-29 і Су-27, яким понад 30 років.

Також стало відомо про те, яка кількість літаків взагалі потрібна для заміни застарілого радянського парку. Сьогодні 21 серпня у Повітряних силах сказали про те, що загалом потрібно 128 винищувачів. Ця цифра відповідає загальним показникам і потребам, але буде непросто так швидко замінити весь парк, перейшовши на закордонні винищувачі.

Валерій Романенко, експерт з авіації, провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету, зазначив, що строки навчання пілотів вже давно обговорені. З цими строками вже погодилися усі офіційні особи - це пів року. Тобто почнемо наприкінці серпня - завершимо наприкінці зими наступного року. Але це не буде ескадрилья, а буде три ланки, бо, щоб виконати зліт такому підрозділу як ескадрилья, потрібно ще більше строку. Ми отримаємо льотчиків, які будуть впевнено літати в парах, у ланках і вправно використовувати усі наявні озброєння цих літаків. Щодо строків бойового застосування, це не буде виключно протиповітряна оборона. Україна зможе використовувати літаки для придушення російської ППО ракетами HARM, антирадарними ракетами. Ці функції у більш спокійних районах теж можна буде використовувати з цих літаків. Звичайно, з самого початку ніхто не буде їх використовувати для повітряних боїв з російськими винищувачами. Потрібно у більш-менш спокійній обстановці перевірити їхні можливості.

Експерт впевнений, що нічого високоточного, чим можна вдарити по наземних цілях, Україна не отримає. Але є сподівання, що Україна отримає ракети середньої дальності останніх версій, які бʼють хоча б на 120 км. Не кажучи про останні версії, які здатні уражати ворожі цілі на відстані 180 км, ракети "повітря - повітря". Якщо ми будемо збивати ними російські літаки у глибині російської території на 100 км, то ніхто нам нічого не скаже. А якщо літак залетить на російську територію, тоді у нас будуть проблеми з порушенням угод.

Романенко додав, що вартість обслуговування нових машин не настільки велика, як нам знадобиться під час використання машин, які вже прослужили довгий час. Наприклад, ті дві машини, які показували нашому президенту на авіабазі у Нідерландах, то одна з них 1990 року, а друга 1983 року випуску. Доведеться для них замовляти запасні частини. 128 літаків - це, звичайно, мрія не на наступний рік, а десь до 2025 року включно. Україна поступово буде звикати до таких витрат на оборону. Якщо не витрачати гроші на власну армію, то не буде оборони. Витрати величезні, але, якщо ми хочемо вижити й перемогти, то треба у чомусь відмовитися й віддати на ЗСУ. І зараз питання стає саме так.

Романенко зауважив, що Україні потрібні не лише винищувачі, ще потрібні носії крилатих ракет. У нас не так багато залишилося Су-24, усім відомо, що це старенькі машини. Звичайно, що винищувачі Gripen не будуть грати головну роль в українських Повітряних силах, тому що Швеція не зможе нас забезпечити такою кількістю літаків. Тому цей варіант можна тримати, як запасний. Наприклад, Чехія зніматиме з озброєння свої Gripen, у них 14 винищувачів цього типу. Вони планують переозброюватися з 2025 року на винищувачі 5-го покоління F-35. Швеції потрібно буде думати, куди поставити ці 14 літаків, можуть запропонувати їх нам. Але основна ставка у нас на єдиний бойовий літак, яким вибрано, - F-16. Американці нам не дають зараз F-16 і це питання до дипломатів. Мабуть, американці хочуть подивитися, як ми будемо використовувати F-16. Але пара із F-15 і F-16 вирішила б практично всі проблеми боротьби з сучасними російськими винищувачами. Бо самі F-16, у будь-якій кількості, з ними не впораються.

Ситуація навколо Бахмута

А далі перейдемо до іншої теми. Поговоримо про Бахмут, який залишається центром тяжіння наших і ворожих зусиль. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр сьогодні 21 серпня повідомила, що Сили оборони України минулого тижня звільнили територію у 3 кв.км біля Бахмута. Разом з тим слід сказати, що противник суттєво ущільнює свої війська і на півночі, і на півдні Бахмута.

Зокрема, за твердженням Максима Жоріна, заступника командира 3-ої окремої штурмової бригади, загарбник задля компенсації втрат регулярно перекидає у зону Бахмута підготовлені підрозділи й частини. Також значно зросла активність ворожої артилерії, так само і з нашого боку висока інтенсивність застосування артилерії. Часом відбуваються фронтальні зіткнення, тобто фактично контратаки йдуть з обох сторін.

З огляду на значну кількість та насиченість російських підрозділів, яких стало дуже багато по всій ділянці фронту як на півночі, так і на півдні від Бахмута ситуація є складною і непростою для наших воїнів.

Андрій Куліш, пресофіцер бригади швидкого реагування "Рубіж", розповів, що ситуація контрольована, тривають бої. Є певні тактичні успіхи, знищуються ворожі бронетехніка та особовий склад. У цей час росіяни намагаються покращити своє тактичне положення, але їм не вдається. Противник дуже сильно застосовує артилерію, хоча кількість обстрілів вздовж всієї лінії фронту зменшилася. Були випадки, коли росіяни використовували 152 мм артилерію поодиноких цілях, тобто це говорить, що вони можуть все собі дозволити.

Пресофіцер БШР "Рубіж" зазначив, що робота складна, але як говорять наші піхотинці: Якби ця війна тривала за рахунок стрілецької зброї, то ми вже давно б у цій війні перемогли. Тому що підготовка наших бійців на порядок вище, ніж у російських загарбників.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
Більше новин