Кабмін спростив сертифікацію операторів із розмінування: що змінилося
Для прискорення розмінування території України уряд на засіданні 2 лютого запровадив єдину уніфіковану процедуру сертифікації операторів протимінної діяльності
Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.
Наразі це експериментальний проєкт, розрахований на 2 роки.
"Для пришвидшення очищення та розмінування території України ми маємо оптимізувати кожну складову усього комплексу протимінної діяльності. Сертифікація операторів протимінної діяльності – один з дуже важливих напрямків. Україна зацікавлена в залученні якомога більшої кількості операторів – і іноземних, і вітчизняних. Це прискорить очищення нашої території, а також створить умови для здорової конкуренції, формування ринкових цін на послуги з розмінування та у підсумку - економії коштів", - пояснила очільниця Мінекономіки Юлія Свириденко.
Зазначається, що раніше підходи в центрах Міноборони та, наприклад, ДСНС відрізнялися. Відтепер оператор, звертаючись до будь-якого центру сертифікації, повинен буде подавати єдиний набір документів, проходити єдині процедури тощо. До того ж сертифікація чітко поділена на три етапи – кожен зі своїми вимогами, процедурами, термінами проходження. Для кожного етапу встановлені жорсткі строки, яких мають дотримуватись і оператори, і центри з сертифікації. Таким чином уряд зменшує бюрократичне навантаження й цифровізує процес сертифікації.
Передбачається впровадження єдиних термінів дії сертифікатів (3 роки – первинні сертифікати, 5 років – продовжені). Також визначено виключні підстави для припинення чи призупинення дії сертифіката.
У Мінекономіки зазначили, що сертифікація буде безоплатною.
1 лютого прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про намір уряду спростити сертифікацію операторів, які займатимуться гуманітарним розмінуванням.
"Цьогоріч у державному бюджеті ми вперше заклали 3 млрд грн на програми гуманітарного розмінування. Дав завдання Мінекономіки з іншими дотичними органами затвердити план пріоритезації розмінування, а також подати постанову, яка врегулює порядок компенсації сільгоспвиробникам за проведене розмінування", - повідомив очільник уряду.
За його словами, уряд хоче, аби закупівлі послуг з розмінування були доступними для кожного сільгоспвиробника.
"Для цього Мінекономіки разом із міжнародними партнерами мають напрацювати відповідний механізм, аби ним могли скористатися, зокрема, малі фермери", - зазначив Шмигаль.
Що відомо про розмінування в Україні
У березні 2023 року в ПРООН казали, що в Україні площа замінованої території в 4,5 раза перевищує розміри Швейцарії.
У серпні в Мінекономіки казали, що сподіваються за 10 років розмінувати й повернути у використання 80% земельних угідь.
Того ж місяця перша в Україні машина для підготовки ґрунту до розмінування вітчизняного виробництва отримала сертифікат відповідності. Ця розробка дозволяє ефективно знешкоджувати протипіхотні та виявляти протитанкові міни.
22 вересня стало відомо, що Україна запустить ринок послуг із гуманітарного розмінування через Prozorro.
Станом на 31 жовтня в Україні після обстеження саперами та розмінування повернули у використання майже 178 тис. га сільгоспземель. Водночас у планах було повернути аграріям до 165 тис. га.
6 листопада Україна отримала від Канади 6 роботизованих комплексів DIGITAL VANGUARD–S, що допомагатимуть рятувальникам дистанційно знешкоджувати вибухонебезпечні боєприпаси.
Швейцарська компанія Global Clearance Solutions (GCS) до середини 2024 року планує доставити в Україну 60 машин для розмінування на дистанційному керуванні.
За січень сапери обстежили на наявність вибухонебезпечних предметів понад 21 тис. га земель сільгосппризначення, найбільше – на Херсонщині.
- Актуальне
- Важливе