HIMARS дарують рашистам фестивалі вогню. Колонка Сергія Згурця
Перше використання HIMARS у зоні Ізюма було ризиковано і непросто, але обійшлося без негативних наслідків. Бойове хрещення розрахунків, які вперше використовували HIMARS, пройшли цілком вдало
Терористичні удари ракетами Х-22 по українських містах
Нагадаю про те, що о 15-ій годині 51 хвилині вчора, 27 червня, з повітряного простору Курської області, 60 км від нашого державного кордону, два дальні бомбардувальники Ту-22М3 здійснили пуски двох крилатих ракет Х-22 по об‘єктах міста Кременчука. Одна ракета потрапила у торговий центр "Амстор" з трагічними наслідками, а інша влучила у Кременчуцький завод дорожніх машин, який не має жодного відношення до військового виробництва тому, що з 1989 року він займається іншими проєктами.
З огляду запасів нових крилатих ракет, Кремль почав використовувати ракети Х-22, які були створені ще в 60-х роках для ударів по авіаносцях. Зараз вони використовуються для ударів по наземних цілях і бачимо, як використовується і для ударів по цивільних об‘єктах. Цей удар Х-22 по цивільних спорудах не є першим і це терористичний удар крилатою ракетою, що схвилювало світових лідерів. Тому, що використовувати зброю проти цивільного населення у такому масштабі, з такими підходами, можуть тільки країни – кати, до яких належить і РФ.
До речі, 20 травня ці Х-22 використовували проти будинку культури у Лозовій Харківської області, тоді постраждало семеро людей, включно з дітьми. Тож бити ракетами по містах - це пряме свідчення бажання рашистів знищити якомога більше цивільних осіб. Будь-які виправдання, що вони знищували військові об‘єкти абсолютно неприйнятні. Зокрема пілоти Ту-22М3, які здійснювали пуски, розуміли наслідки використання своєї зброї, яка не є високоточною. Ці ракети використовуються по авіаносцях, а якщо по наземних цілях, то йдеться про ціль ділянкою 10 на 10 км. Тобто вони потрапляють у будь-які об‘єкти, які захопить головка самонаведення. Саме з такими наслідками, які ми бачили по Кременчуку.
Використання Х-22 - це використання зброї терору, використання країною терористом. Про те, що Росія і далі буде використовувати Х-22 говорить і інший факт. 25 червня шість бомбардувальників Ту-22М3 зайшли в повітряний простір Білорусі і звідти запустили шість ракет - одна з них влучила поблизу учбового центру "Десна" у Чернігівській області, а іншу знайшли неподалік від Київського водосховища. Там був вибух, який не завдав шкоди, але був близько до об'єкта греблі водосховища. І ми маємо тепер думати: ця ракета була не націлена на дамби, руйнування яких може спричинити серйозні наслідки для Києва. Ворог є підступний і далі буде використовувати ракети Х-22. Якщо вони будуть запускатися з території Білорусі, таки ризики є суттєвим і ми маємо робити ставку на посилення системи ППО. На отримання нових систем, які спроможні боротися з цими ракетами або отримання нових винищувачів. Це займе певний час, але ми маємо робити ставку на ефективність власних систем ППО, зокрема ЗРК С-300, які прикривають Київ і спроможні збивати ці ракети.
HIMARS дарують фестивалі вогню рашистам
Для того, аби вести ефективні бойові дії ми маємо спиратися на нову сучасну зброю. Зразки такої зброї у нас вже є і це HIMARS, які не тільки надійшли в Україну, але вже почали використовуватися на полі бою. В армії РФ почав вибухати ближчий тил. У повітря злітають штаби з пунктами управління, а також склади боєприпасів. Такий масовий фестиваль вогню фіксують рашисти й місцеві жителі. Всі ці події ми пов‘язуємо з використанням високоточних систем HIMARS, про офіційне використання яких було повідомлено головнокомандувачем ЗСУ, Валерієм Залужним.
26 червня з‘явилось відео з Ізюма, де знаходився командний пункт 20-ї армії західного військового округу РФ, який обрав для свого перебування школу. Існує неофіційна інформація, що за рахунок удару по цьому командному пункту було ліквідовано понад 40 рашистів, включно з високопоставленими офіцерами та черговою зміною 533 командно-розвідувального центру ГРУ ГША РФ. Також є відео з прильотом наших ракет на інші об‘єкти армії Росії в окупованому Сніжному на підприємстві "Хіммаш". У ДНР повідомили, що цей удар був завданий ракетою "Точка-У", на відео від місцевих зафіксована зовсім інша ракета. Точно сказати не можна, але це могли використовуватися HIMARS.
27 червня з‘явилося відео про підрив боєприпасів у Зимогір‘ї, що за 20 км на захід від Луганська. Ще був знищений склад і у Хорошем поряд з Зимогір‘ям, на якому розміщувались запаси для російських систем залпового вогню. Сьогодні стало відомо про те що черговою жертвою HIMARS міг стати ще один військовий склад рашистів. Це місце базування особового складу ворога у Перевальському, що у Луганській області за 50 км від лінії зіткнення. Відповідно, може бути підтвердженням, що розрахунки HIMARS працюють на максимальній дальності.
Агенція "InformNapalm" повідомила про те, що були здійснені удари по позиціях противника в окупованій Кадіївці, яка за 17 км від Перевальська і, ймовірно, що це також робота системи РСЗВ HIMARS. Вибухи про, які говорять місцеві мешканці й турбуються рашисти свідчать те, що ці об‘єкти стерти з обличчя землі. І це ті показники, які реалізовані за рахунок використання систем HIMARS, і звісно їх буде більше. Поки ми говоримо лише про 4 пускові установки, а у наступному місяці має надійти ще 4 від американської сторони.
Велика Британія та Німеччина мають нам передати ще 6 одиниць. Ми будемо мати до 20 РСЗВ HIMARS, які спроможні використовувати далекобійні ракети з дальністю 80 км і ці кореговані снаряди мають значну влучність, набагато краще, ніж системи залпового вогню радянського виробництва.
Використання цих систем зараз спричинить певне полювання з боку РФ, аби завдати шкоди нашим системам. Перше використання HIMARS у зоні Ізюма було ризикованою і непростою інформацією, обійшлося без негативних наслідків. Є нюанси про, які можна буде розповісти після завершення бойових дій. Бойове хрещення розрахунків, які вперше використовували HIMARS пройшли цілком вдало.
Огляд на фронтах
Бойові дії тривають на лінії зіткнення, яка довжиною становить понад 1000 км. На цих ділянках ідуть непрості обміни ударами з використанням потенціалу артилерії, авіації, сухопутних підрозділів.
Ситуація навколо Лисичанська
Почнемо з Лисичанська, тому що ворог веде основні дії на Лисичанському та Бахмутському напрямках з метою оточення наших військ у Лисичанську, щоб вийти на кордони Луганської області.
З 18 травня ця друга операція рашистів триває шляхом повільного фронтального витіснення наших сил, застосовуючи артилерію й авіацію, також постійного підкидання резервів, яке ми перемелюємо. І ми виходимо на ситуацію, коли отримуємо лінію оборони у самому Лисичанську. Ворог намагається здійснювати атаки на південь міста і розвиваються напрямки руху від Вовчоярівки у бік Лисичанська.
Зараз наша лінія оборони у Лисичанську більш вигідна, ніж у Сєверодонецьку, тому що є панівні висоти, але там зберігається загроза з флангів. Рух ворога від Вовчоярівки у напрямку Лисичанська має на меті перерізати лінії сполучення й створити загрозу для Лисичанська. У перспективі при подальшому притисканні нашої оборони з використанням надмірної кількості артилерії, ми можемо ухвалити рішення про вирівнювання лінії фронту і переходу до рубежу оборони Сіверськ - Соледар - Бахмут, але тут у нас є потужна лінія оборони. Думаю, що не варто забігати наперед з такими сценаріями. Ми й далі будемо намагатися завдавати максимальних втрат ворогу, використовуючи той потенціал, який є на цій ділянці.
Є одна складна зона - це навколо Попасної. Тут ворог намагається реалізувати завдання з перерізанням траси Бахмут - Слов‘янськ з рухом від Покровського у напрямку Бахмута і по всій лінії проведення самої траси. Від Бахмута до Лисичанська тривають бойові дії, сама дорога Бахмут - Лисичанськ є найбільш загрозливою, з точки зору, того, що ворог намагається її перерізати. Зараз пересування по цій дорозі не існує, тому що вона перебуває під постійними ударами. Сполучення наших сил у Лисичанську здійснюється по дорозі Бахмут - Сіверськ - Лисичанськ. Точка Сіверськ є важливою з потреб логістичного забезпечення нашого угрупування у Сєверодонецькому, а зараз в Лисичанському виступі.
Зона Ізюм - Слов‘янськ
Ворог намагається здійснювати потужні обстріли навколо самого Ізюма та робить спроби пробиватись у напрямку Долина і Слов‘янськ, але всі спроби ворога протиснути нашу оборону відбивалися нашими ЗСУ. Відповідно, не можна поки що говорити про якісні просування РФ. Думаю, що так буде і далі.
Долина і Слов‘янськ добре захищені. Цей потенціал інженерного захисту і артилерії, яка у нас є у розпорядженні, також використання нових систем, дозволяє нам утримувати натиск ворога, який вже виснажується. За оцінками британських експертів і британської розвідки після бойових дій навколо Сєверодонецька, ворог вичерпує свій наступальний потенціал, і ми с цим згодні. Ворог бере живу силу, яка є непідготовленою і кидає в бій. Нам треба знайти правильний баланс сил, коли проводити контратакуючи дії аби мінімізувати наступальне прагнення ворога.
Харківський напрямок
Ситуація тут залишається прогнозованою і зрозумілою, тому що основний тренд противника скерований на те, аби не допустити підхід наших військ до державного кордону.
Ворог здійснює інтенсивний вогневий вплив на наші війська. Проте ворогу не вистачає сил і мотивації, але на їхньому боці наближення до російського кордону і наявність сил, які частково розміщені за державним кордоном України. Ворог побоюється того, що ми можемо розвивати наступ у бік Вовчанська, який є одним з елементом логістичного сполучення по лінії Вовчанськ - Великий Бурлюк і далі по території України у напрямку забезпечення логістичних російських військ, які розташовані на території України. Генеральний штаб сьогодні повідомив, що йдуть бойові дії у Довгалівці, а це містечко, що розташовано на лівому березі Сіверського Донця і це означає, що ми ведемо бої на ділянці, яку раніше контролював ворог.
Будемо слідкувати за цим населеним пунктом і побачимо, чи можемо ми розвивати позитивні тренди від цього містечка і далі.
- Актуальне
- Важливе