Аналітика

Подробиці в оборонно-промисловій та військово-політичній сферах, які варті уваги, на тлі візиту президента України до США. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 грудня, 2023 середа
03:35
Зміст

Під час цього візиту Володимир Зеленський зустрівся з керівниками 8-ми провідних американських компаній. Серед іншого було запропоновано створити своєрідний оборонний хаб у Європі, точніше в Україні

Деталі візиту президента України до США

На тлі робочого візиту президента України до США скажу про деякі подробиці, які варті уваги, в оборонно-промисловій та військово-політичній сфері. Під час цього візиту Володимир Зеленський зустрівся з керівниками 8-ми провідних американських компаній, зокрема BAE Systems, Northrop Grumman, Raytheon, Day & Zimmermann, Boeing, RTX, Lockheed Martin, General Dynamics. Серед іншого було запропоновано створити своєрідний оборонний хаб у Європі, точніше в Україні.

Як на мене, слово хаб в цьому розумінні - це така реальна інтеграція між потужностями американських і українських компаній для отримання конкретних результатів у вигляді модернізованих чи нових систем озброєння та техніки. Було сказано, що для реалізації такої ідеї, наша держава готова дуже швидко ухвалювати необхідні рішення, спрощувати бюрократичні процедури і робити відповідні замовлення. Поки що невідомо, якою буде саме реакція цих оборонних компаній, тому що бюджет цих компаній більший, ніж бюджет усієї України. І зрозуміло, що таке бачення цих монстрів буде вкрай важливо для формування реальної стратегії взаємодії з українською оборонною промисловістю. Хоча деякі компанії, зокрема, як BAE Systems, вже говорили про те, що вони готові розгортати виробництво гармат на території України.

На тлі візиту Володимира Зеленського до Сполучених Штатів зʼявилася публікація у The New York Times, в якій йдеться про те, що Україна та США мають розробити новий план дій на наступний рік. Проте розробка такої нової стратегії українсько-російської війни, над якою працюють військові США та України, ще потребує певного узгодження. У цій публікації сказано про те, що позиція США виглядає тепер консервативною, бо вони пропонують, аби Україна насамперед більшу увагу приділяла обороні своїх територій. При цьому потрібно буде посилено окопуватися, продовжувати постачання зброї Україні й готувати сили для наступних бойових дій, але вже на 2025 рік. А Україна, мовляв, наголошує на більш активних діях з посиленням атак на суходолі, а також з повітря, використовуючи далекобійні ракети. Як приклад наводяться активні дії України для ударів по Криму, по складах боєприпасів, по логістиці противника.

Американське видання пише, що українські військові шукають креативних способів вивести Росію з рівноваги. Як завжди в публікації посилання на конкретних посадових осіб немає. Так що не можна чітко сказати, чи є такі стратегії, чи немає. Але ці стратегії не суперечать одна одній.

Активна оборона, а цілком ймовірно, що така реальність буде чекати на ЗСУ наступного року, але це зовсім не знімає завдання виснаження ворога з використанням усіх можливих засобів ураження. Головне, щоб таких засобів було у достатній кількості.

Ще є важлива інформація про те, що за підготовку подальших планів з американського боку відповідатиме командувач Сухопутними військами США у Європі Крістофер Каволі. Також США відряджають до Києва тризіркового американського генерала, аби він долучився до формування нової стратегії війни, яка має бути напрацьована до січня 2024 року. А потім окремі елементи мають бути відпрацьовані в ході штабних ігор у Вісбадені в Німеччині.

З приводу штабних ігор скажу, що насправді й перед наступом на півдні було аж 8 таких штабних ігор, де відпрацьовувалися різні сценарії. Тоді було ухвалено рішення, що Україна все одно має наступати, не маючи переваги в повітрі й навіть не маючи переваги у кількісному складі. Коли ми говоримо про таку узгоджену позицію українських та американських військових, то насамперед слід зробити висновки й підсумки з бойових дій у 2023 році.

Ситуація на фронті

Наразі загальна інтенсивність бойових дій по всій ділянці фронту є вкрай активною. Два командувачі командувань "Хортиця" і "Таврія", Олександр Сирський і Олександр Тарнавський впродовж двох днів зробили кілька інформаційних повідомлень. Вони говорили про те, що ворог активізував дії по всій ділянці, намагаючись тиснути на нашу оборону. Олександр Сирський, коментуючи ситуацію по всій ділянці від Купʼянська до Бахмута, сказав про те, що втрати противника у 8 разів більше, ніж втрати українських сил. Але попри це окупанти роблять ставку насамперед на людський ресурс.

Кирило Сазонов, військовослужбовець ЗСУ, доброволець спецпідрозділу "Грім", розповів, що нещодавно його підрозділ пішов з півночі Бахмута, тобто там, де зараз чиняться найзапекліші бої, а це Богданівка та Григорівка. Від цих населених пунктів залишилося небагато, лише купа цегли. Противник наступає у напрямку Часів Яру. Це домінуюча висота біля Бахмута, на північ від нього, тобто хто її контролює, той може обстрілювати Бахмут. Тим самим ворог намагається не допустити оточення Бахмутського угруповання. На південь від Бахмута діють інші бригади. Тривають дуже запеклі бої на Кліщіївці та Андріївці. Тобто ворог намагається запобігти оточенню Бахмута, запобігти вогневому контролю над постачанням, логістикою Бахмута.


Карта_бойових_дій_Бахмут_Веселе_12.12.23

Військовослужбовець додав, що не менш важка ситуація на Купʼянському напрямку, де зараз працює 41-ша бригада "Грім". Там точаться бої, ворог намагається вийти на Купʼянськ-Вузловий. Росіяни намагаються постійно атакувати наші позиції.

Карта бойових дій Куп'янськ 12.12.23
Сазонов, зазначив, що наші хлопці дуже жорстко працюють на оборону. БУАР - це батарея управління артилерійських розрахунків і розвідка бригадна працюють дуже гарно по логістиці ворога. Тобто не дають прибувати поповненню, не дають постачати техніку, БК, знищуючи ще на шляху. Щодня й щоночі хлопці працюють, але ворог сконцентрував на Купʼянському напрямку дуже потужні сили. Відчувається, що ворог тут сконцентрував найбільшу кількість авіації. Купʼянському напрямок для ворога дуже принциповий.

Перспективи озброєння України

А далі говоритимемо про зброю та переозброєння, про наші плани, наміри та можливості. На початку я вже зазначав, що президент України перебуває у США та мав зустрічі з представниками низки потужних американських оборонно-промислових компаній. А перед тим Україна звернулася до США - надати значно ширший перелік озброєння, де є і нові типи військово-транспортних літаків, і системи протиракетної оборони, і гелікоптери та інше. Виникає питання: чи все це разом є таким вікном можливостей, яким може скористатися Україна? Саме про це ми запитаємо у колишнього президента ДП "Антонов", доктора технічних наук, капітана ЗСУ Олександра Лося.

Експрезидент ДП "Антонов" дав коментар, зауваживши, що Україна перебуває у тому стані, коли не до вибору, яким має бути майбутній вигляд Повітряних сил України. Зараз ситуація, коли треба брати те, що можна взяти. Ще з 2017 року питання F-18 обговорювалося у колах Повітряних сил України, відповідно, не є новим. Дійсно літаки F-18 співставні за бойовими спроможностями з F-16. Наразі F-18 першої генерації від версії А до С наявні в Австралії, частину викупила Канада, щось є в Іспанії, а також ці літаки є на озброєнні у Фінляндії. Тому, це досить велика кількість літаків, яку можна залучити у Повітряні сили України. F-18 у першу чергу є палубним літаком для корпусу морської піхоти та ВМС США, тому цей літак від початку призначений для посадки на авіаносці, має специфічну аеродинаміку, яка забезпечує йому надвисокі кути атаки.

Олександр Лось зазначив щодо учбово-тренувального літака Т-7, який використовується Повітряними силами США, то Т-7 по суті скопійований компаніями Boeing-Saab за аеродинамічною компановкою з літака F-18. Тобто Т-7 – зменшена однодвигуна копія F-18. Літаки Т-7 та F-7 - майбутній масовий літак. І нам треба долучатися до програми Т-7. А також обов'язково залучати Україну до найпередовішого літака за завоювання переваги у повітрі - F-15, оскільки це якраз заміна Су-27 і конкурент Су-35, який на сьогодні наймасовіше атакує Україну.

Доктор технічних наук додав, що сучасний винищувач – це не тільки крила, а у першу чергу - двигуни. І коли говорять про якісь національні проєкти, наприклад, Південна Корея, Туреччина, Індія – всі вони базуються на двигунах General Electric або Pratt & Whitney. Ті ж самі F-18, Т-7, турецький HÜRJET, південнокорейський FA-50 – це двигун JF404. Всі мають звертатися до США за дозволом щодо використання цих двигунів на національних або на американських винищувачах. Тому без військово-технічного співробітництва з США, особливо в авіаційній галузі, все одно не обійдеться.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
Більше новин