Аналітика

Ворог кидає свої резерви, аби утримати захоплені позиції та посунути лінію фронту на певних ділянках. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
24 жовтня, 2023 вiвторок
20:52

Противник і далі буде закидати наші позиції живою силою. Здається, що йдеться про виконання політичної вказівки Путіна - домогтися просування за будь-яку ціну, аби створити підстави хоча б до якихось переможних реляцій для російського споживача

Зміст

Ситуація на фронті

Якщо зважити на зведення Генерального штабу ЗСУ, то начебто динаміка на фронті дещо зменшилася. Йдеться про 55 бойових зіткнень, хоча два дні тому йшлося про 90, тобто фактично на третину активізація зменшилася. Але насправді по цих кількісних показниках важко оцінювати ту критичність, яка є на певних ділянках, зокрема, якщо ми говоримо про Авдіївку.


Тут ворог намагається просуватися із Красногорівки у напрямку Степового і Бердичі, аби вийти до залізниці. Задіяні щонайменше три російські бригади. Цікаво, що усі ці бригади були з 2-ої армії РФ, яка раніше була на Лиманському напрямку. Тобто перекидання військ з Лимана відбувається саме сюди. Ці російські вояки там зазнали суттєвих втрат, але й далі просуваються до тих ділянок, які хочуть захопити.

Ділянка від Красногорівки й на півночі до терикона, або так званої висоти 230, є зоною суцільних бойових дій. За підтримки авіаударів ворог продовжує штурм терикона. З крайньої інформації, яка вже зʼявилася, противнику таки вдалося вдертися на терикон, це за два кілометри від Авдіївки. Ці дані підтверджують висновки аналітиків Deep State з відповідним відео. Звісно, таким чином тактичне положення наших військ погіршується, але не виключаю, що це зараз спричинить більш активну роботу нашої артилерії по цій висоті, аби знести ворога з терикона.

Також важливо не дати противнику закріпитися за залізницею. Зараз на цій ділянці фронту ситуація є надзвичайно складною. Тим більше, що ворог намагається діяти й на півдні Авдіївки. Він хоче прорвати оборону в районі Водяне - Опитне у напрямку Сєверного. І тут від Степового до Сєверного десь 8 км між кліщами, які ворог намагається замкнути, таким чином забезпечивши оточення наших військ. Звісно цього не відбудеться. Але ми розуміємо, яка значна кількість ворожої сили зараз скерована на цю ділянку фронту.

Щодо інших напрямків, то зараз відчувається динамічна рівновага по певних напрямках, де ворог намагається діяти, використовуючи свої резерви.

Карта бойових дій Кліщіївка Андріївка Курдюмівка Бахмут 10.10.23

Таке враження, що противник зараз кидає усі накопичені резерви, аби утримати свої позиції та посунути нашу лінію фронту на певних ділянках, зокрема в зоні Авдіївки. Ворог і далі буде закидати наші позиції живою силою. Здається, що йдеться про виконання політичної вказівки Путіна - домогтися просування за будь-яку ціну, аби створити підстави хоча б до якихось переможних реляцій для російського споживача.

Засоби РЕБ

Проте на всіх ділянках фронту з обох сторін зараз активно використовуються дрони для розвідки й ударних функцій. Боротьба з ворожими дронами у нас ведеться різними способами, проте один з найбільш системних - це використання систем і засобів радіоелектронної боротьби. Звичайно, ми чуємо про окопний РЕБ, як важливу складову бойових дій.

Сергій Бескрестнов "ФЛЕШ", військовослужбовець ЗСУ, експерт з радіоелектронної боротьби, пояснив, що  окопний РЕБ - це термін, який характеризує реакцію засобів радіоелектронної боротьби. Вони є портативними і використовуються солдатами в окопах на фронтах. Цей РЕБ не базується на машинах, не розгорнуті апаратно, а використовується звичайними військовими. РЕБ призначений боротися з дронами Mavic, Autel. Зараз на передній план виходить боротьба з FPV-дронами, які завдають великої шкоди нашим військам. Найяскравіший приклад окопного РЕБа - це антидронова рушниця. У продовження антидронової рушниці у нас зʼявляється нова категорія - це так звані купола, або щити, які не дають дронам атакувати наших бійців. На жаль, у ЗСУ є нестача великих РЕБів. Їх є на 25 % від необхідної потреби. А питання окопного РЕБ закрито лише на 2-3% від наших потреб. Ми маємо катастрофічний дефіцит окопного РЕБ.

Військовослужбовець ЗСУ зауважив, що єдиний надійний захист від ворожих дронів полягає у тому, щоб РЕБ працював у режимі чергового прийому. Тобто нічого не випромінювати, нікому не заважати, фіксувати наближення дрону, вмикатися на певний час, пригнічувати цей дрон, і знову ставати на бойове чергування. По такому принципу працюють російські комплекси "Стриж", "Серп". Нам теж потрібно рухатися у цьому напрямку, щоб вмикатися тільки тоді, коли дрон наближається близько.

Експерт з радіоелектронної боротьби додав, що великим проривом на сьогодні є те, що можна ставити РЕБ і безпілотники на озброєння за пришвидшеною процедурою. Залишилося налагодити виробництво РЕБ у потрібній кількості.

Стратегія розмінування українських територій

А далі поговоримо про фронт за лінією зіткнення, де вже пройшли активні бойові дії. До 30% площ України є замінованими ворогом, а це небезпечно для діяльності. Цей зашморг треба знімати з наших земель. Міністерство економіки України оголосило про намір впродовж 10 років повернути до експлуатації 80% потенційно замінованих територій України. Ця тема залишається надзвичайно складною, тому що Україна перетворюється на державу, яка є найбільш замінованою. Раніше такою країною вважалася Хорватія, а зараз на перший план виходить Україна. Знаємо, що ворог активно використовував мінування по різних ділянках фронту. І зараз низка наших площ, які використовують селяни, є насправді небезпечною. А спроби селян самим розміновувати приводять до трагічних випадків. Потрібна системна робота для того, аби цим займалися професіонали, тобто сапери, оператори, які мають відповідні сертифікати для здійснення розмінування.

Ігор Безкаравайний, координатор напрямку гуманітарного розмінування при Міністерстві економіки України, розповів, що на сьогодні масштаби замінування – 174 кв. км, тобто це територія, яка є потенційно небезпечною, і будь-який квадратний метр цієї території може бути замінований або засмічений залишками війни. Головне слово – потенційно, тому, щоб визначити, яка дійсно територія потребує очищення, у першу чергу треба провести обстеження цих територій. Те, що зараз є у нас на озброєнні – це світовий досвід. Класичний підхід - фахівці виїжджають на місце, яке обстежують, і визначають наявність загрози на тій чи іншій ділянці. Проблема такого підходу полягає у тому, що він дуже ресурсозатратний, бо потребує багато людей та часу. Головна стратегія, яку обрали Мінекономіки разом з органами влади, - пришвидшити процес обстеження територій шляхом залучення новітніх технологій, а саме дистанційне сканування поверхні, аналіз супутникових знімків і так далі.

Координатор напрямку гуманітарного розмінування зазначив, що Україні потрібні нові підходи щодо розмінування, які не використовуються у світі. Український досвід точно стане на озброєнні й вже комунікується на світових майданчиках. До прикладу, вже можемо говорити про сканування поверхні за допомогою дронів. Однак важливо знати, що дрон – засіб доставки, тобто транспортний засіб, який везе на собі певний сканер, що обстежує поверхню землі або під поверхню. Відповідно, є різні сканери та підходи в обстеженні території, тому наше завдання – об'єднати ці всі різні технології в одну уніфіковану або розробити чіткі критерії використання цих сканерів для отримання необхідного результату.

Безкаравайний додав, що є первинний аналіз Світового банку, який нарахував приблизно $37,5 млрд для повного очищення потенційно замінованої території. Однак при цьому підрахунку вони послуговувалися світовою практикою. У нашому випадку можемо припустити, що ця цифра може бути більшою з урахуванням інтенсивності та тривалості бойових дій в Україні. Але ця цифра може і зменшуватися, коли ми застосуємо інструменти дистанційного сканування, то це значно буде пришвидшувати та здешевлювати процеси обстеження територій. А щодо часових рамок розмінування, тут набагато складніше. Ми ставимо перед собою стратегічну перспективу – протягом наступних 10 років повернути в ефективну експлуатацію 80% територій, які зараз вважаються потенційно забрудненими. Однак, якщо говорити про повне розмінування територій в Україні, ніхто не може спрогнозувати не те, що в Україні, а й у світі. Але стратегічна перспектива  - 80% за 10 років, і ми до неї ідемо.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин