Аналітика

За ким ініціатива на полі бою, яку тактику очікувати від ворога та чому Єгипет передумав надавати озброєння для РФ. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
18 квітня, 2023 вiвторок
22:28

На підставі відкритих джерел Пентагону ми підготували карту з розміщенням російських військ на території України, де найбільше угруповання російських військ - від Білогорівки до Вугледара

Зеленський відвідав захисників в Авдіївці

Почну з того, що сьогодні, 18 квітня, президент України Володимир Зеленський відвідав передові позиції українських захисників в Авдіївці, де вручив нашим військовим державні нагороди. І це дуже важливо, тому що військові мають розуміти, що вони разом зі своїм Верховним Головнокомандувачем. Також те, що військові захищають вкрай важливі ділянки фронту, і це відзначає наше суспільство.

Авдіївка - це один з найгарячіших напрямків на лінії фронту, де ворог і далі намагається наступати. Хоча таких ділянок зараз у нас є кілька: Авдіївка, Мар‘їнка, Бахмут. До речі, якщо згадаємо про Бахмут, то сьогодні командувач Сухопутними військами Олександр Сирський сказав про те, що противник не полишає наміру захопити Бахмут і за будь-яку ціну зосереджує тут свої зусилля, збільшує активність важкої артилерії та кількість авіаційних ударів, перетворюючи місто на руїни. А наші бійці завдають максимальних втрат противнику й далі утримують це місто-фортецю. Генерал Сирський говорить про те, що на п‘ятьох напрямках ворог проводить наступальні дії. А керівник ГУР генерал Буданов зазначив, що ворог переходить уже до оборонної концепції, хоча залишається лише дві гарячі ділянки, де ворог намагається наступати.

Поточна ситуація на полі бою

Сергій Грабський, військовий експерт, учасник миротворчих місій, полковник запасу, вважає, що з огляду на те, на яких ділянках ворог проводить наступальні операції, а на яких ми проводимо наступальні дії, то слід визнати, що поки ініціатива за противником. Тому, що він має перевагу у кількості особового складу, в озброєнні бойової техніки. Ворог завдає ударів на п‘яти ділянках, на яких ми ведемо оборонні дії. Українські війська на сьогодні ніде не наступають. Вони стримують противника або проводять так звані упереджувальні дії. Таким чином, якщо говорити про загальну ситуацію, то росіяни починають переходити до стратегічної оборони, до речі за своєю ініціативою, тому що вони виявилися неспроможним накопичити достатньо ресурсів і проводити якійсь активні бойові дії. А говорити, що ми перехопили ініціативу і зараз диктуємо умови противнику, було б трохи зарано. Противник на п‘яти окремих ділянках намагається здійснювати хоч і локальні, але наступальні дії, що так само розглядається як ініціатива, що перебуває в руках ворога. Але не слід забувати та усвідомлювати, в яких складних бойових умовах ми ведемо зараз наші військові дії.

На підставі відкритих джерел Пентагону, ми підготували карту з розміщенням російських військ на території України. І виходить так, що найбільше угруповання російських військ - від Білогорівки до Вугледара, де перебуває десь 80 тисяч живої сили ворога.Група російських військ на півночі Луганщини налічує десь 49 тис. І ми порахували, що там перебуває 180 тис. особового складу. Але цікаво, що ГУР на січень давало аналіз російської присутності, і йшлося десь про 326 тис. російських військових, які діють на території України. Однак помітні розбіжності в показниках.

Грабський пояснив, що йдеться не про всю лінію фронту. Частина сил та засобів зберігається на ділянках, які тут непозначені. Тобто, хай це буде кілька десятків тисяч, але вони розмазані на відстані приблизно в 600 км. Це вже буде приблизно до 200 тис. І не забуваємо про таке поняття, як другий ешелон, де противник намагається розосередити свої сили та засоби. І трете поняття, коли ГУР називало свої цифри, то малося на увазі всі збройні формування РФ, які задіяні на тих чи інших напрямках. Йдеться про угруповання першого ешелону і мабуть, про Міністерство оборони, тому що важко порахувати підрозділи сил Росгвардії, приватні військові структури. Це не тільки вагнерівці, а й десятки інших ПВК, які воюють на боці Росії. Також це підрозділи чеченських нерегулярних сил. З урахуванням втрат можна говорити, що сумарна кількість росіян, які діють на наших фронтах, складає до 300 тисяч особового складу з резервами, які поки перебувають на території РФ.

Полковник запасу розказав, що у Бєлгородській області розташований досить потужний ворожий потенціал концентрації сил та засобів. Також є підрозділи, які проходять навчання на п‘яти навчальних центрах Білорусі. За різними оцінками - від п‘яти до семи тисяч,  які на конвеєрному циклі проводять підготовку і поповнюють ряди окупантів. Тому, я не бачу великої різниці між тими даними, які озвучувало ГУР і те, що відображено на карті. Йдеться про ударні угруповання і ми бачимо напрямки ударних угруповань. Вони повністю збігаються з даними, яке подавало ГУР.

Грабський зауважив, що російські війська знайшли для себе таку золоту жилу, яка дає їм можливість просуватися. Це єдина доступна тактика для них.  Вони досить ефективно й вміло використовують тактику малих штурмових груп. Противник створив штурмові загони "Штурм Z", які  широко використовуються та є яскравим свідченням імпровізованого підходу до бойових дій. І ворог тривалий час може використовувати саме таку тактику.

Ми перебуваємо у напруженому періоді нашої історії, коли й Україна, і Росія усвідомлює важливість прийдешніх наступальних операцій. Росія буде продовжувати вести виснажливі бойові дії на Донбасі, а для нас більш доцільним зберігається південний напрямок. Звісно, це не означає, що наступ буде проводитися саме там. Про це знає тільки наше Верховне Головнокомандування. Ситуація залишається напруженою і ми маємо спокійно та виважено спостерігати за розвитком подій.

Боєприпаси Україні від Єгипту

А далі про постачання боєприпасів до України від країни, яка спочатку збиралася продавати це озброєння до РФ, про що писали у виданні The Washington Post, спираючись на нові злиті файли з Пентагону. Отже, йдеться про Єгипет. Історія полягає у тому, що американській стороні стало відомо, що десь у січні цього року Єгипет вів перемовини з РФ про постачання 40 тисяч ракет калібру 122 мм, це некеровані реактивні снаряди до системи "Град". Каїр та Москва навіть погодили ціну за кожний снаряд, приблизно $1500 за одну одиницю, і мали укладати контракт. А у березні до Каїру приїздили представники Вашингтона, а потім туди поїхав міністр оборони США Ллойд Остін, який попросив президента Єгипту забезпечити постачання артбоєприпасів до України. Спочатку керівництво Єгипту нічого не відповіло, а пізніше ухвалило внутрішнє рішення про постачання боєприпасів 122 мм та 155 мм до України. А візит, який планувався з Каїру до Москви, був скасований. Цікаво те, що ці боєприпаси будуть викуповуватися американською стороною і передаватимуться до України. А ще у Єгипті є значна кількість радянських систем, зокрема ракетне озброєння та зенітно-ракетні комплекси С-300, "Бук", С-125. Тобто ті ракети, які ми можемо використовувати для посилення нашої ППО. На мою думку, буде дуже добре, якщо і надалі вдасться переконати Єгипет, аби отримувати ракети до наших зенітно-ракетних систем.

У американців є важелі впливу на Єгипет, бо ця країна щороку отримує приблизно $1 млрд допомоги від США. Каїр залежить від Вашингтона у багатьох проєктах.

Масштабні навчання НАТО

У Польщі розпочинається підготовка до великих військових навчань "Anakonda-23", де буде представлено щонайменше 13 тисяч військових з різних країн НАТО.

Даріуш Матерняк, керівник Центру досліджень "Польща — Україна", розказав, що сценарій цих навчань відповідає тим викликам, які маємо на цей момент. Він згадав, що одного разу побував на цих навчаннях у 2016 році й тоді сценарії навчань відповідали тим загрозам, які були на той час. А на навчаннях 2023 року будуть сценарії, які ми можемо зараз бачити в Україні, в умовах великої війни та масштабної агресії Росії. Також тим загрозам, які сьогодні створює Росія для Польщі та інших країн нашого регіону.

З приводу навчань додам до коментаря пана Даріуша, що значна складова буде присвячена і посиленню логістичних можливостей, тому що зараз перекидання техніки в Україну супроводжується низкою логістичних проблем, які пов'язані з перетинанням кордонів, браком вагонів для важкої техніки. Це відбувається в умовах, коли Польща не воює, і представники НАТО розуміють, що такі прогалини необхідно якимось чином вирішувати та створювати умови, аби перекидання техніки вздовж кордонів НАТО здійснювалось швидко і безперешкодно. Очевидно, це буде ще одним викликом для тих країн, які беруть участь у навчаннях "Anakonda-23".

До речі, після цього буде ще низка навчань по всій східній вісі країн Альянсу, що має бути реакцією на дії РФ. Так що, умовно кажучи, ми бачимо, що НАТО трансформується і докладає значних зусиль, аби взаємодія між країнами НАТО у відбитті російської агресії ставала реальним та дієвим механізмом.

Читайте також:
Київ
-1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.74
  Купівля 36.74
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.91
  Продаж 40.85
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
2 грудня
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Огляд
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
19:44
Оновлено
"Дніпро-1" - "Ворскла" 1:2 (02.12.2023)
"Ворскла" розбила "Дніпро-1": розклад і результати 16-го туру УПЛ
19:44
Вантажівка, фура
Польща посилила контроль за українськими вантажівками на під’їзних шляхах до КПП
19:36
Ексклюзив
росія, Китай
Замість російської "Сили Сибіру - 2", Китай займеться газом з Казахстану, - експосол України в КНР Литвин
19:36
ЗСУ
Сьогодні найгарячіше поблизу Бахмута та навколо Авдіївки, - Генштаб
19:14
За два тижні ми оголосимо готовність України до перемовин про членство у ЄС, - віцепрезидентка Єврокомісії
18:46
землетрус
На Філіппінах стався землетрус, а в Японії очікується цунамі
18:43
Ексклюзив
Росія втратить можливість перекидати вантажі із КНДР як мінімум до весни: полковник запасу СБУ Притула про вибухи на БАМі
18:19
Еммануель Макрон
Ізраїлю необхідно конкретизувати мету війни з ХАМАСом, - Макрон
18:05
OPINION
Михайло Косів
Українська Військова Організація: уроки та висновки
17:37
Оновлено
COP28
Потроїти виробництво ядерної електроенергії до 2050 року: Про що домовилися на кліматичному саміті COP28 у Дубаї
17:24
Фінляндія НАТО
Очільник міноборони Фінляндії спростував російські фейки про підготовку країни до війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
Новий пакет військової допомоги від Німеччини для ЗСУ: що туди увійшло
17:00
Порошенко
СБУ заявляє, що РФ збиралася використати поїздку Порошенка на Захід "у своїх ІПСО". "Євросолідарність" вважає це жартом у стилі "95 кварталу"
17:00
Ексклюзив
Путін
Піонтковський назвав два чинники, які вказують, що війну програно для Росії
16:48
туман
У Києві та області 3 грудня очікується небезпечний густий туман
16:02
субмарина USS Rhode Island
Австралія, Велика Британія та США використовуватимуть ШІ для виявлення китайських субмарин
16:00
OPINION
Євстратій Зоря
Хто в Україні мітить на роль Палпатіна із "Зоряних воєн"?
15:29
Чернігівщина
Окупанти обстріляли прикордоння Чернігівщини: постраждала родина з 4-річною дитиною
15:13
Американська дворічна дівчинка потрапила до Книги рекордів Гіннеса за найвищий IQ серед однолітків
15:05
на фото Володимир Зеленський
Захід зможе визнати Путіна нелегітимним після фейкових перевиборів, - Зеленський
14:53
Огляд
Шахтар - Антверпен
"Шахтар" бореться за плей-офф ЛЧ, а жіноча збірна України невдало стартувала на ЧС з гандболу: головні новини спорту за тиждень
14:52
Ексклюзив
сухпайок
Противник полює за нашими пайками, - підполковник НГУ Крижанівський
14:32
Дерек Шовін Джордж Флойд
Замах на Чорну п'ятницю: з'явилися подробиці нападу на ув'язненого американського полісмена Дерека Шовіна
14:28
Білорусь, Лукашенко
Білорусь знову продовжила спільні військові навчання з Росією, - "Беларускі Гаюн"
14:10
Прапор США
США впроваджують обмеження на викиди метану в атмосферу
14:08
OPINION
Юрій Касьянов
Якщо дружина гуляє, а чоловік п'є – це закінчиться погано для дітей та сусідів
14:00
Ексклюзив
Джозеф Байден і Володимир Зеленський
"Має важливіше завдання": Піонтковський заявив, що Байден повинен відмовитись від участі у президентських виборах
13:53
Ексклюзив
Володимир Путін
На зустрічі G20 Путін отримав інтелектуальну клізму, - Безсмертний
13:46
вибори до Держдуми
Економічні проблеми на ТОТ заважають окупантам організовувати "вибори" президента РФ
13:36
Ексклюзив
Акція дружин українських мобілізованих (02.12.2023)
"Найкраща мотивація - знати дату демобілізації!" У Києві дружини тих, хто на фронті, вийшли з вимогами
13:32
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 2 грудня: євро та долар пішли на спад
Більше новин