Аналітика

Про ракетний удар по Полтаві та чергові випробування російського "вундерваффе". Колонка Сергія Згурця

3 вересня, 2024 вiвторок
20:30

Росія наче зараз готується до чергових випробувань нової чи старої крилатої ракети з ядерною силовою установкою під назвою "Буревісник". Цією ракетою Путін хизувався ще у 2018 році, мовляв, створено вундерваффе, яка не збивається засобами ППО

Зміст

Ракетний удар по Полтаві

Почну з трагічної події. Російські загарбники сьогодні, 3 вересня, ударили двома балістичними "іскандерами" по навчальному закладу в Полтаві, по Інституту зв'язку та по сусідній лікарні. Внаслідок цієї атаки 51 людина загинула і понад 200 поранено. Висловлюємо співчуття родинам загиблих.

Президент України доручив провести розслідування, проте у Міноборони повідомили, що часовий проміжок між тривогою і підльотами балістичних ракет був таким коротким, що застав людей під час евакуації до бомбосховища.

Щоб зупинити цей терор, Зеленський заявив про те, що нам треба, щоб передавалися засоби протиповітряної оборони й ракети до них, які потрібні зараз, а не десь на складі. І зброя для далекобійних ударів також необхідна саме зараз.

Американські далекобійні ракети AGM-158 JASSM

У цьому контексті певною обнадійливою новиною є повідомлення агенції Reuters, яка з посиланням на низку своїх джерел стверджує, що американські далекобійні ракети AGM-158 JASSM можуть увійти в один з оборонних пакетів, які США оголосять протягом цієї осені. Також наголошується, що точного рішення саме на зараз про передачу цих ракет не ухвалено, але досить близько до такого рішення.

Нагадаю, що ракета AGM-158 має дальність 370 км, потужну бойову частину, значну точність і може використовуватись в умовах РЕБ противника. Крім того, ця ракета використовується з літаків F-16. Вкрай важливо, аби разом з ракетами ми отримали дозвіл на використання цього озброєння по об'єктах у глибині території РФ. Це не лише летовища, а й носії або пускові платформи балістичних "Іскандерів", північнокорейських KN-23 та іранських балістичних ракет, які Москва хоче отримати від Тегерана.

"Вундерваффе" РФ

А Росія наче зараз готується до чергових випробувань нової чи старої крилатої ракети з ядерною силовою установкою під назвою "Буревісник". Цією ракетою Путін хизувався ще у 2018 році, мовляв, створено вундерваффе (дивовижна зброя), яка не збивається засобами ППО, яка може безупинно кружляти навколо землі до слушного моменту атаки. Але нагадаю, що за два роки з 14 випробувань цієї ракети лише 2 були більш-менш успішними. А серед неуспішних був і вибух ядерного реактора на ракеті "Буревісник".

Про те, що Росія знову почала якісь операції з цією ракетою, пише агенція Reuters і посилається на двох американських вчених, які дослідили супутникові знімки й знайшли новий полігон за 400 км від Москви з певним устаткуванням. Вони зробили висновок, що цей полігон створений для випробувань або для запусків ракети "Буревісник". Якщо цей "летючий Чорнобиль" зніметься в небо, хоч з атомним реактором, але це буде дозвукова крилата ракета, яка збивається засобами ППО, так само як збивається крилата ракета Х-101.

Курський напрямок

А в цей час західні експерти обговорюють хід бойових дій в Україні. У впливовому виданні Foreign Affairs вийшла гарна аналітична стаття двох відомих експертів, Майкла Кофмана і Роберта Лі, з приводу ходу і наслідків бойових дій ЗСУ у Курській області. Стаття цікава, до неї ще будемо звертатися в оцінках.

Але наведу поки що один із висновків експертів, який полягає у тому, що Курський наступ є творчим рішенням і дозволяє уникнути симетричної й невигідної боротьби проти чисельно переважаючого суперника. Проте Києву доведеться обирати, чи отримувати ті позиції, що він має, чи інвестувати в операцію більше дефіцитних ресурсів, мається на увазі сили й засоби наших бригад, щоб змусити Росію докласти набагато більших зусиль для протидії.

І найкращий сценарій для України, за оцінками Майкла Кофмана і Роберта Лі, полягає у тому, щоб українські війська стримали Росію на Донбасі з відносно незначним просуванням і утримали Курський плацдарм. Якщо Україні вдасться утримати частину Курської області, пережити атаки на енергетичну інфраструктуру, розширити масштаб і глибину власних позицій у російській території, то, за оцінками експертів, позиція Києва буде виглядати сильною, що своєю чергою допоможе у майбутніх переговорах про шляхи завершення війни.

Карта Курськ вересень 03.09.24

Найгірший сценарій - якщо через кілька місяців Україна втратить значні ділянки землі на сході й не збереже жодної території в Курській області, то це ускладнить і зніме можливості використання цього здобутку, як потенційного важеля у перемовинах з РФ. Але це лише оцінки, однак лише практика є критерієм істини, що визнають самі закордонні експерти.

А ми, коли робимо оцінку практики й говоримо про бойові дії в Курській області, то під час наступу ЗСУ на Курщину була показана і продемонстрована гарна взаємодія між новими й старими бригадами. До речі, коли ми говоримо про нову бригаду, то згадаю 49-ту інженерно-штурмову бригаду. Це новостворена військова частина, яка першою пробивала проходи через фортифікації та мінні поля в Курській області. Ця бригада дистанційно керованими зарядами робила проходи в мінних полях, де йшла техніка.

Такі роботи нам ще доведеться здійснювати й на інших напрямках російської оборони. Розуміємо, що перед тим, як у розчищений прохід підуть військові, перед ними ще пройдуть сапери, які власними руками, спеціальними персональними устаткуваннями мають гарантувати безпечність цих коридорів.

Розробки українського ОПК для ЗСУ

Міністерство оборони України повідомило, що ЗСУ почали використання нових комплектів для розмінування, для дій саперів на першій лінії. Ці комплекти розроблені компанією "Український науково-дослідний інститут оборонних технологій".

Антон Семенов, керівник ТОВ "Український НДІ оборонних технологій", розповів, що цей комплект розроблений для того, щоб ЗСУ мали змогу робити проходи у мінних загородженнях під час проведення наступальних операцій. Коли українські військові йдуть уперед, звісно, що вони стикаються з мінними полями, які потрібно дуже швидко та обережно розміновувати. Це не є гуманітарним розмінуванням, це військове розмінування. Саме для цього і розробили такий комплект, який включає малий саперний щуп, спеціальне саперне маркування, спеціальні кілки, які світяться червоним та зеленим, також є спеціальні чеки, пристрій для зняття та активації натяжних і розривних датчиків цілей у мінах. Щодо кодифікації, то Міноборони України присвоїло код НАТО, а це означає, що цей набір є доступним в каталогах Альянсу і допущений до експлуатації.

Керівник ТОВ "Український НДІ оборонних технологій" додав, що цей комплект для розмінування є виключно українською розробкою, виготовлений тільки з українських компонентів, тобто ніяких іноземних комплектуючих у приладі немає. На сьогодні вже приблизно 500 наборів є у використанні нашими Силами оборони та безпеки. Зараз компанія має замовлення на нову партію комплектів, а далі після виготовлення ці набори відправлять до різних підрозділів ЗСУ. Крім того, компанія починає співпрацювати з іноземними фондами.

Український розробник зазначив, що на сьогодні завершена розробка трискладового саперного щупа, який можливо використовувати й у гуманітарному розмінуванні. Вже виготовлено таких 55 комплектів, частина з яких направлена на дослідну експлуатацію і використовується зараз Нацполіцією, СБУ, представниками ГУР, інженерно-саперними підрозділами ДССТ (Державна спеціальна служба транспорту) і ще Нацгвардією.

Семенов зауважив, що на закордонних виставках озброєння до стенда ТОВ "Український НДІ оборонних технологій" підходили представники збройних сил Італії, Франції та Туреччини, які зацікавлені в можливих закупівлях цих наборів. Також були проведені перемовини з представниками міністерства оборони Канади, запланована зустріч з делегацією міноборони Польщі. Тобто є сподівання, що будуть і нові контракти. Однак найголовніша задача – постачання до ЗСУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
07:13
Оновлено
Крилата ракета
Армія РФ атакує Україну ракетами: ситуація вранці 15 січня
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
Більше новин