8 економічних досягнень 2018 року

Уляна Букатюк
29 грудня, 2018 субота
19:24

Українська економіка зростає не такими шаленими темпами, як хотілось би, але все ж за підсумками року темпи зростання ВВП України перевищило 3%. Чого ми досягли цьогоріч

Втім, до показників 2013 року ми ще трохи "недотягуємо”: у першому півріччі 2018 року реальний наявний дохід населення становив 82% від рівня 2013 року.

Якими найважливішими економічними досягненнями запам’ятається 2018 рік

1. Медична реформа: вдалий старт

Й хоча це не суто про економіку, але медична реформа має величезне значення як для гаманців українців, так і для державного бюджету.

Офіційно реформа стартувала з січня, однак підписувати декларації з сімейними лікарями українці почали у квітні 2018 року.

Медичні заклади приєднувалися до реформи впродовж трьох хвиль: остання стартувала 20 грудня. Згідно з даними МОЗ, 95% усіх комунальних установ долучилися до реформи. У лідерах - Львівська та Дніпропетровська області.

Читайте також: Обрати сімейного лікаря: як жити в умовах медичної реформи

Наразі декларації з сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами підписали понад 23 мільйони українців - це більше половини громадян.

На початку листопада лікаря обрав кожен другий українець.

Цікаво, що 76% з тих, хто обрав сімейного лікаря, задоволені якістю послуг. Про це свідчать результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг”.

Також тішить тенденція до зниження хабарів у медзакладах. У жовтні цього року 7% “віддячували” у кишеню лікарю, за чотири місяці до того, у червні, - 15%, а у серпні 2017 року - 20%.

2. Авіаперевезення: нові рекорди

Пасажиропотік українських авіакомпаній за рік виріс на 18%, аеропортів – на 24%.

Попри втрату аеропортів Донецька й Сімферополя, українські авіаперевезення побили рекорд за роки незалежності - понад 20 млн авіапасажирів, звітують в Мінінфраструктури.

Читайте також: Крила в моді. Чому на третину “злетіли” авіаперевезення в Україні та що попереду

Якщо порівнювати з показниками 2015 року, пасажиропотік через українські аеропорти зріс на вражаючі 87%.

Найбільше за рік збільшили пасажиропотік аеропорти Києва (аеропорт ім. І. Сікорського), Львова, Херсона та Чернівців - у півтора рази.

Важливо, що своєрідним тригером зростання став прихід в Україну компаній-лоукостерів, зокрема компанії Ryanair, яка почала польоти з України восени. Прихід такого потужного гравця спричинив конкуренцію на українському ринку авіаперельотів, тим самим зробивши квитки дешевшими.

Читайте також: 12 лоукостів, якими можна дешево літати з України по світу

За підрахунками Мінінфраструктури, зараз частка лоукостів у міжнародному сполученні становить 30%.

Ще одна знакова подія 2018 року у сфері авіа - вперше в історії міжнародного партнерства ЄС "відкрив небо" для польотів з аеропорту Ужгорода. Тож це дає підстави для очікувань ще більших звершень у сфері авіа.

Нагадаємо, у Мінінфраструктури розраховують, що 2030 році буде кожен другий українець зможе літати (у 2017 таке міг собі дозволити лише кожен 20-й українець).

3. Децентралізація: історичний рекорд надходжень до місцевих бюджетів

Реформа децентралізації стартувала в 2014 році і покликана  зробити українські регіони сильнішими.

За 11 місяців 2018 року доходи місцевих бюджетів сягнули 212 млрд грн, тоді як за весь попередній рік  - 192 млрд.

Бюджетні надходження об'єднаних територіальних громад протягом року у середньому зросли на 65%.

За словами міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Зубка, зараз на місцях залишаються 52% усіх фіскальних платежів, якими можуть напряму розпоряджатися громади.

Тож виходить, що завдяки децентралізації місцеві бюджети за 5 років зросли в 4 рази і вперше перевищили державний бюджет.

Загалом уряд має сім пріоритетів  та вже утвердив календарний графік нової хвилі децентралізації. Орієнтовний термін ухвалення всіх потрібних рішень – близько 600 днів (1,5 року). Тож до 2020 року вся територія України повинна складатися з місцевих громад.

4. Ремонт доріг: у 2018 році відремонтували більше, аніж за чотири попередні роки разом

Дороги - це наші кровоносні судини для розвитку економіки, тож їхній стан напряму впливає на фінансові досягнення.

У 2018 році уряд запустив Дорожній фонд та розпочав децентралізацію “Укравтодору”, що дало безумовний ефект.

Читайте також: Без ямкового ремонту та халтури. Що обіцяють українським дорогам

З 1 січня спеціальний бюджетний фонд акумулює надходження до бюджету, пов’язані з автомобільною галуззю, й спрямовує їх суто на будівництво та ремонт автошляхів, а також підвищення безпеки руху.

В 2018 році до фонду спрямували 50% надходжень, в 2019 році - 75%, а в 2020 році до фонду йтиме 100% надходжень галузі.

Децентралізація призвела до того, що тепер "Укравтодор" відповідатиме лише за 50 тисяч кілометрів доріг, а інші 120 тисяч будуть підпорядковані обласному рівню з гарантованим фінансуванням з Дорожнього фонду.Завдяки цим новаціям у 2018 році коштом держбюджету вдалося відновити 3800 км доріг.

Це більше ніж за 4 попередні роки загалом.

На місцях також спостерігається значний прогрес у відновленні автошляхів, однак є й області, які не дуже активно ремонтують дороги.

Читайте також: Гроші є - доріг немає. Чому місцева влада не поспішає з ремонтом автошляхів

Також важливо, що у 2018 році уряд схвалив Національну транспортну стратегію до 2030 року, а також Програму розвитку українських доріг на 2018-2022 роки.

Тож до 2030 року на українських автошляхах повинна бути нульова дитяча смертність, а травматизм зменшений на 90%.

З 2020 року в “Укравтодорі” планують відмовитися від ямкового ремонту. Будуть лише будівництво, реконструкція, експлуатаційні витрати та капітальний ремонт.

А за п’ять років якісними шляхами в Україні повинні бути з’єднані всі обласні центри.

5. Експорт та торгівля: подалі від Росії, ближче до ЄС

За 10 місяців цього року українські компанії отримали від експорту близько $39 млрд.
За рік експорт українських товарів виріс на 10%. Зокрема, на 17% зріс експорт електротехнічного обладнання, на 7% - транспортних засобів на 7%, на 10-17% - одягу і взуття на  та на 18% - меблів.

Важливо, що частка ЄС у нашому експорті сягнула вже 42% (в імпорті - 43%). А за рік експорт до ЄС з України зріс на 16%.

Читайте також: Найбільше продаємо в Росію, чемпіони з меду та равликів. 9 цікавих фактів про український експорт

Ще важливіше, що залежність України від російського ринку потроху відходить в небуття.

Зараз експорт в Росію становить лише 7,8%.

Попри те, що Росія як окрема країна залишається нашим ключовим торговельним партнером, її впевнено доганяють Польща - 7,1%, Італія - 5,7%, Туреччина- 5,2%.

Важливим досягненням для диверсифікації українського експорту стало створення зони вільної торгівлі з Ізраїлем, яка юридично запуститься вже у 2019 році.

6. Фінансові закони: середньострокове бюджетне планування, закон про валюту та кодекс з процедури банкрутства

Різні за сферами дії, але однаково важливі для економічного розвитку та фінансового захисту українців.

21 червня Рада ухвалила закон про валюту в цілому. 13-сторінковий закон повинен повністю змінити регулювання валютних операцій в Україні, яке не змінювалося з 1993 року.

Головною новацією ухваленого закону є принцип “дозволено все, що прямо не заборонено”.

Читайте також: Кінець валютного концтабору. Що дасть закон про валюту

Всі положення закону досі не працюють, втім українці отримали право інвестувати в цінні папери на глобальних ринках та розміщувати кошти на рахунках будь-яких банків світу.

Скасований весь валютний контроль за операціями на суму менше 150 тис. грн - близько $5,5 тис (а це близько 40% всіх операцій з валютою).

Ще один важливий закон, який Рада ухвалила в жовтні 2018 року - Кодекс з процедур банкрутства.

Документ встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Документом передбачається можливість визнавати банкрутами фізичних осіб. До прийняття закону в чинному законодавстві такої опції не було. У суді можна буде домовитися про реструктуризацію або задовольнити вимоги кредитора.

Це разом із ухваленим законом про захист прав кредитування повинно зробити банківську систему безпечнішою та надійнішою як для громадян, так і для банків.

6 грудня Рада підтримала зміни до Бюджетного кодексу, тож тепер в Україні плануватимуть держбюджет на три роки вперед. Це дозволить реалізовувати системні реформи, а також підвищить ступінь відповідальності розпорядників бюджету за ефективність своєї роботи.

“Міністерства та державні установи зможуть планувати реформи, розуміючи свої бюджетні можливості на довшу перспективу, ніж ми звикли", - пояснили переваги закону у Мінфіні.

7. Держбюджет у листопаді та нова програма з МВФ

Цьогоріч Держбюджет на 2019 рік народні депутати ухвалили рекордно рано - 23 листопада о 6 ранку, хоча мали час до 1 грудня. Але це потрібно було для нової програми МВФ, щоб Україна не опинилась перед дефолтом.

Ключові цифри на 2019 рік такі: доходи — 1,026 трлн грн, видатки — 1,112 трлн грн. Дефіцит при цьому залишився незмінним — 89 млрд грн або 2,3% ВВП, як і вимагав МВФ.

Читайте також: 8 фактів про Бюджет 2019: що зміниться в житті країни

У бюджеті передбачено середньорічне зростання ВВП на рівні 3% за рік, інфляція - 7,4%, а середньорічний курс долара розраховували на рівні 29,4 грн/$.

Зрештою ухвалений вчасно бюджет допоміг Україні продовжити співпрацю з МВФ - 18 грудня фонд підтримав нову програму фінансування stand-by для України на $3,9 млрд, яка базуватиметься на чотирьох пріоритетних напрямах.

21 грудня Міжнародний валютний фонд вже перерахував Україні перший транш у межах нової кредитної програми stand-by у розмірі $1,4 млрд. Втім для отримання всіх грошей Україні висунули низку вимог, які зафіксовані у Меморандумі МВФ.

8. Рекордні резерви та прибутковий рік для банків

Завдяки надходженню траншу від МВФ  міжнародні резерви України зросли до $20,1 млрд.

Це максимум за останні 5 років значення. Востаннє такий рівень міжнародних резервів був зафіксований у січні 2014 року.

Це своєрідна гарантія того, що економіка України стабільна напередодні фінансово тяжкого 2019 року, коли Україна постане перед рекордними борговими виплатами (адже близько третини бюджету-2019 піде саме на виплату та обслуговування боргів), президентськими та парламенськими виборами та ймовірною фінансовою світовою кризою, про яку нещодавно попередили в МВФ.

Читайте також: Чекати лишилося недовго: Чому світ наближається до нової фінансової кризи

Важливим 2018 рік виявився для банків.

За підсумками року, банківська система України вперше за останні роки отримає прибуток, який до того ж може стати рекордним більш ніж за десять років.

За січень-жовтень, згідно зі звітом НБУ, українські банки вже заробили 14,8 млрд грн. За ці 10 місяців прибуток українських банків виріс усемеро, що є безумовним показником “виздоровлення” української банківської системи та економіки загалом.

Запам’ятається 2018 рік й суперечливими економічними досягненнями. Зокрема, Рада легалізувала так звані “євробляхи”, розмитнення яких, згідно планів Мінфіну, принесуть в бюджет 2019 лише 1 млрд грн. Також парламент вкотре продовжив дію мораторію на продаж землі та відклав запуск накопичувального рівня пенсійної системи, що справить негативний ефект на українську економіку у 2019 році.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.6
  Купівля 39.6
  Продаж 40.1
 • EUR
  Купівля 42.27
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 квітня
22:34
обстріл, ППО
У Харкові прогриміли вибухи під час повітряної тривоги
22:26
Оновлено
Вибух
Росія вдарила по кількох громадах Харківщини: загинув водій екскаватора, поранено волонтерку
22:13
гроші
Виписав собі премій на 145 тис. грн: керівнику управління соцзахисту на Київщині оголосили підозру
22:13
Полонені
Цікавляться спецслужби РФ і шахраї: Лубінець закликав не демонструвати дані полонених на мітингах і у соцмережах
21:48
Оновлено
До Києва прибула двопартійна делегація конгресу США
"Народ України розраховував на рішення про допомогу": Зеленський зустрівся з двопартійною делегацією конгресу США
21:38
Ексклюзив
Джо Байден
"Сигнал, що з Росією вирішили закінчувати": дипломат Огризко про пакет допомоги від США
21:25
В Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордонами
Один із критеріїв вступу до ЄС: в Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордоном
21:20
Ексклюзив
Севастополь. Крим
ЗСУ розпочали перший етап операції з деокупації Криму, - військовий експерт Снєгирьов
21:07
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нарешті США мають представити стратегію перемоги України над РФ. Колонка Сергія Згурця
20:50
Оновлено
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
РФ ударила по телевежі в Харкові: звідки отримувати інформацію, якщо зник сигнал
20:37
Булінг
У Києві школяра побили однолітки: дитину прооперували, Лубінець звернувся до поліції та РДА
20:15
Шахтар - Марсель
Який вигляд має турнірна таблиця УПЛ після 25-го туру
20:14
Ексклюзив
путін
Чому РФ де-факто здала свого "історичного союзника" Вірменію: пояснює експерт-міжнародник Данилов
20:10
Володимир Зеленський
"У разі схвалення сенатом негайно підпише закон": Зеленський провів телефонну розмову з Байденом
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 789-го дня війни: Данія повідомила, коли передасть винищувачі F-16, ЗСУ знищили понад 600 безпілотників за добу
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Як Джонсон будив у Конгресі дух Рейгана
19:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
УПЛ: "Шахтар" переграв "Зорю" та зберіг відрив від "Динамо": результати усіх матчів 25-го туру
19:36
Ігор Коломойський, суд
Суд залишив під вартою Коломойського та зменшив суму застави
19:35
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України понад €3 млн після відмови уряду долучитись до чеської ініціативи
19:30
ЗСУ
Протягом доби Сили оборони відбили 53 ворожі атаки. Найбільше - на Лиманському напрямку
19:17
окупанти гармата
Росіяни обстріляли Красногорівку на Донеччині: вбили жінку, пошкодили 3 багатоповерхівки
19:07
росія прапор занепад
Росіяни змушують власників магазинів на ТОТ Запорізької області вивішувати триколори
18:56
Жозеп Боррель
Боррель розповів, коли Україна може отримати перші поставки боєприпасів у межах чеської ініціативи
18:47
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому не вірить у реалізацію ініціативи Макрона про "олімпійське перемир'я"
18:34
Mavic 3, Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Міноборони закупило для ЗСУ 4 тис. дронів DJI Mavic
18:32
Філіп Хрговіч та Чжан Чжилей (праворуч)
"Давайте просто молитися": Усику знайшли суперника на випадок зриву бою з Ф'юрі
18:31
Президент України Володимир Зеленський
Нове покоління розуміється на технологіях: Зеленський пояснив зниження призовного віку в Україні
18:10
Українські фільми "Уроки толерантності" та "Назавжди-Назавжди" покажуть у Польщі
18:06
Вагнерівці навчають білоруських курсантів стрільби, - Спротив
18:02
OPINION
Мирослав Гай
ШІ як інструмент депутінізації
17:51
Зеленський на Ставці доручив підготувати всеохопний план із захисту цивільної інфраструктури від атак РФ
17:49
На фото: Річард Нельсон
Американський режисер Річард Нельсон у травні представить виставу в Театрі на Подолі
17:36
Поблизу Херсона ЗСУ знищили ворожий склад боєприпасів, окупанти тікають в паніці
Військові підрозділи ППО РФ позбавляють премій за нездатність відбити повітряні атаки України, - Атеш
17:30
Ексклюзив
ЗСУ війна фронт
"Армії РФ в місті немає": оперативно-стратегічне угруповання військ "Хортиця" про ситуацію в Часовому Яру
17:19
Оновлено
кримінал
Обом підозрюваним у вбивстві поліцейського на Вінниччині обрали запобіжний захід
17:18
хакер
"Петиції про присвоєння "Героя України": користувачів WhatsApp попередили про шахрайську схему викрадення акаунтів
17:11
Прем'єр-міністр Папуа-Нової Гвінеї Джеймс Марапе
Прем'єр Папуа Нової Гвінеї обурився через припущення Байдена, що його дядько міг стати жертвою канібалів у Океанії
17:05
На фото: Арчі Мур з Австралії отримав "Золотого лева" Венеційської бієнале
Венеційська бієнале визнала найкращим павільйон Австралії з генеалогічним деревом на 65 тис. років
17:01
Оксана Жолнович
Ринок праці потребує 6 млн робочих рук: міністерка соцполітики Жолнович заявила, що в Україні пенсіонерів більше, ніж платників податків
16:43
Енді Стоун
У Росії заочно засудили пресекретаря Meta Стоуна через "виправдання тероризму"
Більше новин