Аналітика

Боєприпаси будуть ключовим елементом, який визначатиме темп бойових дій впродовж наступного року. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
10 жовтня, 2023 вiвторок
21:11

Є дані, що ціна нового боєприпасу у європейському виконанні дуже сильно підскочила. Перед активною фазою війни боєприпаси можна було купити десь за 3 тис. євро, а зараз такий боєприпас коштує до 5 тис. євро

Зміст

Про боєприпаси в арсеналах армії РФ та у ЗСУ

Почну з гарної новини про те, що сьогодні, 10 жовтня, німецькій оборонний гігант Rheinmetall оголосив про отримання чергового контракту, обсягом 1,2 млрд євро на виготовлення боєприпасів за замовленням уряду Німеччини. Ці боєприпаси потім будуть скеровані до ЗСУ, хоча контракт укладає уряд Німеччини. Йдеться про постачання Україні 150 тис. боєприпасів. Частина буде поставлена цього року, а решта у 2024 році.

Виникає питання: багато це, чи мало - 150 тис. боєприпасів? Вважається, що у середньому ЗСУ використовують на добу від 3 до 8 тис. боєприпасів калібру 155 мм, або виходить, що по максимуму 240 тис. боєприпасів на місяць. Хоча на певних ділянках інтенсивність використання нашою артилерією боєприпасів є вищою, зокрема, коли говоримо про південь. До цього часу Україні було поставлено 2 млн боєприпасів, і це було до надання касетних боєприпасів.

А що у противника? Ворог використовує у середньому на добу, за висновками окремих експертів, від 10 до 15 тис. снарядів великих калібрів, або 450 тис. на місяць. Але обсяги застосування цих снарядів у противника падають. Якщо ми згадаємо попередні етапи бойових дій, зокрема під Сєверодонецьком і на першому етапі бойових дій під Бахмутом, йшлося про те, що ворог використовував 60 тис. боєприпасів на добу, або майже 2 млн на місяць. Це при тому, що Росія може самостійно виготовляти десь 1,5 млн боєприпасів з планами виходу до 2 млн снарядів на рік.

Тобто можна говорити про те, що саме кількість боєприпасів в арсеналах армії РФ та ЗСУ буде суттєво впливати на хід бойових дій впродовж наступного року.

До речі, є дані, що ціна нового боєприпасу у європейському виконанні дуже сильно підскочила. Перед активною фазою війни боєприпаси можна було купити десь за 3 тис. євро, а зараз такий боєприпас коштує до 5 тис. євро. Тобто ми розуміємо, наскільки підвищилась вартість комплектуючих, і бачимо, що дефіцит провокує зростання цін. Це впливатиме на історію наступного року, де боєприпаси будуть ключовим елементом, який визначатиме темп бойових дій з обох сторін. Звісно, ці боєприпаси ми зараз активно використовуємо на полі бою нашими ЗСУ.

Ситуація на фронті

І зараз ЗСУ продовжують наступ на Мелітопольському напрямку і на півдні від Бахмута, де наші війська використовують тактику повільного, але неухильного просування.

Сьогодні, 10 жовтня, зранку речник Східного угруповання військ Ілля Євлаш сказав, про те, що на південному фланзі Бахмута захисники щодня звільняють сотні метрів тимчасово окупованих територій, але ворог все ж потужно упирається й перекидає резерви на ці ділянки.

Андрій Бабичев, військовослужбовець 93-ої ОМБр "Холодний яр", який перебуває біля Бахмуту, розповів, що щільні бойові дії тривають у напрямку Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки.

Карта бойових дій Кліщіївка Андріївка Курдюмівка Бахмут 10.10.23

За його словами, навколо Бахмута та на інших напрямках, лінія фронту стоїть і нікуди не рухається, але це не значить, що там не йдуть бої. Бої відбуваються кожного дня 24/7.

Карта бойових дій Бахмут 10.10.23

Військовослужбовець зазначив, що біля Андріївки й Кліщіївки тривають наступальні дії з боку ЗСУ. Цей тиждень доволі непогано почався і Сили оборони добре проходять вперед. ЗСУ вже перейшли залізничну колію й бої йдуть далеко від неї.  Однак важко там воювати, тому що багато посадок, в яких сидить ворог. До того ж щільно працює ворожа артилерія. Окупанти розміщують на край посадок свої кулеметні підрозділи, що затримує просування української піхоти. Але наші хлопці все бачать і перемелюють противника.

Бабичев сказав, що триває піхотна війна з обох боків: ні танки, ні бронетехніка практично не застосовуються. Бо, коли зʼявляється техніка, то вона знищується артилерією. Українські бійці  своїми ногами протоптують кожен метр, рухаючись вперед. Російські вояки використовують різні види тактики. Вони можуть проходити групами по 3-8 людей, а можуть зайти групою у 60 одночасно, як це було пару днів тому. Наші хлопці їх гарно розбили, але жива сила у ворога не закінчується. Наразі є проблема з обох боків з евакуацією поранених та загиблих, тому що противник розстрілює екіпажі, які евакуюють хлопців. Є втрати серед медиків. Для розуміння, медикам треба десь 3 км тягнути на собі пораненого або загиблого і тільки потім передавати евакуаційній машині, яка рухається під прицільним ворожим вогнем.

Олексій зауважив, що на цьому напрямку щільно використовуються міномети й артилерія. Ворог розвернув усі стволи на Кліщіївку й Андріївку. Ворожої артилерії набагато більше, тому важко там працювати. ЗСУ складно проводити щільну контрбатарейну роботу через те, що не вистачає саме далекобійної зброї. А українська артилерія працює саме там, куди треба пройти піхоті, тому там все дістаємо й усе працює. А ось із контрбатарейкою є проблеми. Крім того, противник частіше атакує вночі або у дощ, відповідно, не всі дрони можуть контролювати ситуацію. Коли ніч та ще й дощ, загарбники нагло йдуть, а коли ясна погода, тоді ми все бачимо й контролюємо. Але негода вносить свої корективи.

Про захист військового зв'язку

Боєць Бабичев додав, що ворог давить засоби зв'язку, тому потрібні рації, які працюють під РЕБом. Також є необхідність у ретрансляторах для FPV-дронів, що чіпляються на Mavic, який, пролітаючи під ворожими РЕБами, підсилює сигнал і далі дає можливість летіти нашому дрону-камікадзе. Відповідно, такий захист від РЕБів противника треба вже зараз нашим військовим на полі бою.

Далі поговоримо про оборонно-промислові досягнення наших розробників і виробників, а саме про напрямок, який стосується захищеного військового зв'язку. Йдеться про проєкт під назвою HIMERA, у рамках якого українські фахівці створюють захищені радіостанції. Сьогодні, 10 жовтня, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров гучно представив цю розробку. Для мене це було несподіванкою, тому що ми домовлялися з нашим наступним гостем, не знаючи, що Федоров зробить таку додаткову рекламу цій розробці.

Олексій Олійник, представник компанії HIMERA, зазначив, що компанія працює, щоб створити класний продукт, а відзнаки приходять самі собою. У команді були дискусії, чи потрібно виходити на такий рівень публічності чи потрібне таке додаткове визнання, бо достатньо того, що військові використовують цю розробку. Попередній гість, військовослужбовець Андрій Бабичев, розказав, що потрібно на лінії фронту, а це як раз основний напрямок роботи компанії.

Представник компанії HIMERA розповів, що йде зараз випробування модема, який є такою ж розробкою як і радіостанція. Цей модем військового рівня з хорошим захистом, при чому повністю побудований на комерційних компонентах. Таких модемів можна випускати десятки-сотні й навіть тисячі щомісяця. Ідея цього модему у тому, що пілот, який управляє коптером, перебуває у якомусь місці, про яке взагалі ніхто не може знати. Тобто пілот може розташовуватися за декілька сотень метрів, а може й кілометрів, від точки, з якої керується дрон. Далі все відбувається ретрансляцією, тобто ретранслятором може бути дрон або інший засіб, який має певну висоту, що влаштована на мачті. За рахунок  відстані, огляду та безпечного місця пілота дрон може керуватися до самих останніх метрів, коли він йде до цілі. Таким чином ми захищаємо пілотів, їх точка перебування не буде визначена ворожою розвідкою.

Олійник зазначив, що на виставці у Лондоні компанія HIMERA презентувала більш потужну військову радіостанцію, яка буде працювати на значній відстані, а також як шлюз між станціями компанії та інтернетом. Ця станція може бути і як станція-ретранслятор для тих самих каналів, що використовуються дронами. У неї можливість підключення до локальної мережі чи wi-fi, однак це вже наступний етап розвитку продукту. Зараз поєднуються станції з модемами, щоб все було те, про що говорив боєць Бабичев.

Резюмуючи слова пана Олексія, скажу, що ми вже бачимо захищені модеми, які можуть підвищити використання наших FPV-дронів на полі бою.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
27 квітня
00:24
Володимир Зеленський
Це саме те, чого хотів Папа Франциск: Зеленський обговорив повернення українських дітей із кардиналом Дзуппі
2025, субота
26 квітня
23:54
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну ударними дронами: ситуація ввечері 26 квітня
23:06
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 162 боєзіткнення: найактивніше ворог атакує на Покровському напрямку
22:50
Ексклюзив
Віталій Портников
Історія з копалинами має дещо анекдотичний характер: Портников щодо угоди про рідкісноземельні метали між США та Україною
22:34
військовополонені з КНР
Тилове забезпечення українського війська краще, ніж у РФ: полонений з КНР про службу в російській армії
21:51
Bring Kids Back UA
Ще 12 українських дітей, які жили під постійним тиском, вдалося повернути на батьківщину з ТОТ
21:45
Оновлено
Іран
В Омані завершились перемовини між США та Іраном щодо ядерної програми Тегерану: зустріч тривала 6 годин
21:36
Ексклюзив
путін трамп
Кремль продовжуватиме використовувати Трампа, щоб досягти всіх своїх цілей невоєнним способом, - Фейгін
21:33
Володимир Зеленський і Джорджа Мелоні
"Є спільна позиція: безумовне припинення вогню": Зеленський у Римі зустрівся з Мелоні та фон дер Ляєн
21:30
Ексклюзив
Віталій Портников
Віддати чотири області - відстрочити момент остаточного зникнення України з політичної мапи світу: Портников про вимоги Кремля
21:22
Павло Скоропадський під час перебування у Німеччині
Цей день в історії: під час евакуації у 45-му помер поранений гетьман Скоропадський
21:16
Алар Каріс
Президент Естонії: Трамп пообіцяв мені не виходити з перемовин щодо України
20:44
полювання
У селищі на Одещині узаконили полювання на перелітних птахів: яка причина
20:27
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: "Чорноморець" програв "Руху", а двобої "ЛНЗ" з "Кривбасом" та "Оболоні" з "Карпатами" завершилися нічиїми
20:12
Ватикан порушив протокол, щоб надати Зеленському місце в першому ряду на похороні Папи Франциска, - The Telegraph
20:05
OPINION
блог Роман Безсмертний
Хто може стати Папою Римським
19:57
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
ФСБ затримала підозрюваного в підриві російського генерала Москалика вихідця з Сум
19:24
Ексклюзив
Нафта
Наберіться терпіння: експерт з енергетики Закревський про зниження ціни на нафту
19:16
Ексклюзив
HIMARS
"Є два сценарії й вони будуть розглядатись у Вашингтоні": експосол США в Україні Гербст про постачання американської зброї до України
19:16
погода весна хмари
Дощі можливі лише на сході та північному сході: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якою буде погода в Україні на Провідну неділю
18:53
втрати росіян
У Генштабі назвали кількість втрат РФ та КНДР від початку проведення операції Сил оборони в Курській області
18:34
САУ "Богдана"
Україна збільшила виробництво САУ "Богдана" до 36 одиниць на місяць, - Army Technology
18:14
Оновлено
Макрон тет-а-тет зустрічаєтьс із Зеленським у Римі (26.04.2025)
Макрон після розмови з Зеленським у Римі: тепер Путін має довести, що він дійсно хоче миру
18:13
Дональд Трамп
"Дозволив Росії вкрасти Крим в України без жодного пострілу": Трамп звинуватив Обаму в анексії росіянами півострова
18:06
OPINION
Що нам дали прямі переговори США з Росією?
18:01
Ексклюзив
ЗСУ
Наступ потроху починається: майор запасу НГУ Гетьман про весняно-літню військову кампанію армії РФ
17:52
Дональд Трамп
"Може, він просто дурить мене": Трамп після розмови з Зеленським у Ватикані припустив, що Путін насправді "не хоче зупиняти війну"
17:45
Аналітика
Трамп підірвав довіру до долара
Трамп підірвав довіру до долара. Чи варто українцям переводити заощадження в євро
17:34
Оновлено
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Путін вже начебто готовий до перемовин з Україною без попередніх умов: заява Пєскова після бесіди Трампа й Зеленського у Ватикані
16:51
Аналітика
Сі Цзіньпін
На чиєму боці Китайська Народна Республіка у війні РФ проти України, або Як партія Сі зберігає нейтралітет, підтримуючи Росію
16:23
Ексклюзив
ядерна зброя
Юридичне визнання Криму за Росією призведе до розповсюдження ядерної зброї, - Фейгін
16:15
Ексклюзив
Трамп
У Трампа найнижчий рейтинг за перші 100 днів з історії всіх президентів США, - професор Айзенберг
16:06
OPINION
Яка найбільша проблема американської пропозиції про мир
15:59
Оновлено
Зеленський і Трамп
Зеленський у Ватикані провів зустріч із Трампом і сказав, що вона може "стати історичною"
15:54
російський гелікоптер Мі-28
Російський гелікоптер залетів до Польщі над узбережжям Балтики: поляки назвали імовірну причину
15:40
Оновлено
Вибух в Ірані
У порту на півдні Ірану стався потужний вибух: постраждало понад 500 людей
15:37
Оновлено
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
Герасимов доповів Путіну про нібито "завершення звільнення" Курщини: у Генштабі ЗСУ спростували
15:30
У Росії на виставці техніки люк від "трофейного" БТР придавив на смерть чотирирічну дитину
15:20
РФ атакувала КАБами та дронами Донеччину: 3 людини загинули, 7 поранені
15:15
Оновлено
Папа Римський
У Римі поховали Папу Римського Франциска
Більше новин