Огляд

Росія знову атакує нашу енергосистему. Як Україна може відповісти на енергетичний терор окупантів. Пояснюємо

22 вересня, 2023 п'ятниця
10:30

Росія накопичує ракети, щоб обстрілювати українську енергосистему цієї осені та зими. Зранку 21 вересня вона знов здійснила атаку на наші енергооб'єкти. Чи може та як відповісти на удари агресора Україна та коли Сили оборони почали завдавати ударів по території РФ – пояснює Еспресо

Зміст

Про що у тексті:

  • Росія знову б'є по енергосистемі – Україна готова відповісти
  • Як Україна може відповісти на російські удари? Думки експертів
  • Коли Україна почала завдавати ударів по території РФ?

Росія знову почала бити по енергосистемі – Україна готова відповісти

В ніч на 21 вересня російські терористи здійснили першу за 6 місяців атаку на енергообʼєкти України. Внаслідок атаки ворога зазнали пошкоджень окремі об’єкти в західному та центральному регіонах. Було частково знеструмлено споживачів у Рівненській та Житомирській областях. Також під час атаки зазнали пошкоджень мережі обленерго в Дніпропетровській, Київській, Харківській областях.

Британська розвідка минулого тижня заявила, що Росія готує запаси крилатих ракет, щоб завдавати ударів по інфраструктурних об'єктах України цієї зими, як вона це робила у період з жовтня 2022-го по березень 2023-го. Тоді агресорка здебільшого використовувала для терору ракети Х-101 (AS-23 KODIAK). 

Там заявили, що темпи витрат ракет від квітня цього року знизилися. Відтак, припускається, що через це РФ ймовірно здатна створити значні запаси крилатих ракет, що становить реальну загрозу обстрілів ними енергетичної інфраструктури взимку. 

На що днями очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов сказав, що за можливі удари окупантів по енергетичній інфраструктурі країни восени росіяни отримуватимуть відповідь. За його словами, Україна працює над спеціальною кампанією стримування та відплати, щоб протистояти можливим ударам окупантів по енергетичних об'єктах восени та взимку.

"Нехай почнуть. Вони також отримають відповідь", – наголосив начальник ГУР.

енергосистема

Фото: epravda.com.ua

Як Україна може відповісти на російські удари? Думки експертів

У заяві Буданова щодо того, що Україна відповість на російські удари по енергосистемі країни йдеться про те, що Сили оборони можуть адекватно реагувати та знищувати інфраструктуру на території ворога, що найперше працює на їхню логістику та забезпечення армії. Аж ніяк не йдеться про те, що Україна має намір створювати нестерпні умови для населення РФ, пояснює військовий експерт, генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун.

"Все логічно, якщо ми будемо знищувати їхні підприємства. Наприклад, нещодавно був удар по їхньому підприємству, яке виготовляє авіаційний керосин і паливо для ракет. Ну вони ж виготовляють напевно і керосин для цивільного населення. Але ми ж на це не зважаємо, тому що розуміємо, що вони в першу чергу працюють на фронт.

Якщо будуть якісь блекаути або проблеми в них, це ж не означає, що ми б'ємо саме по цивільній інфраструктурі. В першу чергу б'ємо по тому, що забезпечує діяльність їхніх заводів, які працюють на оборонку, військові частини тощо. Ми точно не плануємо створювати ті проблеми, які вони намагаються робити нам. Росіяни їх самі собі завдають, от що найцікавіше", – зазначає у коментарі "Еспресо" Віктор Ягун. 

За його словами, у Росії не бракує проблем, наприклад чимало населених пунктів не газифіковані. Взагалі комунальна система така, що якщо щось підірветься, то міста просто підуть під ніж. 

Зрештою, треба розуміти масштаби РФ, їхній обсяг енергозабезпечення. Це країна з велетенською територією за розмірами з цілою Європою, а то й більше. Через це завдавати їм таких же збитків, як вони нам, Україні важко, і навіть небезпечно, вважає військовий експерт, полковник запасу, екскомандувач Аеромобільних військ України Іван Якубець. Але безумовно, росіян треба атакувати, при тому це краще робити вже, не чекаючи їхніх ударів взимку. Оскільки ворог вже своє зробив, фактично пошкодивши 40% української системи енергозабезпечення. 

"Нам потрібно проводити розвідку (на території РФ – Авт.) негайно, для того, щоб давати адекватну відповідь. Потрібно зараз працювати й виявляти їхні об'єкти, точні координати. Вибирати найважливіші вузли (забезпечення російських військових – Авт.), від ураження яких будуть страждати пов'язані з ними об'єкти. Сил і засобів для подібної боротьби проти них у нас мало, тому треба розвідувати та бути готовими. Завдавати ударів потрібно по території європейської частини РФ, навколо Москви, Санкт-Петербурга, їхніх обласних центрів. Нам не потрібні відключення електроенергії або удари по енергосистемі району, містечка чи селища, це навпаки буде працювати на агресора, – пояснює експерт. 

Об'єкти виробничої системи воєнно-промислового комплексу РФ, місця, де виготовляють зброю – все те, що розташоване в досяжності українських військ, треба знищувати. Для цього достатньо, наприклад, вдарити по енергосистемі заводу, який виробляє танки, ППО чи інше озброєння, який перестане нормально працювати, зазначає Іван Якубець.   

енергосистема

Фото: Getty Images

Насправді сили та засоби України не достатні для симетричної відповіді. Для цього нам треба збудувати десятки стратегічних літаків, з яких Росія випускає ракети Х-101, Х-555. В нас цього немає і реалізовано не буде. Тому відповідь буде однозначно асиметричною, головною метою якої є зниження бойового потенціалу противника. Загалом є два способи, каже Андрій Риженко, капітан 1 рангу запасу ВМС ЗС України, стратегічний експерт компанії "Соната".  

"Перше – це продовжувати нарощувати систему ППО. Друге – завдавати ударів по місцях базування їхніх сил нападу, розміщення авіації, підприємствах, на яких виробляються ракети або якісь складові. Такі заходи вже проводились раніше. Так, у ворога відбувається накопичення ракет. Наприклад, відомо, що вони накопичили 140 одиниць "Калібрів". Тому тут багато залежить від розвідки, щоб в проактивній манері виявити, коли противник намагається підготуватися до удару, і завдати йому удару на випередження", – вважає експерт. 

Росія вже проводить дорозвідку об'єктів енергосистеми в Україні. Зважаючи на погані справи з супутниковими даними, вона працює через агентурні методи – встановлює координати розташування підстанцій, станцій, енергетичних вузлів. Торік агресор бив здебільшого по радянській енергетичній системі. Однак за рік Україна відновлювалася переважно за допомогою західних партнерів, таким чином фактично створювалася нова енергетична мережа. Саме цю інформацію росіяни хочуть дізнатися, пояснює експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь. 

Наразі Росія використовує для атак в основному ударні дрони, натомість ракети накопичує, аби запускати їх по енергетичній інфраструктурі з початком опалювального сезону, приблизно з середини жовтня слід очікувати активізації саме таких обстрілів. 

"Чи може відповідати Україна? Україна постійно завдає ударів по російській військовій інфраструктурі, яка може забезпечувати діяльність їхнього війська. Днями, наприклад був удар в районі Сочі по місцях зберігання палива. Тим більше, що в Росії зараз розгортається масштабна паливна криза, то це дуже корисно – позбавляти їх таких місць, загострюючи кризу, яка може вплинути на стабільність режиму Путіна. Думаю, Україна буде нарощувати ці удари, в основному дронами, посилюватиме роботу диверсійних груп – все це для того, щоб росіяни також відчували, що таке жити взимку, коли б'ють по енергетичній інфраструктурі", – зазначає Михайло Самусь. 

Варто також розуміти, що Україна зараз перебуває у значно кращому становищі, ніж рік тому. І населення готове, й енергетики активно готуються, і системи ППО ефективніші. Разом з тим у Росії залишилося не так багато можливостей у наявності як ракет, так "шахедів". 

"Росіяни накопичують засоби, але вони пішли іншим шляхом. У них проблема не в якості, а в кількості. Тобто вони почали спрощувати деякі ракетні системи, тому що просто не мають можливості знаходити ті дорогі елементи, які раніше могли отримувати у відкритому доступі. Відтак їх буде більше, але вони будуть менш точними, власне тому намагатимуться перекрити ці речі кількістю. Думаю, у нас паритет: як вони готуються, так і ми готуємося", – резюмував військовий експерт Віктор Ягун.  

Коли Україна почала завдавати ударів по території РФ?

Масовані обстріли української енергосистеми Росія розпочала у жовтні 2022-го, й тривали вони фактично до березня. З перервами у кілька днів або тижнів агресор обстрілював дронами-камікадзе та крилатими ракетами Україну, вражаючи об'єкти енергетичної інфраструктури. Загалом відбулося близько 20 атак. 

Росія, РФ, Москва, безпілотник, ПВО

Фото: Андрій Воробйов у телеграм

Імовірно, початком української відповіді можна вважати останній день зими 28 лютого вже цього року. Інформаційний простір ряснів повідомленнями про БпЛА та "НЛО" – імовірно, українські дрони атакували об'єкти енергетичної інфраструктури в Росії в глибокому тилу. Деякі з них не долетіли до точок призначення на території РФ, проте теж справили психологічний ефект на країну-агресора.  

Тоді стало відомо про потрапляння ударних безпілотників в кількох російських містах. Зокрема, три дрони-камікадзе "засвітилися" у Бєлгороді, але не досягли своєї мети, пошкодивши декілька автівок та будинків. Пролунали вибухи й спалахнула пожежа на великій нафтобазі поряд із нафтопереробним заводом у місті Туапсе у Краснодарському краї. Крім того, невстановлений літальний апарат впав поряд із селищем Нове в Гіагінському районі Адигеї. Ще один БПЛА впав поблизу села Губастово в Коломенському районі Московської області, від якого до Кремля лише 90 км, а від кордону з Україною – 460 км.

Також 28 лютого в Росії сталася екстраординарна подія із закриттям повітряного простору над Санкт-Петербургом та аеропорту "Пулково". Оскільки на відстані 160-200 км від рідного міста Путіна був помічений невстановлений повітряний об’єкт.

Тієї ж доби "бавовна" сталася на військовому аеродромі в місті Єйськ Краснодарського краю РФ. Ймовірно, тамтешня авіабаза була уражена дронами. 

Коментуючи ці атаки, експерт Defense Express Іван Киричевський зазначав, що це свідчить про те, що цілями майбутніх атак ударних дронів України може бути енергетична інфраструктура на значній глибині території РФ, назвавши атаки 28 лютого польовим випробуванням декількох типів далекобійних безпілотників, які з часом Україна може використати для більш масованих ударів по території РФ. 

Водночас військовий експерт Михайло Самусь зауважував, що Україна таким чином вивчає систему ППО, вивчає можливі маршрути проходу і готується до масованої атаки. Одного разу російські міста можуть відчути на собі, що таке реальні удари українських безпілотників, казав експерт. 

Відтоді удари з української сторони по території РФ продовжуються та лише набирають обертів, охоплюючи все більше російських міст. І нагадаємо, що у резонансній статті, опублікованій у вересні 2022-го, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, накреслюючи стратегію на 2023 рік, писав, що дотиснути РФ можна буде тоді, коли Збройні сили України матимуть можливість завдавати ударів на відстань до 2000 км углиб Росії – так, як діє противник ракетами. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42
    Купівля 42
    Продаж 42.55
  • EUR
    Купівля 43.57
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО у бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40 поранених
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" -"Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
Більше новин