Огляд

Коли в Україні будуть F-16, скільки їх буде і як допоможуть у війні з росіянами

27 липня, 2024 субота
10:00

Військові фахівці та офіційні особи не раз повторювали, що диво-зброї, наявність якої дозволяє вигравати війни, не існує. Але разом із тим наголошували – винищувачі F-16 можуть суттєво змінити баланс сил у повітрі й вплинути на перебіг російсько-української війни

Зміст

Оскільки розмови про надання Україні F-16 точаться давно, Еспресо спробує розповісти – коли нарешті американські винищувачі з'являться в Україні, скільки їх буде, скількох "ефок" потребує Україна і які цілі вона ними атакуватиме.

Коли F-16 будуть в Україні 

Про передачу Україні винищувачів F-16 почали говорити ще в 2022 році, однак тоді всі усвідомлювали, що йдеться, якщо й про реальну, то доволі далеку перспективу. Так командувач ВПС США в Європі та Африці генерал Джеймс Гекер заявляв, що Україна отримає літаки F-16 лише через 2-3 роки після ухвалення відповідного політичного рішення. 

Ключові рішення були ухвалені в травні 2023 року, коли президент США Джо Байден схвалив навчання українців на F-16. Через кілька днів на зустрічі союзників України "Рамштайн-12", було ухвалене рішення про створення повітряної коаліції для підготовки українських пілотів. 
Деякі експерти, як-от ексдиректор ЦРУ, генерал армії США у відставці Девід Петреус, прогнозували, що Україна отримає F-16 вже взимку. Він тоді назвав українських пілотів винятковими і відзначив, що вони дуже швидко вчаться. 

F-16 Нідерданди

Фото: reuters

 

Тепер мова йде про те, що "шістнадцятки" будуть в Україні до кінця літа. Однак це вже не прогнози ЗМІ чи експертів, а офіційна інформація. 10 липня 2024 року вийшла спільна заява президента США Джо Байдена, прем'єрів Данії та Нідерландів, що останні дві країни вже почали процес передачі F-16 для України і ці винищувачі літатимуть в небі над Україною вже цього літа.

Про те, що "незабаром" американські винищувачі будуть в Україні говорив і Головнокомандувач ЗСУ. Так 16 липня 2024 року Олександр Сирський заявив, що українські війська систематично знищують засоби протиповітряної оборони Росії, щоб створити умови для успішного використання Україною ударної авіації, яка от-от прибуде.

Скільки F-16 отримає Україна

Наразі про передачу Україні винищувачів F-16 заявили чотири країни. Найбільше – 30 літаків – обіцяє передати Бельгія. Йдеться про 30 винищувачів. Щоправда є нюанс – темпи постачання від цієї країни напряму залежать від графіку отримання F-35 на заміну "шістнадцяткам". Тому Брюссель заявляв, що передасть три десятки літаків у період із 2024 і аж до 2028-го року. Київ називає такі темпи неприйнятними для України і просить пришвидшити процес.

Крім бельгійських літаків, Україна отримає 24 винищувачі від Нідерландів, 19 від Данії і 6 від Норвегії. таким чином вже є домовленості про 79 винищувачів.

Однак знову потрібно наголосити, що ці літаки передаватимуть поступово. Так, за даними джерел видання Bloomberg, влітку Україна отримає лише 6 літаків, а до кінця року – два десятки. 

Крім того, постачання залежатиме від того, як швидко Данія та Бельгія зможуть замінити свої F-16 новішими винищувачами. За оцінкою Defense Express, у короткостроковій перспективі (до кінця 2025 року) Україна може розраховувати лише на 40-50 винищувачів F-16 від країн, які вже заявили про передачу винищувачів.

Скільки винищувачів F-16 потрібно Україні

Натомість Україні необхідно значно більше, ніж 50 винищувачів за два роки. Володимир Зеленський, зокрема, казав, що "пів сотні літаків – це ніщо" і говорив про потребу у 128 винищувачів F-16.

"Проблема з F-16 полягає в кількості і датах. Але давайте будемо чесними. Росія кожного дня використовує проти України 300 літаків. У нас було рішення про 10-20. Навіть якщо буде 50 – це ніщо. Ми захищаємося, ми потребуємо 128. Це – флот. І поки у нас не буде 128 літаків, ми не зможемо до них (росіян, - ред.) дорівнятися у небі, це буде складно", – наголосив президент України в Інституті Рейгана.

Читайте також: Як літаки F-16 змінять баланс сил у нашому небі

Дефіцит у 80-90 літаків, вважають оглядачі Defense Express, можна покрити лише завдяки США, які є найбільшими операторами цих літаків. Однак політики в Штатах неохоче говорять про перспективи передачі власних винищувачів Україні. 

F-16

Фото: gettyimages

 

"Але справа в тому, що Вашингтон із самого початку, як мінімум, не підтримував ідею з передачею F-16 до України. (...) Саме тому необхідна зміна позиції США, з наданням максимального пріоритету Україні щодо винищувачів, як це було зроблено із зенітними ракетами", – йдеться в матеріалі.

Серед ймовірних варіантів щоправда називали сценарій, за яким США викуплять для України 32 літаки F-16 у Греції.

Чи можна було швидше передати Україні винищувачі F-16

Попри те, що українські офіційні особи постійно намагаються підганяти західних партнерів щодо передачі винищувачів, військові експерти не вважають, що F-16 передають Україні повільно. Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що так швидко свій повітряний флот не переоснащувала ще жодна країна. 

"Жодна країна так швидко не отримувала літаки F-16, і не переоснащувалася, як зараз відбувається з Україною. Основні проблеми стосуються підготовки пілотів. Наші партнери не можуть надати більшу кількість полігонів і тренувальних баз. Хоча пілоти, які були представлені Україною, вже пройшли певний рівень підготовки", – зауважив Згурець в етері телеканалу Еспресо.

Про брак кваліфікованих кадрів для управління F-16 згадували як в Україні, так і на Заході. Так видання Politico, що до кінця року Україна отримає два десятки літаків тому, що лише 20 українських пілотів F-16 закінчать навчання до того часу. А голова політради партії "Слуга народу" Давід Арахамія заявляв, що кількість обіцяних Україні літаків F-16 вдвічі більша, ніж кількість навчених пілотів і інженерів.
Крім підготовки пілотів, Bloomberg описав ще низку проблем, пов'язаних із експлуатацією західних винищувачів. Видання пише, що проблеми були настільки серйозними, що через них виникали сумніви, чи взагалі передавати Україні F-16. Наприклад, йшлося про дефіцит злітно-посадкових смуг для цих літаків і вразливість щодо атак російської далекобійної зброї. 

Сергій Згурець також наголошує на цих проблемах. Зокрема експерт вважає, що росіяни постійно атакують крилатими ракетами летовище у Старокостянтинові, бо вважають його базовим для F-16. Однак є й інші аеродроми, які можна використовувати американським винищувачам. Крім того, Україна ймовірно триматиме частину літаків за кордоном.

"Спочатку має бути розгорнута протиповітряна оборона – захист баз. Адже будь-які західні винищувачі, що опиняться в Україні, стануть ціллю номер один. Кремль кине все, що для нього є, щоб знищити ці літаки на землі і максимально це розтиражувати, при будь-якому натяку на успіх. Для РФ це буде величезною перемогою – перекреслити зусилля стількох країн", – пояснив в етері телеканаду "Еспресо" головний редактор Defence Express Олег Катков.

Він звернув увагу на слова речника командування Повітряних сил про те, що F-16 перебуватимуть у захищених місцях. За словами військового експерта, мова йде про підземні споруди, де літаки будуть розташовані й де будуть обслуговуватися. Тобто йдеться про масштабний інфраструктурний проєкт.

Як допоможуть Україні винищувачі F-16

Сприймати американські винищувачі як "вундерваффе", що миттєво змінить перебіг військових дій, не потрібно, наголошує Сергій Згурець. 
"Кардинального впливу на зміну ситуації на полі бою на першому етапі F-16 не здійснять. Але в перспективі при набутті досвіду і збільшенні кількості літаків, їхній вплив буде зростати", – зазначив експерт у етері телеканалу "Еспресо".

Командувач Повітряних сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук наголошував, що F-16 допоможуть захистити ЗСУ і цивільних від ворожих літаків і гвинтокрилів у зоні бойових дій, а це збереже багато життів. Він також зазначив, що українська ППО, хоча й діє доволі ефективно, знищує близько 75% крилатих ракет та ударних дронів. Натомість F-16 можуть ефективно ліквідовувати повітряні загрози ще на кордонах, не підпускаючи ракети та дрони до наших міст. 

Попри те, що російські ресурси часто публікують порівняльні таблиці характеристик винищувачів, з яких випливає, нібито літаки Су нічим не гірші, ніж F-16, вірити таким порівнянням не варто, кажуть експерти. У цих таблицях порівнюють такі параметри, як розміри чи швидкість, а вони насправді не є визначальними. 

Так ветеран російсько-української війни, майор запасу Олексій Гетьман наголошує, що "ефки" випереджають російські винищувачі за багатьма параметрами.Так перевагою F-16, скажімо, є його менші розміри. Крім того, в американських винищувачів краща радіолокаційна система. Тобто F-16 "побачить" російські "сушки" і "міги" на більшій відстані, ніж вони його. 

Польські F-16 та МіГ-29 у одному строю

Фото: Siły Powietrzne

 

"Велика різниця між всіма літаками РФ і F-16, яка полягає у тому, що F-16 менш помітний для радіолокаційних систем та бортових радарів ворога, бо у нього ефективна відбиваюча поверхня лише 1 кв.м, а МіГ-29 має 29 кв.м. Тобто F-16 менш помітний. Також у нього є бортовий радар, який бачить кілометрів на сто далі повітряну ціль, ніж ворог. І ракети, які використовує F-16, є більш далекобійними, які летять далі на 50-70 км, ніж ракети того ж МіГ-29", – зазначив військовий аналітик.

Гетьман каже, що можливий повітряний бій між МіГ-29 і F-16 просто не розпочався б через те, що F-16 побачить ворожий літак раніше і знищить його. Тому він вважає, що навіть 20-30 американських винищувачів можуть надати Україні перевагу у повітрі. На думку Гетьмана, кількадесят таких літаків – це краще, ніж пів тисячі "мігів".

По чому битимуть українські F-16

У травні цього року Україна та Бельгія уклали угоду, що забороняє застосовувати бельгійські військові матеріали поза українською територією. За словами прем'єр-міністра Бельгії Александера Де Кроо, це стосується й винищувачів F-16, якими бельгійська сторона посилюватиме українські Повітряні сили.

Однак інші партнери України не такі категоричні. Так прем'єрка Данії Метте Фредеріксен не заперечує проти ударів України по цілях на території РФ винищувачами F-16, якщо вони відповідатимуть міжнародному праву.

"Не можна ставити це питання і чекати простої відповіді, тому що все залежить від обставин. Це має бути згідно з міжнародним правом. Але можна досягти цілей і за межами України – так", - заявила Фредеріксен.

Ще однозначнішою була заява представників Нідерландів. Ганке Брюїнс-Слот, яка до 2 липня 2024 року очолювала міністерство закордонних справ цієї країни, наголошувала, що Україна має повне право використовувати передані Нідерландами винищувачі F-16 проти цілей на території Росії для самозахисту власної території.

"Якщо ви маєте право на самооборону, немає кордонів для застосування зброї… Це загальний принцип", – зазначала Брюїнс-Слот. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:49
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 17, серед них діти
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
Більше новин