Аналітика

Росія у гібридний спосіб створює загрозу для нової ядерної катастрофи, підірвавши греблю Каховської ГЕС. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
6 червня, 2023 вiвторок
21:34

У РФ розуміють, що не утримають території в ході наступу ЗСУ, тому вдаються до максимальних збитків, які вони можуть завдати Україні. Як наслідок - тактика випаленої й затопленої землі, масштабна техногенна катастрофа, що тісно повʼязана з загрозою і для Запорізької АЕС

Зміст

Підрив греблі Каховської ГЕС

Сьогодні вночі 6 червня окупаційні війська РФ здійснили підрив греблі Каховської ГЕС, що є черговим порушенням росіянами Женевської конвенції введення бойових дій. Нині це один з найбільших воєнних злочинів РФ. Про ризики того, що вороги зможуть піти на такий крок наша розвідка говорила ще восени минулого року. Проте були сподівання, що противник на це не зважиться. Хоча б тому, що вода з Каховського сховища надходить через Південнокримський канал до поки що окупованого Криму. Але окупанти вкотре вдалися до терору, і це було ними сплановано.

Згадаємо, що місяць тому росіяни відвели свої війська й техніку на лівобережжя Херсонщини, углиб території, й навіть полишили підготовлені лінії оборони. Тобто вони готувалися, а зараз ці окопи будуть підтоплені. Також у квітні-травні рівень води у водосховищі за Каховською дамбою був на історичному максимумі до того, як її зруйнували. Тобто Росія, яка контролювала шлюзи на східному березі ГЕС, навмисно підняла воду, щоб максимально збільшити руйнування. Відповідно, це був спланований акт. Підрив здійснили російські військові, попередньо заклавши вибухівку. Саме вони контролювали усі споруди ГЕС. Звісно, що наказ на підрив був сформульований на найвищому військово-політичному рівні країни - агресорки.

Яка логіка дій й наслідки? Як на мене, то тут є російська матрьошка, де всередині одразу кілька складових. По-перше, Росія розуміє, що не утримає території в ході наступу ЗСУ, тому вдається до максимальних збитків, яких вона може завдати Україні. Як наслідок - тактика випаленої й затопленої землі. Також тут і традиційне вороже залякування, бо ця масштабна техногенна катастрофа тісно повʼязана з загрозою і для Запорізької АЕС. Таким чином у гібридний спосіб Росія створює загрозу для нової ядерної катастрофи.

Подібні терористичні дії, як підрив дамби, не вперше в історії РФ.  Такі дії були та під час Другої світової війни, коли у серпні 1941 року чекісти, що охороняли ДніпроГЕС, вивели з ладу обладнання станції й також підірвали греблю.

Василь Павлов, керівник експертної групи з питань внутрішніх комунікацій Директорату інформаційної політики у сфері оборони та стратегічних комунікацій МОУ, військовий історик, зазначив, що підрив гребель та руйнування гідроспоруд не є чимось дивним у світовій історії воїн XX сторіччя. Таке дійсно робили радянські війська на території України у 1941 році. Так само це було зроблено нацистськими окупаційними військами, які відступали у 1943 році та підірвали греблю ДніпроГЕС. І при обороні Києва у 1941 році було підірвано греблю на річці Ірпінь. І ЗСУ, утворюючи кільце захисту Києва, підірвали греблю на р.Ірпінь у 2022 році. Тобто слід розуміти, що те, що для нас здається злочином, з іншого боку виглядає абсолютно розумним елементом протидії наступу. Тому, підбираючи історичну аналогію, треба діяти дуже обережно, аби не потрапити у власну пастку.

Павлов зауважив, що сьогоднішня потужна нічна атака Києва скоріше за все мала на меті не тільки залякати киян, а завдати можливого удару по Київській ГЕС. Якби росіянам вдалося одночасно, бо удари були синхронізовані у часі, обвалити дві греблі, то тоді б утворилася та сама хвиля каскадів, про яку так багато говорили у радянській воєнній теорії як елемент протидії НАТО. Тобто руйнація всього каскаду ГЕС, створення неподоланної смуги забрудненої території, мала стати запорукою не просування на лівий берег річки Дніпро. Відповідно, всі елементи треба розглядати у комплексі.

Експерт вважає, що факт підриву греблі – це вплив на світове товариство, щоб вони змусили нас щось зробити, як кажуть, такий собі примус до миру. Але ні Україна, ні українське військове керівництво, ні світова спільнота на це не поведеться, бо такі дії РФ є тероризмом та шантажем.

Військовий історик підкреслив, що ситуація на ЗАЕС – інша паралель цих подій. Якщо здійснюється який акт з Запорізькою АЕС, то це буде свідоцтвом того, що ця територія ворогу не потрібна. Тому, можлива загроза ЗАЕС, зневоднення Криму, руйнування іригаційних систем півдня України, залишення того самого Бердянську без води – це свідчення того, що ця територія росіянам не потрібна. Тобто вони не можуть її втримати, тому  залишають її по класичній тактиці випаленої землі, щоб відкинути Україну у часі та розвитку. Можливо, це і є одна зі стратегій РФ: якщо не вдалося захопити Україну, то зробити її території непридатною або важко придатною для життя. Скоріше це визнання з боку росіян не можливості втримати ці території й перехід до можливого відступу, тому ми повинні бути морально готовими, що противник відступаючи, буде нищити все.

Підсумовуючи військового історика, зазначу, що з точки зору військового сенсу можемо припустити, що Росія боялася можливого перекидання частин ЗСУ з правого берега на лівий у ході масштабного наступу шляхом форсування Дніпра або з використанням дамби Нової Каховки. Нагадаю, що лівобережжя Херсонщини протяжністю десь 230 км утримує російське угруповання "Дніпро". Там є низка механізованих бригад, і артпідрозділів, і сил спецоперацій. Можливо ворог сподівається, що розлив Дніпра убезпечить їх від загрози української атаки, тому може спробувати перекинути частину своїх сил на запорізьку ділянку, де ворог накопав кілометри траншей.

Група Дніпро РФ

Щоб розвіяти примарні сподівання противника, управління стратегічних комунікацій ЗСУ сьогодні заявило, що підрив росіянами Каховської ГЕС не завадить Силам оборони й далі звільняти окуповані території. В управлінні стратегічних комунікацій сказали про те, що Україна забезпечена всіма необхідними плавзасобами та понтонно-мостовими переправами для форсування водних перешкод. А підступні дії противника не зупинять Сили оборони України, які готові звільняти окуповані території. Ця вкрай складна техногенна катастрофа не вплине на можливості української армії й далі готуватися й здійснювати широкомасштабні наступальні дії на всіх ділянках фронту.

Запорізький напрямок

Костянтин Денисов, боєць "Легіону Свободи" розповів, що на Запоріжжі ситуація напружена, тривають постійні бої. Окупанти не припиняють артилерійських обстрілів, активно використовують авіацію та бронетехніку. Низка громад  перебуває під загрозою ударів керованих авіаційних бомб.  Є таке відчуття, що у ворога безлімітний запас снарядів. Однак впродовж тижня українські захисники завдали ударів по ворожих складах на тимчасово окупованій території.

карта Вугледар Мар'їнка 6.06.23.

Денисов зазначив, що ворог веде аеророзвідку, має багато дронів. На окупованій території противник створив можливості для обслуговування та доробки дронів. Російські війська активно використовують дрони, а потім накривають артилерійським вогнем. На Запоріжжі розташовані ворожі підрозділи та установки РЕБ, тому противник глушить та садить наші безпілотники.

Боєць "Легіону Свободи" додав, що українські бійці потребують морально-психологічного забезпечення, бо у багатьох хлопців контузії й постійне напруження. Їм потрібна психологічна реабілітація та підтримка. У Запоріжжі недостатньо фахівців, які можуть надавати психологічний супровід військовим під час бойових дій. А хлопці перебувають в умовах постійних  ворожих артилерійських обстрілів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:08
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
Більше новин