Росіяни намагаються перехопити ініціативу по всій лінії фронту. Колонка Сергія Згурця
За минулу добу відбулось 87 бойових зіткнень. Це є піковим показником бойової активності за весь місяць. Можна припустити, що після завершення основної фази наступальних дій українських військ на Запоріжжі, зараз росіяни намагаються перехопити ініціативу
Окупанти намагаються перехопити ініціативу на полі
Якщо говорити про лінію фронту, то на мапі вона виглядає цілком статичною, проте насправді на кожній ділянці вона дуже динамічна та активна. Це стосується зокрема Півдня, Бахмута, Авдіївки та Купʼянсько-Лиманського напрямку. До речі, за минулу добу було 87 бойових зіткнень. Це є піковим показником бойової активності за весь місяць. Можна припустити, що після завершення основної фази наступальних дій українських військ на Запоріжжі, зараз росіяни намагаються перехопити ініціативу. Окупанти, попри колосальні втрати, далі намагаються тиснути на оборону наших військ на різних ділянках.
Ворог далі намагається пробитись до Куп'янська-Вузлового. Це вони намагались робити минулої зими та влітку. Проте без жодних успіхів. Зараз після перегрупування та посилення своїх військ знову продовжують тиснути на оборону ЗСУ на цьому напрямку. Зараз під великим тиском окупантів населений пункт Синьківка, яка знаходиться за 9 км від Купʼянська. За останні кілька днів у противника на цій ділянці був успіх. Підрозділи окупантів проскочили на північні околиці Синьківки, але закріпитись там вони не можуть.
Карта бойових дій на Купʼянському напрямку станом на 29 листопада.
Ворог постійно підтягує резерви на Лимано-Купʼянський напрямок
Речниця 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого Надія Замрига розповіла, що противник на Купʼянському напрямку почав більше застосовувати техніку для атак ближче до передової лінії фронту, а також перекидає піхоту за допомогою техніки. За її словами, за останні кілька днів було знищено кілька танків, які висувались до українських позицій. Це вказує на те, що аеророзвідка Сил оборони працює досить ефективно.
Надія Замрига розповіла, що на Купʼянському напрямку противник постійно підтягує резерви через великі втрати в особовому складі. Якість цих резервів невисока. За словами майора, є багато росіян у складі окупаційних військ на Купʼянському напрямку, які ще місяць тому знаходились у місцях позбавлення волі. Вони проходять кількаденне навчання і їх одразу перекидають на передові позиції фронту.
Нова система закупівель речового майна для потреб ЗСУ
Голова правління Об’єднання волонтерів та підприємств оборонного сектора "Львівський оборонний кластер" Максим Плєхов розповів, що сьогодні 10 підприємств працюють на оборонні замовлення під їхнім наглядом. Основну продукцію, яку вони виробляють, складає речове майно. Зокрема, форма, військове спорядження та бронежилети.
Плєхов розповів і про завантаженість цих підприємств у поточному році. У першому півріччі продовжувались закупівлі за прямими договорами. В середині року всі підприємства повернулись до роботи за системою Prozorro. Він наголосив, що такий крок значно покращив роботу підприємств. Оскільки таке рішення для підприємств, які виготовляють продукцію для міністерства оборони України створює конкурентну процедуру. Після цього, за словами Плєхова, була повернута нормативна база щодо військового приймання. Ця нормативна база не дозволяє постачати неякісну продукцію міністерству оборони. Він також повідомив, що після повернення до системи Prozorro закупівлі не відбувались через те, що більшість державних службовців міністерства оборони були до цього не готові. Сьогодні також враховано безліч запитань щодо корупційних ризиків. Плєхов додав, що після зміни керівництва міністерства оборони України закупівлі відновились.
Бронежилет для військовослужбовиць ЗСУ (фото: mil.gov.ua)
Максим Плєхов розповів, що кожне підприємство може взяти участь в оголошеному тендері від міністерства оборони. За його словами, якщо відповідне підприємство розуміє, що може виконати замовлення, то може взяти участь у тендері. Він додав, що є розмови й плани створити список замовленнь на наступний рік вже до кінця цього року. Це буде великим кроком вперед. Тому виробники сподіваються на таке рішення.
За словами Максима Плєхова, сьогодні жодних контрактів від міністерства оборони немає, а точніше - їх не існує. Це була перша умова для того, щоб прибрати будь-які корупційні ризики. Сьогодні всі замовлення від міністерства оборони будуть відбуватись публічно через систему Prozorro. Кожна компанія готова співпрацювати з міністерством, однак робити це готові публічно. Тому, за словами Плєхова, тендери від міністерства вже оголошені до кінця цього року. Також є інформація про планові потреби на початок наступного року, а вже з березня 2024 року очікується повністю нова система закупівель речового майна для потреб ЗСУ.
- Актуальне
- Важливе