Справу про незаконне стеження за співробітниками Bihus.Info передали ДБР
ДБР здійснюватиме досудове розслідування у провадженні щодо незаконного прослуховування та запису співробітників Bihus.Info. Раніше цю справу вела СБУ
Про це повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.
"Враховуючи, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення ймовірно причетні співробітники правоохоронного органу, досудове розслідування у кримінальному провадженні підлягає виключній підслідності Державного бюро розслідувань", - поінформували в ОГП.
Як зазначив генпрокурор Андрій Костін, свобода слова є складовою демократичного суспільства і фундаментальним принципом правової держави.
"Порушення прав журналістів є неприпустимими й підлягають ретельному розгляду та належній реакції. Органи прокуратури мають зобов'язання гарантувати захист журналістів від будь-яких форм тиску та переслідувань", - зазначив він.
Реакція Верховної Ради
Прокоментував ситуацію перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, повідомляє кореспондентка Еспресо Катерина Галко.
Він наголосив, що для партнерів України визначальним є "не самі події, а наша реакція на ці події".
"Коли ми робимо висновки, змінюємо законодавство, проводимо кадрові рішення - це створює нам кращий імідж, як країни, яка робить висновки зі своїх проблем, помилок, вчиться на цих помилках", - зазначив Олександр Корнієнко.
Також він висловив очікування на подальші дії Служби безпеки з налагодження роботи.
"Європа і демократичний підхід верховенства права заключається у відповідальності за усі порушення. Тому, я думаю, висновки всі зробили, комунікація вся була, ми її бачили, з боку СБУ досить така серйозна, будемо очікувати на наступні кроки з боку СБУ по налаштуванню якіснішої роботи", - перший заступник голови ВР.
Що кажуть у СБУ
Голова спецслужби Василь Малюк, коментуючи інформацію про стеження представниками його відомства за співробітниками розслідувального медіа, назвав неприпустимими посягання на свободу слова та незалежність медіа, передає пресслужба СБУ.
"Я як керівник СБУ зроблю все можливе, аби кожне ЗМІ могло працювати в Україні вільно. Сьогодні ми не просто будуємо оновлену СБУ, а захищаємо демократичні цінності, серед яких – свобода слова і незалежність медіа", - сказав Малюк.
За його словами, "викликають справжнє обурення дії окремих співробітників Департаменту захисту національної державності", маючи на увазі скандал із прослуховуванням журналістів проєкту розслідувань Bihus.Info.
Голова СБУ зазначив, що "проведення заходів із протидії організованій наркозлочинності призвело не лише до отримання інформації про причетність однієї з операторок редакції до поширення наркотичних речовин, а також мало місце публічне поширення відеоматеріалів".
Він назвав такі речі "неприпустимими" та нагадав, що після цих подій було звільнено керівника ДЗНД СБУ.
"Моя позиція однозначна – не можуть вчинки окремих співробітників перекреслювати всі ті позитивні результати, які має СБУ під час війни, і кидати тінь на кожного представника Служби: і тих, хто бореться з ворогом всередині країни, і тих побратимів з СБУ, які віддають на полі бою свої життя заради України. За будь-які незаконні дії має бути покарання. Я пишаюся бойовими побратимами СБУ – тими, хто виконує реальні бойові задачі, реально ловить колаборантів та зрадників, реально знищує окупантів та протидіє злочинності", - додав Малюк.
Зазначимо, раніше сьогодні, 6 лютого, депутати Верховної Ради підтримали рішення про виклик голови Служби безпеки України Василя Малюка для доповіді у справі щодо незаконного стеження за журналістами Bihus.Info
Що відомо про скандал із Bihus.Info
16 січня в мережі з'явилося відео, на якому видно, що працівники Bihus.Info вживали наркотики на новорічному корпоративі. Засновник проєкту Денис Бігус заявив, що звільнив їх. Він також уточнив, що на відео – оператори, а журналісти наркотиків не вживали.
Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що прихована зйомка і тиск на медіа неприпустимі. За його словами, на цей інцидент мають звернути увагу правоохоронці.
Пізніше Денис Бігус додав, що за його співробітниками стежили близько року.
17 січня учасники Медіаруху заявили про системний тиск на журналістів і закликали президента Володимира Зеленського взяти на контроль розслідування злочинів проти медіа. Того ж дня СБУ відкрила провадження.
Згодом колишні співробітники проєкту Bihus.Info звернулися до Нацполіції через приховану відеозйомку та прослуховування. Правоохоронці зареєстрували провадження. На наступний день "Народна правда" видалила матеріал про Bihus.Info. Зазначається, що 16 січня саме цей канал почав поширювати відео зі стеженням за командою журналістів.
19 січня команда Bihus.Info заявила, що за їхніми даними до стеження було залучено щонайменше 30 людей.
Невдовзі Зеленський повідомив, що одразу після повідомлення про стеження за медійниками запрошував до себе голову Служби безпеки Василя Малюка. Президент наголосив, що інцидент слід ретельно розслідувати.
5 лютого розслідувачі Bihus.Info опублікували розслідування щодо стеження за ними. Завдяки відео з камер безпеки відпочинкового комплексу команда ідентифікувала, що стеження організував департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. Спецслужба відповіла, що незалежні медіа є невіддільною складовою демократичного суспільства, а їх співробітники повинні діяти виключно на захист національних інтересів.
- Актуальне
- Важливе